علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

بهترین جای بدن برای عطر زدن

میزان ماندگاری و پخش بوی عطرها معمولا جزو دغدغه هایی هستند که دوستداران محصولات عطری با آنها مواجه اند. اگرچه ماندگاری عطرها تا حد بسیار زیادی به نوع پوست افراد بستگی دارند، اما نقاطی از بدن که عطرها بر روی آنها اسپری می شوند نیز می توانند در میزان ماندگاری عطرها بسیار تاثیرگذار باشند.

به عنوان مثال اسپری کردن عطرها بر روی نواحی دارای نبض بدن، می تواند میزان ماندگاری آنها را دو چندان سازد. در این مقاله قصد داریم تا به نکاتی برای بالا بردن ماندگاری عطرها اشاره کنیم و در عین حال به معرفی نواحی از بدن بپردازیم که طبق نظر متخصصین اسپری کردن بر روی آنها پیشنهاد می شود. در نهایت نیز نقاط ممنوعه برای اسپری کردن عطر را مورد بررسی قرار می دهیم.

بهترین نقاط برای اسپری کردن عطر

در صورتی که تمایل دارید ماندگاری عطرهایتان به بیشترین حد ممکن برسد، بهتر است آنها را بر روی نواحی زیر اسپری نمایید:

– پشت گوش ها

در صورتی که عطر را بر روی نبض پشت گوش های خود اسپری نمایید، رایحه آن در تمامی طول روز در اطراف صورت تان باقی می ماند. همچنین اگر بالای گوش های شما چرب است نیز می توانید یک پاف از عطر خود را به این نقطه اسپری کنید.

– زیر گلو

اسپری کردن عطر در قسمت پایین گلو باعث می شود که رایحه آن در طول روز به آرامی در محیط پخش شود.

– پشت زانوها

پشت زانوها نیز دارای نبض است و اسپری کردن عطر در این قسمت، به پخش بوی بهتر رایحه آن کمک می کند. البته مشروط بر آنکه لباس شما به گونه ای باشد که این قسمت از بدن را نپوشاند.

– مچ دست ها

شاید بتوان گفت که متداول ترین بخش دارای نبض بدن برای اسپری کردن عطر، مچ های دست هستند. با این حال اشتباه رایجی که در این مورد وجود دارد این است که افراد پس از اسپری کردن عطر در این ناحیه، مچ دست های خود را به یکدیگر مالش می دهند. این کار موجب تجزیه مولکول های عطر و تبخیر سریع تر آن می شود.

– داخل آرنج ها

داخل آرنج ها نیز می تواند همانند پشت زانوها رایحه عطر را بهتر پخش کند. البته لباس شما نباید این قسمت از بدن را بپوشاند. پس از اسپری کردن عطر به قسمت داخلی آرنج ها، تا زمانی که عطر کامل خشک نشده است بازوهای خود را خم نکنید تا مولکول های عطر تبخیر نشوند.

نواحی مذکور، پنج نبض اصلی بدن هستند که اسپری کردن عطر در آنجا بسیار مرسوم است. در ادامه به چند قسمت دیگر از بدن اشاره می کنیم که اسپری کردن عطر در آنجا به بالا رفتن ماندگاری و پخش بوی آن کمک می کنند، اما در میان عموم مردم کمتر مرسوم هستند.

– قفسه سینه

اگر یقه لباس شما باز است، می توانید عطر خود را بر روی قفسه سینه تان اسپری کنید. هرچند این روش به اندازه مچ دست ها، پخش بوی عطر را تضمین نمی کند، اما رایحه ای لطیف را منتقل می کند.

– موها

از اسپری کردن عطر به موهای خود غافل نشوید. البته باید در نظر داشته باشید که الکل موجود در عطرها ممکن است سبب خشکی موهای شما شود. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است از عطرهای مخصوص مو استفاده نمایید. اگر به دسترسی ندارید، عطر خود را مستقیم روی موها اسپری نکنید. روش پیشنهادی این است که عطر را به شانه خود بزنید و سپس موهایتان را شانه کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که عطر را تنها بر روی موهای تمیز استفاده کنید؛ زیرا روغن طبیعی موها ممکن است بر روی رایحه عطر تاثیر بگذارد.

نقاط ممنوعه برای اسپری کردن عطر

همانگونه که اسپری کردن عطر در برخی از نقاط بدن توصیه می شود، قسمت های دیگری نیز وجود دارند که استفاده از عطر بر روی آنها می تواند مضر باشد که برخی از آنها شامل موارد زیر می شوند:

– نزدیک چشم ها

از اسپری کردن عطر بر روی هر نقطه ای نزدیک چشم ها خودداری نمایید؛ زیرا عطرها حاوی الکل هستند و ممکن است در تماس با نواحی حساس اطراف چشم باعث به وجود آمدن مشکلات و حساسیت های جدی شوند.

– زیر بغل

ترکیب غدد تعریق با الکل موجود در عطرها می تواند پوست را به صورت جدی تحریک کند. در نتیجه برای معطر کردن ناحیه زیر بغل، از دئودورانت و اسپری های مخصوص استفاده کنید.

– کف دست ها

اسپری کردن عطر کف دست ها باعث خشک شدن پوست می شود. دلیل این مسئله آن است که کف دست معمولا جز نقاطی است که زیاد عرق می کند و این کار می تواند بر روی رایحه عطر تاثیر بگذارد.

– اطرف اندام تناسلی

هرگز عطر را در ناحیه حساس تناسلی اسپری نکنید؛ زیرا اسانس و الکل موجود در فرمولاسیون عطر موجب خارش، سوزش و تحریک پوست می شود.

نکاتی برای افزایش ماندگاری عطرها

هنگامی که عطر را در نقاط دارای نبض خود اسپری می کنید، رعایت کردن چند نکته زیر می تواند به افزایش ماندگاری آن کمک کند:

– برای اسپری کردن عطر، بطری آن را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری محل مورد نظر نگاه دارید.

– عطر را بالافاصله پس از استحمام بر روی نبض های اسپری کنید؛ زیرا تمیز بودن پوست موجب افزایش ماندگاری رایحه عطر می شود.

– با توجه به آنکه عطرها بر روی پوست چرب ماندگاری بالاتری دارند، اگر پوست خشکی دارید، پیش از اسپری کردن عطر بر روی ناحیه مورد نظر از یک لوسیون بدن استفاده نمایید. توجه داشته باشد که لوسیون بدن حتما بدون بو باشد تا در رایحه عطر تداخلی ایجاد نکند.

– تعداد استاندارد اسپری عطر بر روی هر نقطه از نبض ها بین ۲ تا ۴ پاف است. استفاده بیشتر یا کمتر از این تعداد در رایحه عطر و ماندگاری آن اختلال ایجاد می کند.

– هنگامی که عطر را بر روی ناحیه مورد نظر اسپری می کنید، یه هیچ عنوان نباید روی آن قسمت دست بکشید؛ زیرا این عمل موجب تبخیر شدن مولکول های عطر می شود.

– زمانی که عطر را بر روی بدن خود اسپری می کنید، پیش از پوشیدن لباس از خشک شدن عطر اطمینان حاصل کنید.

– در صورتی که مشابه رایحه عطر شما محصولاتی نظیر لوسیون بدن، شاور ژل، دئودورانت در بازار موجود است، حتما آنها را تهیه کنید و با استفاده از آنها شدت رایحه عطر خود را چند برابر کنید.

بهترین روش استفاده از عطر مردانه برای مناسبت های مختلف

بدون شک شما هم درخصوص نقاط نبض دار بدن و استفاده از عطر مردانه در این قسمت‌ها شنیده‌اید. رایحه عطری که به نقاط نبض دار اسپری می‌شود، به‌آرامی در هوا متصاعد شده و ماندگاری بیشتری پیدا می‌کند. نقاط مهم و نبض دار برای آقایان، پشت‌ گوش ها، روی گردن، انتهای گلو، پشت گردن، سینه و محل اتصال شانه و دست است. دقت داشته باشید که گاهی ممکن است زدن عطر مردانه روی مچ، زانو و آرنج، تعادل میان رایحه ها را بر هم زند.

برای نمونه می‌توان به استفاده از عطر مردانه روی مچ ها اشاره کرد که کار بسیار ساده‌‌ای نیز به نظر می‌رسد؛ اما معایب خاص خودش را دارد. به این دلیل که دست، اندامی است که دائم تکان می‌خورد و هر چقدر هم که مواظب باشید باز هم مچ های شما به لباس یا وسایل اطراف مالیده می‌شود. از طرف دیگر شستشوی دست ها با شوینده های معطر نیز رایحه خوش عطر و ادکلن میلانو اصل را تغییر می‌دهد.

با این اوصاف پشت گوش و محل نبض گردن بهترین نقاط برای زدن عطر مردانه هستند. برای روشن‌ترشدن این موضوع در ادامه به چهار موقعیت اصلی اشاره می‌کنیم و نقاط مهم بدن در استفاده از عطر برای این موقعیت‌ها را می‌گوییم.

۱. چگونه برای محل کار و اداره عطر بزنیم؟

آقایان زیادی را سراغ داریم که به هر آب و آتشی می‌زنند تا مخصوص محل کار را پیدا کنند. این عطرها باید پخش بوی کافی داشته باشند؛ اما نباید رایحه‌ آن‌ها غلیظ و نافذ باشد. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم هر زمانی که عازم محل کار بودید، برای زدن عطر مردانه از این نقاط غفلت نکنید:

۱. یک پاف اسپری پشت هر کدام از گوش ها
۲. یک پاف اسپری به پایین گلو

۲. چگونه برای فضاهای بیرونی و روز عطر بزنیم؟

روزهای تعطیل که به قصد خرید یا گردش بیرون از منزل می‌روید بهتر است به‌‌گونه‌ای عطر بزنید که آلودگی‌‌های محیطی، جریان باد و مواردی از این دست، رایحه خوش ادکلن میلانو سفید یا عطر شما را تغییر ندهد. از طرف دیگر امکان اینکه در مغازه‌ها و در محیط‌های بسته قرار بگیرید نیز زیاد است؛ به همین دلیل نباید در عطر زدن زیاده‌روی کنید. در نتیجه توصیه می‌کنیم اولین فرصتی که برای گشت‌و‌گذار و خرید در طول روز پیدا کردید از استفاده از عطر مردانه در این قسمت‌ها غافل نشوید:

۱. دو پاف اسپری پشت گوش
۲. سه پاف اسپری پشت‌ گردن

۳. چگونه برای مهمانی ها عطر بزنیم؟

روش استفاده از عطر مردانه برای مهمانی ها متفاوت است و باید شرایط محیطی مانند خنکی هوا و شلوغی احتمالی دورهمی‌ها را در نظر داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم عطری که برای این مناسبت‌ها انتخاب کرده‌اید را به ترتیب زیر بزنید:

۱. دو پاف اسپری پشت گوش
۲. سه پاف اسپری پشت گردن
۳. دو پاف اسپری به شانه‌ها

۴. چگونه برای قرارهای دو نفره عطر بزنیم؟

اولین گام در آراسته جلوه‌دادن خود در قرارهای مهم، انتخاب و خرید مناسب است. بعد از آن بهتر است با آکاهی از روش استفاده از عطر مردانه رایحه خوش عطر خود را حفظ و خاطره ای ماندگار از این روزها به یادگار بگذارید. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم به این نقاط از بدن حتماً عطر بزنید:

۱. یک پاف به نبض‌ گردن
۲. یک پاف به پایین قفسه سینه

نکته مهم پایانی در استفاده از عطر مردانه

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که اگرچه اسپری کردن عطر روی لباس و مو بسیار مرسوم است؛ اما به عنوان نقاط موثر توصیه نمی‌شوند.

  • دلیل اول اینکه روغن معطری که در عطرها استفاده می‌شود برای تعامل با پوست ساخته شده است. پس کاملاً منطقی است که زدن عطر مردانه به لباس و مو، اثر بخشی اسپری کردن آن به پوست را نداشته باشد. از طرف دیگر بوگیر عطرینه و ادکلن باید در هوا تبخیر شوند و از آنجایی که لباس و مو به‌خودی‌خود گرما ندارند، فرایند تبخیر عطر در این قسمت‌ها به‌کندی انجام می‌شود. در نتیجه عطر روی لباس می‌ماند و وقتی روی آن عطر دیگری اسپری شود، رایحه ها یکدیگر را بر هم می‌زنند که اتفاق ناخوشایندی است. علاوه بر این، الیاف لباس به دلیل داشتن روغن و الکل در یک عطر آسیب می‌بینند و لکه دار می‌شوند.
  • دلیل دوم اینکه عطر زدن روی مو نیز همان مسائل تبخیر را تجربه می‌کند و نمی‌تواند چرخه‌ی مناسب را انجام دهد. از طرف دیگر رایحه خوش عطر با بوی شوینده سر ترکیب شده و تا حدودی باعث تغییر آن می‌شود. همچنین ترکیبات موجود در عطر مردانه مانند الکل، روغن و… ممکن است باعث بروز یا تشدید حساسیت های پوست سر و مو شوند.