عمومیکسب و کار ایرانی

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی پارس خزر

آنچه در این مطلب می خوانید:

علت خاموش شدن جاروبرقی چیست؟

شاید برای شما نیز شرایطی بوجود آمده باشد که در حین تمیز کردن منزل، جاروبرقی در حین کار کاملا ناگهانی خاموش شود! بدون شک تجربه این شرایط اصلا خوب نیست، مخصوصا اگر عجله داشته باشید. اما چیزی که در این شرایط اهمیت دارد این است که علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار چیست؟ آیا خاموش شدن ناگهانی آن نشان دهنده سوختگی موتور و قطعات مهم است یا با تعمیر جزئی می توان مشکل را برطرف کرد؟ آیا این مشکل را می توان بدون مهارت در انجام داد یا تخصص لازم دارد؟ با توجه به دلایل متعددی که در رخ دادن این مشکل وجود دارد، لذا نمی توان جواب قطعه و ثابت برای تمام این سوالات ارائه داد. در حالت کلی رایج ترین دلایلی که باعث میشود جاروبرقی در حین کار خاموش شود عبارتند از:

1- روشن بودن طولانی مدت جاروبرقی

روشن بودن طولانی مدت جاروبرقی و استفاده مداوم و بدون وقفه آن، باعث میشود تا به موتور فشار زیادی وارد شود و بدنه و سایر قطعات داخلی آن داغ شوند. برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به دستگاه و قطعات داخلی آن، در صورت داغ شدن بیش از اندازه بدنه ممکن است جاروبرقی در حین کار خاموش شود. به همین علت به صورت استاندارد باید هر 15 دقیقه یک مرتبه جاروبرقی را برای چند دقیقه خاموش کنید تا استراحت کند.

2- خاموش شدن جاروبرقی به علت خرابی ترموستات

همان طور که اشاره شد، در صورت گرم شدن بیش از اندازه بدنه جاروبرقی، به صورت ناگهانی خاموش میشود. ترموستات قطعه ای بسیار مهم و کاربردی در جاروبرقی می باشد که در صورت تشخیص افزایش دمای بدنه و سایر قطعات درون دستگاه به برد اطلاع رسانی نموده و باعث خاموش شدن ناگهانی آن میشوند. در برخی از مواقع ممکن است دمای درون دستگاه بالا نباشد، اما ترموستات به اشتباه تشخیص داده و به همین علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار رخ می دهد. برای رفع این مشکل ابتدا باید ترموستات بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

3- پر بودن کیسه جاروبرقی

پر بودن کیسه جاروبرقی مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد. به عنوان مثال و خاک دادن آن و حتی خاموش شدن ناگهانی دستگاه می تواند به دلیل پر بودن کیسه آن رخ دهد. بعد از پر شدن کیسه جاروبرقی فشار بسیار زیادی به موتور وارد شده و داغ میشود و به همین دلیل دستگاه خاموش خواهد شد. به صورت مرتب باید کیسه را تعویض کنید تا طول عمر جاروبرقی نیز افزایش پیدا کند و با مکش بالا نظافت را انجام دهد و خیالتان بابت خاموش شدن های ناگهانی آن نیز راحت شود.

4- قطع بودن جریان برق

از رایج ترین مواردی که می توان به عنوان علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار در نظر گرفت، قطع شدن برق است. قطع و وصل شدن برق متاسفانه آسیب های زیادی به وسایل الکتریکی وارد می کند، اما در روزهای گرم سال به وفور با این موضوع مواجه میشویم. اگر جاروبرقی ناگهانی خاموش شد، قبل از هر اقدام دیگری ابتدا بررسی کنید که آیا برق ساختمان وصل است؟ فیوز نپریده است؟

5- مسدود شدن لوله جاروبرقی

متاسفانه در بسیاری از مواقع به استانداردها در استفاده از وسایل توجه نمی کنیم و به عنوان مثال ممکن است هر نوع زباله و کثیفی را بخواهیم با جاروبرقی تمیز کنیم. ورود تکه های بزرگ نایلون، کاغذ و پارچه و موارد مشابه باعث انسداد لوله جاروبرقی میشود و هوا براحتی در دستگاه جریان نخواهد داشت. مسدود شدن لوله جاروبرقی برای مدت طولانی فشار زیادی را به موتور وارد نموده و بدنه دستگاه داغ شده و در نهایت خاموش میشود. لوله خرطومی و سایر قسمت ها را به صورت مرتب تمیز کنید تا مسیر عبور زباله ها دچار گرفتگی نشود.

6- کثیف شدن فیلتر جاروبرقی

از دیگر دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، کثیف بودن سطح فیلتر آن است. با گذشت زمان و استفاده از جاروبرقی برای طولانی مدت، سطح فیلتر با گرد و غبار زیادی انباشته شده و مسدود میشود. در حالت استاندارد باید هر شش ماه یک مرتبه فیلتر جاروبرقی تعویض شود تا لایه های گرد و غبار از روی آن پاک شده و هوا به خوبی درون دستگاه جریان داشته باشد.

3- خراب بودن سیم جمع کن جاروبرقی

مانند سایر وسایل الکتریکی، در جاروبرقی نیز ممکن است با مشکل قطع شدن سیم برق آن مواجه شویم. قسمت انتهایی کابل برق جاروبرقی به دلایل مختلف ممکن است از جای خود خارج شده و برق به موتور انتقال پیدا نکند و دستگاه خاموش شود. بدنه جاروبرقی را باز و سیم جمع کن را بررسی کنید تا از وصل یا قطع بودن قسمت انتهایی کابل مطمئن شوید.

8- خرابی برد جاروبرقی

در جاروبرقی های نسل جدید تمام فرمان ها از طریق برد به سایر قطعات داخلی ارسال میشود. به همین دلیل اگر برد دچار اختلال و خرابی شود، سایر بخش ها نیز با مشکل مواجه خواهند شد. لذا می توان خرابی برد را یکی از دلایل مهم خاموش شدن جاروبرقی در حین کار در نظر گرفت که رفع آن نیاز به تخصص دارد.

9- کوچک شدن زغال جاروبرقی

درون جاروبرقی چند قطعه زغال وجود دارد که نقش مهمی در روشن و خاموش شدن موتور و فعالیت آن دارند. در صورت کوچک شدن یا شکستگی هر یک از این تکه زغال ها، عملکرد دستگاه با اختلال مواجه میشود. توجه داشته باشید که در صورت کوچک شدن این زغال ها، ممکن است برق به درستی به موتور انتقال پیدا نکند و جاروبرقی به طور ناگهانی خاموش شود.

10- خاموش شدن جاروبرقی به علت تنظیمات اشتباه

اگر جاروبرقی دارای تنظیمات تایمر می باشد، به محض خاموش شدن دستگاه بهتر است بررسی کنید که اشتباهی در آن رخ نداده است؟ اشتباه در تنظیمات تایمر باعث میشود جاروبرقی به طور ناگهانی خاموش شود و براحتی می توان این مشکل را با تنظیم مجدد حل کرد.

11- خراب شدن دکمه خاموش و روشن

با گذشت زمان و طولانی شدن عمر جاروبرقی یا وارد شدن ضربه های سنگین به بدنه آن، ممکن است دکمه های خاموش و روشن آسیب ببینند. لذا اگر جاروبرقی در حین کار خاموش میشود، بررسی کنید که آیا دکمه ها سالم هستند یا خیر؟
علاوه بر موارد فوق، بررسی کنید که آیا پریز برق سالم است؟ کابل برق جاروبرقی اتصالی ندارد؟ نوسانات برق ساختمان ایده آل است؟ سایر قطعات داخلی جاروبرقی سالمند؟

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی

ال جی از برندهای معروف در زمینه تولید لوازم خانگی بوده و جاروبرقی از جمله محصولات آن محسوب میشود. علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی ناگهانی و در حین کار می تواند قطع شدن برق ساختمان، مشکل در کابل و سیم جمع کن، خرابی برد و دکمه های روشن خاموش و همچنین پر بودن کیسه آن باشد. در شرایطی که قطعاتی مانند برد دستگاه خراب است و به همین دلیل خاموش میشود، بهترین کار تماس با تیم های می باشد. چون این قطعات بسیار پیچیده بوده و با دانش بالا باید عیب یابی و تعمیر شوند.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی بوش

جاروبرقی های بوش دارای قابلیت های بسیار زیادی بوده و بر اساس شرایط می توان تنظیمات آن را انجام داد. یکی از رایج ترین علت های خاموش شدن جاروبرقی بوش حین کار، تنظیم اشتباه تایمر آن است. علاوه براین، بررسی کنید که آیا کیسه جاروبرقی پر است یا خیر؟ در صورت خرابی قطعات داخلی دستگاه بهترین کار توسط تعمیرکار متخصص می باشد.

علت خاموش شدن جاروبرقی سامسونگ

مانند سایر برندها، علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

 • قطع شدن برق ساختمان
 • خرابی سیم جمع کن
 • اتصالی داشتن کابل برق
 • پر بودن کیسه جاروبرقی
 • مسدود بودن فیلتر
 • مسدود بودن لوله های جاروبرقی
 • روشن بودن بیش از اندازه آن
 • خرابی برد

اگر با بررسی موارد بالا موفق مشکل برطرف نشد، کافیست با تعمیرکاران تکنوپشتیبان تماس بگیرید تا را با قطعات اصلی در محل انجام دهند.

علت خاموش شدن جاروبرقی پاناسونیک

اگر در حین استفاده از جاروبرقی پاناسونیک به طور ناگهانی خاموش شود، در مرحله اول بررسی کنید که آیا برق ساختمان وصل است یا خیر؟ در صورت وصل بودن برق سایر موارد از قبیل پر بودن کیسه جاروبرقی، کثیف بودن فیلتر، گرفتگی لوله و غیره را بررسی کنید. نکته بسیار مهم اینکه، بررسی کنید که آیا جاروبرقی برای مدت طولانی روشن بوده است و بدنه دستگاه گرم است؟ در صورت روشن بودن طولانی مدت دستگاه، کافیست به آن فرصت دهید تا مجدد سرد شود تا بتوانید آن را روشن کنید. برای بررسی وضعیت قطعات داخلی می توانید با افراد متخصص در زمینه تماس بگیرید.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

از ساده ترین دلایل خاموش شدن جاروبرقی در حین کار، می‌توان به قطعی سیم برق، گرفتگی لوله خرطومی، کثیف بودن فیلترهوا یا پر شدن پاکت جاروبرقی اشاره کرد.

گاهی نیز ممکن است استفاده مداوم از دستگاه و داغ شدن موتور جاروبرقی علت بروز این مشکل باشد. اگر دستگاه شما به صورت ناگهانی خاموش می شود، برای جلوگیری از آسیب به سایر قطعات حتما از یک راهنمایی بگیرید.

در ادامه به بررسی علل احتمالی از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی و نحوه رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

 1. معیوب شدن ترموستات جاروبرقی

ترموستات جاروبرقی برای کارکرد بدون عیب موتور و سلامت آن در دستگاه وجود دارد. اگر موتور بیش از حد داغ شود ممکن است این قطعه نیم سوز شود یا کاملا بسوزد.

بنابراین ترموستات با غیر فعال کردن مدار و خاموش کردن موتور، جاروبرقی شما را ناگهان خاموش می‌کند. بعد از خنک شدن موتور دستگاه می‌توان مجددا از جاروبرقی استفاده کرد.

در صورتی که ترموستات جاروبرقی معیوب شده باشد نیز باید برای تعویض آن اقدام کنید.

تعمیر جاروبرقی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. اتصالی و قطعی سیم برق جاروبرقی

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی یا روشن نشدن آن، اتصالی کردن یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی است.

 • این اتفاق زمانی روی خواهد داد که سیم برق جاروبرقی را تا انتها بیرون آورده و آن را کشیده باشید.
 • بسیاری از افراد اینکار را انجام داده و در این حالت ناگهان دستگاه را جا به جا می کنند.
 • ممکن است اتصال سیم‌های برق درون مدار داخلی دستگاه قطع شده و تامین برق موتور انجام نشود که موجب خاموشی ناگهانی جاروبرقی در حین کار می‌شود.

نکته

بهتر است یکبار سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون بکشید و سیم دستگاه را کمی قبل از پایان آن علامت گذاری کنید تا در دفعات آتی بیشتر از آن سیم را نکشید.

 1. مسدود شدن جاروبرقی با زباله

یکی از رایج‌ترین مشکلات هنگام استفاده از جاروبرقی، که می‌تواند علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار نیز باشد، مسدود شدن لوله تلسکوپی، خرطومی، سر برسی یا سر پارویی جاروبرقی است.

 • با گیر کردن آشغال و مو در این قطعات، ابتدا قدرت مکش جارو کاهش یافته و به مرور مسدود می‌شوند، که به علت هوادهی نامناسب می‌تواند سبب فشار به موتور، داغ شدن آن و خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شود.
 • گاهی این مشکل حتی به نیم سوز شدن موتور جاروبرقی نیز منجر می‌شود.
 1. کثیفی فیلترهای هوا علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار

اگر فیلترهای جاروبرقی کثیف باشند یا توسط گرد و خاک مسدود شده باشند، تهویه هوا به خوبی انجام نشده و سبب داغ شدن موتور می‌شود که درنتیجه برای آسیب نرسیدن به موتور، جاروبرقی ناگهان خاموش خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل به صورت زیر عمل کنید:

 • قبل از جارو کشیدن فیلترهای هوا را بررسی کرده و از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.
 • برخی از فیلترها قابل شستشو بوده و برخی دیگر که این امکان را ندارند، باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند.
 1. پر شدن پاکت جاروبرقی

از دیگر مواردی که سبب خفگی و عدم هوادهی موتور و درنهایت منجر به خاموش شدن جاروبرقی می‌شود، پر شدن کیسه یا پاکت جاروبرقی است.

 1. اگر از جاروبرقی‌های بدون کیسه استفاده نمی‌کنید، باید کیسه دستگاه را چک کرده و آن را خالی کنید.
 2. استفاده از کیسه‌های یک بار مصرف و کیسه‌های نانو برای کارکرد بهتر جاروبرقی شما پیشنهاد می‌شود.
 1. استفاده طولانی مدت از جاروبرقی و داغ شدن موتور

برخی مواقع استفاده از جاروبرقی برای مدت زمان طولانی موجب داغ شدن موتور دستگاه می شود. برای جلوگیری از آسیب به موتور، جاروبرقی شما در حین کار خاموش خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است چند دقیقه به جاروبرقی استراحت دهید و مجدد از آن استفاده کنید.

 1. خراب شدن دکمه پاور جاروبرقی

همچنین ممکن است علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار، وجود مشکل در کلید پاور یا روشن/ خاموش دستگاه باشد. اگر دکمه جاروبرقی خراب شده باشد، لازم است برای تعمیر آن اقدام کنید.

علت خاموش شدن جاروبرقی ال جی

ال جی یکی از برندهای مطرح در تولید لوازم خانگی است با ارائه محصولات متنوع با کیفیت توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند. جاروبرقی‌های ال جی از کیفیت بالایی برخوردارند اما گاهی ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند.

یکی از این ایرادات، خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی در حین کار است. دلایل از کار افتادن جاروبرقی الجی و نحوه رفع آن در جدول زیر بیان شده است.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی ال جی نحوه رفع مشکل
انسداد مسیر لوله خرطومی در صورتی که زباله یا جسمی داخل لوله خرطومی گیر کرده است، آن را تمیز کنید.
خراب شدن سیم جاروبرقی گاهی ممکن است با کشیدن سیم موجب پارگی یا آسیب به آن شوید. اگر سیم جاروبرقی ال جی پاره شده است باید برای تعویض آن اقدام کنید.
پر بودن کیسه جاروبرقی هر چند وقت یکبار کیسه جاروبرقی را بررسی و در صورت پر بودن تخلیه کنید.
وجود مشکل در برق ساختمان از سالم بودن پریز برق و وصل بودن جریان برق ساختمان مطمئن شوید.

برای تعمیر دستگاه خود در صورت نیاز به متخصص، حتما از مراکز معتبر تعمیرات که کیفیتی بالاتر از دارند کمک بگیرید.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی پاناسونیک

اگر جاروبرقی پاناسونیک شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، علت آن می تواند موارد زیر باشد:

 • معیوب شدن موتور جاروبرقی پاناسونیک
 • انسداد و گرفتگی لوله تلسکوپی
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • خراب شدن کلید پاور جاروبرقی
 • کثیف بودن فیلترهوای دستگاه

علت خاموش شدن جاروبرقی سامسونگ

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ می‌تواند موارد زیر باشد:

داغ شدن بیش از اندازه موتور و فعال شدن ترموستات انسداد و گرفتگی لوله خرطومی
پر بودن کیسه جاروبرقی سامسونگ معیوب شدن یکی از قطعات جاروبرقی (برد، موتور، دکمه پاور)

در صورتی که پس از انجام موارد ذکر شده هنوز مشکل دستگاه‌تان رفع نشده بود، استفاده از خدمات اولین گزینه است. اما به دلیل وجود نداشتن نمایندگی‌های واقعی و رسمی در ایران لازم است به دنبال مرکزی معتبر باشید.

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

مواردی که در بالا ذکر شد، از رایج‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که در صورتی که هیچ یک از دلایل بالا در رفع مشکل جاروبرقی شما کارساز نبودند، می توانید آنها را بررسی کنید.

ایراد دوشاخه برق یا پریز برق منزل شما نیز می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. باشد. نیم سوز شدن موتور یا سوختن آن از دیگر علل خاموش شدن یکباره یا روشن نشدن جاروبرقی به شمار می آید که در این مواقع راهی بجز تعمیرات جاروبرقی نخواهید داشت.

سوالات متداول

اگر جاروبرقی چند دقیقه پس از روشن کردن، به صورت ناگهانی خاموش می شود، ممکن است موتور دستگاه معیوب شده باشد، سیم جاروبرقی قطع شده باشد یا فیلترهوای آن کثیف باشد.

دغ شدن بیش از حد موتور یا وجود مشکل در پریز برق و سیم جاروبرقی می تواند علت بروز این مشکل باشد.

بهتر است هر 6 ماه یکبار برای تمیز کردن یا تعویض فیلتر جاروبرقی اقدجاروبرقی یکی از لوازم برقی داخل منزل است که به طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمیز کردن خانه بدون وجود آن بسیار مشکل خواهد بود. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای جاروبرقی پیش بیاید این است که در زمانی که در حال استفاده از این دستگاه هستید خاموش شود و دیگر روشن نشود.

خاموش شدن جاروبرقی معمولاً بنا به دو علت اصلی در حین کار خاموش می‌شود. اول این که ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت از جاروبرقی موتور آن داغ شود و همین باعث خاموش شدن دستگاه شود.

زمانی که قرار است محوطه بزرگی را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید، بهتر است نهایتاً تا نیم ساعت جاروبرقی را روشن نگه دارید، پس از آن 15 دقیقه به جارو استراحت بدهید و بعد از این که دمای موتور پایین آمد دوباره آن را روشن و استفاده کنید. به این ترتیب از خراب شدن جاروبرقی و سوختن موتور آن جلوگیری می‌کنید.

بیشتر بخوانید:

دومین علت رایجی که می‌تواند باعث خاموش شدن جاروبرقی شود اتصالی برق یا وجود مشکل در برد الکتریکی و سیم‌های متصل به جاروبرقی است که باید توسط متخصص به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

به طور کلی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و روشن نشدن آن هر چه که باشد روش‌های رفع کردن این مشکل چندان دشوار نخواهد بود. در ادامه عواملی که می‌توانند در خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار دخیل باشند به همراه راه حل‌هایی برای آنها توضیح داده شده اند.

با این وجود اگر روش‌های زیر را امتحان کردید و موفق به حل مشکل جاروبرقی خود نشدید می‌توانید در هر زمان از روز با کارشناسان متخصص ما تماس بگیرید تا مشکل دستگاه شما را برطرف نمایند.

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

 1. خراب شدن ترموستات جاروبرقی

ترموستات جاروبرقی وظیفه دارد بر میزان فعالیت و دمای موتور نظارت کند تا موتور در اثر استفاده مداوم از دستگاه بیش از حد داغ نشود و نسوزد.

به این ترتیب زمانی که موتور داغ می‌کند، ترموستات مدار جاروبرقی را خاموش می‌کند و جاروبرقی به صورت ناگهانی خاموش می‌شود. بعد از این که موتور جاروبرقی خنک شد و ترموستات اجازه فعالیت موتور و روشن شدن مدار را صادر کرد می‌توانید مجدداً از جاروبرقی خود استفاده کنید.

گاهی اوقات خود ترموستات دچار مشکل می‌شود یا داغ می‌کند و همین مسائل باعث می‌شوند که فرمان نادرستی صادر کند و به صورت ناگهانی باعث خاموش شدن جاروبرقی شود.

در این شرایط به محض گرم شدن موتور، ترموستات فرمان خاموش شدن جاروبرقی را صادر می‌کند و جاروبرقی خاموش می‌شود. برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که وضعیت ترموستات جاروبرقی را بررسی کند و در صورت لزوم ترموستات معیوب را تعویض نماید.

بیشتر بخوانید:

 1. مسدود شدن لوله یا سر جاروبرقی با زباله

با توجه به این که جاروبرقی وظیفه دارد پرز، مو و زباله‌های ریخته شده روی زمین و فرش را تمیز کند این احتمال وجود دارد که هر چند وقت یک بار لوله تلسکوپی، خرطومی یا سر برس مانند آن با گیر کردن مو و زباله مسدود شوند.

بیشتر بخوانید:

تجمع این مواد در داخل لوله یا سر جاروبرقی ابتدا قدرت مکش دستگاه را کاهش می‌دهد و سپس به طور کامل این نواحی را مسدود می‌کند.

زمانی که لوله یا سر برس دار جاروبرقی با زباله مسدود می‌شوند گردش هوا در جاروبرقی با مشکل مواجه می‌شود و همین مسئله موجب داغ شدن موتور، فشار آمدن به آن و در نهایت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می‌گردد.

گاهی این مسئله باعث نیم سوز شدن موتور می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است هر چند وقت یک بار سر برس دار و لوله‌های جاروبرقی را بررسی کنید و اگر احتمال مسدود شدن آن‌ها وجود دارد آن‌ها را کاملاً تمیز کنید.

 1. اتصالی یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی

جاروبرقی یک وسیله برقی است و اگر درست به آن برق رسانی نشود کار نمی‌کند. به این ترتیب، اتصالی کردن یا قطع شدن سیم برق جاروبرقی از دیگر عواملی هستند که می‌توانند موجب خاموش شدن جاروبرقی در حین کار شوند.

زمانی که سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون می‌کشید و جارو را ناگهان به این طرف و آن طرف می‌کشید احتمال قطع شدن سیم برق آن وجود دارد.

زمانی که سیم‌های برق موجود در مدار داخلی جاروبرقی قطع شوند و به موتور برق رسانی نشود جارو برقی ناگهان در حین انجام کار خاموش می‌شود و دیگر روشن نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون نکشید و اگر می‌خواهید جارو را به نقاط دیگر خانه ببرید به جای کشیدن سیم، آن را از برق بکشید و به پریزی که به محل مورد نظر شما نزدیک تر است متصل کنید.

اگر دچار مشکل قطعی سیم برق جاروبرقی شدید باید جاروبرقی را به یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی ببرید تا توسط تعمیرکار متخصص مشکل آن برطرف شود.

 

 1. مسدود شدن فیلتر هوای جاروبرقی

فیلتر هوای جاروبرقی تهویه کننده هوایی است که در جاروبرقی جریان دارد و به موتور می‌رسد. اگر فیلتر هوای جاروبرقی کثیف یا مسدود شود هوادهی به موتور درست انجام نمی‌شود، موتور داغ می‌کند و در نتیجه داغ کردن موتور باعث خاموش شدن جاروبرقی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

برای جلوگیری از این اتفاق لازم است هر چند وقت یک بار فیلتر هوای جاروبرقی را بررسی کنید. اگر فیلتر جاروبرقی شما قابل شست و شو است آن را تمیز کنید و اگر امکان شستن فیلتر وجود ندارد هر چند وقت یک بار آن را تعویض نمایید.

 1. پر شدن پاکت یا کیسه زباله جاروبرقی

زمانی که کیسه زباله جاروبرقی پر از زباله، پرز و گرد و غبار می‌شود گردش هوا در دستگاه و هوادهی به موتور دچار مشکل می‌شود و همین مسئله منجر به داغ کردن موتور و خاموش شدن جاروبرقی می‌گردد.

اگر از جاروبرقی‌های بدون کیسه استفاده نمی‌کنید باید مدام کیسه جاروبرقی را چک کنید و اگر کیسه آن دائمی است آن را تخلیه کنید. اگر از کیسه‌های یک بار مصرف در جاروبرقی خود استفاده می‌کنید زمانی که متوجه شدید کیسه پر شده است آن را بیرون آورده و با یک کیسه جدید تعویض کنید.

اگر در خالی کردن کیسه‌های دائمی جاروبرقی تنبلی می‌کنید به شما پیشنهاد می‌شود که برای بیشتر شدن قدرت مکش جاروبرقی و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی از کیسه‌های یک بار مصرفی که به راحتی تعویض می‌شوند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

 1. عوامل دیگری که باعث خاموش شدن ناگهانی جارو برقی می‌شوند

مواردی که در قسمت بالا گفته شدند از رایج ترین علل خاموش شدن جاروبرقی در حین کار هستند. اگر هنگام مواجه شدن با این مشکل موارد فوق را بررسی کردی اما مشکل حل نشد به سراغ نکات دیگری که در این قسمت توضیح داده می‌شوند بروید.

عدم برق رسانی پریز برق یا وجود مشکل در دوشاخه برق دستگاه هم می‌تواند باعث روشن نشدن و خاموشی جاروبرقی شود. با استفاده از فازمتر پریز را تست کنید و از برق دهی آن مطمئن شوید.

سپس، دو شاخه و سیم برق جاروبرقی را خوب بررسی کنید که در قسمتی از آن قطعی و پارگی وجود نداشته باشد.

خراب بودن کلید پاور جاروبرقی و اتصالی آن نیز یکی دیگر از عوامل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی است. اگر مشکل این مورد باشد کلید جاروبرقی باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.

نیم سوز شدن یا سوختن کامل موتور جاروبرقی هم به هر علتی که اتفاق بیفتد باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار می‌شود. در این شرایط فقط تعمیرکار می‌تواند با تعمیر یا تعویض کردن موتور مشکل جاروبرقی را برطرف نماید.

با توجه به این که ساختمان و سازوکار جاروبرقی‌های تولید شده توسط برندهای مختلف بسیار شبیه به همدیگر است می‌توانید از نکات و روش‌های گفته شده برای انواع جاروبرقی‌های ال جی، فیلیپس، سامسونگ، ميديا و غیره استفاده کنید.

اگر خودتان قادر به عیب یابی و حل مشکل جاروبرقی خود نیستید حتماً از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا موجب آسیب رساندن به جاروبرقی نشوید.

در این مقاله علت خاموش شدن جاروبرقی و روش‌های برطرف کردن آن را با هم بررسی کردیم. تکنیک سرویس یکی از برترین مجموعه‌های پیشرو در زمینه از جملهجاروبرقی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.