عمومی

تصورات اشتباه درباره قدرت نظامی حماس

«جریان های مخالف با مقاومت فلسطین مدام به این مساله اشاره می کنند که حماس از نظر تسلیحاتی و تجهیزات نظامی، وابسته به خارج از نوار غزه است. این در حالی است که حماس سال هاست در بحث تولید نیازهای نظامی خود به خودکفایی رسیده و در قالب کارگاه های مخفی، اقدام به تولید سلاح می کند.»

به گزارش گیلونا، الف نوشت؛ با گذشت چیزی قریب به 4 ماه از آغاز جنگ غزه، بسیاری از تحلیلگران و تئوریسین‌های نظامی، به واکاوی ابعاد مختلف جنگ مذکور، بررسی درس های پیشین در قالب این جنگ و البته ارائه چشم اندازهای آتی با محوریت آن می پردازند. جنگی که تقریبا اغلب تحلیلگران در مود آن اجماع نظر دارند که مطابق با طرح و برنامه های رژیم صهیونیستی پیش نرفته و در بسیاری از حوزه ها، خودِ صهیونیست ها را نیز غافلگیر کرده است. مثلا تحلیلگران و رسانه های اسرائیلی تاکنون بارها و بارها از پیچیدگی بیش از حد شبکه تونل های زیرزمینی حماس ابراز شگفتی کرده اند و در عین حال به تازگی به این نکته اشاره داشته اند که با تداوم وضعیت کنونی در قالب جنگ غزه و مقاومت سرسختانه حماس، هیچ بعید نیست که جنگ غزه تا سال 2025 میلادی نیز طول بکشد. 

با این همه، هم محافل اسرائیلی و غربی و هم جریان های رسانه ای نزدیک به آن ها، 2 تصور اشتباه در مورد قدرت نظامی حماس دارند که این موضوع تاثیرات خود را در قالب تحلیل و تفسیرهای آن ها از چشم‌اندازهای مطرح در قالب جنگ غزه نیز به نمایش گذاشته است. 

اولا، جریان های مخالف با مقاومت فلسطین مدام به این مساله اشاره می کنند که حماس از نظر تسلیحاتی و تجهیزات نظامی، وابسته به خارج از نوار غزه است. این در حالی است که حماس سال هاست در بحث تولید نیازهای نظامی خود به خودکفایی رسیده و در قالب کارگاه های مخفی، اقدام به تولید سلاح می کند. 

در این رابطه تاکنون ویدئوهای مختلفی نیز از سوی جنبش حماس منتشر شده و تسلط شاخه نظامی این جنبش به ساخت تسلیحات مختلف نظیر سلاح انفرادی و یا تک تیرانداز و البته راکت های ضدزره یاسین و یا انواع و اقسام موشک ها، به نمایش درآمده است. موضوعی که یکی از راهبردهای محوری حماس و محور مقاومت بوده و در آن سعی شده تا قدرت نظامی جنبش حماس درون‌زا و نه صد در صد وابسته به خارج از فلسطین باشد. 

دوم اینکه صهیونیست ها از همان نخستین روزهای آغاز جنگ غزه، تمرکز زیادی بر ترور چهره های مهم جنبش حماس در نوار غزه معطوف کرده اند. آن ها چند وقت قبل اقدام به ترور “صالح العاروری” نفر دوم جنبش حماس و دو تن از فرماندهان گردان های عزالدین قسام درمنطقه ضاحیه بیروت کردند با این حال، در حذف فرماندهان ارشد حماس در نوار غزه نظیر “محمد ضیف”(فرمانده شاخه نظامی جنبش حماس) و یا “یحیی سنوار”(رهبر حماس در نوار غزه) شکست خورده اند. در این رابطه نیز صهیونیست ها دچار یک اشتباه راهبردی هستند و فکر می کنند که ترور فرماندهان ارشدِ مخصوصا نظامی حماس سبب خواهد شد تا این جنبش دچار شوک و بحران های جدی شود. 

این در حالی است که حماس سال هاست متناسب با شرایط عینی خود، اقدام به طراحی راهبردهای مختلف کرده و کاملا این موضوع را در نظر داشته که امکان دارد روزی صهیونیست ها به نوار غزه حمله زمینی کنند و در پیِ ترور فرماندهان ارشد نظامی و همچنین رهبران سیاسی حماس برآیند. از این منظر، حماس بیش از آنکه فردمحور باشد، ساختاری عمل کرده و تصور اینکه حذف مهره های مهم و برجسته می تواند این جنبش را فلج کند، چندان درست به نظر نمی رسد. 

اساسا توجه به همین معادلات اشتباه بوده که سبب شده رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه با بحران های جدی رو به رو شود و هیچ بعید نیست خیلی زود، با توجه به اوج گیری قابل توجه بحران ها و چالش های علیه دولت نتانیاهو در عمق اراضی اشغالی و محیط منطقه ای و بین المللی و البته عدم کسب دستاوردهای ملموس توسط آن در نوار غزه، شاهد آن باشیم که این قبیل اشتباهات، صورت حساب های سنگینی را روی دستِ رژیم‌صهیونیستی بگذارند. 

انتهای پیام