عمومیکسب و کار ایرانی

عرض مناسب پرده برای پنجره

01       روش اندازه‌گیری ‌های و

الف) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده توکار

 • اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: كمترين اندازه عرض پنجره.
  جهت اندازه‌گيری عرض پرده، ابتدا عرض 3 نقطه بالا، مياني و پايين قاب پنجره را اندازه بگیرید، 1 سانتی‌متر از كمترين اندازه را کسر نموده (جهت جای‌گیری بهتر پرده داخل قاب پنجره) و آن را به عنوان عرض پرده انتخاب نمایید.
 • اندازه ارتفاع (بلندی یا درازا) پرده برابر است با: بيشترين اندازه ارتفاع قاب پنجره.
  جهت اندازه‌گيری ارتفاع پرده، ابتدا ارتفاع 3 نقطه راست، ميانی و چپ قاب پنجره را اندازه گرفته و سپس بيشترين اندازه را به عنوان ارتفاع پرده انتخاب نماييد.
 • نکات کلیدی: برای قرار گرفتن پرده داخل قاب پنجره، به بازشو شيشه توجه نماييد، زيرا ممكن است پرده مانع از باز شدن پنجره شود.

ب) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده روکار

 • اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: عرض پنجره + اندازه دلخواه.
  بهتر است عرض پرده، حداقل 10 سانتی‌متر بیشتر از عرض پنجره باشد.
 • اندازه ارتفاع (بلندی یا درازا) پرده برابر است با: ارتفاع پنجره + اندازه دلخواه.
  بهتر است ارتفاع پرده، حداقل 10 سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع  پنجره باشد.
 • نکات کلیدی:
 1. هنگام تولید پرده، جهت جای‌گیری مناسب پارچه داخل ریل، اندازه پارچه پرده 3 سانتی‌متر (از هر طرف 1.5 سانتی‌متر) کوچک‌تر از اندازه ریل پرده محاسبه می‌شود.
 2. حداکثر عرض قابل تولید پرده‌ها، به صورت تک پارچه‌ای، 270 سانتی‌متر است. (در صورتی که عرض پنجره شما بیشتر است، از طریق برگه با کارشناسان فنی پرده بازار تماس حاصل فرمایید).
 3. اگر قصد دارید پرده را به صورت چند تکه (با ریل مشترک) روی یک پنجره نصب کنید، نباید هنگام اندازه‌گیری بین پرده‌های میانی فاصله‌ای ایجاد شود و اندازه پرده دوم، دقیقاً باید بعد از انتهای پرده اول اندازه‌گیری شود (تصویر مقابل).
 4. اگر پنجره شامل درب هم باشد، عملیات اندازه‌گیری ابعاد همانند روش قبلی انجام می‌شود و نباید میان پرده درب و پرده پنجره فاصله‌ای وجود داشته باشد. برای اندازه‌گیری، لازم است ارتفاع پرده درب از سمت بالا و پایین، 10 سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع خود درب باشد.

 اندازه‌گیری میله پرده پانچی اماده عرض قاب پنجره را اندازه‌گیری کنید و از هر سو 10 تا 15 سانتی‌متر به ابعاد اصلی اضافه نمایید.

نکته پیشنهادی: در صورتی که فاصله پنجره تا سقف زیاد است، بهتر است میله پرده را جایی نصب کنید که دو سوم از دیوار خالی بالای پنجره را پوشش دهد.

ب) محاسبه تعداد پنل پرده پانچی

 • پنل‌ها نیازی به اندازه‌گیری دقیقی ندارند.
 • برای محاسبه تعداد پنل آماده پرده، عرض پنجره را با 1 متر (100 سانتی‌متر) جمع کنید. در این صورت به ازای هر 100 سانتی‌متر به 1 پنل نیاز خواهید داشت.
 • در صورتی که به پرده‌های پرچین علاقه‌مندید، عرض پنجره را با 200 سانتی‌متر جمع کنید.
 • نکته کلیدی: در صورتی که مقدار عرض پنجره‌ شما خرده دارد، اندازه عرض پنجره را به بالا رند کرده و بنا به سلیقه خود با 1 یا 2 متر جمع کنید.
  مثلاً اگر عرض پنجره شما 160 سانتی‌متر است، به سمت عدد بالا 200 سانتی‌متر (2 متر) رند کنید و عدد 200 را با 100 سانتی‌متر جمع نمایید. در این صورت برای پنجره‌ای با عرض 160 سانتی‌متر، به 3 پنل نیاز خواهید داشت.

در صورت بروز هر گونه سؤال یا ابهام، با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید.

خیر! عرض نهایی پرده است. شرکت پرده بازار از ابعاد و موقعیت پنجره شما اطلاعی ندارد و مقادیری را که در کادر عرض و ارتفاع محصول وارد کنید، تولید می‌نماید.

مقدار فضای مورد نیاز برای انواع پرده متفاوت است:
+ پرده زبرا و شید رول، ۱۳ سانتی‌متر
+ پرده دابل شید ۱۶ سانتی‌متر
+ پرده ورتیلاین ۶ سانتی‌متر
توجه داشته باشید در انواع پرده زبرا، دابل‌ شید و شید رول، حتماً باید این مقدار فضا وجود داشته باشد تا در هنگام باز و بسته کردن پنجره یا در، پرده کاملاً داخل قاب رول شود.

برای اندازه‌گیری پنجره‌های توکار، باید سه نقطه را اندازه بگیرید؛ یعنی از لب به لب قاب پرده (چه دیوار باشد، چه کابینت و…)، از بالا چپ به راست، وسط چپ به راست و پایین چپ به راست.
در این زمان، باید از کمترین عرض مناسب پرده برای پنجره  ۱ سانتی‌متر کم کنید. در واقع فضایی را به صورت آزاد در نظر بگیرید تا قاب پرده داخل چارچوب قرار بگیرد.

در اندازه‌گیری پرده‌های دابل شید‌، شید رول و زبرا، در صورتی که پنجره نیمه باشد و فضای مورد نیاز را داشته باشید، بُعد ارتفاع را ۱۰ سانتی‌متر بیشتر در نظر بگیرید.
در صورتی که پنجره قدی باشد، ارتفاع پنجره را تا انتها اندازه بگیرید و در نهایت، ۵ سانتی‌متر اضافه کنید.

بله! برای اندازه‌گیری ابعاد پنجره در پرده‌های ورتیلاین، لازم است ارتفاع پنجره‌های قدی را از سقف تا کف اندازه بگیرید و در نهایت ۳ الی ۴ سانتی‌متر کم کنید؛ چرا که این مدل پرده‌ها نباید با سطح فرش برخورد کنند.
البته امکان نصب بخش بالایی پرده به دیوار هم وجود دارد. برای اندازه‌گیری پرده ورتیلاین، در صورتی که فضای کافی دارید، پهنا یا عرض کار را از هر طرف ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر بیشتر در نظر بگیرید.

در یزدنساج تلاش کردیم تولید‌کنندگان ایرانی را در یک بستر اینترنتی در کنار هم بیاوریم تا شما عزیزان بتوانید این محصولات را بدون هیچگونه واسطه و هزینه اضافی، تهیه کنید.