عمومیکسب و کار ایرانی

انواع سنگ های ساختمانی، ویژگی ها، مزایا و معایب

یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته است. سنگ ها دارای قابلیت های منحصر بفردی هستند که قابل مقایسه با سایر مصالح ساختمانی نمی باشند.

آن چه که در این مطلب از به بیان آن می پردازیم، معرفی انواع سنگ ساختمانی، کاربرد آن در ساختمان سازی، ارائه قیمت و معرفی مراکز خرید می باشد.

از جمله ویژگی های سنگ ساختمانی می توان به دوام و مقاومت بسیار بالا، جلاپذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا و پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی اشاره نمود.

از سنگ برای پوشش دیوار داخلی ساختمان، نماکاری، زیرسازی جاده ها، دیوار و شالوده، کف خیابان و پیاده رو و تزئینات مختلف استفاده می شود.

کاربرد سنگ در صنعت ساختمان

کف ساختمان و پلکان

سنگی که برای پلکان و مورد استفاده قرار می گیرد در معرض سایش و ضربه خواهد بود، بنابراین باید بسیار سخت باشد و از مقاومت سایشی و ضربه ای بالایی برخوردار باشد. سنگ کف ساختمان باید قابل برش در یک جهت باشد. سنگ های رسوبی و دگرگون این مزیت را دارا هستند.

علاوه بر آن سنگ کف و پلکان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذناپذیر بوده و آسیب نبیند. از جمله سنگ هایی که برای کف و پلکان مناسب می باشند، می توان سنگ های مرمریت و گرانیت را نام برد.

نماکاری ساختمان

یکی دیگر از موارد استفاده از سنگ، نماکاری ساختمان است. برای از سنگ های بادوام و مقاوم استفاده می شود تا در برابر عوامل مختلف محیطی دچار آسیب نشوند.

شرایط متغیر جوی، تابش نور خورشید، یخبندان، گرد و غبار، باران های اسیدی و آلودگی هوا از جمله عواملی هستند که بر مقاومت سنگ اثر می گذارند. سنگ تراورتن گزینه ای مناسب برای استفاده در نماکاری ساختمان می باشد.

دیوار و شالوده

سنگ هایی که برای دیوارهای حائل و شالوده به کار می روند به صورت نامنظم و بدون شکل خاص چیده می شوند. برای صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز از سنگ هایی که در منطقه دیده می شوند استفاده می گردد.

برای پر کردن فاصله بین سنگ ها نیز می توان از تکه های ریزتر استفاده نمود. سنگ های متخلخل و سنگ هایی که دارای لایه بندی بوده و قابلیت انحلال آن ها بالاست برای دیوار و شالوده مناسب نیستند.

اما سنگ های سخت با مقاومت فشاری بالا و وزن مشخص مناسب این کار می باشند. اغلب ماسه سنگ و سنگ آهکی دولومیتی گزینه ای مناسب برای دیوار و شالوده به شمار می آیند.

پوشش دیوارهای داخل ساختمان

استفاده از سنگ برای دیوار داخلی ساختمان ظاهری بسیار باشکوه و خنک به آن می بخشد. اصولاً از سنگ برای پوشش دیوار حمام و سرویس بهداشتی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها و سالن های غذاخوری استفاده می شود.

سنگی که برای دیوار به کار می رود باید ظاهری زیبا و سطحی جلاخورده داشته باشد. علاوه بر آن تخلخل آن کم باشد تا در اثر شستشو با مواد شوینده آسیب نبیند و مقاومت آن کم نشود.

پوشش پشت بام

هر چند امروزه از سنگ برای پوشش بام ساختمان استفاده نمی شود اما در برخی مناطق می توان این پوشش های سنگی را مشاهده کرد. سنگ های مخصوص بام باید سبک وزن، بدون تخلخل و غیر قابل نفوذ بوده و از مقاومت خمشی بالایی برخوردار باشند.

علاوه بر آن بتوان آن را به لایه های مسطح و نازک تقسیم نمود. شیست های کلریتی و میکاشیست ها از جمله سنگ های مناسب برای پوشش بام هستند.

دکوراتیو نمودن ساختمان

سنگ هایی که از رنگ و ظاهر مناسبی برخوردار هستند و علاوه بر دوام بالا مقاومت خمشی و کششی خوبی دارند برای تزئینات داخل ساختمان کاربرد دارند.

این سنگ ها برای تزئین دیوار شومینه، ستون ها و قاب درب و پنجره به کار می روند. سنگ آنتیک نمونه ای از سنگ هایی است که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ گرانیت

از سنگ آهک برای تزئین کف، دیوار داخل ساختمان، ستون سازی و نمای مجسمه استفاده می شود. گرانیت نوعی سنگ آذرین است که به دلیل داشتن چگالی و سختی بالا جزء بادوام محسوب می شوند.

قیمت بالایی دارد؛ زیرا استخراج، برش و صیقل دادن آن هزینه بردار است. از گرانیت برای زیربنای تاسیسات، کف سازی و تزئین داخل ساختمان استفاده می شود.

این سنگ نفوذناپذیر است و در برابر ضربه و نفوذ آب مقاومت بالایی دارد. سطح گرانیت را می توان صیقل داد و از جذابیت آن در ساختمان بهره برد.

سنگ کوارتزیت

از سنگ کوارتزیت برای پوشش دیوارها، نماکاری ساختمان، سطح پله ها و کف زمین استفاده می شود؛ چرا که این سنگ در برابر هوازدگی بسیار مقاوم است. قیمت این سنگ نسبت به سایر سنگ ها پایین تر است، بنابراین برای استفاده در ساختمان مقرون بصرفه است.

این سنگ شباهت زیادی به سنگ گرانیت دارد اما از آن سخت تر می باشد. ظاهر این سنگ بلوری و زبر و رنگ آن قرمز، خاکستری و قهوه ای سوخته است.

سنگ مرمر

از قابلیت صیقل پذیری بالایی برخوردار است و سطحی آینه ای دارد. از این نوع سنگ به دلیل جلای بالا و رنگ های زیبا برای دکوراسیون داخلی، کفپوش، ستون ها، پله ها و تزئینات داخل ساختمان استفاده می شود، ولی چون مقاومت آن در برابر رطوبت و آلودگی کم است، بنابراین برای نماسازی ساختمان توصیه نمی شود.

سنگ مرمر دارای رنگ های قرمز، زرد، سفید، خاکستری، ارغوانی و سبز است و زیبایی بی نظیری به ساختمان می بخشد. این سنگ نسبت به سایر سنگ ها از قیمت بسیار بالاتری برخوردار می باشد.

سنگ مرمریت

هیچ شباهتی به سنگ مرمر ندارد. مرمریت آب را جذب نمی کند اما در برابر هوازدگی و باران های اسیدی مقاومت کمی دارد. همین مقاومت کم باعث شده که این سنگ تنها در داخل ساختمان کار شود.

از انواع سنگ مرمریت می توان به مرمریت خوی، کوه سفید، دهبید، هرسین، شیراز، کویر کاشان و کاوش کرمان و دهبید اشاره نمود. این سنگ به سه دسته سنگ چینی، سنگ کریستال و سنگ ابری دسته بندی می شود.

سنگ تراورتن

از سنگ تراورتن برای نماکاری ساختمان و دکواسیون داخلی استفاده می شود. این سنگ ها در مناطق گرمسیر برای تزئین خارجی ساختمان به کار می روند. از انواع می توان به استالاكتيت و استالاگميت اشاره نمود.

از جمله معروف ترین سنگ های تراورتن، سنگ تراورتن حاجی آباد است که در کل دنیا شناخته شده است. این سنگ دارای طرح ابر و بادی و موج دار است و از قابلیت برشکاری فوق العاده ای برخوردار می باشد. سنگ حاجی آباد برای استفاده در نماکاری ساختمان و لابی هتل ها گزینه ای ایده آل می باشد.

ماسه سنگ

ماسه سنگ از جمله سنگ هایی است که به دلیل تطبیق پذیری بالا برای استفاده در داخل و خارج ساختمان مناسب می باشد. از جمله موارد استفاده از ماسه سنگ می توان به کاربرد آن در ، پوشش سقف، بالکن ها، ، استخرها و پاسیوها اشاره کرد.

ماسه سنگ از جمله سنگ های رسوبی است که از اتصال دانه های سیلیسی ایجاد می شود. این سنگ دارای رنگ های سفید، خاکستری، قهوه ای مایل به قرمز، زرد، قرمز و قهوه ای است.

سنگ آنتیک

در دسته سنگ های دکوراتیو قرار دارد که از قرار دادن خرده سنگ های تراورتن در کنار یکدیگر ساخته می شود. از این سنگ می توان به عنوان سنگ تزئینی در نمای داخلی و بیرونی ساختمان و محوطه سازی باغ استفاده کرد.

سنگ گابرو

سنگ گابرو از جمله سنگ هایی است که در ساخت کانتر کابینت، کاشی کف، سنگ نما و سنگ تزئینی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت سنگ گابرو در برابر هوازدگی بالا می باشد، به همین دلیل از آن برای نماکاری ساختمان و کفپوش استفاده می کنند.

این سنگ نوعی سنگ آذرین درونی است که دارای رنگ تیره و بافتی درشت می باشد. رنگ گابرو سبز، سیاه و خاکستری مایل به سبز است که با صیقل کاری جلوه ای بی نظیر پیدا می کند.

سنگ دیوریت

یکی دیگر از سنگ هایی که برای نماکاری ساختمان، کف و پله ها مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ دیوریت است. این سنگ دارای رنگ بندی خاکستری، خاکستری تیره و خاکستری مایل به سبز می باشد.

سنگ ازاره

سنگ ازاره که با نام سنگ تیشه شناخته می شود. استفاده از این سنگ در ساختمان سازی به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها صورت می گیرد. عموما از این سنگ در پایین دیوار استفاده می شود.

سنگ گیوتین

سنگ گیوتین که با نام سنگ قیچی شناخته می شود، نمونه ای از انواع سنگ دکوراتیو می باشد. استفاده از این سنگ در طراحی نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی صورت می گیرد. گیوتین از قرارگرفتن تکه سنگ های تراورتن به وسیله ملاتی که پایه رزینی دارد، ایجاد می شود.

سنگ بادبر یا سنگ مالون

که با نام سنگ بادبر نیز شناخته می شود، در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری این سنگ در طراحی نمای خارجی ساختمان، پل سازی، تونل سازی و غیره صورت می گیرد.

مرکزهای خرید سنگ در شهرهای مختلف کشور

مراکز خرید سنگ در تهران

 • بازار سنگ البرز: اتوبان بابایی، رو به روی شهرک امید
 • بازار سنگ پایتخت: خیابان مرزداران، انتهای خیابان عرب حسینی
 • بازارسنگ تهران: انتهای اتوبان حکیم، دهکده المپیک
 • بازار سنگ اقدسیه: اقدسیه، انتهای بلوار ارتش، جنب مخابرات
 • بازار سنگ خلیج فارس: مینی سیتی، انتهای بلوار ارتش، رو به روی شهرک لاله

مراکز خرید سنگ در اصفهان

 • شهرک صنعتی محمود آباد: اتوبان اصفهان-تهران، روبروی پالایشگاه
 • شهرک صنعتی مورچه خورت: جاده قدیم اصفهان-دلیجان، کیلومتر ۳۵
 • منطقه صنعتی رضوان شهر: 50 کیلومتری غرب اصفهان، تیران و کرون
 • شهرک صنعتی دو شاخ خمینی شهر: خمینی شهر، انتهای خیابان حافظ
 • شهرک صنعتی سگزی: جاده اصفهان، نائین، کیلومتر ۳۵
 • منطقه صنعتی میمه: جاده قدیم اصفهان-دلیجان، کیلومتر ۸۵
 • شهرک صنعتی دولت آباد: دولت آباد، منطقه صنعتی دولت آباد
 • شهرک صنعتی نجف آباد: نجف آباد، بعد از پلیس راه

مرکز خرید سنگ در خراسان

 • مجتمع سنگبری ها: مشهد، جاده فریمان، تپه سلام
 • شهرک سنگبری ها: مشهد، جاده سنتو
 • شهرک صنعتی بیرجند: بیرجند

مرکزهای خرید سنگ در لرستان

 • خرم آباد: جاده کمربندی شهرک صنعتی سنگ
 • ازنا: منطقه ویژه اقتصادی
 • بروجرد: کیلومتر ۵۰ جاده سراب
 • خرم آباد: کیلومتر ۸ جاده گوهردشت، شهرک صنعتی شماره 2
 • درود: کیلومتر ۴ جاده بروجرد

مرکز خرید سنگ در شیراز

 • شهرک صنعتی برمشور: شیراز، کیلومتر ۲۰ جاده فسا

مرکز خرید سنگ در قم

 •  شهرک صنعتی امید: جاده قدیم قم-کاشان، کیلومتر ۱۲

مرکزخرید سنگ در زنجان

مرکز خرید سنگ در آذربایجان

 • شهرک صنعتی رجایی: تبریز، جاده آذرشهر، کمربندی سردرود

کلام آخر

ما در این نوشته به بررسی انواع سنگ های ساختمانی، کاربرد، ویژگی ها، مزایا و معایب آن ها و همچنین معرفی مراکز خرید سنگ در ایران و قیمت سنگ ها پرداختیم.

همانطور که گفتیم سنگ یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است و تقریبا در تمام ساختمان از جمله نمای داخلی و خارجی، دیوار و کف ها و کاربرد دارد.

تنوع طرح، رنگ، جنس و قیمت سنگ ها آنقدر زیاد است که هر فرد با هر سلیقه و بودجه ای که مد نظر دارد می تواند سنگ دلخواه و مورد نیاز خود را انتخاب کند.

شما در کدام قسمت منزل یا محل کار خود از سنگ های ذکر شده استفاده کرده اید؟ این سنگ ها چه مزایا و معایبی را برای شما در بر داشته است؟ پاسخ های خود را با اهالی ساختمانچی در میان بگذارید.

سوالات متداول

انواع سنگ ساختمانی کدام اند؟

سنگ گرانیت، سنگ آهک، سنگ کوارتزیت، سنگ مرمر، سنگ مرمریت، سنگ تراورتن، سنگ گیوتین و سنگ بادبر یا سنگ مالون، انواع سنگ ساختمانی محسوب می شوند و سنگ دهبید، سنگ عباس آباد و سنگ حاجی آباد پرکاربردترین سنگ های ساختمانی در ایران می باشند.

سنگ ساختمانی چه ویژگی هایی دارد؟

دوام و مقاومت بسیار بالا، جلاپذیری مطلوب، مقاومت سایشی و ضربه ای بالا، قابلیت برش و صیقل خوردن، قابلیت شستشو، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت، مقاومت کششی و خمشی مناسب، غیر قابل نفوذ بودن، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، سختی و مقاومت فشاری بالا و پایداری در برابر مواد اسیدی و قلیایی

در چه قسمت هایی از ساختمان می توان از سنگ استفاده کرد؟

کف ساختمان و پلکان، پوشش دیوارهای داخل ساختمان، نماکاری ساختمان، دیوار و شالوده، پوشش پشت بام، دکوراتیو نمودن ساختمان

سنگ ساختمانی که در کف ساختمان و پلکان استفاده می شود، باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در معرض سایش و ضربه مقاوم باشد، باید قابلیت برش در یک جهت را داشته باشد، علاوه براین موارد سنگ کف و پلکان به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی باید تخلخل کمی داشته باشند تا در اثر شستشو با مواد شوینده و ریختن مواد اسیدی یا بازی روی آن نفوذناپذیر بوده و آسیب نبیند.

سنگ‌ها این مصالح وفادار سالیان زیادی است که همراه انسان‌ها و خانه‌های اونها زندگی می‌کنه. زمانی رو تصور کنین که اثری از ما روی زمین وجود نداره ولی خانه‌های سنگی ما هنوز پابرجا هستن. این مصالح شگفت‌انگیز امروزه یه جایگاه ویژه در صنعت ساختمان سازی باز کردن، به طوری که ما ساختمان‌ها رو بدون نمیونیم تصور کنیم. شاید براتون جالب باشه بدونین، ایران حدود هزار معدن استخراج سنگ داره و جزء ده کشور تولیدکننده معتبر جهان به شمار میاد.

حالا در این مقاله میخوایم تعدادی از این سنگ‌های پرکاربرد و زیبای ساختمانی رو بهتون معرفی کنیم. از دستش ندین.

سنگ مرمر، زیبایی چشم‌گیر

سنگ مورد علاقه اکثر ما، از دگرگون شدن سنگ‌های آهکی تحت حرارت و فشار تشکیل میشه. اگه بخواین در مورد تکسچر سنگ مرمر بدونین، ماده اصلی این سنگ کلیست هست و مواد دیگه‌ای مثل رس، کوارتز و .. هم در ساختار اون وجود داره. مرمر یا اونیکس یه سنگ با قدمت زیاد و زیبایی منحصر به فرد هست که رنگ‌های متنوع اون به خاطر رگه‌های ناخالص آهک به وجود میاد. این سنگ در ساختمان سازی کاربرد زیادی داره و تاثیر شگفت‌انگیزی در و زیبا کردن اون میذاره.

ویژگی‌ها، مزایا و معایب سنگ مرمر

صیقل‌پذیری بالا: سنگ مرمر به خاطر سطح صیقلی و شفافش طرفدارهای زیادی داره. جلاپذیر بودن این سنگ چند درجه اون رو از باقی سنگ‌ها زیباتر و محبوب‌تر کرده و کاربردش رو در دکوراسیون داخلی افزایش داده.

تنوع رنگ و طرح: سنگی که هیچ دو تا طرح اون شبیه هم نیست، سنگ مرمر هست. تنوع طرح و رنگ این سنگ باعث شده دامنه استفاده از اون در ساختمان سازی گسترش پیدا کنه.

مقاومت کم در برابر عوامل جوی: یکی از علت‌هایی که این سنگ بیشتر در نمای خارجی خیلی استفاده نمیشه، مقاومت کم اون در برابر هوازدگی و تغییرات آب‌ و هوایی است.

قیمت گران: قیمت سنگ مرمر به خاطر شرایط استخراج سخت و منحصر به فرد بودنش گران است.

سنگ مرمریت، برای همه سلیقه‌ها

میخوایم با یکی از رقبای سنگ مرمر در ساختمان سازی آشنا بشیم؛ سنگ مرمریت. این سنگ که بهش سنگ ماربل هم میگن، یه نوع سنگ آهکی رسوبی هست. به خاطر تنوع بالایی که در طرح و رنگ سنگ مرمریت وجود داره، میتونه بیشتر سلیقه‌ها رو راضی کنه. در ادامه دو گونه از معروف‌ترین سنگ مرمریت‌ها در ایران رو براتون توضیح میدیم.

ویژگی‌ها، مزایا و معایب سنگ ماربل

جذب آب بالا: به خاطر همین ویژگی، از این سنگ به ندرت در حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده میکنن.

مقاومت کم در برابر تغییرات جوی: به علت وجود آهک در سنگ‌های مرمریت، این سنگ‌ها در برابر باران‌های اسیدی و هوازدگی آسیب‌پذیر هستن. همین علت باعث شده کمتر از سنگ ماربل در نمای خارجی ساختمان استفاده بشه.

تنوع و زیبایی: وجود رنگ و طرح‌های مختلف از سنگ ماربل باعث شده تا مشتری‌های زیادی داشته باشه.

سنگ مرمریت گلدن بلک، سنگی لوکس

سنگ مرمریت گلدن بلک به خاطر ترکیب رنگ بی‌نظیری که داره مشهور هست. زمینه‌ی مشکی یا قهوه‌ای سوخته با رگه‌هایی از سفید و طلایی، این سنگ رو به یه اثر هنری فوق العاده تبدیل کرده که جای ویژه‌ای در دکوراسیون داخلی داره. معدن‌های این سنگ در شهرهای محدودی از جمله کاشان، محلات و یزد و اصفهان وجود داره. به خاطر ویژگی جذب پایین این سنگ استفاده از اون در سرویس بهداشتی میتونه فضای خانه شما رو لوکس و چشم‌نواز کنه.

سنگ مرمریت پرشین، سنگ معروف صادراتی

سنگ مرمریت پرشین یه سنگ معروف صادراتی محسوب میشه. این سنگ عمدتا متعلق به استان فارس هست و کیفیت خوبی داره. رنگ خاکستری خاص با رگه‌های سفید در اون، این سنگ رو به یه کالای لوکس صادراتی تبدیل کرده. این سنگ به خاطر رنگ خنثی و منحصر به فردش قابلیت هماهنگ شدن با اکثر دکوراسیون‌ها رو داره.

مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ مرمریت پرشین

 • تراکم بالا و مقاومت فشاری زیاد
 • جذب آب کم
 • مقاومت در برابر سایش
 • زیبایی منحصر به فرد

سنگ گرانیت، سنگی مستحکم و با دوام

.این سنگ که بیشتر در پله‌ها با اون آشنا شدین، یکی از مستحکم‌ترین سنگ‌های ساختمانی است. سنگی که بافت دانه‌ای داره و علاوه برا پله‌ها در مکان‌های زیاد دیگه‌ هم دیده میشه، سنگ گرانیت است. وزن نسبتا زیادی داره و رنگ خاکستری اون معروف‌تر است. شاید براتون جالب باشه بدونین که زیباترین گرانیت‌ها به کشور برزیل تعلق داره. ویژگی‌های زیر باعث شدن که این سنگ پرکاربرد در فضاهای خارجی استفاده بیشتری داشته باشه.

ویژگی‌ها، مزایا و معایب سنگ گرانیت

مقاومت بالا: هر جا اسم استحکام و دوام میاد حتما اسم سنگ گرانیت هم کنار اون برده میشه. همین علت باعث شده تا وزن بیشتری نسبت به باقی سنگ‌ها داشته باشه.

مقاومت در برابر سایش: یکی از علت‌هایی که ما این سنگ رو بیشتر در راه پله‌ها دیدیم، همین مقاومت در برابر سایش اون است.

جذب آب کم: این سنگ در برابر آب مقاوم است. همین خاصیت دست ما رو برای استفاده از این سنگ در مکان‌هایی که نیاز به شست و شو دارن باز گذاشته.

قیمت سنگ گرانیت: از اونجا که تنوع این سنگ خیلی بالا است، تفاوت قیمت در اون با توجه به نوع کیفیت، طرح و رنگ میتونه متفاوت باشه. اگه دنبال سنگ گرانیت ارزان هستین، سنگ گرانیت مروارید مشهد و اگه محدودیتی از نظر هزینه ندارین، سنگ مشکی نظنز یکی از گراترین سنگ‌های گرانیت محسوب میشه.

از معروف‌ترین سنگ‌های گرانیت در ایران میشه به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ گرانیت نهبندان

اسم دیگه این سنگ، گرانیت گل پنبه‌ای است. این اسم به خاطر دانه‌بندی درشت این سنگ روی اون گذاشته شده. تم اصلی سنگ گرانیت نهبندان خاکستری است و دانه‌های مشکی و سفید در اون به کار رفنه. معدن اصلی اون در نهبندان خراسان جنوبی واقع شده.

 • سنگ نهبندان به خاطر وجود ذرات آتشفشانی مقاومت بالایی داره.
 • از این سنگ به علت مقاومت در برابر تغییرات جوی و باران‌های اسیدی در فضاهای خارجی هم استفاده میشه.

سنگ گرانیت مروارید مشهد

اگه دنبال یه سنگ ارزان قیمت میگردین، سنگ گرانیت مروارید مشهد یکی از اون‌هاست. این به خاطر کیفیت خوب و قیمت مناسبش بین ساختمان سازها خیلی محبوب هست. شکل ظاهری اون خیلی شبیه سنگ گرانیت نهبندان است. اگه دقت کنین ما این سنگ رو بیشتر در پارکینگ‌ها و فضاهایی مثل پارک و پیاده‌روها دیدیم.

 • مقاومت خوبی داره.
 • جذب آب بالایی داره.
 • دقت کنین که این سنگ به خاطر وجود آهن در اون خاصیت زنگ زدگی داره.

سنگ گرانیت نطنز

سنگ گرانیت نطنز یکی از مرغوب‌ترین سنگ‌های ساختمانی هست. و اغلب به دو صورت سنگ گرانیت سفید نطنز و سنگ گرانیت مشکی نطنز وجود داره. گرانیت مشکی اون قیمت گران‌تری داره.

سنگ گرانیت مشکی نطنز

از جذاب‌ترین‌های سنگ‌ گرانیت مشکی به شمار میره. همونطور که از اسم این سنگ پیداست، پایه اصلی رنگ این سنگ مشکی است. هر چه مشکی این سنگ تیره‌تر و خالص‌تر باشه، کیفیت سنگ بیشتر است. معدن این سنگ در نطنز اصفهان است. ویژگی‌های مهم سنگ گرانیت مشکی نطنز موارد زیر هستن:

 • مقاومت بسیار خوب در برابر سایش و فشار
 • قیمت گران
 • وزن سنگین
 • تخلخل بسیار کم
 • جذب آب کم

سنگ بلک کازمیک، سنگ وارداتی جذاب

این سنگ شباهت زیادی به گلدن بلک داره و مثل اون زمینه مشکی با خطوط طلایی است. معدن سنگ بلک کازمیک در کشور برزیل است و از زیباترین‌های سنگ‌ گرانیت مشکی به شمار میره. همونطور که معلومه این سنگ به خاطر وارداتی بودن و زیبایش از سنگ‌های گران قیمت محسوب میشه. ویژگی‌های زیر باعث شده که این سنگ هم در نمای خارجی و هم در دکوراسیون داخلی استفاده بشه:

 • درخشندگی و زیبایی
 • مقاومت در برابر تغییرات جوی
 • مقاومت در برابر سایش و ضربه
 • جذب آب کم
 • مقاومت در برابر حرارت

کاربرد سنگ بلک کازمیک

هر جایی اسم لوکس و گران‌قیمت اومد بدونین اونجا خبری از سنگ بلک کازمیک است. این سنگ به خاطر گران بودن و زیبایی بیشتر در مکان‌هایی مثل هتل‌ها دیده میشن. از این سنگ‌ها به خاطر ویژگی‌هاش در دکوراسیون داخلی، سرویس بهداشتی و حمام، کف پوش و دیوار هم استفاده میشه. به کار بردن سنگ بلک کازمیک در آسانسورها میتونه یکی دیگه از انتخا‌ب های شیک باشه.

سنگ آگات، عقیق سنگ‌های ساختمانی

یکی از سنگ‌های دکوراتیو زیبا سنگ آگات هست. آگات یا عقیق یه سنگ تزئینی و قیمتی است که قدمت زیادی داره. سنگ آگات مثل مرمر نور رو از خودش عبور میده و این ویژگی به زیبایی‌های این سنگ اضافه کرده. طیف رنگی گسترده‌ای داره ولی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین اون، سنگ آگات طلایی و سنگ آگات آبی است. از سنگ آگات بیشتر به صورت اسلب و به عنوان دکوراتیو استفاده میکنن.

تکسچر سنگ آگات

میدونین عقیق چجوری تشکیل میشه؟

عقیق یه سنگ نیمه قیمتی است که اولین بار از شبه جزیزه‌های سیسیل پیدا شدن، برای همین اسم اون جزیره یعنی آگات رو روی این سنگ گذاشتن. وقنی سیلیس درون حفره‌های سنگ آتشفشانی آذرین ته‌نشین میشه، سنگ عقیق یا آگات به وجود میاد. هر چی این حفره‌ها بزرگتر باشن، آگات‌های بزرگتری شکل میگیرن. وجود ناخالصی‌ها درون اون باعث ایجاد رنگ‌های مختلف میشه به طوری که حدود سی رنگ از این سنگ وجود داره.

سنگ آگات آبی

معادن این سنگ بیشتر در جنوب آفریقا هستن. این سنگ هم مثل باقی آگات‌ها نور رو از خودشون عبور میدن و همین زیبایی‌شون رو دو چندان کرده. کاربرد سنگ آگات آبی بیشتر در کوراسیون داخلی به عنوان؛ سنگ جزیره و کابینت، دیوار روشویی، دیوار شومینه، استخرها، سنگ آسانسور، ورودی لابی‌ هتل‌های لوکس و .. هست. قیمت سنگ آگات نسبتا گران است.

سنگ اسلِیت

سنگ لایه‌ای اسلیت یا سنگ لوح از خانواده سنگ‌های دگرگونی است که در واقع منشا رسوبی داره. تکسچر اصلی سنگ اسلیت از ترکیبات رسوبی و خاکسترهای آتشفشانی است. این سنگ به خاطر مقاومت خوبش در برابر آب و آتش و مواد آلاینده به یکی از مصالح پرمصرف در ساختمان سازی قدیم تبدیل شده بود. از ویژگی‌های مهم این سنگ مقاومتش در برابر سرما و یخبندان و سایش و خوردگی است. سنگ اسلیت از سنگ‌های ارزان ساختمانی محسوب میشه.

کاربرد سنگ اسلیت

سنگ اسلیت به خاطر ویژگی‌هایی که داره از گذشته تا الان کاربردهای زیادی داشته. این سنگ از تخته‌ کلاس تا سنگ قبر رو پوشش داده. چیزی که احتمالا بیشتر از این سنگ دیدین، کاربرد اون در دیوارکشی‌های پارکها و سنگ‌فرش پیاده‌روها و محوطه‌ها است. استفاده از این سنگ برای پوشش دیوارهای باغ میتونه یه انتخاب فوق‌العاده باشه. استفاده از سنگ اسلیت به عنوان سقف هم خیلی معروف است مثل پوشش آلاچیق‌ها، سقف خانه‌ها و ساختمان‌های بزرگ. چیدن سنگ اسلیت در اطراف شومینه دکوذاسیون خانه شما رو خیلی زیبا میکنه.

سنگ لایم استون

یکی از هم‌خانواده‌های مرمر و مرمریت، سنگ لایم استون محسوب میشه. سنگ لایم استون هم یه سنگ رسوبی آهکی است. تکسچر سنگ لایم استون رو بیشتر ماده معدنی کلسیت تشکیل داده. لایم استون یه سنگ یک دست به لحاظ رنگ و طرح است و همین ویژگی باعث شده یه سنگ پر استفاده در صنعت ساختمان سازی محسوب بشه. از ویژگی‌های مهم این سنگ جذب آب بالا و مقاومت فشاری کم اون هست که استفاده از این سنگ رو با محدویت‌هایی همراه کرده. از این سنگ بیشتر در دیوارهای داخلی ساختمان و دیوار پله‌ها استفاده میشه.

ماسه سنگ

ماسه سنگ هم از خانواده سنگ‌های رسوبی است. ماده اصلی این سنگ ماسه است که به کمک دانه‌های سیلیس به هم متصل شدن. این پیوند میتونه به کمک کربنات کلسیم، دولومیت و اکسید آهن هم صورت بگیره. سختی ماسه سنگ به نوع ماده چسبنده اون تنوع رنگی زیادی از سفید تا قرمز رو پوشش میدن.

مزایا و معایب ماسه سنگ

 • مقاومت فشاری بالایی دارد
 • درصد جذب آب پایینی داره
 • مقاومت خوبی در برابر تغییرات جوی دارن
 • جذب آب تقریبا پایینی دارن
 • انواع متفاوت اون در ویژگی‎‌ها متفاوت هستن

کاربرد ماسه سنگ

ماسه سنگ‌ها انواع متفاوتی با ویژگی‌های متفاوت دارن که مکان‌های زیادی رو پوشش میدن. ، سنگ فرش خیابان‌ها، سنگ دیوار و پوشش داخلی خانه و کاربردهای تزئینی مثل دیوار اطراف شومینه، از جمله موارد استفاده این سنگ ساختمانی هستند.

سامانه لاوان ماندگار ساختمان، با نام اختصاری سلام ساختمان، یک شرکت عضو پارک علم و فناری است، که در حوزه دکوراسیون داخلی چوبی مثل اجرای کابینت و کمد فعال است.
تا به حال بیش از 4000 پروژه کابینت و کمد در سلام ساختمان اجرا شده است.

سلام ساختمان چه مزیتی دارد؟

برخی از ویژگی‌های سلام ساختمان که به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت پروژه‌ی خود را اجرا کنید، عبارت است از:

 • مشاوره تخصصی رایگان
 • معرفی یک یا 2 کابینت ساز ارزیابی شده در شهر شما
 • ضمانت قیمت
 • ضمانت پیش پرداخت
 • ضمانت پروژه

 

از زمان ثبت نام تا زمان تماسِ مشاور، چقدر طول می کشد؟

اگر در شهرهای محدوده‌ی سلام ساختمان باشید (تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، کرمان، خوزستان، فارس، گیلان، آذربایجان شرقی، قم، مازندران)، کمتر از 12 ساعت کاری طول میکشد تا مشاور سلام ساختمان با شما تماس بگیرد.

مشاوره ی سلام ساختمان رایگان است؟

بله، مشاوره در سلام ساختمان رایگان است. در سلام ساختمان دو نوع مشاوره داریم:

 • مشاوره با پشتیبانان سلام ساختمان که بعد از ثبت نام شما در سایت صورت می‌گیرد.
 • مشاوره‌ی مستقیم با کابینت‌سازی که برای اجرای کار به شما معرفی شده‌است.

هر دوی این‌ها رایگان است.

بازدید حضوری در سلام ساختمان رایگان است؟

بله بازدید حضوری از پروژه ها بصورت رایگان انجام می‌شود.

آیا سلام ساختمان طراحی هم انجام می‌دهد؟

بله. ما می‌توانیم کابینت‌سازهایی به شما معرفی کنیم که به صورت حرفه ای طراحی انجام می‌دهند. فقط کافیست به پشتیبان خود اطلاع دهید که نیاز به طراحی دارید.

آیا طراحی در سلام ساختمان رایگان است؟

اگر پروژه خود را با کابینت سازی که برای شما طراحی کرده است اجرا کنید، طراحی به عنوان تخفیف پروژه خواهد بود و برای شما رایگان است. اما اگر بعد از انجام طراحی به این نتیجه رسیدید که مایل نیستید با همان کابینت ساز پروژه‌ی خود را اجرا کنید، هزینه طراحی از شما دریافت می‌شود.