علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

درد کف پای راست نشانه چیست؟

افراد بسیاری ممکن است دچار درد کف پا شوند؛ بنابراین، می‌توان آن را دردی رایج محسوب کرد. مهم نیست در کدام بخش از کف پا احساس درد می‌کنید، هر بار که پای خود را بر زمین می‌گذارید، این درد می‌تواند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این مطلب به دلایل متداول درد کف پا خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت کدام پزشک می‌تواند در درمان این درد به شما کمک کند.

درد کف پا نشانه چیست؟

برای اینکه بدانید درد کف پا نشانه چیست، ابتدا باید به دنبال دلیل ایجاد درد در کف پا بگردید. گاهی درد نشانه بیماری‌های بخش‌های دیگر بدن است. برای مثال، اگر داشته باشید، با درد کف پا و کمر روبرو خواهید شد. گاهی درد به بخش‌های دیگر بدن ارتباطی ندارد و خود پا دچار مشکلات مختلفی مانند عفونت، آسیب یا بیماری‌های دیگر شده است.

انواع درد کف پا

انواع درد کف پا را می‌توان به شدید، متوسط و خفیف تقسیم‌بندی کرد:

 • اگر دچار درد شدید کف پا شده باشید، همیشه این درد را احساس می‌کنید و حرف زدن، خوابیدن، حرکت کردن دشوار و غیرممکن است.
 • در نوع متوسط نیز همیشه این درد را احساس می‌کنید و تمرکز کردن و خوابیدن به کاری دشوار تبدیل می‌شود؛ ولی می‌توانید بدون کمک دیگران از تخت خواب خود بلند شوید، دوش بگیرید و لباس بپوشید.
 • در موارد خفیف، برخی اوقات این درد را احساس می‌کنید. این درد آزاردهنده است؛ ولی شما می‌توانید فعالیت‌های روزمره را انجام دهید، به محل کار بروید و بخوابید.
  انواع درد کف پا را می‌توان از نظر مکان درد نیز تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از: ، درد زیر پنجه پا، درد قوس و درد انگشت پا.

علائم درد کف پا

درد، تورم، کبودی، درد ناگهانی، سوزش و دشواری در بلند کردن پا از روی زمین از علائم درد کف پا به شمار می‌روند. این علائم هنگامی که شروع به راه رفتن می‌کنید، بدتر می‌شوند. همچنین زمانی که استراحت می‌کنید، شدت علائم کمتر می‌شود. گاهی ممکن است احساس کنید سنگی کوچک زیر کف پا وجود دارد. این علامت نیز یکی دیگر از علائم درد کف پا محسوب می‌شود.

علت درد کف پا

پا را می‌توان بخشی پیچیده از بدن محسوب کرد؛ زیرا هر پا دارای 26 استخوان، 30 مفصل و تقریبا 100 ماهیچه و رباط برای اتصال استخوان‌ها است. همه بخش‌های ذکرشده به شما کمک می‌کنند بایستید، تعادل خود را حفظ کنید و راه بروید. این پیچیدگی باعث می‌شود انواع درد را احساس کنید. برای مثال، ممکن است کف پا فقط زمانی که به آن فشار وارد می‌کنید یا فقط در شب‌ها دچار درد شود.

با توجه به این توضیحات، درد کف پا ممکن است به دلایل بسیاری مشاهده شود. کفش‌های غیراستاندارد یا آسیب‌های فیزیکی به پا می‌توانند علت بسیاری از دردهای کف پا باشند. آسیب‌های فیزیکی ممکن است به علت ورزش یا ایستادن بیش از اندازه هنگام کار کردن مشاهده شود.

چه بیماری‌هایی باعث ایجاد درد کف پا می‌شوند؟

بیماری‌های بسیاری ممکن است باعث شوند انواع درد را در کف پا احساس کنید. در این بخش، به بیماری‌های شایع ایجادکننده درد در کف پا می‌پردازیم. بهتر است بدانید، سندروم تونل تارسال (فشرده شدن عصب تیبیال خلفی) یا سندروم گیلن (بیماری خودایمنی) نیز می‌توانند علت درد باشند؛ ولی بیماری‌های شایعی نیستند.

 • خار پاشنه یا فاشیای پلانتار

این بیماری باعث می‌شود دردهای ناگهانی و کوبنده در وسط و امتداد کف پا احساس کنید. ممکن است به این دلایل به بیماری مبتلا شوید: ، چاقی، پوشیدن کفش‌های غیراستاندارد، راه رفتن، دویدن و ایستادن بسیار در سطوح سفت، راه رفتن بدون کفش، بارداری و .

این بیماری باعث ایجاد درد شدید، سوزش و التهاب در بخش سینه کف پا می‌شود. بخش سینه به ناحیه بین قوس پا و انگشتان گفته می‌شود. درد جلوی کف پا ممکن است هنگام ایستادن، دویدن، راه رفتن و خم کردن پا شدیدتر شود. فعالیت‌هایی مانند دویدن و پریدن که فشار زیادی به کف پاها وارد می‌کنند می‌توانند فرد را دچار بیماری متاتارسالژی کنند.

عوامل دیگری که احتمال ابتلا به متاتارسالژی را افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از: زیاد بودن قوس پا، داشتن استخوان‌های بزرگ در پا، داشتن انگشت چکشی، چاقی، پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌های بلند، پوشیدن کفش‌های غیراستاندارد، داشتن مشکل در گردش خون، نقرس و دیابت.

نوروپاتی محیطی، دردی عصبی است و اعصاب آسیب‌دیده و ضعیف ایجادکننده آن هستند. دیابت، مصرف بیش از اندازه الکل، بیماری لایم و بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، زخم گلوله، آسیب الکتریکی یا زخم تزریق دارو ممکن است فرد را دچار نوروپاتی محیطی کنند. سوزش و درد کوبنده ناشی از این بیماری در پاها و دست‌ها احساس می‌شود. این درد ممکن است در بخش‌های دیگر بدن نیز احساس شود.

نوروم، توموری غیرطبیعی از سلول‌های عصبی است. این تومور معمولا پس از وارد شدن صدمه به پا، بین انگشتان پا (معمولا بین انگشت دوم و سوم یا سوم و چهارم) مشاهده می‌شود. احتمال ابتلای زنان به نوروم بیشتر از مردان است. عوامل دیگری که احتمال ابتلا به نوروم را افزایش می‌دهد، عبارت‌اند از: فعالیت‌هایی شدید مانند دویدن و پریدن، پوشیدن کفش‌های غیراستاندارد، پوشیدن مکرر کفش‌های پاشنه‌دار، پوشیدن مکرر کفش‌های تنگ مانند کفش باله و صخره‌نوردی و انگشت چکشی. سوزش و بی‌حسی از علائم نوروم محسوب می‌شوند.

درد و التهاب از علائم این بیماری هستند. افرادی که به سزاموئیدیت مبتلا هستند، ممکن است به شکستگی تنشی استخوان نیز دچار شوند. انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن، باله یا تنیس که فشار زیادی را به پا وارد می‌کنند، زیاد بودن قوس پا یا پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، احتمال ابتلا به سزاموئیدیت را افزایش می‌دهد.

تشخیص علت درد کف پا

برای تشخیص علت درد، بهتر است به یک کلینک ارتوپدی معتبر مراجعه کنید تا پزشک ارتوپد کف پاهایتان را معاینه کند. پزشک ارتوپد، التهاب، کبودی و آسیب‌های دیگر را بررسی می‌کند. او ممکن است درد کف پا را هنگام راه رفتن و کشش نیز بررسی کند. اگر پزشک مشکوک به بیماری نوروپاتی محیطی، سندروم گلین یا دیگر بیماری مرتبط به اعصاب باشد، ممکن است انجام تست نوار عصب و عضله را تجویز کند.

عکسبرداری از طریق اشعه ایکس، سی‌تی اسکن، سونوگرافی و MRI نیز روش‌های دیگری برای تشخیص علت درد کف پا محسوب می‌شوند. پزشک با تصویر اشعه ایکس می‌تواند تغییرات استخوان‌ها را به دلیل شکستگی، عفونت یا آرتروز بررسی کند. همچنین تصویر سی‌تی اسکن به او کمک می‌کند تغییرات شکل استخوان‌ها را به دلیل شکستگی، عفونت، آرتروز و مشکلات بافت نرم بررسی کند.

تصویر سونوگرافی نیز برای تشخیص نوروم، متاتارسالژی، سندروم تونل تارسال، خار پاشنه، آسیب در رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف‌ها و سایر مشکلات بافت نرم به پزشک کمک می‌کند. تصویرسازی تشدید مغناطیسی یا همان ام‌آرآی برای تشخیص خار پاشنه، متاتارسالژی، نوروم، سزاموئیدیت، سندروم تونل تارسال و تغییرات بافت نرم و استخوان به دلیل آرتروز، شکستگی‌ها و عفونت به پزشک کمک می‌کند.

روش جلوگیری از درد کف پا

همیشه نمی‌توانید از آسیب به پا یا بیماری‌هایی که باعث ایجاد درد در کف پا می‌شوند، جلوگیری کنید؛ ولی با تغییراتی در سبک زندگی خود می‌توانید احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهید. روش‌های جلوگیری از درد کف پا عبارت‌اند از:

 • کفی‌های ارتوپدی یا کفش‌های استاندارد بپوشید. با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید کفش‌های مورد نظر شما استاندارد هستند.
 • بعد از آسیب به پاها، به‌آرامی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید.
 • از دویدن و پریدن بیش از حد و انجام فعالیت‌هایی که به کف پا فشار وارد می‌کنند خودداری کنید.
 • تلاش کنید به وزن ایده‌آل خود برسید.
 • از مصرف غذاهایی که باعث التهاب می‌شوند مانند شکر و غذاهای بسیار فرآوری‌شده خودداری کنید.
 • به‌صورت منظم ورزش کنید و حالت بدن خود را بهبود ببخشید.
 • اگر سیگار می‌کشید، برای ترک کردن آن تلاش کنید؛ زیرا سیگار منجر به التهاب مزمن می‌شود.
 • سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 • مشروبات الکی مصرف نکنید؛ زیرا مشروبات الکی می‌توانند احتمال ابتلا به نوروپاتی محیطی و سایر بیماری‌ها را افزایش دهند.