علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

تبدیل گرم به مثقال زعفران

زعفران یک ماده موثر برای درمان انواع بیماری ها مانند کروناست. ایرانی ها این ادویه ی گران قیمت را براساس واحد مثقال می خرند ولی در مقابل کشاورز آن را براساس گرم و کیلوگرم می فروشد. شاید خیلی از افراد با واحد مثقال آشنایی نداشته باشند و ندانند که هر مثقال چند گرم است، چند گرم زعفران یک مثقال است یا به عکس هر مثقال زعفران چند گرم است؟ یا مثلا ۲ گرم زعفران چند قاشق چایخوری است.

در این مطلب از شما را با انواع واحدهای اندازه گیری زعفران آشنا می کنیم. هر چند در گذشته از واحد هایی مانند سیر و من نیز استفاده میشد، اما امروزه مثقال پر کاربرد ترین واحد است که در این مقاله نیز سعی بر این است که بیشتر روی آن تمرکز کنیم. اگر قصد خرید زعفران اصل به آدرس zaferanet.com/buy-saffron را دارید، با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

یک مثقال زعفران چند گرم است؟

به طور کلی هر مثقال زعفران در اصل معادل ۴.۶۰۸ گرم است. رعایت کردن و اندازه گیری این مقدار کار راحتی نیست و نیاز به ترازوی دقیق مانند ترازو ی دیجیتالی است. از این رو طبق عرف برای این که بگویند هر مثقال چند گرم است، ۴.۶ گرم در نظر می گیرند تا اندازه گیری آن راحت تر باشد. در بعضی مواقع نیز برای راحتی بیشتر آن را معادل ۴.۵ در نظر می گیرند. آیا می دانید هر یک مثقال زعفران چند گرم است؟ قیمت مثقالی و گرمی زعفران چقدر است؟ آیا با واحد های خرید و در بازار آشنا هستید؟ چگونگی تبدیل یک مثقال به گرم را در این بخش به شما آموزش می دهیم.

آشنایی با واحدهای مختلف اندازه گیری زعفران:

در قدیم در از واحدهایی مثل مثقال، سیر و مَن استفاده می شده ولی باید گفت که این واحدها، واحدهایی استانداردی محسوب نمی شوند. در خرید و فروش زعفران به دلیل ارزشمند بودن آن، هر واحد بر مبنای گرم و کیلوگرم سنجیده می شود. در حال حاضر برای واحدهای توزین قدیمی نیز معادل گرمی آن محاسبه شده است. در زیر شما را با واحدهای وزن زعفران آشنا می کنیم. با ما همراه باشید. واحدهای مختلف فروش مطابق عرف بازار و معادل گرمی آن به شرح زیر می باشد:

  1. یک « مَن » سه کیلوگرم است. «مَن» در بعضی مناطق یک و نیم کیلو گرم می باشد، ولی در عرف بازار « مَن » سه کیلویی معروف تر است.
  2. یک « مَن » سه کیلویی را ۴۰ «سیر» در نظر می گیرند.
  3. یک « سیر » در عرف بازار معادل ۷۵ گرم است.
  4. یک کیلوگرم، ۲۱۷ مثقال می باشد.
  5. یک مثقال زعفران معادل ۴٫۶۰۸ گرم وزن دارد؛ که در عرف بازار بعضی ۴/۶ و عده ای دیگر ۴/۶۱ گرم را معادل یک مثقال در نظر می گیرند.
  6.  برخی ۲/۳ گرم و بعضی از فروشندگان ۲/۳۱ گرم را معادل «نیم مثقال» در نظر می گیرند.
  7. هر گرم، ۱۰۰۰ سوت است.
  8. در قدیم هر ۲۴ نخود ریز تبریزی را معادل یک مثقال در نظر می گرفتند. با پیشرفت هایی که در ساخت دستگاه های سنجش وزن رخ داده، سال هاست این روش منسوخ شده است.

هر گرم زعفران چند مثقال است؟

یک مثقال زعفران معادل با ۴٫۶۰۸ سوت می باشد که تلفظ آن ۴ گرم و ۶۰۸ سوت می باشد. هنگام این واحد ها خیلی به شما کمک می کند. هنگام خرید و فروش زعفران در شهرهای مختلف بر اساس واحد های آن شهر خرید و فروش زعفران انجام می شود. قدیمی ها واحدهای مثل سیر، مثقال، نخود را هم در محاسبات خود دارند. این واحدها هنگام خرید و فروش زعفران ایرانی اصل مورد توجه قرار می گیرند. ممکن است در شهر شما فقط از یک واحد خاص برای خرید و فروش زعفران استفاده شود، مثلا مثقال و یا در شهر دیگر واحد خرید و فروش زعفران گرم تنها باشد و یا در شهری دیگری واحد نخود هم در محاسبات انجام شود.

قیمت زعفران امروز چنده؟

فروشگاه سعی کرده است به صورت روزانه امروز را در سایت درج کند. شما می توانید جهت مشاهده آن را دربخش مورد نظر ببینید. این قیمت ها هر روز بروزآوری می شوند. یکی از سوالاتی که بسیار می پرسند این است که چند است؟ کسانی که این سوال را می پرسند می خواهند زعفران را بخرند یا بفروشند.

باید توجه داشته باشید که قیمت هر مثقال زعفران بر اساس کیفیت و درشتی قلم های زعفران سنجیده می شود. قیمت هر مثقال زعفران به موارد مختلف بستگی دارد: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، میزان تولید زعفران، شهر محل خرید زعفران، میزان تقاضا برای خرید زعفران و خرید به صورت عمده با بصورت جزئی کاملا متفاوت است.

یک کیلوگرم چند مثقال است؟

سوال پر کاربرد دیگری که خیلی ها از ما می پرسند این است که یک کیلوگرم چند مثقال است؟ برای اینکه سریعتر به این محاسبه برسید باید به نکات زیر توجه کنید.

حتما می دانید که یک کیلوگرم زعفران حدود ۱۰۰۰ گرم است.

اگر بخواهیم یک کیلوگرم را به مثقال تبدیل کنیم باید ۱۰۰۰ (یعنی یک کیلوگرم) را بر یک مثقال یعنی ۴٫۶۰۸ تقسیم کنیم. اگر این کار را انجام دهید عدد ۲۱۷ به دست می آید. پس معلوم شد که یک کیلوگرم حدود ۲۱۷ مثقال است.

هر کیلو گل زعفران چند مثقال زعفران می دهد؟

سوال دیگری هم که خیلی از ما می پرسند این است که هر کیلو چند مثقال زعفران می دهد؟ باید توجه داشت که عیار یا میزان زعفران یک کیلوگرم هر منطقه نسبت به منطقه دیگر که در آن زعفران کشت می شود، متفاوت می باشد. مثلا در منطقه قائنات یک کیلوگرم گل زعفران ۳ مثقال زعفران می دهد. ولی در مناطق دیگر ممکن است این عیار یا مقدار به زیر ۳ مثقال هم نشان دهد. اینجاست که زعفران منطقه قائنات و گل زعفران منطقه قائنات ارزشمند می شود.

اگر شما فروشنده ی زعفران هستید حتما تفاوت مثقال و گرم را برای مشتریان خود عنوان کنید چون بسیاری از افراد نمیدانند که یک مثقال زعفران چند گرم است. به علاوه متفاوت بودن میزان یک گرم و یک مثقال می تواند یک موجه علت تفاوت قیمت زعفران به فروش رسیده باشد و فردی که از این موضوع مطلع نیست، کار شما را زیر سوال ببرد. با دانستن پاسخ سوال هر مثقال چند گرم است به راحتی می توان محاسبات وزنی زعفران را انجام داد. برای درک بیشتر، توجه به مثال های زیر خالی از لطف نخواهد بود:

هر گرم چند مثقال است؟

همانطور که بیان شد، یک مثقال برابر با ۴.۶ گرم است. برای اینکه محاسبه کنیم هر گرم چند مثقال است دقیقا باید هر گرم چند مثقال است را بر عکس کنیم، یعنی باید یک تقسیم ساده انجام دهیم. به عبارتی باید ۱ گرم را تقسیم بر ۴.۶ کنید که وزن هر مثقال است. با انجام این محاسبات به عدد ۰.۲۱ خواهید رسید، یعنی هر گرم، ۰.۲۱ مثقال است.

نیم مثقال زعفران چند گرم است؟

همانطور که متوجه شدید گرم یک واحد کوچکتر از مثقال می باشد و هر ۴.۶ گرم زعفران برابر با یک مثقال است. برای اینکه بفهمیم نیم مثقال زعفران چند گرم است تنها به یک تناسب ساده نیاز داریم! با نصف کردن وزن یک مثقال، وزن نیم مثقال زعفران برابر با ۲.۳ گرم به دست می آید.

یک کیلوگرم زعفران چند مثقال است؟

برای پاسخ به این سوال چیزی که ابتدا باید به یاد آوری آن بپردازیم این است که یک کیلوگرم معادل با ۱۰۰۰ گرم است. اگر به طور کلی ما هر مثقال را ۴.۶ گرم در نظر بگیریم با تقسیم عدد ۱۰۰۰ بر ۴.۶  هر کیلو زعفران تقریبا معادل با ۲۱۷ مثقال می شود. حالا که بر تبدیل مثقال به گرم و کیلو گرم مسلط شدید به راحتی می توانید محاسبات مورد نظر خود را انجام دهید. مثلا شاید بخواهید مقدار زعفرانی که خریده اید را برای مصرف روزانه تقسیم کنید. اگر نمیدانید در هر روز چقدر زعفران استفاده کنید، پیشنهاد میشود که مقاله ی را مطالعه کنید.

یک مثقال زعفران چند قاشق است؟

جواب دادن به این نوع سوالات به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله اینکه چه قاشقی استفاده میکنید؟ قاشق چای خوری، غذا خوری یا حتی سوپ خوری! و مهم تر از آن نوع زعفران مصرفی شما چیست؟ اگر از قاشق غذا خوری استفاده کنید، یک مثقال زعفران باید حدود ۱.۵ قاشق غذا خوری باشد و اگر زعفران با کیفیت باشد، این مقدار به اندازه ای است که بتواند کف دست شما بپوشاند ( هر چند که اندازه ی دست شما هم بی تاثیر نخواهد بود ).

البته لازم به ذکر است که انواع مختلفی از زعفران در بازار موجود است که هر کدام ممکن است بر اساس قاشق مقدار متفاوتی نشان دهند. اما به طور کلی هرچه زعفران باکیفیت تر باشد مقدارخرده کمتری داشته و فضای بیشتری را اشغال می کند، یعنی ممکن است حتی حجمش بیشتر از حتی دو قاشق غذاخوری شود.

یک گرم زعفران چند قاشق است؟

در مطلب قبلی متوجه شدیم که یک مثقال زعفران حدود یک و نیم قاشق غذاخوری و هر مثقال آن نیز حدود ۴.۶ گرم است. با در نظر گرفتن این دو عامل و یک محاسبه ی تقریبی میتوان به این نتیجه رسید که هر یک گرم زعفران خوب باید حداقل اندازه نصف قاشق غذا خوری باشد.

سایر واحد های اندازه گیری زعفران

هر چند که در زمینه ی خرید زعفران واحد مورد استفاده یا گرم است یا مثقال، اما دانستن واحد هایی که در گذشته نیز برای خرید این محصول پر ارزش به کار می رفته اند نیز خالی از لطف نخواهد بود. واحد هایی مانند سیر و من که به اختصار در جدول زیر توضیح داده شده اند.

واحد اندازه گیری مقدار
یک من سه کیلوگرم
یک سیر ۷۵ گرم
یک کیلوگرم ۲۱۷ مثقال
یک مثقال ۴,۶۰۸ گرم

برای درک بهتر از دو واحد من و سیر که احتمالا کمتر به گوشتان خورده است می توان اینطور بیان نمود که:

  • یک من برابر با ۳۰۰۰ گرم زعفران و ۶۵۱ مثقال است.
  • یک سیر، برابر با ۷۵ گرم زعفران و حدود ۱۶ مثقال از آن است

سخن نهایی

در این مقاله ی عمدتا به پاسخ این سوال پرداختیم که یک مثقال زعفران چند گرم است. اگر قصد را دارید، باید به پاسخ این سوال تسلط داشته باشید زیرا اگر ندانید یک مثقال چند گرم است ممکن است در محاسبه میزان زعفران مورد نیاز خود برای خریداری و یا حتی محاسبه ی قیمت زعفرانی که خریداری کرده اید دچار اشتباه شوید.

منبع: فروشگاه آنلاین زعفران به وب سایت https://zaferanet.com