عمومیکسب و کار ایرانی

حالت کنترل دما در ویپ ها چگونه کار می کند؟

اگر جزو کاربران دستگاه‌های ویپ باشید، حتما از اهمیت دما در این دستگاه‌ها اطلاع دارید. در واقع دما یکی از فاکتورهای اصلی دستگاه ویپ بوده و نشان دهنده سلامت دستگاه است. کاربران ویپ باید همواره دمای ویپ را کنترل کرده و آن را بر روی مقدار مناسب تنظیم نمایند. با کنترل دما و تنظیم آن بر روی مقدار مناسب، از ایجاد طعم سوختگی جلوگیری خواهد شد. در ادامه این مطلب به نحوه و نقش دما در این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

چیپست در ویپ به چه معناست؟ چرا دستگاه های ویپینگ به آن نیاز دارند؟ – دخان مارکت | ایکاس | ویپ | پاد | سیگار الکترونیکی

این است که باید دمای دستگاه را کنترل کنید. در واقع زمانی که از سیستم کنترل دما استفاده کنید، از داغ شدن زیاد کویل جلوگیری شده و دمای دستگاه در یک مقدار دلخواه ثابت باقی خواهد ماند. محدوده‌ی دمایی دستگاه ویپ معمولا بین 100 الی 315 درجه سانتی‌گراد بوده و کاربر می‌تواند آن را در مقدار مناسبی تنظیم کند.  علاوه بر قیمت پاد ماد اورسا مینی LOST VAPE URSA MINI ، باید به نظرات مشتریان هم دقت کنید

  • گارانتی: مطمئن شوید که پاد ماد دارای گارانتی است.
  • خدمات پس از فروش: مطمئن شوید که فروشگاه خدمات پس از فروش ارائه می دهد.

زمانی که دمای دستگاه را تنظیم کنید، مقدار توان لازم به کویل فرستاده شده و دمای دستگاه را در همان مقدار ثابت نگه میدارد. امروزه سیستم کنترل دما در اکثر دستگاه‌های ویپینگ موجود بوده و از طریق چیپست‌های هوشمند عمل می‌کند. این سیستم برای اولین بار توسط شرکت Evolv ارائه شد و تغییر و تحولات چشمگیری را در دستگاه‌های ویپینگ ایجاد کرد.

مزایای کنترل دما در دستگاه‌های ویپینگ

کنترل کردن دمای دستگاه ویپ مزایای زیادی دارد که در اینجا به چند مورد مهم از آن اشاره می‌کنیم. با توجه به مزایایی که اشاره خواهد شد به این نتیجه می‌رسیم که دمای کویل با عمر باتری، المنت و کوتون کویل ارتباط زیادی دارد.

  • صرفه‌جویی در مصرف باتری دستگاه

زمانی که دمای را در مقدار مشخصی قرار می‌دهید، توان به مقدار لازم به کویل می‌رسد. در نتیجه در مصرف باتری دستگاه صرفه‌جویی خواهد شد. بررسی‌ها نشان داده که باتری دستگاه‌های ویپ که از سیستم کنترل دما برخوردار هستند، به میزان 1.5 برابر توان کمتری مصرف می‌کنند.

مزیت دیگر کنترل دمای دستگاه ویپ، جلوگیری از سوختن پنبه یا کوتون کویل است. زمانی که دمای دستگاه به خوبی تنظیم شود، از سوختن پنبه جلوگیری شده و عمر کویل افزایش پیدا خواهد کرد.

  • جلوگیری از پرتاب شدن جویس به دهان

یکی از مشکلاتی که بیشتر افراد ویپر با آن مواجه می‌شوند، پریدن جویس به داخل گلو است. تنظیم دمای دستگاه ویپ، یکی از راه‌هایی است که می‌توان از طریق آن از این عمل جلوگیری کرد و یک ویپینگ موفق داشت.اگر دوست دارید در حین ویپینگ یک بخار یکنواخت و یکدست داشته باشید، بهتر است دمای دستگاه را در مقدار مناسبی تنظیم کنید.

همانطور که می‌دانید عملکرد کویل دستگاه در طعم‌دهی تاثیر زیادی دارد. اگر پنبه کویل دچار سوختگی شود، در طعم تاثیر گذاشته و فرد حس خوبی را تجربه نخواهد کرد. برای همین زمانی که دمای دستگاه تنظیم شود، از داغ شدن و در نتیجه سوختن کویل جلوگیری شده و فرد می‌تواند از طعم‌دهی مناسب بهره ببرد.

فاکتورهای لازم برای قابلیت کنترل دمای دستگاه ویپ

نوع سیم و ارتباط آن با دمای دستگاه

سیم نیکل 200 یا Ni200، از جمله سیم‌های پرکاربردی بوده که کمپانی‌های سازنده دستگاه ویپ در ابتدا از آن استفاده می‌کردند. اما از آنجایی که بسیاری از ویپرها به نیکل حساسیت نشان دادند، شرکت‌های ویپ به سراغ سیم‌های دیگری رفته و استفاده از سیم نیکل 200 را به حداقل رساندند.

سیم تیتانیوم درجه 1 یا Ti، از جنس آلیاژ تیتانیوم بوده و برای دستگاه‌های با قابلیت کنترل دما بسیار مناسب می‌باشد. برخی از شرکت‌های سازنده کویل، از سیم Ti برای المنت کویل استفاده می‌نمایند. توجه داشته باشید اگر کویل دستگاهتان از نوع تیتانیوم بود، از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.چهارمین سیم پر کاربرد در دستگاه ویپ، سیم نیکل-آهن بوده که به آن NiFe می‌گویند. سیم NiFe هم در درجات مختلفی چون 48، 30، 52، 70 موجود است.

سیم‌هایی که به آنها اشاره شد، هر کدام دارای ضریب دمای مقاومت خاصی هستند. به ضریب دمای مقاومت، TCR گفته شده که در واقع نشان‌دهنده تغییرات نسبی یک کمیت فیزیکی با دما است. دستگاه ویپ باید از مقدار TCR سیم کویل آگاه باشد تا بتواند توان مناسب را برای تنظیم دما به کویل دهد.

اگر می‌خواهید از داشتن ضریب دمای مقاومت کویل دستگاه خود آگاه شوید، باید مشخصات ویپ را چک کنید. در صورتی که در مشخصات دستگاه به کلمه TCR برخورد کردید، یعنی دستگاهتان قابلیت تنظیم دما دارد و می‌توانید درجه و نوع فلز سیم کویل را مشخص کنید.

نحوه ویپینگ با استفاده از کنترل دما

دستگاه خود را در حالت TC قرار داده و مقدار TCR آن را وارد کنید. بهتر است به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا دمای مخزن و ماد به دمای اتاق برسد. سپس کویل را به دستگاه وصل کرده و از محکم بودن کویل و کارتریج مطمئن شوید. بعد از آن با استفاده از دکمه‌های + و – می‌توانید مقاومت را بررسی کرده و در مقدار مناسب ثابت کنید. در صورتی که دستگاهتان از قابلیت تنظیم توان هم برخوردار است، می‌توانید آن را به صورت دستی تنظیم کنید.

بهتر است دما و توان را در پایینترین مقداری که کویل پشتیبانی می‌کند قرار دهید. با این حال می‌توانید آنها را در مقدار دلخواه خود نیز تنظیم کنید. زمانی که دما را در مقدار مورد نظر خود تنظیم کردید، دیگر می‌توانید با خیال آسوده به ویپینگ پرداخته و نگرانی از بابت داغ شدن کویل نداشته باشید. اگر در حین ویپینگ احساس کردید که نیاز است دمای دستگاه تغییر پیدا کند، می‌توانید آن را بالا یا پایین ببرید.

آیا سیستم کنترل دمای دستگاه ویپ دارای معایب است؟

با وجود اینکه استفاده از سیستم کنترل دما در دستگاه ویپ مزایای زیادی دارد، اما یک سری جنبه‌های منفی نیز برای آن وجود دارد. جنبه‌های منفی سیستم کنترل دما ویپ عبارتند از:

پیچیده بودن فرایند: یکی از مشکلاتی که برخی از ویپرها دارند، تنظیم درست دمای دستگاه است. به طور قطع استفاده از دستگاه در حالت Power Mode بسیار راحت‌تر از زمانی است که نیاز به تنظیم دمای دستگاه باشد. در حالت پاور مود کافیست توان مورد نظر را وارد کرده تا بتوان به ویپینگ پرداخت. اما در سیستم کنترل دما باید دما را نیز در نظر داشته و آن را در مقدار معینی تنظیم کرد.

توجه به جنس سیم: همانطور که گفتیم سیم کویل نقش مهمی در دمای دستگاه دارد. برای همین اگر می‌خواهید کنترل دمای مطلوبی را در دستگاه داشته باشید، باید به نوع سیم و مقدار TCR آن توجه داشته باشید.

کاهش دمای کویل داغ شده

دلایل زیادی وجود دارد که باعث داغ شدن دستگاه ویپ می‌شود. زمانی که دمای دستگاه ویپ بالا رفته و احساس داغی به شما دست می‌دهد، باید برای خنک کردن آن اقدام کنید. ساده‌ترین راه برای خنک کردن ویپ این است که به مدت 10 دقیقه از دستگاه استفاده نکنید تا از میزان حرارت آن کاسته شود.

در صورتی که میزان داغی دستگاه بسیار زیاد بود، می‌توانید مخزن و باتری دستگاه را نیز جدا کنید. جرم بستن کویل، ولتاژ بالا، انتخاب کویل اشتباه، مشکل در دریچه هوا و.. از جمله عوامل داغ شدن دستگاه هستند.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل راجع به سیستم کنترل دما و نحوه تنظیم دمای دستگاه ویپ پرداختیم. همانطور که گفتیم دما یکی از فاکتورهای اصلی دستگاه ویپ بوده که باید در مقدار مناسبی تنظیم شود. استفاده از دستگاه ویپ در دمای مناسب دارای مزیت‌هایی است که از جمله آن می‌توان به صرفه‌جویی در باتری، افزایش عمر باتری و کویل، جلوگیری از سوختن کوتون، جلوگیری از ایجاد طعم سوختگی، بخار متراکم یکنواخت و عدم پرش جویس به دهان اشاره کرد.

با اینکه استفاده از دستگاه ویپ در حالت پاور مود بسیار راحت بوده و پیچیدگی ندارد، اما بهتر است همیشه دستگاه را در دمای مناسبی تنظیم کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از دکمه‌های موجود بر روی بدنه دستگاه انجام دهید. در صورتی که در حین ویپینگ احساس کردید دمای دستگاه مناسب نیست، می‌توانید آن را به راحتی تغییر دهید و یک ویپینگ موفق داشته باشید.