علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

کاهش درد دندان

در این مقاله می توانید روش های درمان سه سوته دندان درد، روش های خانگی و همچنین روش های دندانپزشکی را مشاهده کنید. همچنین در می توانید پی به 17 دلیل اصلی این دردها ببرید. ابتدا با درمان سه سوته و فوری شروع کنیم!

منظور از درمان سه سوته دندان درد در واقع درمان های فوری و دم دستی برای تسکین دردی است که افراد در حال حاظر تجربه می کنند. این درمان ها صرفا موقتی بوده و اگر دسترسی به ندارید بسیار کارساز هستند.

برای مثال فرض کنید نصف شب است و با درد شدید از خواب بیدار شده اید. در این موقعیت شما بیقرار هستید و به درمان های اساسی دسترسی ندارید بنابراین با کمک روش های درمان سه سوته دندان درد خود را تسکین می دهید.

مهمترین روش های درمان سه سوته دندان درد این ها هستند

روش های زیادی وجود دارد که تحت عنوان درمان سه سوته دندان درد شناخته می شوند این 4 روش از همه شناخته شده تر هستند

 1. مصرف قرص های مسکن دندان درد بدون نسخه

قرص ریلایف و داروی مسکن اولین درمان پیش روی شماست. در بیشتر خانه ها داروهای اورژانسی و مسکن وجود دارد. شما می توانید از داروهایی مانند ژلوفن، ایبوپروفن، استامینوفن و یا قرص های مسکن ترکیبی که شامل کافئین+ استامینوفن و ایبوپرفن هستن  استفاده کنید. این ها واقعا درد هستند و می توانند بعد از چند دقیقه درد شما را تسکین دهند.

برخی از مسکن ها بدون نسخه قابل خریداری هستند اما اگر برای درمان سه سوته دندان درد شدید خود مسکن قوی بخواهید حتما نیاز به نسخه پزشک یا دندانپزشک دارید.

لازم به ذکر است که مصرف دارو تنها می تواند به صورت موقت هر نوع دردی را تسکین دهد و بعد از اینکه نیم عمر دارو در بدن تمام شد، مجددا درد شروع می شود. سازوکار این داروها سرکوب کردن گیرنده های عصبی در ناحیه دندان و لثه است. بنابراین زمانی که دیگر به دوز کافی نداشته باشد، دیگر نمی تواند گیرنده های درد را سرکوب کرده و قاعدتا درد مجددا برخواهد گشت.

هشدار در خصوص مصرف مسکن برای دندان درد شدید

در نظر داشته باشید که داروها دقیقا باید مطابق دستورالعمل داخل جعبه آن مصرف شود. از خوردن بیش از حد آن ها اجتناب کنید و در یک زمان تنها یک قرص بخورید. همچنین استفاده از قرص برای کودکان باید با احتیاط بوده و دوز کمتر انجام شود. داروها را به کودکان زیر 4 سال ندهید زیرا ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد.

 1. استفاده از ژل بی حس کننده دندان

اگر به دارو دسترسی ندارید می توانید به فکر استفاده از بی حس کننده های موضعی باشید. این بی حس کننده ها در داروخانه ها قابل خریداری است همچنین در برخی فروشگاه های محلی در دسترس هستند. به عنوان مثال قطره دنتول یکی از این دست بی حس کننده ها است.

این قطره باید به لثه اطراف دندانی که درد می کند اعمال شود و قادر است برای چند ساعت درد را ساکت کند. دنتول و نمونه های مشابه قادرند تا درد شبانه را به خوبی مهار کنند. در واقع آن ها قاتل دندان درد شبانه هستند.

 1. بالا نگه داشتن سر

بالا نگاه داشتن سر شاید یک کار بیهوده به نظر برسد و نتوان به آن به چشم یک قاتل دندان درد شدید نگاه کرد اما می تواند درد دندان را کاهش دهد. علت اینکه گفته می شود سر بالا نگاه داشته شود این است که گردش خود به در کاسه سر و اطراف دندان شما کاهش یافته و همین موضوع باعث تسکین اندک می شود. بالا نگاه داشتن سر مخصوص در افرادی که درد ضربان دار دارد بسیار موثر است.

 1. شستشوی دهان با دهانشویه

یک روش دیگر برای درمان دندان درد شدید که تقریبا فوری است، استفاده از دهانشویه است. در این روش شما مقدار کمی از محتوای یک دهانشویه حاوی فلوراید و در صورت امکان الکلی را در داخل دهان ریخته و آن را میچرخانید. هدف این است که التهاب لثه کاهش یافته و باکتری های اطراف دندانی که درد می کند از بین بروند. اینکار حتی اگر باعث درمان سریع دندان درد نشود اما آن را کاهش داده و قابل تحمل تر می کند.

 1. غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن آب نمک از رایج ترین روش های درمان دندان درد است. به صورت مشابه در این روش هم شما آب نمک ولرم را در داخل دهان میچرخانید. اینکار را می توانید هر 1 ساعت به مدت 2 دقیقه تکرار کنید.

درمان خانگی دندان درد

روش های بالا معمولا در اینترنت به عنوان معرفی می شوند و تا حد زیادی پاسخگو هستند. همچنین امتحان کردن روش های خانگی نیز می تواند مفید باشد. برخی از رایجترین روش های تسکین دردهای داخل دهان در خانه این ها هستند:

 • قرار دادن یک حبه سیر کوچک له شده در محل درد برای 1 دقیقه و شستشوی دهان
 • استفاده از چای کیسه ای سرد شده در محل درد
 • گذاشتن کمپرس یخ روی صورت در ناحیه ای که درد دارید
 • استفاده از عصاره میخک
 • شستشوی دهان با چای نعنای سرد شده
 • و ….

بیشتر بخوانید: relief

درمان دندان درد در دندانپزشکی

درمان دندانپزشکی این مشکل بسته به علت درد متفاوت بوده و می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • برداشتن پوسیدکی و پر کردن دندان
 • در صورتی که علت آبسه باشد
 • عصب کشی یا درمان ریشه دندان چناچه دندان عفونت کرده باشد
 • کشیدن دندان اگر عفونت بسیار زیاد باشد
 • آنتی بیوتیک درمانی بعد از درمان اولیه

17 علت دندان درد شدید (رایج ترین و محتمل ترین دلایل)

 1. اگر شما پوسیدگی دندان دارید، پس درد هم دارید!

شامل تغییر رنگ و ایجاد حفره در سطح دندان است. پوسیدگی می تواند باعث از بین رفتن سطح سخت دندان (مینا) شود. این مشکل در ابتدا هیچ علائم مشخصی ندارد اما به مرور زمان (به خصوص اگر حفره زیاد و عمیق باشد) با تغییر رنگ بخش هایی از دندان یا درد آن خود را نشان می دهد.

 1. پر کردگی دندان شما از بین رفته یا افتاده است

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند را با مواد پر کننده مانند کامپوزیت یا آمالگام ترمیم می کنند. چنانچه بخشی یا تمام از پرکردگی از دهان خارج شود، مصرف غذا مخصوصا در سمتی از دهان که پرکردگی افتاده است باعث وارد کردن فشار به پالپ دندان می شود. این، باعث ایجاد درد شدیدی در دندان می شود.

 1. شما آبسه دندان دارید

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث تجمع پلاک در فضای زیر لثه شود. به مرور زمان باکتری های بیشتری در زیر خط لثه به هم می پیوندند و کیسه ای پر از چرک را ایجاد می کنند. به این کیسه چرکی آبسه دندان گفته می شود. آبسه دندان می تواند علائمی مانند درد اطراف دندان و التهاب یا خوریزی از لثه ایجاد کند.

 1. شما به تازگی ارتودنسی دندان انجام داده اید

به خودی خود دردی ایجاد نمی کند. اما اگر به تازگی با مراجعه به مطب یک متخصص ارتودنسی، روند اصطلاح نامنظمی های دندانی خود را شروع کرده اید، احتمالا تا چند روز بعد از اتصال دستگاه های ارتودنسی به دندان ها، دندان درد جزئی را تجربه کرده خواهید کرد. این درد مخصوصاً اگر ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده باشید ممکن است کمی بیشتر باشد اما پس از چند روز فروکش می کند.

 1. دندان شما اخیرا شکسته است

شکسته شدن دندان می تواند باعث ایجاد درد زیادی در دندان ها شود. این درد بسته به میزان شکستگی می تواند کم یا زیاد باشد. اما تا زمانی که دندان ترمیم نشود شما کماکان درد زیادی تجربه خواهید کرد. هر زمان که غذا می خورید و یا دندان شما تحریک می شود نیز این درد تشدید می شود.

 1. دندان عقل شما در حال در آمدن است

دندان های عقل جزء آخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می آیند. در واقع در جدول زمانی رویش دندان های دائمی، این دندان ها در حدود سنین 17 تا 21 سالگی خارج می شوند. چنانچه تا این سن دندان بیرون نیامده باشد، به آن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته گفته می شود. یک دندان عقل نهفته باعث دندان درد زیادی می شود. برای از بین رفتن درد ، احتمالا نیاز به کشیدن دندان عقل پیدا خواهید کرد.

 1. شما بیش از حد ورزش میکنید!!

هرچه میزان فعالیت ورزشی بیشتر باشد و از طرفی میزان آب از دست رفته بدن جبران نشود، بدن دچار کم آبی می شود. بزاق نیز که از مایعات حیاتی بدن است، کاهش میابد. کاهش بزاق در طولانی مدت باعث افزایش پوسیدگی دندان ها و درد در دندان می شود.

 1. شما در طول شب دندان قروچه میکنید

دندان قروچه یا براکسیسم یک امر غیرطبیعی است که اغلب در خواب و به صورت ناخودآگاه انجام داده می شود. شخص دندان هایش را به هم می ساید و به مرور زمان باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود. دندان قروچه می تواند در حالت خودآگاه هم انجام شود که می تواند ناشی از خشم، عصبانیت یا استرس باشد.

در نهایت یکی از عوارض این عادت، درد و از بین رفتن بخش زیادی از سطح جونده دندان ها خواهد بود. برای ترمیم آسیب وارد شده به دندان ها تحلیل رفته روش های ترمیمی و زیبایی مانند لمینت دندان یا توصیه می شود.

 1. شما سندروم مفصل گیجگاهی-فکی دارید

مفصل گیجگاهی فکی، مفصلی است که استخوان های فک پایین را به استخوان گیجگاهی متصل می کند. این مفصل باعث می شود که ما بتوانیم صحبت کنیم یا غذا را بجویم. به ایجاد اخلال در این مفصل سندروم مفصل گیجگاهی فکی گفته می شود که اغلب خود را با دندان درد شدید و یا درد فک نشان می دهد. شنیده شدن صدای کلیک مانندی حین حرکت این مفصل از دیگر علائم سندروم نامبرده است.

 1. شما دچار تحلیل لثه هستید

به بالا رفتن یا عقب نشینی لثه ها در اصلاح گفته می شود. زمانی که لثه دچار تحلیل میروند، ریشه دندان ها در معرض دید قرار میگیرد. ریشه دندان بسیار حساس است و در صورت برخورد هوا، غذا یا آب به آن دچار تحرک شده و درد دندان شدیدی ایجاد می کند.

 1. شما عفونت سینوس یا سنوزیت دارید

نشانه و علامت قابل توجه عفونت سینوسی درد دندان (مخصوصا در دندان های فوقانی به دلیل نزدیک بودن به مجاری بینی و سینوسی است). اگر درد دارید و همزمان بینی شما نیز گرفته است، احتمالا سینوزیت دارید. برای درمان این مشکل حتما باید به متخصص مراجعه کنید.

 1. شما باردار هستید

بارداری احتمال ورم لثه یا جنجویت را افزایش می دهد. جنجویت اصطلاحی است که به التهاب و ورم لثه اطلاق می شود و می تواند باعث خونریزی لثه و دندان درد شود. هرچند که اغلب خانم های باردار در طول بارداری با مشکلات لثه روبرو می شوند اما رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری می تواند احتمال هرگونه آسیب به دهان، دندان و لثه را کاهش داده یا از بین ببرد.

حتما قبل، حین و بعد از بارداری به کلینیکی که خدمات دندانپزشکی بارداری ارائه می دهد مراجعه کنید تا از بروز عوارض بارداری مانند التهاب لثه و درد دندان جلوگیری کنید.

 1. شما دچار آسیب عصبی شده اید
 2. شما مشکلات قلبی دارید

هنگامی که درد مذکور با برخی از علائم دیگر همراه باشد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. احساس درد در قسمت بالاتنه (از جمله گردن، شانه ها، دندان ها و فک) می تواند علامت حمله قلبی باشد. اگر علاوه بر درد در دهان با مواردی مانند تعریق، درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس یا حالت تهوع روبرو هستید، در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 1. شما اخیرا بلیچینگ دندان انجام داده اید

برخی از روش های سفید کنندگی دندان (مانند بلیچینگ) می توانند باعث دندان درد و حساسیت آن شوند. حساسیت دندان می تواند دو تا سه روز پس از اتمام بلیچینگ دندان ادامه داشته باشد اما از بین می رود.

البته بلیچینگ به خودی خود باعث حساسیت یا احساس درد در اطراف دندانها نمی شود، بلکه اگر پیش از انجام این فرآیند دندان های حساسی دارید، با سفید کردن آن ها ممکن است تا چند روز درد زیادی تجربه کنید.

 1. شما سرطان دهان دارید

یکی از قابل توجه ترین علائم سرطان دهان، درد مزمن دهان و دندان است که از بین نمی رود. اگر دهان یا دندان های شما درد می کند و درد آن از بین نمی رود (و) متوجه یک برجستگی غیرمعمول یا لکه رنگی عجیبی در داخل دهان خود شده اید حتما به یک دندانپزشک یا پزشک مراجعه کنید. در این مورد شما احساس دندان درد می کنید ولی درد ممکن است از بافت های نرم داخل دهان باشد.

 1. غذاهای اسیدی زیادی می خورید

غذاهایی که بسیار اسیدی هستند می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند. این غذاها (یا خوراکی ها) شامل مرکبات، نوشابه، قهوه و آب نبات های شیرین هستند. هنگامی که مینای دندان تحلیل می رود، دندان های شما بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

پوسیدگی دندان باعث می شود عصب دندان در معرض هوا قرار بگیرد و شما درد شدیدی تجربه کنید. اگر غذاهای اسیدی زیادی می خورید، مقدار آن را کاهش داده و رژیم متعادل تری را امتحان کنید تا خود را از از درد نجات دهید.

در انتها

بهتر است که برای درمان دندان درد خود حتما به یک دکتر دندانپزشک مراجعه کنید زیرا مشکلی که باعث احساس درد و ناراحتی شما شده به طور کامل و ریشه ای به دست خودتان درمان نخواهد شد. در واقع شما درد را به عنوان یک نشانه از مشکل بزرگی احساس می کنید و با مصرف دارو یا روش های دیگر شما صرفاً به صورت موقع آن را ساکت می کنید این در حالیست که ریشه مشکل را حل نخواهید کرد. دکتر دندانپزشک شما را معاینه کرده و بعد از یافتن مساله اصلی، آن را برطرف کرده و به دنبال آن شما نیز دیگر دردی تجربه نخواهید کرد.

روش های خانگی تسکین دندان درد

اگر دندان درد شما زمانی شروع شود که نمی توانید به مطب دندانپزشک بروید؛ به عنوان مثال، در نیمه های شب ممکن است احساس کنید که دندانتان به شدت دچار درد و حساسیت شده است و حاضرید برای تسکین درد آن هر کاری را انجام دهید. برای تسکین موقت ، می توانید یکی از روش های خانگی درمان دندان درد را امتحان کنید.

در حالی که بسیاری از بیماری های دندانی و لثه وجود دارند که باعث درد می شوند، پوسیدگی دندان اغلب محتمل ترین علت آن است. خوشبختانه روش های زیادی وجود دارد که می توانید در خانه برای محافظت از دندان ها در برابر حفره ها و باکتری ها انجام دهید.

دندان های خود را دوبار در روز با یک برس نرم مسواک کنید و نخ دندان کشیدن را نیز فراموش نکنید. همچنین ملاقات منظم با دندانپزشک برای معاینه وضعیت دندان ها بسیار مهم است. اگر حفره یا پالپ دندانتان دچار عفونت و التهاب شده است، قبل از دندان درد تشخیص داده می شود و درمان می شود.

روش های تسکین دندان درد

درمانهای خانگی رفع دندان درد

اگر دندان درد دارید یا مشکلاتی در ناحیه لثه خود دارید، یا علائمی دارید که نشان دهنده آبسه دندان است؛ به عنوان مثال اگر تب، تورم صورت یا درد مداوم در دندان های خود دارید و نمی توانید از دندانپزشک وقت بگیرید، برای درمان به اورژانس مراجعه کنید.

در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانپزشکان اغلب برخی از قرارهای ملاقات را برای مواقع ضروری در دسترس می گذارند، بنابراین ممکن است بتوانید در همان روز وقت بگیرید اما اگر از کلینیک های دندانپزشکی دور هستید و به آن ها دسترسی نداشتید می توانید از روش های خانگی درمان درد دندان کمک بگیرید..

در ادامه به توضیح روش های خانگی درمان دندان درد می پردازیم که می توانید در زمان های بحرانی که به کلینیک های دندانپزشکی دسترسی ندارید با هر یک از این روش های خانگی درد دندان خود را برای مدت کوتاهی تسکین دهید. مزیت هر یک از این مواد این است که به راحتی می توان آنها را پیدا کرد و عوارض جانبی ندارند. با این حال، توصیه می شود در صورت امکان قبل از استفاده از هر یک از این روش ها با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر از داروهای دیگر نیز استفاده می کنید.

اگر دندان درد همراه با تورم دندان و لثثه است، روی گونه خود کمپرس سرد (20 دقیقه با کمپرس، 20 دقیقه بدون کمپرس) بگذارید زیرا این کار تا حدودی درد دندان را تسکین می دهد. کمپرس سرد به کاهش جریان خون در رگ های خونی در محلی که از آن استفاده می کنید، کمک خواهد کرد، که باعث کاهش التهاب در ناحیه آسیب و کاهش احتمال تورم و بی حسی دندان و کاهش درد آن می شود. همچنین کمپرس سرد هرگونه خونریزی احتمالی دندان و لثه را کاهش می دهد.

کمپرس سرد ممکن است باعث تسکین موقتی درد شود و به شما کمک کند دوباره بخوابید، اما مشکل دندان را به طور پایه و اساسی درمان نمی کند. اگر دچار حفره یا هر مشکل دیگر دندانی هستید، تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید وضعیت دندان به طور کامل بهبود نخواهد یافت.

برای مقابله با دندان درد، می توانید طبق دستورالعمل روی جعبه، داروهای بدون نسخه را مصرف کنید. داروهای ضد درد می توانند دندان های شما را تا زمانی که در انتظار وقت با دندانپزشک خود هستید تسکین دهند، اما مانند سایر روش های خانگی، این داروها نیز یک راه حل طولانی مدت نیستند. اگر از داروها و گیاه های خانگی برای تسکین درد استفاده می کنید و به دنبال درمان دائمی نیستید، ممکن است وضعیت دندان هایتان بدتر شود.

استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد

میخک یکی از شناخته شده ترین داروهای خانگی برای درمان درد خفیف یا متوسط دندان است، زیرا دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و آرامش بخش است که به کاهش قابل توجه درد دندان کمک می کند.

اگر درد کمی در دندان خود احساس می کنید، فقط کافی است چند قطره روغن میخک را مستقیماً روی دندان آسیب دیده بریزید. همچنین می توانید روغن میخک را در یک لیوان آب مخلوط کرده و دهان خود را با این محلول شستشو دهید.

این یکی از محبوب ترین و اثربخش ترین داروهای طبیعی به دلیل خواص آرام بخش و ضد التهابی است که بیماران برای تسکین درد دندان خود استفاده می کنند. همچنین به عنوان درمانی برای دندان درد شناخته می شود، نیاکان ما نیز یک برگ میخک را در دندان آسیب دیده قرار می دادند تا ناحیه آسیب دیده را بی حس کنند.

سیر یک داروی قدیمی برای از بین بردن درد دندان است. دارای خواص آنتی بیوتیکی طبیعی است و به کاهش سرعت تأثیر باکتری بر دندان کمک می کند. سه تا چهار حبه سیر را خرد کرده و نمک به آن اضافه کنید، آن را روی دندان های آسیب دیده بمالید تا درد دندان را کاهش دهید. همچنین در صورت دسترسی نداشتن به سیر تازه، می توانید از پودر سیر استفاده کنید.

یکی دیگر از روش های خانگی درمان دندان درد استفاده از پیاز است. پیاز به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و ضد باکتری شناخته شده است و بنابراین در کاهش درد دندان موثر است. شما می توانید به محض احساس درد در ناحیه دندان، فقط چند دقیقه پیاز خام را بجوید تا آب آن با دندان های آسیب دیده تماس پیدا کند تا درد را کاهش یابد.

یک درمان موثر برای دندان درد، آب نمک است. دهان خود را با یک فنجان آب گرم مخلوط با یک قاشق چای خوری نمک، بشویید تا درد دندانتان تسکین یابد. محلول نمک به استخراج مایع آلوده از بافت ها و کاهش تورم اعصاب در دهان شما کمک می کند.

زردچوبه یکی از موادی است که در آشپزخانه همه افراد پیدا می شود، زردچوبه یک درمان عالی برای بسیاری از دردهای دندان و لثه است؛ زیرا حاوی کورکومین است، یک ماده فعال که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که در تسکین درد موثر است.

زردچوبه در همه رژیم های غذایی توصیه می شود که استفاده شود زیرا درد زخم معده را تسکین می دهد، کلسترول را کاهش می دهد و به عنوان یک ضد باکتری و ضد قارچ عمل می کند.

زنجبیل تیز می تواند دندان درد را تسکین دهد، زیرا این ماده بسیار موثر، ضد درد و ضد التهاب است..

علاوه بر این، این یک درمان عالی برای اختلالات گوارشی است و اغلب برای جلوگیری از تهوع استفاده می شود. و مهمتر از همه ، هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. شما می توانید میخک، زردچوبه و زنجبیل را ترکیب کرده و یک ترکیب چای بسیار عالی برای درمان دندان درد درست کنید.

جویدن سیر برای درمان دندان درد

سخن آخر

یکی از دردناک ترین و تقریبا غیر قابل تحمل ترین دردها، دندان درد است که سعی کردیم در این مقاله به توضیح روش های خانگی درمان دندان درد بپردازیم تا در موقعیت های مختلف که به کلینیک های دندانپزشکی دسترسی نداشتید، بتوانید توسط این روش ها درد دندان و لثه خود را کاهش دهید.