عمومیکسب و کار ایرانی

راهنمای انتخاب LED های نواری!

ریسه های نواری LED کارآمدترین نوع روشنایی مختص فضاهای مسکونی، تجاری و صنعتی هستند. خواه شما به دنبال نور مناسب در اتاق پذیرایی خود، دفتر کار، فضای تجاری و یا نورپردازی برای انبار صنعتی خود هستید، ریسه های LED گزینه بسیار مناسبی هستند. یک نوار ریسه LED شامل یک دسته LED (دیودهای ساتع کننده نور) است که بر روی یک نوار PCB نصب شده است. این نوار می تواند انعطاف پذیر و یا سفت و سخت باشد، می تواند در آلومینیوم و یا سیلیکون محصور باشد و در اندازه و شکل های متفاوت یافت شود.

از آنجایی که بازار سایت ترب مملوء از انواع ریسه های نواری می باشد، بنابراین یافتن گزینه مناسب مطابق با نیاز شما می تواند کاملا به روندی طاقت فرسا تبدیل شود. این راهنما به شما در دریافت اطلاعات لازم قبل تهیه محصول مناسب، مطابق با شرایط و نیاز پروژه نورپردازی شما کمک شایانی خواهد نمود.

چرا باید ریسه های نواری LED را انتخاب نمود؟

لامپ های رشته ای و چراغ های SPOT از نظر کارایی محدود می باشند، بنابراین نوارهای روشنایی LED جایگزین مناسبی برای این منبع نوری هستند. نوارهای سبک LED نه تنها به شما در صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کنند، بلکه گزینه های بیشتری برای روشنایی در اختیار شما قرار می دهند، در اینجا به مزایای دیگر انتخاب ریسه های LED می پردازیم.

روشنایی طولانی مدت

راه حل بی نظیر برای نیاز های روشنایی شما هستند، طول عمر ریسه ها به طور عمومی 30000 ساعت است که این به آن معنی است که دیگر شما نگران تغییر چراغ های خود در چند ماه نیستید.

سیستم روشنایی کارآمد

ریسه های LED از سیستم کارآمد تری برای تبدیل نیروی الکتریکی به نور مرئی بهره می برند و این به آن معناست که چراغ های LED برای کارکرد به انرژی کمتری نیازمند هستند و از این طریق به یک سیستم روشنایی کارآمد تبدیل می شوند. کاهش هزینه های انرژی به معنای کاهش خروجی لومن نمی باشد. در حقیقت ، مقدار تولید نور یک لامپ LED 8 وات به اندازه یک لامپ رشته ای 60 وات می باشد.

ریسه ها مناسب برای محیط زیست

LED ها مقدار انتشار CO2 کمتری نسبت به دیگر منابع سنتی روشنایی تولید می کنند و این باعث کاهش اثر کربن در محیط اطراف شما و ایجاد تاثیرات مثبت در محیط زیست می شود، همچنین این رشته های روشنایی ، گرمای تولید شده را به روش لامپ های رشته ای دفع نمی کنند و باعث استفاده ی ایمن تری نیز می شوند.

روش نگهداری ساده ریسه ها

نوارهای روشنایی LED به تعمیر و نگهداری خاصی نیاز ندارند، می توانید آنها را در محیط داخلی و خارجی نصب کنید همچنین می توانید این ریسه ها را به گونه ای نصب کنید که در معرض گرد و غبار و آب قرار نگیرند. ساخت مستحکم ریسه ها باعث می شود کمتر در معرض اشکالات فیزیکی قرار گیرند.

انطباق پذیری ریسه ها

از نوار های روشنایی LED می توانید تقریبا در هر فضایی استفاده کنید. برای پوشاندن گوشه ها و فضاهای تنگ نیز می شود از نوار های انعطاف پذیر LED استفاده کرد، همچنین می توانید از آنها برای روشنایی زیر کابینت، اطراف آیینه ها، روشنایی پله ها، روشنایی تابلو ها و غیره استفاده نمود.

در هنگام خرید نوارهای روشنایی LED چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

نوار های روشناییLED   موثرترین روش برای نورپردازی در اماکن مختلف هستند اما چگونگی تصمیم گیری برای انتخاب ریسه مناسب مطابق با نیاز شما از عوامل بسیار مهم خرید ریسه ها می باشد. عوامل مختلف برای بررسی قبل از خرید ریسه به شرح ذیل می باشند:

چه چیزی را می خواهید روشن نمایید؟

نوع نوار روشنایی LED شما بستگی زیادی به عملکرد مورد نیاز شما دارد، برای مثال ، نورپردازی در فضای داخلی و خارجی نیازمند به انواع متفاوتی از ریسه های روشناییLED  هستند.

ابتدا نیاز است که تصمیم بگیرید آیا می خواهید نوار های روشنایی LED را به صورت داخلی، خارجی یا هر دو استفاده نمایید، سپس می توانید تصمیم بگیرید که به چه نوعی از روشنایی نیاز دارید.

  • نورپردازی تزیینی
  • نورپردازی زیر کابینت یا پله ها
  • نورپردازی مختص محیط کار
  • نورپردازی اضطراری
  • نورپردازی صنعتی

داشتن یک هدف مشخص به شما در روند انتخاب نوار LED مورد نظرتان کمک می نماید، همچنین باعث می شود تا در تمرکز  بر روی جستجوی خود دقیق تر باشید.

اندازهLED  های مورد نظر شما چیست؟

زمانی که از نیاز های روشنایی خود آگاه شدید ضروری است که فضای مورد نیاز خود برای روشنایی را اندازه گیری نمایید تا اندازه و طول نوار LED مورد نظر خود را به راحتی تشخیص دهید.

به طور کلی، نوارهای روشنایی LED در طول استاندار 5 متر و 50 متردر دسترس می باشند، با این حال می توانید نوارهای LED را با استفاده از اتصالات نوارLED  به راحتی با هم ترکیب کنید. اندازه نوار LED نیز تحت تاثیر نوع نورپردازی مورد نیاز شما است. به عنوان مثال نوار Full Slim LED 2835 برای روشنایی غیر مستقیم اتاق خواب مناسب می باشد، این نوارها با عرض 5 میلی متری می توانند به راحتی در فضاهای تنگ جا شوند و قابل استتار نیز می باشند.

به چه تعداد LED بر روی نوار روشنایی خود نیاز دارید؟

تعیین طول نوار نوریLED  از گزینه های مهمی می باشد، اما به شما چیزی در رابطه با مقدار نور تولیدی نمی گوید.

برای اطلاع در این مورد نیاز است که تراکمLED  را بررسی نمایید، تراکم LED  تعداد LED در هر نوار نوری را مشخص می کند.هر چه تراکم LED بیشتر باشد، نور نوار LED نیز روشن تر می شود. تراکم LED به نوع نورپردازی بستگی دارد، اما به طور معمول یک نوار نور LED نباید کمتر از 30 LED  در هر متر داشته باشد.

از نکات دیگر حائض اهمیت، سطح LED می باشد. سطح LED به فاصله بین دو LED در یک نوار اشاره دارد. فاصله بیشتر منجر به ایجاد لکه های تاریک و نقاط قابل مشاهده می شود که این امر بر روشنایی کلی نور روبان تاثیرگذار است.

رنگ مورد نظر نوار LED شما چیست؟

نوار های روشنLED  می توانند تقریبا همه ی رنگ ها را زیر نور خورشید تولید کنند. بر اساس طیف رنگی ، سه نوع نوار نورLED وجود دارد.

1 – نوار های نور LED  سفید به تولید نور سفید (گرم و خنک) کمک می کنند.

2 – نوار های نور LED RGB به تولید رنگ های قرمز، سبز، آبی، نارنجی و هر رنگ دیگری در طیف که میتواند با ترکیب این رنگ ها با هم تولید شود، کمک می کنند.

3 – نوارهای نور LED RGB حاوی ترکیبی از LED های نور سفید و LED های RGB است که می توانند نور سفید را در ترکیب با رنگ های دیگر تولید کنند.

علاوه بر رنگ دو عامل دیگر دمای رنگ یا CCT و نمایه رنگ یا CRI نیز در نحوه نمایش نور تاثیر گذارند.

دمای رنگ یا CCT

CCT در کلوین اندازه گیری می شود، نور سفید گرم از درجه کلوین کمتری برخوردار است در حالی که نور سفید دارای درجه کلوین بالاتری است.

به طور کلی درجه کلوین 3000—2000 برای تعریف نور سفید گرم استفاده می شود. نور سفید گرم بسته به درجه کلوین نارنجی تا زرد رنگ به نظر می رسد. درجه کلوین بیش از 4000-3000 دمای رنگی را که نه خیلی گرم نه خیلی سرد است نشان می دهد. درجه کلوین بیش از 4000 نور خنک و سفید را به نمایش می گذارد. نور سفید خنک می تواند از سفید خالص به سفید مایل به آبی تبدیل شود.

درجه کلوین به شما کمک می کند بفهمید نوارهای LED  شما واقعا چگونه هستند.

جدول زیر به شما در دیدن درجه بندی کلوین از نوار های نوری LED و کاربرد آنها کمک می کند .

کاربرد پیشنهادی دمای رنگ نوار روشنایی LED
اتاق نشیمن، اتاق خواب، لابی k3000 -2700
آشپزخانه، راهرو، پله، آسانسور 3500-4100K
پارکینگ، حمام، ادارات، فضاهای صنعتی 5000-6000K

نمایه رنگ یا CRI

CRI اندازه گیری رنگ ها در زیر منبع نور را در مقایسه با آنچه زیر نور خورشید نشان می دهد، اندازه گیری می کند. تشخیص رنگ ها ی شبیه به هم مانند آبی و مشکی در زیر نور طبیعی خورشید آسان تر می باشد. شاخص با مقیاس 100-0 اندازه گیری می شود که هر چه CRI بیشتر باشد، تک تک رنگ ها را می توانید بهتر ببینید. CRI همچنین برای تعیین رنگ، شفافیت و هماهنگی رنگ تولید شده توسط نوار های نور LED شما استفاده می شود.

درجهCRI  از 80 به بالاتر برای اکثر کاربردهای روشنایی خانگی قابل قبول است. فضاهای روشنایی تجاری و صنعتی به نوار های نور LED با درجه CRI بالاتر از 90 نیاز دارند.

چه مقدار می خواهید نوار LED  شما روشن باشد؟

با بررسی اطلاعات لومن می توانید میزان روشنایی یک نوار نور LED  را تعیین کنید. لومن واحد اندازه گیری نور است. چراغ های LED برای اندازه گیری میزان روشنایی از لومن به جای وات استفاده می کنند.هرچه درجه لومن یک نوار نور LED بیشتر باشد، روشنایی آن نیز بیشتر است.

درجه بندی لومن به همراه تراکم LED، نمایش دقیقی از روشنایی نوار LED  را ارایه می دهد. اگرچه میتوانید فضای خود را به میزان دلخواه خود روشن کنید ، اما در جدول زیر لومن های توصیه شده برای کاربردهای خاص روشنایی ارائه می شود.

لومن پیشنهادی کاربرد روشنایی
150-250lm نورپردازی مناسب پله، استخر
175-550lm نورپردازی دکوراسیون
350-1200lm نورپردازی اتاق ها، پذیرایی
375-1200lm نورپردازی غیر مستقیم
500-1200lm نور پردازی اضطراری تابلو ها، علائم

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید ریسه های روشنایی همواره میتوانید از مشاورامروزه انواع چراغ ها و ال ای دی ها در رنگ های متنوع، جهت مصارف گوناگون تولید می شوند. زیبایی بسیاری از منازل، رستوران ها و پارک ها وابسته به ال ای دی نواری می باشد. ال ای دی نواری، مجموعه ای از چراغ های ال ای دی می باشند که در قالب نوار طراحی شده اند. به ال ای دی های نواری، ال ای دی استریپ هم می گویند.