عمومیکسب و کار ایرانی

درمان سریع التهاب لثه

 

راهکارهای خوابیدن سریع ورم لثه

یکی از متداول ترین و رایج ترین مشکلی که ممکن است هر یک از افراد روزی آن را تجربه کنند یا پیشتر آن را تجربه کرده اند نیز ورم لثه می باشد. تورم لثه نیز سبب می گردد لثه ها قرمز شده و به سبب ورمی که دارد دچار خونریزی گردد.

به همین سبب از آنجا که این مسئله ممکن است سبب نگرانی و ناراحتی خاطر برخی افراد گردد نیاز می دانیم به راهکارهای خوابیدن سریع ورم لثه نیز اشاره کنیم.

علل تورم لثه در افراد

دلایل متعددی می تواند سبب ورم لثه گردد که بهتر است افراد از آن ها مطلع شوند..

 • ملتهب بودن لثه
 • عفونت و تبخال
 • بارداری
 • کمبود ویتامین در بدن
 • دوران قاعدگی
 • بلوغ
 • دندان های مصنوعی
 • حساسیت افراد که می تواند به دهانشویه ها و خمیردندان ها باشد

و بسیاری موارد دیگر که ممکن است سبب ورم لثه در افراد گردد.

راهکارهای درمان فوری خوابیدن سریع ورم لثه

کمپرس آب گرم و سرد

با کمپرس آب گرم و سرد نیز می توان به  خوابیدن سریع ورم لثه پرداخت. پس از غوطه ور کردن پارچه تمیز بر آب گرم و گرفتن آب اضافی آن، بهتر است پارچه به سبب گرمایی که دارد به مدت 5 دقیقه مقابل صورت و دهان قرار گیرد البته پارچه نباید داخل دهان باشد و نیاز است که در قسمت خارجی و بیرونی دهان قرار گیرد.

به هنگام استفاده از کمپرس سرد، می توان یخی که خرد شده و به تکه های کوچک تقسیم گشته دور یک حوله یا پارچه تمیز پیچیده و در مقابل صورت به مدت 5 دقیقه قرار داد.

برای درمان بهتر و خوابیدن سریع ورم لثه بهتر است این چرخه برای کمپرس آب گرم و سرد دو الی سه مرتبه تکرار گردد..

لذا برای نتیجه بهتر می توان این کار را دو روز ابتدای ورم لثه و دو الی سه بار در روز انجام داد.

گیاه آلوئه ورا

بهره گیری از گیاه آلوئه ورا بسیار می تواند تاثیر بسزایی بر خوابیدن سریع ورم لثه داشته باشد. ورم لثه با پالپ آلوئه ورا می تواند به مرور کمتر گردد تنها کافیست لثه ورم کرده را با این پالپ ماساژ داده و چند دقیقه منتظر ماند.سپس با گذشت مدت زمان کمی حدودا چند دقیقه دهان را شست و شو داد.

آب لیمویی که تازه و ترش است

افراد می توانند با با بهره گیری و غرغره آب لیموی ترشی که تازه است به همراه آب گرم میزان تورم لثه را نیز کاهش دهند. این نکته حائز اهمیت است از آنجایی که لثه دچار تورم می گردد ممکن است دهان بوی بدی بگیرد و به سبب این ترکیب علاوه بر کاهش تورم لثه، میزان بوی بد دهان نیز از بین می رود. می توان این ترکیب را دو بار در طی روز غرغره نمود.

روغن نعناع

از دیگر راه های خوابیدن سریع ورم لثه شست و شوی دهان با قطره روغن نعناع می باشد. می توان 10 قطره روغن نعناع با ترکیب آب گرم را جهت درمان فوری ورم لثه استفاده نمود و دهان را در طی روز شست و شو داد.

از دیگر نکاتی که نیاز است جهت بهبود و جلوگیری از بروز ورم لثه در افراد به آن ها اشاره کنیم عبارتند از:

رعایت بهداشت دهان و دندان

بسیار مهم است که افراد در طی روز از مسواک و نخ دندان بهره گیرند ولیکن نیاز است که افراد با قدرت و شدت کمتری به مسواک زدن دندان های خود بپردازند تا از میزان بروز التهاب لثه جلوگیری شود..

بنابراین بهتر است افراد از مسواک هایی که سری نرمی دارند استفاده نموده و حتی از نخ دندان به آرامی بهره گیرند و با شتاب و فشار زیاد به نخ دندان کشیدن نپردازند زیرا ممکن است لثه ها دچار آسیب بسیار جدی ای شوند.

شست و شوی مرتب دهان

یکی از راه هایی که سبب حفظ سلامت لثه ها می گردد شست و شوی دهان پس از میل کردن هر وعده غذایی می باشد. یکی از راه ها نیز می تواند استفاده از دهان شویه ای باشد که مخصوص لثه ها است که با بهره گیری از آن می توان به خوبی مراقب حفظ سلامت لثه ها بود.

افراد می توانند با بهره گیری از راهنمایی های تخصصی دکتر دندانپزشک متناسب با دهان و لثه های خویش در صورت نیاز از این دهانشویه ها نیز بهره گیرند.

بهره گیری از خمیر دندانی که ضد التهاب لثه می باشد

اهمیت به حفظ سلامت خط لثه بسیار مهم است بنابراین افراد می توانند جهت درمان مشکلاتی که لثه دارد و نیز مینای دندان از خمیردندان های ضد بهره گیرند.

بهره گیری از خمیر دندان های مناسب با دندان های حساس و لثه

در راستای اشاره به نکات مهم در راستای خوابیدن سریع ورم لثه نیاز است بیان داریم یکی دیگر از راه هایی که از بروز تورم بر لثه جلوگیری می کند بهره گیری از خمیر دندان های مناسب برای دندان های حساس و مراقبت از لثه نیز می باشد که می تواند تاثیرات مطلوبی بر حفظ سلامت دندان ها و لثه داشته باشد.

بهبود میزان تغذیه

تغذیه ای که ویتامین های بدن افراد را تامین نماید بسیار می تواند بر جلوگیری از تورم لثه و حفظ سلامت دندان ها و نیز ترمیم لثه داشته باشد خصوصا ویتامین C که دقیقا مطابق با همین تعریف عمل می نماید.

نقش ویتامین C و B بسیار می تواند بر سلامت لثه ها و دندان ها موثر باشد. توصیه می گردد افراد با مراجعه به دکتر متخصص و تشخیص میزان ویتامین بدن خود خصوصا ویتامین C از کاهش این ویتامین بر بدن خود جلوگیری نمایند تا با مشکلاتی مثل بیماری های لثه، کم خونی و..مواجه نگردند.

و..

بنابراین خوابیدن سریع ورم لثه علاوه بر بهره مندی از تخصص دندانپزشک مجرب و ماهر نیز نیازمند رعایت و پیشبرد نکاتی است که سعی نمودیم به برخی از آن ها اشاره کنیم.

لذا اگر افراد قصد دارند با معاینه و تشخیص دندانپزشک به خوابیدن سریع ورم لثه بپردازند می توانند با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمایند و از خدمات درمانی این کلینیک در خصوص درمان و خوابیدن سریع ورم لثه بهره مند گردند..

عرشیان کلینیک با تضمین کیفیت و قیمت به درمان بیماری ها و تورم و التهاب لثه می پردازد..بدین جهت می توان با کلینیک حاصل نمود.

نشانه های التهاب لثه چیست؟

قرمزی لثه – تورم و خونریزی لثه و..از رایج ترین نشانه های التهاب لثه هستند که نباید از توجه و درمان تخصصی آن غافل گردید.

چگونه می توان از تورم لثه جلوگیری نمود؟

مهم ترین نکته رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد..بسیار مهم است که افراد حتما پس از صرف غذا به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بپردازند. لذا مراجعه و معاینه دندان ها در بازه های زمانی مختلف فرضا هر 6 ماه هم می تواند بسیار بر حفظ سلامت دندان ها و لثه نیز موثر باشد.. بسیار مهم است که افراد به درمان تخصصی تورم لثه توسط دندانپزشکی متخصص بپردازند.
افراد می توانند بدین جهت با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمایند.

مدتچنانچه قسمت‌های اطراف دندان‌‌های تان به‌ طور غیرطبیعی بزرگ به نظر می‌رسد یا دارای لکه‌های غیرعادی قرمز رنگ هستند، ممکن است ورم لثه یا عفونت لثه را تجربه کنید. اگرچه لثه های متورم هرگز جالب نیستند، اما ورم لثه ها یک مشکل رایج وابسته به دندان است که در صورتی که در ابتدا تشخیص داده شود، به راحتی، حتی در خانه قابل برطرف سازی است.

رفع تورم لثه

 علت ورم لثه های تان را شناسایی کنید.

ممکن است لثه ها به دلایل مختلفی متورم شوند، اگرچه در اغلب موارد این وضعیت می تواند علائمی از باشد. مهم است که علت ورم را شناسایی کنید تا بتوانید اقدام صحیح را دنبال کنید – یا از لثه های خود در خانه مراقبت کنید یا برای ملاقات با دندانپزشک وقت بگیرید. برخی از علل رایج عبارتند از:

 • روش های نادرست مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن: در اغلب موارد، ورم لثه نتیجه بهداشت ضعیف دهان و دندان است که در آن پلاک اجازه دارد بین دندان‌ها و خط لثه ایجاد شود. برای غلبه بر این مشکل، باید مسواک زدن دندان‌ها را به طور کامل شروع کنید و به طور منظم از نخ دندان برای از بین بردن پلاک های اضافی استفاده نمائید؛ علاوه بر این، بسیاری از افرادی که در بین دندان های خود نخ دندان می‌کشند، این کار را بیش از حد خشن انجام می دهند که همچنین می تواند منجر به ورم لثه شود.

را در این مطلب مشاهده کنید.

 • التهاب لثه و پریودنتیت. چنانچه بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود، بیماری‌های لثه مانند التهاب لثه و پریودنتیت به راحتی می تواند ایجاد شود. ژنژیویت نوع خفیف تر است و در صورت تشخیص زودهنگام قابل برگشت است. از طرف دیگر، پریودنتیت جدی تر است و می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. در صورتی که لثه‌ها قرمز، براق و متورم به نظر می‌رسند، پس به التهاب لثه مبتلا شده اید. مرحله بعدی تحلیل لثه و تحلیل استخوان است که پریودنتیت را مشخص می‌کند. اگر مشکوک هستید که به یکی از این بیماری های لثه مبتلا شده اید، باید با دندانپزشک مشورت کنید.
 • زخم های دهانیزخم های دهانی که روی لثه ها ایجاد می شوند می تواند منجر به درد و ورم شوند؛ شما  قادر اید زخم های دهان که به عنوان آفت نیز شناخته می‌شوند، را از روی ظاهرشان شناسایی کنید. آنها یک مرکز سفید و لبه های قرمز رنگ خواهند داشت. زخم های متعدد دهان می توانند به طور همزمان ظاهر شوند، اما معمولا قابل درمان و غیر واگیر دار هستند.
 • شیمی درمانی. یکی از عوارض جانبی تاسف بار شیمی درمانی لثه های دردناک، متورم و خونریزی لثه است.  همچنین به دلیل ضعف سیستم ایمنی می تواند باعث رشد زخم ها و زخم های دردناک روی لثه ها شود.  اگرچه می توان این علائم را تسکین داد، اما تا زمانی که روند شیمی درمانی ادامه دارد، متوقف نمی شوند.
 • دخانیات. استعمال سیگار و استفاده از سایر دخانیات معمولاً در درد و ورم لثه ها دخالت دارد. در واقع، افرادی که از دخانیات استفاده می کنند بسیار بیشتر از افرادی که دخانیات مصرف نمی‌کنند، در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند. در نتیجه اولین قدم برای تسکین ورم لثه ها، ترک سیگار است.
 • هورمون ها. ورم لثه ممکن است نتیجه ی افزایش ترشح هورمون هایی باشد که جریان خون را به لثه ها افزایش می دهند. این هورمون ها شامل هورمون هایی هستند که در دوران بلوغ، قاعدگی، بارداری و یائسگی تولید می شوند. برخی از قرص های ضدبارداری نیز ممکن است این هورمون ها را آزاد کنند.

درمان خانگی ورم لثه ، عفونت و روشهای پیشگیری - دکتر سیده مریم حاکم زاده

 به آرامی با استفاده از حرکات چرخشی و دورانی مسواک بزنید، اما از حرکات جانبی خودداری کنید

مطمئن شوید که سطوح جویدنی بالا، جلو و پشت دندان ها (در کنار زبان) را مسواک می زنید – بیشتر از دندان های پایین و پایین دندان های بالایی. همانطور که در بالا ذکر شد، ورم لثه اغلب می‌تواند نتیجه ایجاد پلاک روی دندان‌ها باشد. بهترین حالت این است که پلاک را از بین ببرید و از بیماری لثه جلوگیری نمائید، زیرا با مسواک زدن ملایم و در عین حال کامل و نخ دندان کشیدن به راحتی مشکل را برطرف می سازید، اما باید در صورت امکان حداقل دو بار در روز، صبح و عصر و بعد از غذا مسواک بزنید.

 • از مسواک پلاستیکی با پرز نرم استفاده نمائید. این روش به طور موثر دندان ها را بدون ایجاد تحریک تمیز می نماید؛ از مسواک هایی که دارای پرز های متوسط ​​یا سخت هستند خودداری کنید، زیرا این مسواک ها می توانند سبب ورم بیشتر لثه ها شوند و حتی می توانند مینای دندان را فرسایش و خراش دهند.
 • خیر، مسواک زدن مکرر به معنای بهتر مسواک زدن نیست. لثه ها از بافت آسیب پذپری تشکیل شده اند، بنابراین مسواک زدن بیش از حد در عوض فایده به آنها آسیب بیشتری می رساند. از مسواک زدن با حرکات شدید رفت و برگشتی که شیارهای بین دندان ها را در بر نمی‌گیرد، خودداری کنید.
 • یک تکنیک بد در مسواک زدن که از نیروی زیادی استفاده می شود به همان اندازه خطرناک است که اصلاً مسواک نزنید. بسیاری از بیماران پس از مسواک زدن بیش از حد خشن دچار قرار گرفتن در معرض آسیب به ریشه دندان و افزایش حساسیت می شوند.
 • یک خمیر دندان محافظ لثه را انتخاب نمائید که جهت جلوگیری از طراحی شده است. اکثر برند‌ های بزرگ خمیردندان، نسخه ای برای مقابله با التهاب لثه تولید می کنند.

 روزی یکبار بین دندان های خود نخ دندان بکشید.

نخ دندان کشیدن روزانه، پلاکی که مسواک به آن دسترسی ندارد را از بین می برد، اما از نخ دندان کشیدن بیش از حد خودداری کنید، زیرا امکان دارد سبب آسیب بیشتر به لثه ها شود.

 • استفاده از نخ دندان توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می شود، اما حتی کسانی که از نخ دندان استفاده می نمایند ممکن است با انجام بیش از حد خشن آن، ورم لثه های خود را تشدید کنند. از فشار دادن نخ دندان در بین دندان های خود اجتناب کنید، زیرا این کار می تواند به بافت شکننده لثه آسیب برساند. در عوض سعی کنید نخ دندان را با دقت بین دندان‌ها بلغزانید و در حین حرکت انحنای هر دندان را در بر بگیرید.

دهان خود را با محلول آب نمک شستشو دهید.

غرغره کردن محلول آب نمک به عنوان قدیمی ترین راهکار برای به حداقل رساندن ورم و درد است که در کتاب آمده است، اما هنوز هم یکی از موثرترین روش ها است. نمک به عنوان یک عامل آنتی باکتریال (ضد باکتری) عمل نموده، دهان را از آلودگی ها پاک می کند و لثه های ملتهب را تسکین می بخشد.

 غرغره کنید : محلول آب نمک را تهیه کنید، یک قاشق چایخوری نمک معمولی را در یک فنجان آب گرم حل کنید. آن را در اطراف دهان، بین دندان ها به طوری که به لثه ها برسد، بچرخانید. آب نمک را قورت ندهید – از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

 • همچنین محلول آب نمک را می توان جهت تسکین گلودرد غرغره کرد و برای تمیز کردن حفره های جدید و ضد عفونی زخم ها استفاده کرد.
 • ممکن است مجال غرغره کردن با آب داغ را نیز داشته باشید. فقط مراقب باشید که دهانتان نسوزد.

 از کمپرس گرم و سرد استفاده نمائید؛

برای تسکین آسان و فوری لثه های دردناک و متورم می توان از کمپرس گرم و سرد استفاده کرد. برای تسکین درد کمپرس گرم بهترین است، در حالی که کمپرس سرد به طور موثر ورم را کاهش می دهد.  کمپرس ها را در محل خود لثه ها مجاور صورت تان نگه دارید، زیرا این کار کمتر ناخوشایند است و از تحریک بیشتر لثه ها در اثر تغییرات ناگهانی دما جلوگیری می کند.

 • برای تهیه کمپرس گرم: یک پارچه شستشوی تمیز را در آب گرم (نه داغ) خیس کنید، رطوبت اضافی را بگیرید، سپس آن را روی صورت خود نگه دارید تا درد شروع به کاهش یافتن کند.
 • برای تهیه کمپرس سرد: چند تکه یخ را در یک پارچه کوچک و تمیز یا یک دستمال کاغذی بپیچید.  همچنین می توانید از یک کیسه سبزیجات منجمد (مانند نخود فرنگی یخ زده) یا یک بسته سرد مخصوص که در فریزر نگهداری شده است استفاده نمائید. کمپرس را بیش از 15 دقیقه روی صورت خود نگه دارید.

 از مواد تحریک کننده لثه خودداری کنید

در حالی که لثه‌های تان زخم و متورم هستند، مهم است از موادی که ورم را تشدید می‌کنند، همچون دخانیات و الکل اجتناب کنید. علاوه بر این، دهانشویه های نا ملایم (غلیظ) – که ممکن است برای ضدعفونی کردن دهان تان استفاده کنید – در واقع می توانند ورم لثه ها را تشدید کنند، بنابراین باید سعی کنید مدتی از آنها اجتناب کنید.

با مراجعه به کلینیک ما میتوانید از بهترین متخصص ایمپلنت در رشت نوبت بگیرید.

 • همیشه دهانشویه را رقیق کنید، نصف فنجان آب به نصف فنجان دهانشویه اضافه کنید. می توانید دو هفته متوالی از آن استفاده نمائید و سپس قبل از تکرار کردن درمان به مدت یک هفته استراحت کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب 

آب به تخلیه باقی مانده غذا و باکتری ها از دهان تان کمک نموده و ایجاد پلاک بیشتر را کاهش می دهد. علاوه بر این، نوشیدن آب سبب تحریک تولید بزاق می شود که به طور طبیعی به کشتن باکتری ها کمک می کند.

سعی کنید لثه های تان را به آرامی ماساژ دهید.

ماساژ ملایم لثه با افزایش گردش خون در لثه می تواند به کاهش درد و التهاب کمک نماید؛ با حرکات دورانی ملایم لثه های متورم را حدود یک دقیقه ماساژ دهید. به یاد داشته باشید قبل از انجام این کار دست های تان را بشویید و اطمینان حاصل کنید که ناخن های تان تمیز و کوتاه اند. این روش به جلوگیری از گسترش باکتری کمک می نماید.

 • اگر استفاده از انگشتان برایتان مشکل است، سعی کنید یک استیمولاتور لثه ( وسیله ای برای ماساژ لثه) تهیه کنید.

از کمی روغن میخک استفاده نمائید.

روغن میخک یک درمان طبیعی برای ورم لثه است که در کاهش درد و التهاب موثر است. فقط کافی است کمی روغن میخک را با استفاده از گوش پاک کن سه بار در روز به طور مستقیم روی لثه های متورم بمالید. از طرفی، می توانید چند قطره از روغن میخک را در یک فنجان آب بریزید و آن را در اطراف دهان خود بچرخانید. روغن میخک را می توان در اغلب داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی-بهداشتی یافت.

پیشگیری از ورم لثه

 دو تا سه بار در روز دندان های تان را مسواک بزنید.

مسواک زدن پلاک های دهان را از بین می برد و به مقابله با بیماری های لثه و پوسیدگی دندان کمک می نماید؛ در واقع، می توان تقریباً از تمامی مشکلات مربوط به دهان و دندان با بهداشت مداوم و کامل دندان پیشگیری کرد. باید در صورت امکان حداقل یک بار صبح و یک بار عصر و بعد از غذا مسواک بزنید.  • اگر در مورد روش صحیح مسواک زدن مطمئن نیستید، باید از دندانپزشک خود در معاینه بعدی تان یک آموزش سریع بخواهید، آنها از این تعهد خوشحال خواهند شد.

استفاده روزانه از نخ دندان

به خاطر داشته باشید که به طور روزانه از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان، پلاک‌های ایجاد شده و باکتری‌ها را از شکاف‌های بین دندان‌ها حذف می‌کند و از بین بردن این تجمع ممکن است در وهله‌ی اول از ورم لثه‌های تان جلوگیری نماید.

 • برای جلوگیری از تحریک بافت آسیب پذیر لثه، به آرامی نخ دندان بکشید. همیشه هنگام تعویض دندان از قسمت تمیز نخ دندان استفاده نمائید تا از انتشار باکتری از یک قسمت دهان به قسمت های دیگر جلوگیری کنید.
 • اگر استفاده از نخ دندان برای شما ناخوشایند است، در داروخانه یک بسته خلال دندان را جستجو کنید –  این ها میله های کوچک چوبی یا پلاستیکی هستند که می توانند بین دندان ها قرار داده شوند تا اثرات مشابه با نخ دندان را انجام دهند.

رژیم غذایی مناسب

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی تان متنوع و سرشار از ویتامین C، کلسیم و اسید فولیک است. تغذیه نامناسب می تواند (در میان دیگر مشکلات) منجر به التهاب لثه شود. به ویژه، حائز اهمیت است که ویتامین C، کلسیم و اسید فولیک کافی در رژیم غذایی تان دریافت کنید. به این دلیل که ویتامین C و اسید فولیک به طور فعال به سلامت لثه ها کمک می کنند و از التهاب لثه جلوگیری می نمایند، در حالی که اثبات شده است افرادی که کمبود کلسیم دارند بسیار بیشتر در معرض احتمال ابتلا به بیماری های لثه قرار دارند. به طور روزانه یک مولتی ویتامین مصرف کنید و مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه بخورید.

 • منابع غذایی سرشار از ویتامین C عبارتند از: پاپایا (خربزه درختی)، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، کلم بروکلی، آناناس، کلم بروکسل، کیوی، پرتقال، طالبی و کلم پیچ.
 • بهترین منابع دارای کلسیم شامل محصولات لبنی همچون شیر، پنیر و ماست، به علاوه ی ماهیان ساردین، توفو، قزل آلا، شیر سویا، غلات و کلم برگ سبز می باشد.
 • غذاهای سرشار از اسید فولیک عبارتند از سبزی های تیره و برگ دار، بروکلی، مارچوبه، نخود فرنگی، لوبیا، عدس، کرفس، آووکادو و مرکبات.

هرگز با سرکه یا آب لیمو غرغره نکنید.

سرکه و آب لیمو می توانند به عنوان اسید مینای دندان که برای حفاظت دندان ضروری است، را فرسایش دهند. دهان تان را با آب بشویید.

 به اندازه کافی بخوابید و از استرس اجتناب کنید.

ممکن است خستگی سبب پف کردن صورت و لثه تان شود، بنابراین سعی نمائید هر شب هفت الی نه ساعت بخوابید. همچنین باید تا حد امکان از استرس اجتناب کنید، زیرا استرس سبب می شود بدن ماده ی شیمیایی به نام کورتیزول را آزاد کند که با التهاب لثه ها و سایر قسمت های بدن در ارتباط است.

 • با ورزش منظم می توانید استرس را کاهش دهید. ورزش هورمون‌های شادی آور را ترشح می‌کند که مطمئناً شما را در خلق و خوی خوب قرار می‌دهند. علاوه بر این، ورزش سبب خستگی تان می شود و به شما کمک می کند که شب بهتر بخوابید. این دو سر برد است!
 • همچنین می توانید هر روز با اختصاص دادن زمان مشخصی به پیاده روی، خواندن کتاب یا حمام کردن، استرس را کاهش دهید و تمدد اعصاب را ارتقاء بخشید. همچنین باید از فعالیت های بیش از حد مهیج قبل از خواب خودداری نمائید، بنابراین تلویزیون و کامپیوتر را حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش نمائید.

 دخانیات را حذف کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، دخانیات می‌تواند برای لثه‌ها بسیار تحریک‌کننده باشد و افرادی که سیگار می‌کشند یا از سایر دخانیات استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه هستند. در صورت امکان باید سعی کنید سیگار را ترک کنید، یا حداقل مصرف دخانیات تان را کاهش دهید.

برای جرم گیری و معاینه دندان به دندانپزشک تان مراجعه کنید.

ورم لثه غالبا مظهر یک مشکل دندانی حادتر مانند پریودنتیت ناشی از ، میکروب ها و پوسیدگی است، بنابراین اگر لثه های تان به طور پیوسته متورم هستند، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک تان قادر است دقیقاً بگوید که در دهان شما چه می‌گذرد و درمان مناسب را توصیه کند.

 • حتی اگر دندان‌ها و لثه‌های تان کاملاً سالم به نظر می‌رسند، بهتر االتهاب لثه (Gingivitis in gums) نوعی بیماری شایع و خفیف لثه (بیماری پریودنتال) است که باعث تحریک، قرمزی، تورم و التهاب در بخشی از لثه به خصوص در اطراف پایه دندان می‌شود و ممکن است با خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن همراه باشد. با توجه به اینکه التهاب لثه می‌تواند منجر به بیماری لثه به نام پریودنتیت و از دست دادن دندان شود،‌ باید آن را جدی بگیریم.

شایعترین علت التهاب لثه، بهداشت نادرست دهان و دندان است. عادات خوب بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز، استفاده روزانه از نخ دندان، استفاده از و انجام معاینات منظم دندانپزشکی، به پیشگیری از التهاب لثه کمک می‌کند. التهاب لثه به راحتی در خانه قابل درمان است. درمانهای خانگی توضیح داده شده به طور کلی بی خطر هستند، اما اگر در دوران بارداری و یا شیردهی هستید بهتر است حتما با خود صحبت کنید.

چطور از التهاب لثه پیشگیری کنیم؟

با توجه به اینکه رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از التهاب لثه و سایر مشکلات دندانی بسیار مهم است،‌ قبل از توضیح در مورد درمانهای خانگی بهتر است ابتدا مطمئن شویم که روشهای مراقبت از دهان و دندان را به درستی انجام می‌دهیم.

 • دندانها را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و اگر می‌توانید این کار را بعد از هر وعده غذایی انجام دهید.
 • برای اطمینان از تمیز شدن بهتر دندانها می‌توانید از مسواک برقی استفاده کنید.
 • از مسواک نرم یا بسیار نرم استفاده کنید و مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض کنید.
 • از نخ دندان و دهانشویه طبیعی استفاده کنید.
 • حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو خودداری کنید.
 •  

چطور التهاب لثه را در خانه برطرف کنیم؟

آب نمک برای التهاب لثه

نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است و استفاده از آب نمک می‌تواند در بهبود لثه‌های ملتهب بسیار مفید باشد. آب نمک درد لثه را کم می‌کند، ذرات غذا را از دهان خارج کرده و با از بین بردن باکتریها به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند. بهترین محلول نمکی 1/2 تا 3/4 قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب ولرم است. استفاده از این محلول، هر روز دو تا سه بار و هر بار به مدت 30 ثانیه توصیه می‌شود. استفاده زیاد یا طولانی مدت از این روش ممکن است اثرات منفی روی مینای دندان داشته و باعث فرسایش دندانها شود.

دهانشویه برای درمان التهاب لثه

اگر استفاده از نمک در کاهش التهاب موثر نباشد،‌ می‌توان از دهان شویه‌های خانگی استفاده کرد.

1- دهان شویه گیاه بادرنجبویه

دو تا سه قطره روغن گیاه بادرنجبویه را در یک فنجان آب رقیق کرده و محلول را تا 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید. می‌توانید این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. مطالعات نشان می‌دهد که این دهانشویه در کاهش پلاک و التهاب لثه از دهانشویه کلرهگزیدین موثرتر بوده و بهتر است برای جلوگیری از تحریک، ابتدا به صورت بسیار رقیق استفاده شود.

2- دهانشویه آلوئه ورا

این دهانشویه به اندازه محلول کلرهگزیدین در کاهش پلاک و التهاب لثه موثر است. آب آلوئه ورا نیازی به رقت سازی ندارد و باید با خلوص 100 درصد مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این محلول نیز دو تا سه بار در روز و هر بار به مدت 30 ثانیه توصیه می‌شود. البته در صورتی که به آلوئه ورا آلرژی دارید، نباید از این دهان شویه استفاده کنید.

3- دهانشویه روغن درخت چای

برای استفاده از دهان شویه روغن درخت چای حدود سه قطره روغن درخت چای را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده و محلول را تا 30 ثانیه در دهان خود نگه دارید. علاوه بر این می‌توانید هنگام مسواک زدن یک قطره از این روغن را به خمیر دندان خود اضافه کنید. بهتر است برای اولین بار از محلول بسیار رقیق شده آن استفاده کنید، زیرا غلظت زیاد آن ممکن است باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک،‌ سوزش خفیف و یا خراش بر روی لثه شود.

4- دهانشویه مریم گلی

دهانشویه مریم گلی باکتریهای ایجاد کننده پلاک دندان را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای استفاده از این دهانشویه کافی است یک تا دو فنجان آب را بجوشانید و دو قاشق مرباخوری مریم گلی تازه یا یک قاشق چایخوری مریم گلی خشک به آب اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 5 تا 10 دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن و خنک شدن محلول، می‌توانید دو تا سه بار در روز از این محلول برای شستشوی دهان استفاده کنید. مریم گلی دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که به بهبود تورم لثه و درمان عفونت کمک می‌کند.

 

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسید لوریک و خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و استفاده از آن باعث کاهش پلاک و علائم التهاب لثه می‌شود. می‌توانید یک تا دو قاشق چایخوری روغن نارگیل را به مدت 20 تا 30 دقیقه در دهان خود نگه داشته و بچرخانید. سپس روغن را از دهان خارج کرده،‌ دهان خود را با آب شسته، یک لیوان آب بنوشید و مسواک بزنید.

در صورتی که مدت نگه داشتن روغن در دهان برایتان طولانی است، می‌توانید این کار را به مدت کمتر و دفعات بیشتری در طول روز انجام دهید و مراقب باشید تا روغن به پشت گلویتان برخورد نکند زیرا حاوی سموم و باکتریهای دهان است.

میخک

میخک دارای خواص ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است که به کاهش التهاب لثه و تسکین درد کمک می‌کند. برای استفاده از میخک، حدود یک قاشق چایخوری از آن را خرد کرده و یک پنبه مرطوب و آغشته به میخک را به آرامی بر روی لثه های خود قرار دهید. بهتر است این کار را به مدت یک دقیقه انجام داده و سپس دهانتان را با آب بشویید.

ژل زردچوبه یا کورکوما

زردچوبه با خاصیت ضد التهابی در کاهش التهاب لثه موثر است. علاوه بر این، خواص ضد میکروبی و ضد قارچ آن به بهبود خونریزی و قرمزی لثه کمک می‌کند. ژل زردچوبه با همین نام و یا با نام ماده موثر موجود در آن، کورکوما، در موجود است. از این ژل می‌توان حداکثر دو بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه بر روی لثه استفاده کرد.

 

بهترین راه درمان موثر التهاب و عفونت لثه با دارو 

در درمان عفونت لثه و التهاب ناشی از آن از دهانشویه و آنتی بیوتیک ها استفاده کنید، داروهای دیگری مانند لیدوکائین و داروهای ضد التهاب برای زخم‌ها موثر می باشند. برای خرید این داروها به مراجعه و داروی خود را تامین کنید.

التهاب لثه معمولاً طی 10 تا 14 روز برطرف می‌شود، اما اگر ورم لثه جدی و با علائمی مانند درد شدید، خونریزی و بوی بد دهان همراه باشد و یا درمان آن طولانی شود، حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود. التهاب لثه در صورت عدم درمان، ممکن است به دندان های شما آسیب جدی وارد کند.

منابع:
,

ست حداقل سالی یک بار به دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک تان مراجعه کنید.

 زمان درمان ورم لثه چقدر است؟

طول درمان نیز بسته به میزان شدت ورم لثه و مدت زمانی است که فرد دچار التهاب و تورم لثه گشته لذا مهم است افراد با مشاهده نشانه های التهاب لثه سریعا نزد دکتر دندانپزشک متخصص مراجعه نمایند.

 

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها
1 راهکارهای خوابیدن سریع ورم لثه