علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

روش آسان و خانگی تشخیص اصل بودن نقره 925

13 راهکار برای تشخیص نقره اصل از بدل

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به نقره‌جات علاقه دارید، بهتر است قبل از خرید آن، از اصل یا بدل بودن جواهرات خود مطمئن شوید. راه تشخیص نقره اصل کار بسیار سختی است. اما شما می‌توانید با چند روش ساده نسبت به اصل بودن انگشتر نقره، دستبند و یا گوشواره‌ی نقره خود، مطمئن شوید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند ترفند تشخیص نقره اصل آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش تشخیص نقره اصل

نقره به دلیل زیبایی خاص و منحصربه‌فرد خودش، طرفداران بسیار زیادی دارد. اما مسئله مهم، تشخیص نقره اصلی از بدل است. چرا که بسیاری از افراد سودجو به دلیل سود بسیار زیاد، نقره تقلبی را به جای نقره اصلی می‌فروشند. اگر شما گردنبند، دستبند، انگشتر نقره زنانه و گوشواره نقره دارید و یا کسی به شما جواهرات نقره هدیه داده است و می‌خواهید از اصل یا بدل بودن آن مطمئن شوید، روش‌های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی نقره اصل را از بدل تشخیص دهید. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- شناسایی نقره اصل از طریق نشانه‌ها

جواهرات نقره مانند طلا دارای نشانه است. در واقع این نشانه‌ها، راهی برای تشخیص نقره اصل بوده و نشان‌دهنده هویت نقره است و نقش شناسنامه آن را بازی می‌کند. به کمک این نشانه‌ها می‌توانید به اطلاعات مورد نیاز آن دست پیدا کنید. این نشانه‌ها نشان‌دهنده جزئیات نقره خریداری شده‌ی شما مانند: میزان خلوص نقره، معدن استخراج شده، طراح، سازنده جواهر و… است. بنابراین اگر به دنبال تشخیص نقره اصل و بدل هستید، به نشانه‌های حک شده بر روی آن دقت کنید. اگر جواهرات نقره شما دارای چنین نشانه‌هایی باشد، مطمئن باشید که نقره شما اصل است، در غیر این صورت نقره بدل را به جای اصل به شما فروخته‌اند. چرا که تمام جواهرات باکیفیت و خوب باید دارای حداقل چند نشانه از موارد ذکر شده در بالا باشند.

برای پیدا کردن این نشانه‌ها کافی است بر روی گیره گردنبند، داخل دستبند، انگشتر و گوشواره خود را ببینید. البته ممکن است نقره قدیمی شما اصل باشد، اما فاقد چنین نشانه‌‌هایی باشد و یا نقره شما بدلی اما دارای نشانه باشد؛ بنابراین این روش برای همه جواهرات کارساز نیست. در چنین شرایطی باید به دنبال روش‌های دیگر جهت تشخیص نقره اصل باشید.

۲- تشخیص نقره اصل از طریق عیار

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که، نقره اصل را چگونه تشخیص دهیم باید بگوییم که عیار نقره از دیگر مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند تا نقره اصل از بدل را شناسایی کنید. اگر نقره اصل باشد، باید 92.5 درصد آن نقره خالص باشد. برای این منظور کافی است تا بر روی بدنه انگشتر و یا دستبند نقره خود عدد 925، 900 و 800 را پیدا کنید. در واقع این اعداد، نشان‌دهنده عیار انگشتر شما هستند. البته اگر عدد حک شده به جای عدد 925، عدد 900 و یا 800 باشد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. این اعداد نیز نشان‌دهنده انگشتر نقره اصل هستند.

۳- شناسایی نقره اصل از طریق وزن

برای شناخت انگشتر نقره اصل وزن آن را بررسی کنید. اگر نقره شما اصل باشد، وزن سنگینی دارد. اما اگر انگشتر شما تقلبی باشد، تو خالی است و حس بدی را موقع استفاده به شما منتقل می‌کند. برای امتحان کردن این روش ابتدا انگشتر خود را وزن کنید. سپس یک ظرف شامل آب مقطر را بر روی ترازو بگذارید و عدد ترازو را صفر کنید. سپس انگشتر خود را درون ظرف بندازید و عدد ترازو را یادداشت کنید. در این مرحله کافی است تا عدد اول را تقسیم بر عدد دوم کنید. اگر نقره شما خالص باشد، عدد بدست آمده باید برابر با 10.49 باشد. در غیر این صورت نقره شما تقلبی است. البته این روش برای تشخیص نقره اصل همیشه کارساز نیست. چرا که می‌توان با اضافه و کم کردن فلزات جایگزین، عددی نزدیک به آن را به وجود آورد.

۴- شناسایی نقره اصل با آهنربا

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید نقره اصل نیز مانند طلا خاصیت ضد آهنربایی دارد. این بدین معناست که اگر نقره شما اصل باشد، زمانی که آهنربا را به آن نزدیک کنید، آن را از خودش دفع می‌کند. برای این منظور کافی است تا انگشتر خود را به آهنربا نزدیک کنید. اگر نیروی دافعه ایجاد کرد، این موضوع نشان می‌دهد که انگشتر شما اصل است. در غیر این صورت اگر انگشتر جذب آهنربا شد، نشان‌دهنده تقلبی بودن انگشتر است و انگشتر شما فقط روکش نقره دارد. البته توجه به این نکته ضروری است که فلزاتی مانند روی، سرب، مس نیز قابلیت غیرمغناطیسی دارند و ممکن است جذب آهنربا نشوند. در نتیجه این روش به عنوان راه تشخیص نقره اصل همیشه جواب نمی‌دهد.

۵- شناسایی نقره اصل از طریق یخ

یکی دیگر از روش‌های تشخیص نقره اصل استفاده از یخ است. از آنجایی که نقره، رسانای انرژی گرمایی است؛ بنابراین اگر قطعه یخی را کنار آن قرار دهید، باید زودتر از شرایط معمولی شروع به ذوب شدن کند. برای این منظور کافی است تا یک قطعه یخ را کنار جواهرات نقره خود بگذارید. اگر قالب یخ زودتر از حد معمول شروع به ذوب شدن کرد، نشان می‌دهد که نقره شما اصل است. در غیر این صورت نقره شما بدل بوده و یا از ترکیب فلزات دیگر ساخته شده است.

۶- شناسایی نقره اصل از طریق صدا

صدا یک روش تشخیص نقره اصل از بدل است. برای این منظور کافی است تا روی جواهرات نقره خود ضربه‌ای وارد کنید. صدای نقره اصل، ظریف و زنگ مانند است. این در حالی است که سایر فلزات صدایی بم و گرفته دارند. در نتیجه به کمک این راهکار ساده می‌توانید نقره اصل را از بدل تشخیص دهید.

۷- تشخیص نقره اصل با وایتکس

یک راهکار ساده و جالب برای تشخیص نقره اصل از بدل استفاده از مایع سفیدکننده است. برای این منظور کافی است تا به قسمتی از انگشتر نقره خود، مایع سفیدکننده بزنید. اگر نقره شما اصل باشد، محل مورد نظر باید سیاه شود. این ویژگی نشان‌دهنده اصل بودن انگشتر نقره شما است. به کمک این روش ساده و کاربردی می‌توانید جنس انگشتر خود را بهتر شناسایی کنید.

۸- شناخت نقره اصل با سنوگرافی

بسیاری از افراد از سونوگرافی برای تشخیص انواع بیماری‌ها و یا بارداری استفاده می‌کنند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید به کمک سونوگرافی می‌توانید نقره اصل را از بدل تشخیص دهید. از آنجایی که صدای عبوری از فلزات بسیار متفاوت است. در نتیجه شما می‌توانید از همین ویژگی برای تشخیص انگشتر نقره اصل استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا مقیاس ضخامت فراصوتی انگشتر نقره  را به کمک سونوگرافی اندازه‌گیری کنید. میزان عدد بدست آمده تکلیف اصل یا بدل بودن نقره را مشخص می‌کند.

۹- شناسایی نقره اصل با بو کردن

روشی دیگر برای تشخیص نقره اصل از طریق قوه بویایی است. برای این منظور کافی است تا به مدت چند ثانیه انگشتر، دستبند و یا گردنبند نقره خود را بو کنید. اگر بوی قوی احساس کردید، نشان‌دهنده ناخالص بودن جواهرات شما است. بدین معنا که انگشتر، دستبند و گردنبند شما بیشتر از مس تشکیل شده است و میزان عیار نقره آن بالا نیست.

۱۰- نحوه تشخیص نقره اصل با اسید

این روش در مقایسه با سایر روش‌ها کمی خطرناک‌تر است؛ بنابراین بهتر است قبل از آزمایش کردن با اسید حتما از دستکش استفاده کنید. چرا که ممکن است مواد اسیدی دست شما را بسوزاند. همچنین بهتر است از انجام این آزمایش در فضای بسته اتاق خودداری کنید. برای انجام این آزمایش کافی است تا مقداری اسید را به قسمت کوچکی از جواهرات نقره خود بزنید. اگر رنگ محل مورد نظر شما به رنگ قهوه‌ای، قرمز و یا سبز تغییر پیدا کرد، نقره شما اصل است. در غیر این صورت نقره شما تقلبی است. پیشنهاد ما به شما این است که این روش را به آخرین روش تشخیص نقره اصل از بدل موکول کنید و فقط در صورت جواب نگرفتن با سایر روش‌ها از اسید استفاده کنید.

۱۱- شناخت نقره اصل از طریق تست انعطاف‌پذیری

یکی از ویژگی‌های جواهرات نقره، انعطاف‌پذیری بالای آن است. به‌طوری‌که به راحتی می‌تواند خم شود. برای تشخیص نقره اصل می‌توانید خم شدگی انگشتر، دستبند و یا گردنبند خودتان را امتحان کنید. اگر انعطاف‌پذیری جواهرات شما بالا باشد، نشان‌دهنده درصد خلوص زیاد آن است. در غیر این صورت اگر جواهرات خم نشدند و یا سفت و سخت باشند، درصد خلوص کمتری دارند.

۱۲- شناخت نقره اصل با پارچه سفید

به کمک یک پارچه روشن می‌توانید اصل و یا بدل بودن جواهرات نقره خود را تشخیص دهید. برای این منظور انگشتر، دستبند و یا گردنبند نقره خود را بر روی یک پارچه سفید یا رنگ روشن بکشید. اگر نقره شما اصل باشد، باید آثاری از کثیفی را بر روی پارچه مشاهده کنید. در غیر این صورت جواهرات شما بدل است.

۱۳- تشخیص نقره اصل از طریق تست اسید نیتریک

از آنجایی که روش‌های خانگی راهی مطمئن برای تشخیص نقره بدل از اصل نیست؛ بنابراین روش‌های آزمایشگاهی مانند تست اسید نیتریک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای این منظور کافی است تا مقداری اسید نیتریک را بر روی قسمتی از نقره خود بریزید. اگر نقره اصل باشد، انگشتر شما باید به کرم تغییر رنگ دهد. اما اگر رنگ جواهر شما به رنگ سبز درآمد، در ساخت جواهرات شما از فلزات دیگر نیز استفاده شده است. توجه به این نکته ضروری است که تشخیص نقره اصل با این آزمایش ممکن است خطرات و مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. در چنین شرایطی بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید و یا در صورت انجام دادن آن در خانه، از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید؛ تا بخارات اسید نیتریک شما را اذیت نکند.

ما در این مقاله راه‌های موثر برای تشخیص نقره بدل از اصل را بررسی کردیم. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که چگونه نقره اصل را از بدل شناسایی کنیم، می‌توانید یکی از روش‌های گفته شده در بالا را انجام دهید. اگرچه تمامی این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر نقره اصل را شناسایی کنید، اما بهتر است از همان ابتدا به جای خرید نقره از فروشگاه‌های نامعتبر، خرید خود را از یک نقره فروشی معتبر انجام دهید. تا دیگر مجبور به انجام آزمایشات خطرناک نشوید.

همچنین می‌توانید بعد از خرید نقره، فاکتور خرید انگشتر اصل و یا خرید گردنبند اصل خود را ازمغازه‌دار دریافت کنید تا در صورت تقلبی بودن، فروشنده مسئولیت کار خود را برعهده بگیرد.

منبع: women’s silver ring