عمومیکسب و کار ایرانی

برای زنگ نزدن پنجره آهنی چه باید کرد

بسیاری از افراد از پنجره های آهنی استفاده می کنند که یکی از مشکلاتی این پنجره ها دارند این است که سریع دچار زنگ زدگی خواهند شد. در این موارد باید اقداماتی را انجام دهید که از زنگ زدن آن جلوگیری شود. در این مطلب از وبسایت آهن هایپر قصد داریم به بررسی سوال برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟

فرایند زنگ زدن پنجره و درب های آهنی یک مشکل اجتناب پذیر برای این محصولات می باشد. زنگ زدن درب و پنجره های آهنی یک ظاهر بسیار ناخوشایندی ایجاد کرده همچنین باعث می شود ظاهر تغییر کرده و در عملکرد ان اختلال ایجاد شود. در صورتی که لولاها دچار زنگ زدگی شده باشد؛ باعث می‌شود تا باز و بسته شدن پنجره ها سر و صدای زیادی را به همراه داشته باشد.

ورق St52 از دسته ورق های آلیاژی ساختمانی و ضد سایش بوده که به دلیل طیف وسیع کاربردهایی که در صنعت دارد، به عنوان یکی از ورق های زیر بنایی صنعت نامیده می شود.

در این صورت با گذشت زمان لازم است که این لولاها را به طور کامل تعویض کنید که هزینه های بسیاری را به همراه خواهد شد. اما شما می‌توانید با به کارگیری راهکارهایی از زنگ زدگی پنجره ها محافظت کنید. در ادامه به سوال برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ پاسخ می دهیم و چند راهکار مفید را نیز بیان خواهیم کرد.

راهکارهایی برای محافظت از از زنگ زدگی پنجره آهنی

در پاسخ به سوال برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ برای شما عزیزان ۵ راهکار را در ادامه بیان می کنیم.

  1. سعی کنید توسط رنگ، اسپری محافظت کننده بر سطح فلزی یک لایه محافظ قرار دهید. اگر پنجره های شما آهنی یا فلزی است و در شرایط آب و هوایی رطوبت زندگی می کنید؛ حتما بر روی درب و پنجره ها لایه محافظ ایجاد کنید. هر چند در زمان تولید این محصولات از رنگ مقاوم در مراحل تولید استفاده می شود اما با این حال شما باید نکات لازم را رعایت کنید. اگر بر روی این پنجره های لایه پوشش محافظت کنید باعث می شود تا مانع رطوبت و اکسیژن به بافت آهن شود و از زنگ زدگی جلوگیری خواهد کرد.
  2. یکی دیگر از راهکار هایی که می توان در پاسخ به سوال برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ این است که سطح فلز را با واکس یا موم بپوشانید. استفاده از یک لایه نازک از یک واکس یا موم باعث می شود تا فرایند زنگ زدگی متوقف شود؛ چرا که واکس و موم دارای ماهیت غیر قطبی و روغنی می باشد. به همین خاطر از نفوذ رطوبت به سطح پنجره آهنی جلوگیری خواهد کرد.
  3. بهتر است بدانید که وجود گرد و غبار و همچنین ذرات معلق هوا بر روی پنجره های آهنی باعث می شود تا زنگ زدگی به سرعت انجام شود. سومین راهکار این است که سعی کنید به صورت مستمر و دائمی گرد و غبار و آلاینده ها را از پنجره ها پاک کنید. تمیز کردن سطح پنجره ها توسط یک پارچه خشک بدون پرز و اندکی محلول شوینده بهترین گزینه است که باید سعی کنید تمامی قسمت های پنجره را به خوبی تمیز کنید.
  4. نکته دیگری که در پاسخ به سوال برای اینکه پنجره آهن زنگ نزند چه باید کرد؟ باید ذکر کرد این است که باید سعی کنید به صورت مرتب و دوره ای این پنجره های آهنی که از فلز ساخته شده اند؛ را بررسی و بازرسی نمایید. در صورتی که کوچک ترین آثار زنگ زدگی در هر یک از قسمت های آن مشاهده کردید؛ در کمترین زمان ممکن آن را برطرف کنید. برای برطرف کردن زنگ زدگی می توانید از محلول های شوینده صنعتی که ماهیت اصلی و همچنین عوامل ساینده مکانیکی استفاده نمایید.
  5. یکی دیگر از راهکارهایی که برای پاک کردن آثار زنگ زدگی این پنجره ها می توانید استفاده کنید؛ این است که مقداری نوشابه را با اندکی جوش‌شیرین مخلوط نمایید. توسط حوله یا دستمال تمیز بر روی قسمتی که دچار زنگ زدگی شده است؛ بکشید. پس از تمام شدن کار حجم را تمیز کنید تا از آسیب های جانبی به خوبی محافظت شود.

انواع پوشش های محافظ پنجره آهنی

در ادامه مبحث برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ باید ذکر کنیم که می توانید از انواع پوشش ها برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده کنید. برخی از این پوشش ها به شرح زیر می باشد.

پوشش های رنگ ها و جلا ها

با استفاده از پوشش رنگ ها و جلا ها می توانید ارتباط فلزات را با محیط قطع کرده و از زنگ زدگی آن جلوگیری نمائید. توسط روش های رنگی می توانید ضخامت معینی از رنگ ها را بر روی پنجره آهنی قرار دهید؛ به این صورت از زنگ زدگی آن جلوگیری خواهد کرد.

پوشش های فسفاتی و کروماتی

در ادامه مبحث برای اینکه پنجره آهنی زنگ نزند چه باید کرد؟ باید بدانید که پوشش های فسفاتی و کروماتی به نام پوشش های تبدیلی نیز شناخته می شوند. این پوشش ها از خود فلز ایجاد می کنند. توسط محلول های معینی اسید سولفوریک و مقداری از نمک های فسفات می توانید قسمت سطح قطعات فلزی را به فسفات یا کرومات تبدیل کنید. در نتیجه باعث می‌شود تا پوشش چسبیده به سطح قطعه فلزی و به عنوان پوشش های محافظ در محیط های خنثی عمل می کند.

از دیگر پوشش هایی که می ‌توانید جهت جلوگیری از زنگ زدگی پنجره آهنی استفاده کنید؛ می توان به پوشش های اکسید فلزات، پوشش قلع، پوشش کادمیوم، پوشش گالوانیزه و …. اشاره کرد. توسط این روش ها به راحتی می توانید از زنگ زدگی پنجره جلوگیری کرده که باعث می‌شود تا نمای ساختمان نیز زیبایی خاص خود را داشته باشد.

بیشتر بخوانید : مرکز آهن

نکاتی برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن

آهن فلز منحصر به فردی ست اما معایبی نیز دارد. مهمترین نقص آن هم زنگ زدگی ست. اگر آهن مدتی در مجاورت رطوبت یا سایر عوامل خورنده قرار بگیرد به سرعت دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. زنگ آهن ساختاری سست دارد و به از سطح فلز به راحتی جدا می شود. همین مساله باعث می شود تا استحکام قطعات فولادی به مرور کم شود. پس لازم است تا به روش هایی از زنگ زدن آهن جلوگیری کرد. امروزه راه حل های مختلفی برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن پیشنهاد می شود. از رنگ کردن فولاد گرفته تا استفاده از عناصر آلیاژی همه راه حل های مختلفی هستند که برای حل این مشکل به کار می روند. البته برخی از این روش ها از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردارند هستند ولی خب بالطبع باید هزینه ی بیشتری نیز بابت آن پرداخت کرد. در این مقاله ما به ۶ روش متداول که برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن به کار برده می شود اشاره کرده ایم.

زنگ زدگی آهن

آهن فلزی منحصر به فرد است که به جرئت می توان گفت کشف و استفاده از آن زندگی انسان را متحول کرده است. تقریبا به هر سو که نگاه کنیم نشانه هایی از آهن و آلیاژهای آن مانند فولاد و استیل و چدن را خواهیم دید.

اما آهن در کنار تمام مزایا، یک عیب بزرگ دارد و آن زنگ زدن در معرض هوا و رطوبت است. اگر تکه ای آهن را برای مدتی در فضای باز رها کنیم به مرور ظاهر شدن تکه های نارنجی یا قهوه ای اکسید آهن را بر روی آن مشاهده خواهیم کرد. این همان چیزیست که به آن زنگ یا اکسید آهن می گویند. زنگ آهن در واقع حاصل ترکیب شدن آهن با اکسیژن هواست و رطوبت نیز سرعت این واکنش را بیشتر می کند. به همین دلیل در فضای مرطوب سرعت زنگ زدن آهن بیشتر می گردد.

زنگ زدن و خوردگی آهن یک پدیده ی مخرب است که می تواند اثرات نامطلوبی به همراه داشته باشد. زنگ آهن استحکام زیادی ندارد و به سرعت از سطح فلز جدا می شود. همین مساله باعث می شود تا با تبدیل شدن آهن فلزی به اکسید آهن به مرور از ضخامت و استحکام آن کاسته شود و ممکن است به جایی برسد که دیگر نتواند نیروهای وارد شده را تحمل کند و فرو بریزد. این مورد برای سازه هایی که روی مقاومت و استحکام فولاد حساب شده است می تواند بسیار خطرناک باشد.

راه های مختلفی برای جلوگیری از زنگ زدن آهن وجود دارد. یکی از آن ها ترکیب کردن آهن با عناصری ست که باعث ایجاد مقاومت در برابر زنگ زدگی می شود. یکی از این عناصر کروم است. وجود حداقل ۱۰ درصد کروم درون آهن باعث می شود تا در برابر زنگ زدگی مقاوم شود و استنلس استیل ساخته شود. امروزه استنلس استیل ها به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و در صنایع مختلف مورد استفاده واقع می شوند اما یکی از مشکلات استنلس استیل قیمت بالاتر آن نسبت به فولاد است. پس باید به فکر راه حلی ارزان‌تر برای حفاظت از آهن در برابر زنگ زدگی بود. در ادامه این مقاله راه حل هایی که می تواند برای جلوگیری از زنگ زدگی آهن به کار برده شود را توضیح خواهیم داد.

راه های جلوگیری از زنگ زدگی آهن

۱-گالوانیزه کردن

یکی از راه های بسیار مؤثر در محافظت از فولاد در برابر زنگ زدگی پوشش دادن آن با فلزی ست که در برابر زنگ زدگی مقاوم است. یکی از این فلزات روی (زینک) است. روی در مواجه با اکسیژن به سرعت با آن ترکیب می شود اما اکسید روی که تشکیل می شود بر خلاف اکسید آهن هم ظاهر خوبی دارد و هم به شدت به فلز روی چسبندگی دارد. این لایه ی اکسید از تماس اکسیژن با فلز زیرین جلوگیری می کند و مانع از زنگ زدگی بیشتر می شود. با قرار دادن پوششی از روی بر سطح فولاد می توان مانع از تماس اکسیژن و رطوبت با سطح آن شد و به این ترتیب از خوردگی آن جلوگیری نمود.

به این فرایند گالوانیزاسیون گفته می شود و به دو روش سرد و گرم می تواند انجام شود. در گالوانیزاسیون گرم فولاد را در حمامی از روی مذاب فرو میبرند وقتی که فلز را از حمام روی خارج می کنند لایه ای از فلز روی سطح آن را می پوشاند و به این صورت در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود. البته فرایند گالوانیزاسیون را می توان به صورت سرد نیز انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله “گالوانیزاسیون چیست و انواع روش های آن کدام است” را مطالعه کنید.

۲-رنگ زدن آهن برای جلوگیری از زنگ زدگی

یکی از روش های سنتی که برای حفاظت از آهن به کار برده می شود رنگ زدن آن است. به طور کلی هر ماده ای که مانع از تماس اکسیژن با آهن شود می تواند برای جلوگیری از زنگ زدگی آن به کار رود. رنگ نیز همین کار را انجام می دهد. البته برخی از روش ها به مرور خاصیت خود را از دست می دهند. استفاده از رنگ نمی تواند یک حفاظت صد در صد برای آهن ایجاد کند اما هزینه ی آن بسیار کم است و از نظر زیبایی نیز می تواند باعث زیباتر شدن قطعه آهن گردد.

۳-نگهداری و مراقبت از آهن

زمانی که آهن شروع به زنگ زدن می کند، زنگ زدگی می تواند به سرعت بر روی سطح آهن پخش شود. برای جلوگیری از این مساله به محض مشاهده ی آثار زنگ زدگی باید آن را برطرف کرد و سپس با آب و صابون سطح فلز را شستشو داده و خشک کرد. استفاده از یک پوشش محافظ یا رنگ می تواند برای جلوگیری از خوردگی بسیار مؤثر باشد.

۴-استفاده از روغن

یکی از مواد دیگری که مانع از زنگ زدگی آهن میشود روغن است. روغن نیز مانند رنگ مانع از رسیدن اکسیژن به سطح فلز می شود و از این نظر از آن در برابر زنگ زدگی محافظت می کند. روغن های محافظ ضد زنگ برای نگه داری از قطعات آهنی ساخته شده اند و می توانند از نفوذ رطوبت و عوامل اکسید کننده به آهن جلوگیری کنند.

۵-پوشش های پودری

استفاده از یک لایه اکلریک، اپوکسی، وینیل یا سایر مواد می تواند مانع از رسیدن اکسیژن و رطوبت به سطح فلز شود و از زنگ زدن آن جلوگیری کند.

۶-انبار کردن صحیح

بهترین راه برای محافظت از آهن واضح ترین و ساده‌ترین آن است. باید آهن را از محیطی که احتمال زنگ زدگی در آن وجود دارد دور کرد. محیطی که آهن در آن قرار دارد اگر حاوی رطوبت نباشید دلیلی برای زنگ نیز وجود نخواهد داشت. اما حتی هوای معمولی نیز حاوی مقادیری از ذرات آب می باشد. برای آنکه به طور کامل از زنگ زدن آهن جلوگیری کرد باید به طور کامل آهن را از هوا و رطوبت دور کرد. البته این کار در شرایط عملی ممکن است غیر ممکن باشد اما به هر حال رعایت آن حتی به صورت محدود نیز مفید است.

شرکت آهن‌ آنلاین با سابقه‌ای طولانی در زمینه‌ تأمین آهن‌آلات با بهترین قیمت و در سریع‌ترین زمان ممکن، افتخار خدمت‌رسانی به شما مخاطبین و مشتریان عزیزان را دارد.