عمومیکسب و کار ایرانی

حسابدار یا نرم افزار حسابداری؟

یکی از سوال هایی که همواره مدیران کسب و کار با آن مواجه هستند این است که آیا لازم است که برای فعالیت های مالی مجموعه خود یک فرد حسابدار استخدام کنیم یا با خرید نرم افزار حسابداری خودمان فعالیت های مالی را انجام بدهیم؟ به طور کلی استفاده از خدمات حسابداری یا خرید نرم افزار حسابداری، به اندازه و میزان پیچیدگی کسب و کار بستگی دارد. کسب و کار های کوچک و با نیاز های حسابداری ساده ممکن است تنها با استفاده از یک نرم افزار حسابداری نیاز هایشان برطرف شود. در حالی که کسب و کار های بزرگ و با تراکنش های مالی پیچیده تر، به تخصص یک حسابدار حرفه ای نیاز دارند. در مجموع بخوایم بگوییم استفاده از هردو توصیه می شود و این دو مکمل یکدیگر هستند. امروز در این مقاله از سایت میزان قصد داریم به بررسی جوانب هریک و مزایا و معایب آن ها بپردازیم. با میزان همراه باشید.

در این مقاله می خوانید :

به طور خلاصه استفاده از نرم افزار حسابداری می تواند بسیاری از فرآیند های حسابداری را ساده تر و دقیق تر کند. این نرم افزار ها می توانند به شما امکان مدیریت حساب های مالی، صورت حساب ها، مالیات، بودجه و همچنین گزارش گیری های مالی مربوطه را بدهند. بنابراین به دلیل تسریع کردن فرایند های مالی توسط این نرم افزارها، شما می توانید زمان بیشتری را برای برنامه ریزی و تصمیم گیری درباره راهبرد های تجاری خود صرف کنید.

استخدام یک حسابدار برای کسب و کار شما می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

حسابداران دارای تخصص و تجربه لازم در زمینه حسابداری هستند و می‌توانند به شما در مدیریت و تصمیم‌ گیری‌های هوشمندانه مالی کمک کنند.

حسابداران معمولاً دقت و صحت بالایی در کار خود بروز می‌دهند و به دنبال آن می‌توانند از احتمال اشتباهات و خطاهای مالی جلوگیری کنند.

حسابداران با آگاهی از قوانین و مقررات مالی کشور، می‌توانند به شما در رعایت این قوانین کمک و از بروز اشتباهات و جریمه های مالی احتمالی جلوگیری می کنند.

حسابداران می‌توانند گزارشات مالی دقیق و صحیحی را برای کسب و کار شما تهیه کنند که به شما در تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه کمک می‌کند.

بعد از اتمام دوره و در حین انجام کار حسابداری، در صورتی که به مشکلی برخورد کنید، می توانید از پشتیبانی نامحدود موسسه  آموزش حسابداری در اصفهان بهره مند شوید.

استفاده از نرم افزار حسابداری نیز برای حسابداران مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

به عنوان مثال نرم افزار حسابداری می‌تواند به حسابداران کمک کند که تمامی گزارش های مورد نیاز خود را تهیه کرده و به طور همزمان به پرداخت امور بانکی و مالیاتی بپردازند. این افزایش سرعت در امور حسابرسی باعث شده تا همچنین حسابداران بتوانند زمان بیشتری را برای انجام کارهای دیگر به خصوص یادگیری روش های جدید و یا ارائه مشاوره به مشتریان داشته باشند.

در نرم افزار های حسابداری معمولاً به دلیل انجام شدن فعالیت های مالی به صورت اتوماتیک و کامپیوتری، مواردی همچمون ثبت سند ها و گزارش گیری های مربوطه از دقت و صحت بالایی نسبت به عملیات های دستی و سنتی برخوردار است. بنابراین فعالیت های مالی هم سرعت بیشتری دارد و هم می‌تواند از اشتباهات و خطاهای انسانی جلوگیری کند.

حسابداران از طریق نرم افزار های حسابداری می توانند به طور همزمان در جریان تمامی مبالغ قابل پرداخت و پرداخت شده ، دارایی های مجموعه، بدهی ها و وام های مجموعه خود قرار بگیرند.

با استفاده از نرم افزار حسابداری، حسابداران می‌توانند به طور آسان در هرزمان و هر نقطه به اطلاعات مالی مشتریان خود دسترسی پیدا کنند و در صورت نیاز فعالیت های مالی مورد نظر را انجام دهند.

یکی از قابلیت های خوب نرم افزار حسایداری این است که می توان آز آن یک نمودار ترسیمی از آمار و ارقام گزارش های مالی مجموعه تهیه کرد و در صورت نیاز آن ها را جهت انتقال مطلب بهتر به مدیران مجموعه ارائه نمود.

همانطور که پیشتر گفته شد، به دلیل اتوماتیک بودن فعالیت ها، نرم افزار حسابداری می‌تواند گزارشات مالی دقیق و صحیحی را برای حسابداران ارائه کند که آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه بهبود می‌بخشد.

با استفاده از نرم افزار حسابداری، حسابداران مطمئن می‌شوند که قوانین و مقررات مالی رعایت می‌شود و نتایج دقیق و صحیح در تولید گزارشات مالی حاصل می‌شود.

همانطور که قبل تر اشاره شد، استفاده از نرم افزار حسابداری برای حسابداران و کسب و کارها می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد، اما همچنین معایبی نیز می توان برای آن ها در نظر گرفت. از جمله معایبی که می توان برای آن ها نام برد عبارت اند از :

خرید یک نرم افزار حسابداری ممکن است هزینه‌بر باشد، به خصوص اگر کسب و کار مربوطه کوچک و در حال رشد باشد.

  • نیاز به آموزش و پشتیبانی مناسب :

برای استفاده بهینه بهتر از نرم افزار حسابداری، حسابداران و کارکنان مربوطه باید  آموزش حسابداری در اصفهان لازم را دریافت کنند که ممکن است زمان‌ زیادی را لازم داشته باشد.

برخی از نرم افزارهای حسابداری از پیچیدگی های محساباتی و نرم افزاری خاص به خودشان برخوردار هستند و نیاز به فردی با تجربه و مسلط به استفاده از آن ها را دارند.

همانطور که در مقدمه اشاره شد خرید یک نرم افزار حسابداری مناسب به مواردی همچون اندازه شرکت ، زمینه فعالیت و میزان پیچیدگی کسب و کار مربوطه بستگی دارد. برای آن که بتوانید مناسب ترین نرم افزار را برای مجموعه خود انتخاب کنید لازم است چند مورد را در نظر بگیرید :

یکی از اولین سوالاتی که باید از خود بپرسید این است که چقدر بودجه برای خرید نرم افزار دارید؟ امروزه تقریبا می توان با هر میزان بودجه ای یک نرم افزار مالی خریداری کرد حتی برخی از نرم افزار های مالی موجود در بازار رایگان هستند و خدمات ساده ای برای کسب و کار های کوچک ارائه می کنند. اما نکته ای که باید به ان توجه داشت این است که ایا این نرم افزار از امکانات و قابلیت های استانداردی که یک نرم افزار حسابداری باید داشته باشد برخوردار هستند؟ آیا اطلاعات مالی درست و دقیقی در اختیار شما قرار می دهند؟

علاوه بر این موارد یکی مهمترین ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید این است که آیا نرم افزاری که قراره تهیه کنید از پشتیبانی نرم افزاری مناسبی برخوردار است و یا نرم افزار مورد نظر به صورت مداوم مورد بروز رسانی های نرم افزاری و قوانین مالیاتی می شود؟
خوشبختانه امروزه نرم افزارهای حسابداری در کشورمان وجود دارند که این ویژگی های نامبرده شده در بالا را داشته باشند. یکی از این معدود نرم افزار های موجود، نرم افزار حسابداری میزان است.

نرم افزار حسابداری میزان امکان ورود اطلاعات را به ساده ترین شکل ممکن، امکان تعریف حساب ها در هفت سطح گروه حساب ها، کل، معین، تفضیلی و سه سطح تفضیلی شناور را برای حسابداران فراهم کرده است. در این نرم افزار امکان تعریف کدینگ از طریق اکسل و یا کدینگ پیش فرض سیستم حسابداری میزان نیزامکان پذیر می باشد.همچنین این نرم افزار امکان مغایرت گیری بانک را به صورت دستی و خودکار فراهم کرده است و صدور افتتاحیه و اختتامیه و سود و زیان آن به صورت سیستمی می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این نرم افزار و همچنین ثبت در خواست خرید می توانید به صفحه لینک مقابل مراجعه نمایید : بهترین آموزشگاه حسابداری در اصفهان

سخن پایانی

اگر کسب و کار شما اندازه کوچکی دارد و بودجه محدودی برای خرید نرم افزار حسابداری دارید و همچنین تراکنش‌های مالی ساده‌ای دارید، خرید نرم افزار حسابداری و یا استخدام یک حسابدار ممکن است یک راه حل هزینه‌بردار برای شما باشد. با این حال، اگر تراکنش‌های مالی شما پیچیده هستند و یا شما در زمینه حسابداری تخصص ندارید، استخدام یک حسابدار و خرید یک نرم افزار خوب با پشتیبانی قوی ممکن است بهترین گزینه باشد. در نهایت، انتخاب بین استخدام یک حسابدار یا خرید نرم افزار حسابداری به نیازها و شرایط خاص کسب و کار شما بستگی دارد.