اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانی

راهکارهای اقتصادی برای رفع بوی سیگار در مناطق مختلف

خانه جایی است که همه می‌خواهند نهایت آسایش و آرامش را در آن داشته باشند. هرگونه آلودگی و مزاحمت در این حریم خصوصی حتی برای زمان کوتاه، می‌تواند غیرقابل تحمل باشد. یکی از این آلودگی‌ها ممکن است بوی نامطبوع باشد که تنفس هوای پاک را در خانه با مشکل مواجه کند. برای رفع بوی بد و نامطبوع و مساعد کردن هوای خانه، ابتدا باید منشاء و دلیل آن بو را پیدا کرده و بشناسیم.

اسپری بوگیر سیگار نانوسان: گاهی فقط با رفع آن دلیل، بوی بد خانه هم از بین می‌رود. اما گاهی رد و آثار این بو همچنان در هوای خانه مانده و مشام ساکنین را آزار می‌دهد. در این حالت باید پس از پاک و تمیز کردن آن قسمت از خانه از انواع خوشبوکننده طبیعی یا صنعتی استفاده کرد.

جرم گیر شیرآلات نانو: نکتۀ بسیار مهمی که در هر فضای بسته‌ای باید رعایت شود، گردش هواست. هوایی که مدت‌ها در یک جای بدون در و پنجره بماند، بوی بدی خواهد گرفت. پس در صورت امکان روزانه چند ساعت پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوا عوض شود.

واکس لاستیک نانوسان: البته مواردی هست که فقط استفاده از انواع خوشبوکننده‌ها یا مواد دفع‌کنندۀ بوی بد فقط یک راه‌حل موقتی است؛ یا حتی ممکن است پاسخگو نباشد. به طور مثال اگر چاه فاضلاب خانۀ شما مشکلی پیدا کرده و به واسطۀ آن فضای سرویس بهداشتی و حمام مدام مملوء از بوی نامطبوع است، خالی کردن قوطی خوشبوکننده هیچ کمکی به رفع مشکل نمی‌کند. شما باید گرفتگی یا ایراد لوله و چاه فاضلاب را به صورت اساسی حل کنید.

اما در موارد جزئی و موقتی دیگر، راه‌های مختلفی برای رفع بوی بد و نامطبوع در خانه و محل کار وجود دارد که در این مطلب به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

رفع بوی بد و نامطبوع حاصل از سوختن غذا

این یکی از بوهایی است که هر از گاه در هر خانه‌ای ایجاد می‌شود و به سرعت تمام خانه را پر می‌کند. مسلما اولین اقدام روشن کردن هود آشپزخانه و باز کردن پنجره‌هاست اما بوی سوختگی غذا به راحتی از فضا خارج نمی‌شود. در این حالت از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • قابلمه‌ای را پر از آب کرده و داخل آن چند برش لیموترش گذاشته و اجازه دهید آب روی اجاق چند دقیقه بجوشد. عطر عالی لیموترش کم‌کم هوای خانه را عوض می‌کند.
  • مانند روش قبلی قابلمه‌ای را آب کرده روی اجاق روشن گذاشته و این بار داخل آب چند چوب دارچین و مقداری وانیل بریزید.
  • روش سریع‌تر آن است که پودر وانیل و پودر دارچین را کمی داخل یک تابه و بدون روغن تفت دهید تا عطر آن‌ها آزاد شود.

البته شما می‌توانید از اسپری‌های مخصوص هم استفاده کنید، اما بهتر است هر نوع خوشبوکننده طبیعی را در اولویت قرار دهید.
برخی از افراد هم ممکن است برای رفع بوی بد و نامطبوع خانه مقداری سرکۀ سفید را در آب بجوشانند. البته این روش خصوصا برای خانه‌هایی که در آن‌ها کودک و افرادی با بیماری ریوی هستند توصیه نمی‌شود.

 

برای از بین بردن بوهای نامطبوع در فضای خانه، مواد طبیعی و صنعتی بسیاری در دسترس است. بهتر است هر بار از یکی از این مواد استفاده کنید تا متوجه شوید تاثیر و عمل‌کرد کدام را بیشتر می‌پسندید.


از بین بردن بوی داخل کشوها و قفسههای آشپزخانه

شما را با پودر جادویی و قدرتمند آشپزخانه آشنا می‌کنیم: جوش شیرین!

درست است که متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند از نان‌های حاوی جوش‌شیرین هر روز استفاده نکنید؛ اما این به آن معنا نیست که جای جوش شیرین در قفسۀ آشپزخانۀ شما خالی بماند. این ماده خواص اعجازانگیز زیادی دارد که یکی از آن‌ها رفع بوی بد و نامطبوع در آشپزخانه است.

ممکن است داخل کشوها و قفسه‌های شما بوی کهنگی، ادویه‌های مانده و حتی رطوبت گرفته باشد. اصلا جای نگرانی نیست. شما می‌توانید به دو روش از جوش شیرین برای از بین بردن این بو استفاده کنید:

  • مقداری جوش شیرین را داخل کشو یا قفسه بپاشید، یک ساعت صبر کنید و سپس با دستمال نم‌دار داخل آن فضاها را تمیز کنید.
  • مقداری جوش شیرین را داخل آب ولرم حل کرده و داخل کشو و قفسه اسپری کنید، پس از چند دقیقه با یک دستمال تمیز پاک کنید.

از بین بردن بوی بد و نامطبوع یخچال

حفظ بهداشت و پاکیزگی فضای داخلی یخچال اهمیت بالایی دارد. اما گاهی تلفیق بوی غذاهای مانده در یخچال یا موادی که دور از دید بوده و فاسد شده‌اند، بوی نافذ و آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کند. این بو معمولا حتی بعد از تمیزکاری و خارج کردن غذاهای مانده، همچنان باقی می‌ماند.

چارۀ کار ساده است، خصوصا اگر شما هم طرفدار موادی باشید که به عنوان رفع‌کنندۀ بوی بد یا خوشبوکننده طبیعی شناخته می‌شوند. ما دو روش را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

  • ابتدا قفسه‌های یخچال را خالی کرده و با شویندۀ مناسب تمیز کنید. سپس چند تکه ذغال را در چند ظرف گذاشته و در کشوها و طبقه‌های مختلف یخچال بگذارید. یک ساعت در یخچال را ببندید و اجازه دهید ذغال بوی نامطبوع را جذب کند.
  • در روش دوم هم ابتدا باید داخل یخچال را خالی کنید و سپس با مخلوط آب و جوش شیرین و به کمک یک دستمال تمیز، تمام قسمت‌های داخلی یخچال را تمیز کنید.

از بین بردن بوی بد فرش

آیا فرش بوی کهنگی و نم گرفته است؟ یا به هر صورت بوی نامطبوعی از آن به مشام می‌رسد؟ اگر امکان شستشوی کامل فرش را ندارید، می‌توانید از پودر اسطوخدوس خشک‌شده استفاده کنید. به این صورت که پودر این گیاه را روی فرش بپاشید و پس از چند دقیقه با جاروبرقی تمیز کنید.

اگر به پودر بوراکس دسترسی دارید هم می‌توانید مانند پودر اسطوخدوس برای رفع بوی بد فرش از آن استفاده کنید.

 

اگر دلیل اصلی بوی نامطبوع کشف و رفع نشود، استفاده از خوشبوکننده‌ها اثری ندارد. حتی ترکیب شدن بوی خوش و بد باعث آزار بیشتر قوۀ بویایی می‌شود. پس در هر مورد، ابتدا باید منبع بوی بد را پاک کرده و از بین ببرید.


رفع بوی بد و نامطبوع فاضلاب

بوی زننده‌ای که از چاه‌های فاضلاب بلند می‌شود واقعا غیرقابل تحمل است. اگر این بو همیشگی است، احتمالا گرفتگی یا مشکلی در سیستم لوله‌ها وجود دارد که باید آن را رفع کنید. اما اگر هرازگاه چنین بوهایی از چاه فاضلاب سرویس‌بهداشتی، حمام یا حتی سینک ظرف‌شویی بلند می‌شود، باز هم می‌توانید به ترکیب همه‌کارۀ جوش شیرین و آب و البته کمی سرکۀ سفید رجوع کنید.

حدود دو لیتر آب ولرم تهیه کنید و در آن یک استکان کوچک جوش شیرین یا یک لیوان سرکۀ سفید حل کنید و داخل چاه بریزید. پس از آن سعی کنید حدود یک تا دو ساعت هیچ آب و مایعات دیگری داخل آن چاه ریخته نشود. حتی می‌توانید این کار را آخر شب انجام دهید که تا صبح شیر آب آن قسمت باز نشود.البته استفاده از اسپری‌های خوشبوکننده و بوگیرها هم کمک خوبی است، به شرطی که بوی بد فاضلاب دائمی نباشد.
شما می‌توانید سینک ظرف‌شویی یا کاسۀ روشویی را هم هرازگاه با همین محلول پاک و تمیز کنید. اگر بوی سرکه ریه‌های شما را اذیت می‌کند، از آن استفاده نکنید.

از بین بردن بوی سیگار در خانه

بوی ماندۀ سیگار در فضای بسته بسیار تلخ و زننده است و گاهی فقط با باز گذاشتن پنجره‌ها از بین نمی‌رود و بوی بد خانه باقی می‌ماند.

برای رفع بوی بد و نامطبوع سیگار، می‌توانید عود روشن کنید. اگر بوی هیچ عودی را دوست ندارید، از شمع استفاده کنید. سوختن شمع حتی اگر بدون اسانس باشد هم در رفع بوی سیگار کمک می‌کند. بعضی از افراد هم ترجیح می‌دهند یک یا چند پیاز را نصف کرده و در اتاق قرار دهند تا بوی بد را به خود جذب کند. استفاده از پیاز هم روش جالبی است اما ممکن است در موارد شدید کارآمد نباشد