علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

دارو برای عفونت قارچی واژن

معمولا این التهاب به‌دلیل عفونت یا بهم‌خوردن تعادل طبیعی باکتری‌های واژن رخ می‌دهد. برای تشخیص و درمان عفونت واژینال باید به متخصص زنان مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

عفونت واژن چیست و چرا رخ می‌ دهد؟

واژینیت یا التهاب واژینال از بهم‌خوردن تعادل مخمر و باکتری‌های موجود در واژن به‌وجود می‌آید. زمانی‌که فرد به عفونت واژن مبتلا می‌شود، معمولا ترشح غیرعادی، سوزش و خارش و درد دارد. به‌علاوه اینکه معمولا بوی ناحیه واژینال هم تغییر می‌کند و شاهد بوی بد واژن هستیم. ژل شستشوی بانوان برای چیست؟  برای حفظ بهداشت و سلامت واژن استفاده از ژل بهداشتی بسیار ضرورت دارد.

عفونت واژن چگونه به وجود می آید؟ 

این عفونت انواع مختلفی دارد و می‌تواند منشا باکتریایی، مخمر (قارچی) یا ویروسی داشته باشد. برخی افراد فکر می‌کنند صرفا برقراری رابطه جنسی منجر به ایجاد عفونت واژن می‌شود. اما این تصور اشتباهی است که تنها دلیل عفونت واژینال را بیماری مقاربتی بدانیم. در حقیقت عدم رعایت بهداشت به‌خصوص در دوران قاعدگی می‌تواند یکی از علت‌های عفونت واژینال باشد.

عفونت‌های مخمری و قارچی بدون داشتن رابطه جنسی هم به ‌وجود می‌آیند و در اثر آن، فرد ترشحات سفید، غلیظ و متراکمی را تجربه می‌کند که در ادامه به آن‌‌ خواهیم پرداخت. البته خوشبختانه سیستم ایمنی بدن می‌تواند از پس این قارچ‌ها بربیاید و آنها را از‌بین‌ببرد. در مواردی که سیستم ایمنی بدن ضعیف شده‌باشد، ریسک ابتلا به عفونت واژن مخمری و قارچی چند برابر می‌شود.

تغذیه نامناسب، عدم رعایت بهداشت، استرس، سرماخوردگی و مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله مواردی هستند که موجب ایجاد عفونت قارچی واژن می‌شوند. ترکیبات شیمیایی موجود در اسپری‌ها، صابون‌ و شامپوها و حتی لباس زیر باعث تحریک پوست حساس اطراف ناحیه واژن می‌شوند که می‌تواند به عفونت ختم شود.

 

علائم عفونت واژن 

عفونت واژینال انواع مختلفی دارد که هرکدام نشانه‌های خاصی از خود بروز می‌دهند. اما به‌طور کلی، علائم عفونت واژن و رحم که در انواع واژینیت‌ها مشترک هستند، عبارت‌اند از:

 • خارش واژن و ناحیه اطراف
 • سوزش واژن، سوزش مجرای ادرار یا احساس سوزش حین برقراری رابطه جنسی
 • ترشحات زیاد و غیرمعمول سفید و خاکستری‌رنگ چسبناک و رقیق
 • بوی نامطبوع و زننده در ناحیه واژینال
 • درد و تورم
 • درد در هنگام مقاربت
 • قرمز‌شدن واژن
 • خونریزی خفیف واژن یا لکه‌بینی.

البته هرچند برخی علائم عفونت واژن مشترک هستند، اما برای درمان حتما باید نوع عفونت خود را بشناسید. در برخی از موارد، علائم عفونت واژن در کودکان دختر هم مشاهده می‌شود. به‌طور طبیعی، ناحیه تناسلی کودک پیش از بلوغ در مقایسه با زنان بالغ، ترشحی ندارد.

اما گاهی کودکان پیش از اینکه به بلوغ برسند، ترشحات سفید یا شیری رنگی دارند که بدون بو هستند و سوزش، التهاب و خارشی هم ندارد. هر ترشحی که شبیه موارد بالا نباشد، برای کودکان غیرطبیعی است و می‌تواند علائم عفونت واژن در کودکان باشد.ماسک کربن بیز بسته بندی شکیل و همچنین کاملا اقتصادی و به صرفه ای دارد.

برای تشخیص و درمان عفونت واژن باید به متخصص زنان مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

۱. علائم عفونت واژن در کودکان

اگر کودک شما به عفونت واژینال دچار شده است، ممکن است نشانه‌های زیر را داشته باشد:

 • خارش در ناحیه واژن
 • ترشح از واژن
 • قرمزی پوست بین لب‌های بزرگ (لب‌های بیرونی واژن)
 • سوزش یا درد هنگام دفع ادرار.

۲. علائم عفونت واژن در دختران

علائم عفونت واژن پیش‌از ازدواج در دختران به نوع عفونت بستگی دارد. نشانه‌های رایج عفونت واژینال در دختران عبارت‌اند از:

 • ترشح غیرطبیعی و زیاد
 • خارش
 • سوزش
 • بوی بد و نامطلوب واژن.

متخصصان معمولا برای درمان عفونت واژینال در دختران، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.

۳. علائم عفونت واژن در بارداری

به خصوص در دوران بارداری، ممکن است شدیدتر باشد:

 • ترشحات سفید یا خاکستری رنگ از واژن
 • بوی تند ماهی به ویژه بعد از رابطه جنسی
 • درد، خارش یا سوزش در واژن
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن

۴. عفونت واژن و جوش صورت

در بیشتر موارد عفونت واژینال ممکن است باعث جوش در اطراف لب‌های وازن شود. اما برخی افراد نیز به خاطر استرس و تغییرات هورمونی، عفونت واژن و جوش صورت را باهم تجربه می‌کنند. در این موارد بهتر است آزمایش دهید و به متخصص پوست مراجعه کنید.

۵. عفونت واژن و خونریزی و خارش

عفونت قارچی نوعی واژینیت یا التهاب واژن است. واژینیت می‌تواند هر عارضه‌ای از خارش و تورم گرفته تا درد و خونریزی را ایجاد کند. خونریزی مربوط به عفونت قارچی واژن معمولاً خفیف است.

۶. عفونت واژن و درد زیر شکم

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که در رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها رخ می‌دهد و عفونت‌های مقاربتی علت اصلی ایجاد آن هستند. شامل معده درد، درد زیر شکم و ترشحات رنگی از واژن است. درمان سریع PID و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، به جلوگیری از عوارضی مانند ناباروری کمک می‌کند.

۷. عفونت رحم و درد پا و کشاله ران

و به دنبال آن درد در کشاله ران از علائم ناراحت‌کننده عفونت در واژن هستند. تغییرات هورمونی می‌تواند باعث تحریک، ملتهب شدن یا فشار رحم بر روی اعصاب لگن شود و درد پا و کشاله ران اتفاق بیفتد.

۸. آیا عفونت رحم باعث کمر درد میشود؟

کمردرد یکی از علائم هشداردهنده وجود التهاب در بدن است. این عارضه می‌تواند نشانه برخی از بیماری‌های التهابی زنان مانند بیماری التهابی و عفونت اندام‌های داخل لگن یعنی تخمدان‌ها، رحم و لوله‌های فالوپ باشد.

۹. عفونت واژن باعث حالت تهوع میشود؟

زمانی که تب، لرز، تهوع و استفراغ یا درد شکم همراه با ترشحات واژن دارید، باید به بیمارستان مراجعه کنند. این علائم می‌تواند نشان دهنده مشکلات جدی‌تری مانند عفونت کلیه، آپاندیسیت یا بیماری التهابی لگن باشد. عفونت بدون علامت واژن باید به سرعت بررسی شود. برای شما که به سلامت پوست خود اهمیت می دهیداستفاده ازمحصول ویتابلا آبرسان خیلی مفید می باشد.

۱۰. آمدن چرک از واژن نشانه چیست؟

آمدن چرک، از علائم عفونت داخلی زنان است. ترشح سفید و درشت (عفونت مخمر)، ترشح خاکستری یا زرد همراه با بوی ماهی (واژینوز باکتریایی) و ترشح سبز و زرد، مانند چرک و کف آلود (عفونت مقاربتی) از مهم‌ترین علائم ترشح و چرکی عفونت واژن هستند.