علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

فوم زیر فرش، 10 نکته جالب از این فوم.

فرض کنید، در مهمانی بسیار شلوغی هستید و ظرف شکستنی از دست شما رها می‌شود، اگر زیر پایتان سنگ، سرامیک یا موراد مشابه این نوع متریال باشد، قطعاً ظرف پس از برخورد به سطح زمین می‌شکند. در صورتی که اگر بر روی پارکت لمینت این اتفاق بیفتد به‌دلیل استفاده از فوم و خاصیت ارتجاعی آن احتمال شکستن ظرف بسیار کم است. این مزیت یکی از دلایل استفاده از انواع فوم زیر پارکت است که در سال‌های اخیر مورد توجه افراد قرار گرفته است. اگر شما هم به دنبال آشنایی با این محصول و خرید عمده فوم زیر فرش هستید و می‌خواهید بیشتر از ویژگی‌های بارز آن اطلاعات کسب کنید، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

انواع فوم پارکت

برای انتخاب فوم پارکت مناسب در قدم اول، باید با انواع این محصول آشنا شوید، ویژگی هر یک را بشناسید و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کنید. بر این اساس، در ادامه به بررسی انواع مختلف این فوم‌ها می‌پردازیم. لازم به ذکر است، برای حصول نتیجه بهتر است، فومی که انتخاب می‌کنید، با زیرسازی محیط مورد نظر،هارمونی و تطابق مناسبی داشته باشد و موقع بیش از دو میلی‌متر ناهمواری وجود نداشته باشد که در نهایت علاوه بر رعایت نکات ایمنی، محیط زیبایی برای خود و اطرافیانتان بسازید.

فوم پارکت معمولی؛ انتخاب اقتصادی و به صرفه

این فوم پارکت‌ها با قیمت بسیار معقول در بازار یافت می‌شوند، که البته کاربرد آن صرفاً به فوم زیر پارکت محدود نیست اما استفاده از آن به این منظور بسیار مرسوم است؛ زیرا می‌تواند نیاز کفپوش به یک زیرسازی مناسب را برطرف کند. فوم معمولی در ضخامت‌های مختلفی موجود است اما ضخامت 2 میلی‌متری آن برای فوم زیر پارکت استفاده می‌شود.

فوم پارکت سایلنت؛ کیفیت و زیبایی همزمان در یک محصول

این فوم در قیاس با محصول قبلی از کیفیت بهتری برخوردار است و عایق بهتری برای زیر پارکت به شمار می‌آید. این محصول بسیار فشرده و چگال‌تر است و نور کمی را از خود عبور می‌دهد، بر این اساس، اگر این فوم را رو به روی صورتتان بگیرید، تصویر خاصی از طرف دیگر فوم نمی‌بینید. توجه داشته باشید، زمانی که پارکت را روی سرامیک نصب نمی‌کنید، این محصول مناسب‌ترین انتخاب برای شما است. زیرا محافظت بیشتری از پارکت شما خواهد شد و سطح زمخت زیرین به پارکت انتخابی شما آسیب نخواهد زد.

فوم پارکت متال سایلنت؛ مناسب برای دکوراسیون مدرن امروزی

عنصر اصلی به کار رفته در این محصول، ویسکوز یا فوم متال سایلنت است. تفاوت این محصول با فوم پارکت سایلنت، لایه آلومینیومی است که در فوم پارکت متال سایلنت به کار رفته است. وجود این لایه آلومینیوم باعث شده است که خاصیت عایق برودتی فوم پارکت را بالا می‌برد و برای منازلی که سیستم گرمایش از کف دارند، بهترین گزینه است. زیرا آسیب به بافت لمینت را کاهش می‌دهد. ضمناً اگر در اقلیمی مرطوب زندگی می‌کنید، استفاده از این فوم قطعاً به شما توصیه می‌شود.

چرا بهتر است از فوم پارکت استفاده کنید؟

همانطور که در این مقاله اشاره شد، یکی از مهم‌ترین دلیل استفاده از فوم‌ها، کمتر شنیده شدن صدا روی پارکت لمینت هنگام راه رفتن است. بر این اساس، اگر نسبت به صداهای مختلف، هنگام راه رفتن حساس هستید، بهتر است در دکوراسیون خانگی خود از این فوم‌ها استفاده کنید. مورد بعدی استفاده از فوم‌ها به‌عنوان عایق‌های برودتی و حرارتی است. در خانه‌هایی که به هر دلیل، امکان کنترل جریان هوای داخل و خارج خانه وجود ندارد، استفاده از این محصول، گزینه خوبی برای تعادل هوای داخل و خارج خانه است. از طرفی استفاده از این فوم‌ها، باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی برای کف اتاق می‌شود که همین موضوع فضایی امن را برای کودکان و سالمندان به وجود می‌آورد و از آسیب‌دیدگی آنها هنگام رفت و آمد در محیط خانه جلوگیری می‌کند.

تفاوت مهم فوم معمولی و فوم سایلنت که باید بدانید

اصلی‌ترین تفاوت این دو محصول در فشردگی و تراکم آنها است. در حالت کلی می‌توان گفت، فوم سایلنت، بسیار متراکم، فشرده و مقاوم‌تر در برابر وزن و فشار است. همانطور که اشاره شد در قسمت‌هایی که سطح زیرین سیمانی است باید از فوم سایلنت استفاده شود. فوم سایلنت معمولاً با 2 میلی‌متر ضخامت، فوم استاندارد برای نصب پارکت لمینت محسوب می‌شود. زیرا ضخامت کمتر (برای مثال: 1.5 و 1.8 میل میتر) باعث فشار آمدن به پارکت لمینت و آسیب به آنها می‌شود و از طرفی ضخامت بیشتر (بالای 2 میلی‌متر) نیز سبب انعطاف پذیری بیشتر و فشار آمدن به کلیک پارکت می‌شود.

توجه داشته باشید، بهترین فوم‌های سایلنت به رنگ سفید تولید می‌شود، زیرا این مدل فوم از بهترین مواد اولیه تولید شده و متشکل از مواد مضر نیستند. اما فوم‌های مشکی به‌دلیل اینکه از مواد بازیافتی تولید شده‌اند بهتر است از آنها در فضای خانه یا محصل کار خود استفاده نکنید.

مهم‌ترین نکات خرید فوم زیر پارکت

در هنگام خرید این محصول بهتر است، توجه داشته باشید که فوم مخصوص پارکت لمینت را خریداری کنید. چون بعضاً فوم عایق کاری موتورخانه را به‌جای فوم سایلنت پارکت لمینت استفاده می‌کنند که در نهایت باعث خراب شدن لمینت می‌گردد. همچنین با توجه به نیاز و محیط مورد نظرتان نوع مناسب فوم را انتخاب کنید که در نهایت با توجه به هزینه‌ای که برای تهیه این محصول در نظر می‌گیرید در سال‌های بعد به آسیب‌های مالی دچار نشوید.

نکاتی که باید از فوم زیر پارکت بدانید

  •  وجود یک لایه نرم ما بین پارکت و سرامیک یا مابین پارکت و سطح سیمانی بهتر از تماس مستقیم پارکت با یک سطح صلب است.
  • استفاده از این محصول باعث می‌شود که هنگام راه رفتن، صداهای اضافی تولید نشود. همچنین وجود فوم زیر پارکت، تا حدی خاصیت ضربه‌گیری به آن می‌دهد و بافت لمینت را از آسیب دور نگه می‌دارد و عمر مفید آن را بالا می‌برد.
  • علاوه بر موارد ذکر شده، وجود فوم پارکت تا حدی نقش عایق حرارتی – برودتی و صوتی ایفا می‌کند و همانطور که می‌دانید در زمستان و تابستان باعث تعادل هوای درون و بیرون از خانه می‌شود.

چرا باید از فوم زیر موکت استفاده کرد؟

خیلی ها از موکت در خانه خود استفاده می کنند اما از فوم برای زیر آن استفاده نمی کنند. موکت به سادگی روی زمین و کف خانه انداخته می شود و بعد مورد استفاده قرار می گیرد. در سالهای اخیر ، برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و حفظ آن در خانه این موضوع رایج شده است که افراد از فوم در زیر موکت های خود استفاده کنند.

زمانی که شما موکت را بدون فوم روی سطح زمین قرار می دهید آنگاه انرژی (گرما یا سرما) به راحتی از خانه بیرون می رود چون موکت لایه نازکی بیش نیست و ضخامت زیادی ندارد. برای مثال فرض کنید زمستان است و شما خانه را بخاری گرم می کنید. اگر موکت شما بدون فوم زیر باشد، گرما به راحتی از آن عبور می کند و از خانه خارج می شود. مخصوصا در خانه های امروزی که از ضخامت دیوارها و کف ها کاسته شده است.

اما زمانی که شما از فوم در زیر موکت استفاده کنید، در واقع عایقی را به آن اضافه می کنید که از انتقال انرژی جلوگیری می کند. فوم زیر موکت به انگلیسی carpet underpad است و در واقع پدی است که زیر موکت انداخته می شود تا از هدررفت انرژی در کف ساختمان شما جلوگیری کند.

هم چنین دلیل دیگر برای استفاده از فوم در زیر موکت این است که باعث محافظت بیشتر از موکت و کف ساختمان می شود. پد فومی زیر موکت، از آسیب دیدن گوشه های موکت جلوگیری می کند و هم چنین مانع چروک ان می شود. همان گونه که مشاهده می کنید با خریدن یک فوم و استفاده از آن در زیر موکت شما مزیت های زیادی را کسب خواهید کرد. با این کار هزینه های شما نیز کاهش خواهد یافت و شما از این لحاظ سود خواهید کرد. در برخی اوقات، موکت های رنگی باعث رنگی شدن کف ساختمان می شود که فوم زیر موکت از این مورد هم جلوگیری می کندو این خود مزیت دیگر است.

جنس فوم زیر موکت

فوم  زیر موکت در واقع یک لایه ابری است که بخش زیادی از گاز تشکیل شده است. فوم در واقع از تزریق گاز در مواد جامد یا مایع تشکیل شده است و برای همین است که نرم اما محکم است و دوام بسیار خوبی دارد. فوم زیر موکت از نوع فوم سلول بسته است که بسیار بادوام است و در برابر ضربه هم مقاوم است.  فوم های زیر موکت به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند که در زیر به آنها اشاره شده است:

فوم پلی اورتال اولیه :

پلی اورتال یک پلیمر مقاوم و پرمصرف است که از آن در جاهای زیادی استفاده می شود. از این فوم ها در ماشین و ساخت مبل نیز استفاده می شود اما فوم زیر موکت محکم تر  است.

فوم پلی اورتال پیوندی:

همان گونه که از نامش پیداست این فوم از پیوند و ترکیب فوم های مختلف با سایز و طرح های مختلف ساخته می شود. این فوم یکی از باکیفیت ترین فوم ها می باشدو برای همین دوام زیادی دارد و افراد می توانند روی آن حسابی ویژه باز کنند.

فوم پلی اورتال پارچه ای:

این فوم ضد آب است و به شکل یک پارچه وتوسط دستگاه خاصی تولید می شود . این فوم ها در جاهای مختلفی استفاده می شوند و در زیر موکت به خوبی از هدررفت انرژی جلوگیری می کنند.

منبع:

https://shahrfarsh.com/