عمومیکسب و کار ایرانی

علت زگیل تناسلی بدون رابطه

زگیل تناسلی زنان یکی از بیماری‌های جنسی و مقاربتی شایع در زنان است که از ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی زنان به ‌وجود می‌آید. ویروس HPV زنان باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و سرطان رحم در زنان می‌شود. نوع دیگری از ویروس اچ پی وی در زنان عامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است.

عفونت ناشی از ویروس HPV سرایت‌پذیری بالایی دارد و به‌همین‌دلیل است که بیماری ویروس اچ پی وی زنان جزء شایع‌ترین بیماری‌های جنسی طبقه‌بندی می‌شود. بیماری زگیل تناسلی در زنان به‌ مراتب خطرناک‌تر از زگیل تناسلی در مردان است. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با زگیل تناسلی زنان، علائم، علت و درمان ویروس HPV زنان بیشتر آشنا شوید.

زگیل تناسلی زنان چیست؟

میزان سرایت زگیل تناسلی زنان بسیار بالا است و معمولا در اولین تماس جنسی بلافاصله به بدن سرایت می‌کند. تغییر سبک زندگی و عادات جنسی در دنیای مدرن امروزی باعث کاهش سن شیوع این بیماری تا ۱۲ سالگی و افزایش آمار مبتلایان شده است. بهترین روش برای پیشگیری از زگیل تناسلی زنان واکسن اچ پی وی یا است که از عفونت ناشی از ویروس اچ پی وی در بانوان و ابتلا به سرطان رحم جلوگیری می‌کند.

علائم زگیل تناسلی زنان

به نقل از «» ویروس اچ پی وی در زنان گاهی می‌تواند بدون علائم باشد و گاهی هم باعث ایجاد سرطان و زگیل تناسلی در زنان می‌شود. سوزش، خارش یا حساسیت اطراف واژن از نشانه‌های رایج اچ پی وی در زنان هستند، اما این ویروس پاپیلومای انسانی زنان نشانه‌ها و علائم دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • ایجاد زائده‌های سفت، برجسته و گوشتی شکل اطراف و روی واژن و مقعد که گاهی شبیه گل‌کلم هستند.
 • هر قسمتی از بدن که در معرض رابطه جنسی قرار دارد، احتمال ابتلا به عفونت HPV دارد. یعنی واژن، دهانه رحم، کشاله ران، گلو و دهان در زنان و آلت تناسلی، ران، کشاله ران و اسکروتوم در مردان در معرض ابتلا به ویروس اچ پی وی هستند.
 • درد، خارش و سوزش ناحیه تناسلی
 • اگر زگیل تناسلی زنان در قسمت داخلی واژن باشد، خونریزی بعد رابطه جنسی یا نشانه‌های غیرطبیعی در واژن می‌توانند از علائم زگیل تناسلی زنان باشند.
 • انسداد مجاری ادراری در صورتی که زگیل تناسلی در مجاری ادرار باشد.
 • ایجاد زگیل و برآمدگی در اطراف دهان، زبان، لب، گلو در افرادی که رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا دارند.
 • ترشح و رطوبت غیرعادی در ناحیه برآمدگی‌ها

اگر زگیل تناسلی زنان در قسمت داخلی واژن باشد، خونریزی بعد رابطه جنسی یا نشانه‌های غیرطبیعی در واژن می‌توانند از علائم زگیل تناسلی زنان باشند.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زگیل تناسلی زنان برآمدگی و زائده‌هایی به رنگ پوست یا متمایل به صورتی هستند که روی واژن، دهانه رحم یا مقعد ایجاد می‌شوند. این زائده‌های گوشتی از نزدیک شبیه گل‌کلم هستند. زگیل تناسلی زنان معمولا بدون درد است، اما خونریزی و خارش دارد. حواستان باشد که جوش پوستی یا عفونت پوستی را با زگیل تناسلی اشتباه نگیرید. برای اینکه بفهمید اچ پی وی تناسلی دارید یا خیر، در صورت مشاهده علائم اولیه حتما به پزشک متخصص و دکتر زنان مراجعه کنید و آزمایش بیماری مقاربتی یا آزمایش HPV بدهید.

برای بررسی علائم زگیل تناسلی زنان به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی علائم زگیل تناسلی زنان نخستین دکتری که باید به آن مراجعه کنید، دکتر زنان است. دکتر عفونی، متخصص اورولوژی، پزشک زنان و زایمان، و متخصص بیماری‌های مقاربتی هم باید در لیست پزشکانی باشند که برای بررسی علائم اچ پی وی تناسلی در زنان باید به آن‌ها مراجعه کنید. در صورت مشاهده علائم نگران کننده در ناحیه واژن یا مقعد پس از داشتن رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده باید حتما بدهید. می‌توانید از مشاوره تلفنی با دکتر زنان هم کمک بگیرید.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه‌جنسی خطرناکی داشته‌اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین متخصصان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه‌بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان وجود دارد.

خارش شدید واژن داری و علائم زگیل تناسلی رو مشاهده کردی؟

همین الان برای درمان فوری مشاوره بگیر!

علت زگیل تناسلی در زنان

ویروس اچ پی وی علت اصلی زگیل تناسلی در زنان است. علت این بیماری در زنان که بیشتر در افراد زیر ۳۰ سال شیوع دارد انتقال ویروس HPV از طریق راه‌های زیر است:

 • واژن
 • مقعد
 • رابطه دهانی
 • تماس پوستی با پوست آلت تناسلی آلوده به ویروس HPV
 • زایمان

به‌ خاطر داشته باشید که اچ پی وی تناسلی در زنان بلافاصله بعد از آلوده‌شدن بدن به ویروس اچ پی وی بروز پیدا نمی‌کند و ممکن است چند ماه یا حتی چند سالی طول بکشد تا بیماری ظاهر شود.

زگیل تناسلی در دختران مجرد

زگیل تناسلی در زنان بیماری مقاربتی به‌ شدت مسری ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی زنان است که لزوما از طریق رابطه جنسی با دخول ایجاد نمی‌شود. هرگونه تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس اچ پی وی می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV زنان شود. رابطه جنسی مقعدی، دهانی و تماس پوست با کاندوم آلوده به ویروس HPV می‌تواند علت ایجاد زگیل تناسلی در دختران مجرد باشد که رابطه جنسی محافظت نشده با شریک نامطمئن دارند. ویروس HPV زنان از طریق آغوش، دست‌دادن، حمام یا استفاده از توالت مشترک منتقل نمی‌شود.

هرگونه تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس اچ پی وی می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV زنان شود.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی باید به دکتر زنان مراجعه کنید تا شما را معاینه بدنی کند. دکتر زنان با معاینه بدنی ساده و مشاهده زائده‌ها می‌تواند تعیین کند که برآمدگی‌ها اچ پی وی تناسلی هستند یا خیر. گاهی هم علائم اچ پی وی تناسلی زنان، روی آلت تناسلی دیده نمی‌شوند و در قسمت‌های داخلی دستگاه تناسلی و مقعد، دهانه رحم یا داخل واژن ظاهر می‌شوند. در چنین مواردی یا در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی را می‌دهد و برای تشخیص وجود ویروس پاپیلومای انسانی زنان دو آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش خون را برای فرد بیمار تجویز می‌کند.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی زنان

زنان بالای ۳۵ سال باید سالانه یک‌بار بدهند. تست پاپ اسمیر یک آزمایش زنانه است که بخشی از سلول‌های دهانه رحم و واژن را برای بررسی و آزمایش نمونه‌برداری می‌کنند. تست پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص اچ پی وی برای تشخیص عفونت و سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان هم تجویز می‌شود. برای نمونه‌برداری، دهانه رحم را با دستگاه اسپکولوم کمی باز می‌کنند و با یک برس استریل از سلول‌های دیواره رحم و واژن نمونه برمی‌دارند.

آزمایش خون برای تشخیص زگیل تناسلی زنان

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بیماری مقاربتی شایع اما قابل‌درمانی است که روش‌های مختلفی برای درمان دارد. در صورت مشاهده علائم و اطمینان از ابتلا به ویروس اچ پی وی آرامش خود را حفظ کنید و به دکتر عفونی یا دکتر زنان مراجعه کنید.اگر در مراحل اولیه امکان مراجعه حضوری ندارید یا از معاینه توسط دکتر زنان خجالت می‌کشید می‌توانید از هم کمک بگیرید.

البته یادتان باشد که زمان فاکتور مهمی در درمان زگیل تناسلی محسوب می‌شود و هرچقدر زودتر شروع کنید، درمان راحت‌تر پیش می‌رود. پس برای درمان بیماری خجالت را کنار بگذارید و پس از مشاهده علائم غیرعادی حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. بسته به اندازه زگیل و محل ایجاد زگیل، درمان هم متفاوت خواهد بود. شیوه‌های رایج درمان اچ پی وی عبارتند از:

 • پماد زگیل برای کنترل و درمان بیماری
 • درمان با لیزر
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن زائده‌ها با الکتروکوتر
 • درمان خانگی
 • دارو درمانی
 • عمل جراحی

انتخاب پزشک متخصص و مجرب نقش بسیار مهمی در درمان اچ پی وی دارد. بنابراین، پیش از مراجعه به کلینیک یا پزشک، حتما تمام جوانب را بررسی کنید و پزشکی مجرب و متخصص با مرکزی مجهز را انتخاب کنید. درحال‌حاضر لیزر درمانی و بهترین روش‌های درمان اچ پی وی به‌ شمار می‌آیند.

زمان فاکتور مهمی در درمان زگیل تناسلی محسوب می‌شود و هرچقدر زودتر شروع کنید، درمان راحت‌تر پیش می‌رود.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان

به نقل از «» بیماری مقاربتی زگیل مقعدی بیش از یک میلیون نوع دارد و روش‌های درمان هر کدام هم متفاوت است. گاهی پس از مراجعه به دکتر زنان می‌توانید با صلاح‌دید پزشک از درمان خانگی اچ پی وی کمک بگیرید. روش‌های درمان گیاهی یا درمان خانگی اچ پی وی عبارتند از:

 • سرکه سیب
 • روغن درخت چای
 • سیر
 • روغن کرچک
 • آلوئه ورا
 • درخت چای
 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • پیاز
 • عصاره آناناس
 • پیچک دیواری
 • نارون کوهی

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان زگیل تناسلی باید به دکتر متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنید که می‌تواند متخصص ارولوژی یا دکتر عفونی متخصص بیماری‌های مقاربتی باشد. این تیم متخصص از روش‌های درمانی مختلف مثل کرایوتراپی یا درمان دارویی برای درمان زگیل تناسلی کمک می‌گیرد.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه‌جنسی خطرناکی داشته‌اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین متخصصان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه‌بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان وجود دارد.

همین حالا برای درمان بیماری عفونی مقاربتی اقدام کن!

زنان مبتلا به ویروس HPV در صورت حاملگی با عوارض و خطرات زیر مواجهند:

 1. اگر بیمار مبتلا به ویروس اچ پی وی زنان با روش طبیعی زایمان کند، ممکن است ویروس HPV به نوزاد منتقل شود.
 2. مشکلات ادراری و انسداد مجاری ادراری در خانم‌های باردار مبتلا به زگیل تناسلی وسیع از دیگر عوارض اچ پی وی است.
 3. ویروس پاپیلومای انسانی زنان عامل اصلی سرطان سرویکس یا در خانم‌ها محسوب می‌شود. ویروس اچ پی وی با تغییر سلول‌های دهانه رحم باعث سرطانی‌شدن سلول‌ها در طول سال‌ها می‌شود.
 4. سرطان واژن یکی دیگر از عوارض اچ پی وی است.
 5. سرطان مقعد یا آنال کنسر هم در صورت پیشروی ویروس اچ پی وی و درگیرشدن ناحیه مقعد از عوارض احتمالی اچ پی وی است. رابطه جنسی آنال می‌تواند باعث گسترش ویروس زگیل تناسلی به ناحیه مقعد شود.
 6. سرطان دهان و گلو هم از عوارض اچ پی وی است. به‌خصوص افرادی که رابطه جنسی دهانی با شریک مبتلا به ویروس اچ پی وی دارند.

ویروس پاپیلومای انسانی زنان عامل اصلی سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم در خانم‌ها محسوب می‌شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

طبیعی است که نخستین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی زنان رعایت احتیاط و اقدامات ضروری در رابطه جنسی است. داشتن شریک‌های جنسی متعدد و برقراری رابطه محافظت‌نشده می‌تواند خطر ابتلا به را تشدید کند. برای پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان این توصیه‌ها را جدی بگیرید:

 • سکس با کاندوم: استفاده از کاندوم در رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا را کاهش دهد. هرچند که نمی‌تواند راه پیشگیری ۱۰۰ درصدی باشد، چرا که تمام آلت تناسلی با کاندوم پوشیده نمی‌شود و امکان ابتلا هست.
 • واکسن: واکسن زگیل تناسلی از ابتلای شما به این ویروس پیشگیری می‌کند. بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی ۱۱ تا ۱۲ سالگی است و خانم‌ها می‌توانند در فاصله سنی ۱۳ تا ۲۶ سال هم این واکسن را تزریق کنند. جهت پیشگیری از بروز حساسیت حتما پیش از تزریق با پزشک مشورت کنید. خانم‌های باردار بهتر است واکسن نزنند.

انتخاب سبک زندگی سالم، تغییر عادات غذایی، ترک سیگار و نداشتن شرکای جنسی متعدد از دیگر ترفندهای طلایی برای پیشگیری از زگیل تناسلی هستند.

زگیل تناسلی در زنان بیشتر کجا می زند؟

اچ پی وی بیشتر در قسمت داخلی واژن، ناحیه رحم و اطراف مقعد دیده می‌شود. در آقایان هم زگیل‌ها بیشتر روی نوک آلت، بیضه‌ها، اطراف آلت تناسلی یا ناحیه مقعد ظاهر می‌شود.

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی زنان

انتخاب روش درمان و بهترین دکتر برای اچ پی وی اهمیت زیادی دارد، چرا که بی‌دقتی و عدم مهارت و تخصص پزشک می‌تواند علائم را تشدید کند. برای انتخاب بهترین دکتر برای اچ پی وی حتما جستجوی کافی داشته باشید و سابقه، تخصص و شهرت دکتر را در نظر بگیرید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

اچ پی وی برآمدگی گوشتی نرم در ناحیه تناسلی، مقعد یا داخل واژن است که باعث سوزش، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه دستگاه تناسلی می‌شود. این عفونت مقاربتی از ویروس پاپیلومای انسانی به ‌وجود می‌آید. رابطه جنسی محافظت نشده و شرکای جنسی متعدد و نامطمئن از دلایل انتقال ویروس اچ پی وی هستند.

بهترین روش برای جلوگیری از مبتلا نشدن به ویروس اچ پی وی زنان نداشتن رابطه مقاربتی محافظت نشده از طریق واژن، مقعد و دهان است. از آنجایی که ممکن است شریک جنسی‌تان بدون علائم مبتلا باشد، بهتر است سراغ سکس با کاندوم بروید که احتمال انتقال را کاهش می‌دهد. تزریق واکسن اچ پی وی تا قبل ۱۵ سالگی و تمدید هر ۶ ماه یکبار و انتخاب شریک جنسی مطمئن از روش‌های پیشگیری زگیل تناسلی هستند.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در زنان - بلاگ

در صورت مشاهده علائم غیرعادی حتما به متخصص و دکتر زنان مراجعه کنید و در صورت ابتلادر دنیایی که نگرانیهای مربوط به سلامت جنسی اغلب در کانون توجه قرار میگیرد، مهم است که به یاد داشته باشید که زگیل تناسلی گاهی اوقات بدون تماس جنسی هم ممکن است ایجاد شود.

این توده‌های ناخوشایند که توسط ایجاد میشوند، میتوانند روی زندگی و روابط هر کسی، صرف نظر از فعالیت جنسی، تأثیر بگذارند. در این مقاله، علل مختلف زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی را بررسی میکنیم و موضوعی را که اغلب نادیده گرفته میشود، روشن میکنیم.

درک زگیل تناسلی

قبل از پرداختن به علل غیرجنسی زگیل تناسلی، ضروری است که درک اساسی از چیستی آنها داشته باشیم. زگیل تناسلی زائده های کوچک یا توده هایی هستند که در ناحیه تناسلی و مقعد یا اطراف آن ظاهر میشوند. آنها توسط گونه های خاصی از HPV ایجاد میشوند، ویروسی که میتواند از طریق تماس پوست به پوست منتقل شود. با این حال باید به این نکته مهم توجه داشت که تماس جنسی تنها راه انتشار این ویروس نیست.

علل ابتلا به زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی

 • ابتلا از خودتان به خودتان (تلقیح خودکار):

یکی از روش های غیرجنسی رایج برای انتقال HPV، تلقیح خودکار است. این اتفاق زمانی می افتد که یک فرد در یک قسمت از ناحیه تناسلی بدن خود زگیل داشته باشد و سپس ناحیه دیگری را لمس یا خراش دهد و در این فرآیند ویروس را منتقل کند.

 • استفاده از وسایل شخصی مشترک:

اشتراک گذاری وسایل شخصی مانند حوله، تیغ یا لباس با فرد آلوده میتواند منجر به گسترش HPV شود. ویروس میتواند بر روی سطوح و اجسام زنده بماند و انتقال آن را ممکن میسازد. ویروس زگیل تناسلی خارج از بدن چند ساعت تا نهایت چند روز میتواند زنده بماند. ()

 • تماس پوست با پوست ناحیه تناسلی:

زگیل تناسلی میتواند از طریق تماس پوست به پوست غیر جنسی یعنی بدون رابطه جنسی مانند در آغوش گرفتن نزدیک نیز منتقل شود. این ویروس میتواند به راحتی از طریق اصطکاک پوستی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

 • انتقال از مادر به نوزاد در حین زایمان:

نوزادانی که از مادران مبتلا به زگیل تناسلی متولد میشوند، میتوانند در حین زایمان به این ویروس مبتلا شوند. این انتقال بیماری به عنوان انتقال پری ناتال شناخته میشود و میتواند منجر به زگیل در گلو یا ناحیه تناسلی کودک شود.

 • تتو (خالکوبی) و پیرسینگ (سوراخ کردن) :

در موارد نادر، استریل کردن نامناسب تجهیزات در سالن های تاتو یا استودیوهای پیرسینگ میتواند منجر به انتقال HPV و ایجاد زگیل تناسلی در مکان های غیرمنتظره شود.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های HPV هستند. البته ضعیف بودن سیستم ایمنی عامل ابتلا به بیماری نیست، اما این افراد ممکن است با کوچکترین تماس پوستی با افراد آلوده، به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

عوامل محیطی مانند رطوبت و گرما میتوانند در ایجاد زگیل تناسلی نقش داشته باشند. محیط های گرم و مرطوب شرایط ایده آلی را برای رشد ویروس ایجاد میکند. ()

بهداشت فردی ضعیف میتواند خطر انتقال HPV را افزایش دهد. شستشوی منظم و تمیز کردن مناسب پس از رابطه جنسی میتواند به کاهش این خطر کمک کند.

جلوگیری از انتقال غیرجنسی زگیل تناسلی:

اکنون که راههای مختلف انتقال زگیل تناسلی بدون تماس جنسی را بررسی کرده‌ایم، بحث در مورد استراتژیهای پیشگیری ضروری است.

 1. رعایت بهداشت خوب: به طور مرتب دست ها و ناحیه تناسلی خود را بشویید تا خطر ابتلا خود را کاهش دهید.
 2. از اشتراک گذاری وسایل شخصی خودداری کنید: از به اشتراک گذاشتن حوله، تیغ یا لباس با دیگران خودداری کنید.
 3. واکسیناسیون: واکسن های HPV در دسترس هستند و میتوانند خطر عفونت HPV را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
 4. روش های ایمن تتو (خالکوبی) و پیرسینگ (سوراخ کردن): اگر قصد انجام تتو یا پیرسینگ دارید مطمئن شوید که تمام پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی به طور دقیق انجام میشود و از وسایل یکبار مصرف برای شما استفاده میشود.
 5. سیستم ایمنی خود را تقویت کنید: یک سبک زندگی سالم را برای تقویت توانایی بدن خود در مبارزه با عفونت ها حفظ کنید و از مکمل های مناسب با توصیه پزشک یا داروساز استفاده کنید.

نتیجه گیری درباره علل ابتلا به زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی

ابتلا به زگیل تناسلی تنها نتیجه فعالیت جنسی نیست. درک راه های مختلف انتقال HPV بدون رابطه جنسی برای آگاهی از سلامت عمومی بسیار مهم است. با انجام اقدامات پیشگیرانه و ترویج آموزش، میتوان از بروز زگیل تناسلی در زمینه های غیرجنسی کاست.

سوالات متداول درباره علل ابتلا به زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی

 • آیا میتوان زگیل تناسلی را از روی صندلی توالت گرفت؟

خیر، زگیل تناسلی از طریق صندلی توالت منتقل نمیشود زیرا ویروس نمیتواند برای مدت طولانی روی سطوح بی جان زنده بماند.

 • آیا زگیل تناسلی همیشه در اثر تماس جنسی ایجاد میشود؟

خیر، همانطور که در مقاله ذکر شد، زگیل تناسلی از راه های مختلف غیرجنسی قابل انتقال است.

 • آیا درمانی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

در حالی که درمان مشخصی برای خود ویروس HPV وجود ندارد، اما زگیل تناسلی را میتوان از راه های مختلف مانند ، ، الکتروسرجری و جراحی و علت اصلی ایجاد زگیل تناسلی در مردان  عفونت  hpv است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود. این بیماری شایع ترین بیماری است که از طریق سکس منتقل می شود.  hpv  از طریق تماس مالشی پوست ناحیه تناسلی حین رابطه، به یکدیگر منتقل می­شود و از آنجایی که کاندوم فقط آلت تناسلی را می­پوشاند، نواحی مانند ناحیه شرمگاهی (ناحیه رویش مو در بالای آلت تناسلی)، کیسه بیضه و کشاله ­های ران هنوز در تماس مستقیم حین رابطه جنسی هستند.

لذا اگرچه کاندوم می تواند آلت، کانال واژینال و دهانه رحم را محافظت کند و شانس انتقال HPV‌ را تا 70 درصد کاهش دهد، ولی هنوز هم احتمال انتقال این ویروس وجود دارد. از طرفی واکسن گارداسیل  تا 90 درصد شانس ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد لذا شاید مطمئن­ترین روش پیشگیری، استفاده از کاندوم شورت ­باشد که چون در کشور ما یا وجود ندارد و یا چندان در دسترس نیست، استفاده همزمان از شورت پاچه دار چسبان و کاندوم، می­تواند روش پیشگیری مناسب و موثری باشد.

بهترین شیوه پیشگیری از این بیماری، داشتن رابطه جنسی فقط در چارچوب خانواده از طرف هر دو نفر زن و مرد می­باشد. چرا که متاسفانه خیلی موارد شاهد بیماران مبتلا به زگیل تناسلی هستیم که تنها تجربه جنسی را فقط با همسر خود داشته ­اند ولی متاسفانه طرف مقابل قبل از ازدواج رابطه داشته و ناقل این ویروس بوده است و در نتیجه بیماری را به همسر خود بعد از ازدواج منتقل کرده است. به شدت توصیه می کنیم که پیش از ابتلا به زگیل و تلاش و هزینه های زیاد برای انجام درمان زگیل تناسلی، تزریق واکسن زگیل را جدی بگیرید.

علت زگیل تناسلی بدون رابطه

رابطه جنسی از هر نوعی که باشد از قبیل واژینال، مقعدی، دهانی یا اورال و نیز چه همراه با دخول باشد یا بصورت مالشی و لای کشاله پا یا باسن، همگی می تواند موجب انتقال ویروس HPV شود. یکی دیگر از علل شیوع بالای این بیماری، آن است که اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بی علامت هستند و فقط ناقل ویروس HPV‌ می­باشند و هیچگاه زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی ندارند. لذا نبود زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی در فردی که قبلا رابطه جنسی تحت هر عنوانی داشته است، نشانه سلامت فرد از نظر عدم ابتلا به ویروس HPV نیست.

بعضا در کلینیک­ ها با افرادی مواجه می­شویم که به این بیماری مبتلا شده ­اند ولی ابراز می­دارند که هیچ رابطه جنسی نداشته ­اند، در رابطه با علت زگیل تناسلی بدون رابطه بایستی گفت که روش ­های نادر غیر جنسی برای ابتلای به این ویروس وجود دارد مثل استفاده از حوله حمام مشترک یا تیغ مشترکی که برای اصلاح ناحیه تناسلی استفاده می شود یا سونای بخار در مواردی که فرد مایو بر تن نداشته باشد که البته این مورد آخری در ایران مرسوم نیست ولی در برخی کشورها رخ می­دهد.

نکته حائز اهمیت در انتقال این ویروس، وقوع حرکات مالشی با سطح آلوده به ویروس می باشد، به نوعی که باعث ایجاد خراش­های میکروسکوپیک بر روی پوست و در نتیجه کاشته شدن ویروس در لایه ­های زیرین پوست بشود. لذا لمس معمولی و دست زدن به ناحیه تناسلی، دست دادن، استخر رفتن، بوسیدن، از ظروف مشترک استفاده کردن، شستن لباس ­های یک خانواده با هم، نشستن روی توالت فرنگی و دست زدن به شیرآلات روشویی و توالت، باعث انتقال این ویروس نمی­شود. گرچه نباید احتیاط را از دست داد و در هر شرایطی بایستی بهداشت را رعایت کرد تا احتمال انتقال به بیماری­های عفونی به حداقل برسد.

در ادامه سایر علت های زگیل تناسلی در مردان را بررسی خواهیم کرد که برخی از آنها شایعه ای بیش نیستند!

1- استفاده از لوازم شخصی آلوده به ویروس HPV

اگر از وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس HPV استفاده کنیم امکان ابتلای به زگیل تناسلی وجود دارد. این وسایل شامل تیغ اصلاح، حوله ی حمام و لیف می باشد.

2- سونای بخار و ماساژ

در صورتی که فرد در سونای بخار یا بر روی سکو یا تخت ماساژ، لخت کامل بخوابد و شورت یا مایو نیز بر تن نداشته باشد. این شیوه ی انتقال در ایران بدلیل وجود شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه خوشبختانه مرسوم نمی باشد.

3- اپیلاسیون

اگر اپیلاسیون بصورت غیر بهداشتی انجام شود و کاردکی که توسط آن موم بر روی سطح بدن کشیده می شود، مشترک باشد، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد. بجز رابطه ی جنسی، دیگر روش های فوق الذکر سهم خیلی کمی در انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی دارند.

4- استخر

اگر چه استخر می تواند باعث انتقال زگیل پا و یا دست شود، ولی برخلاف تصور عموم مردم، استخر باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شود؛ چرا که در استخر بدلیل پوششی که در ناحیه تناسلی وجود دارد، انتقال ویروس HPV به ناحیه تناسلی و کاشته شدن در سطح پوست تناسلی وجود ندارد.

5- بوسیدن

بوسیدن دیگران نقشی در انتقال ویروس HPV ندارد.

6- استفاده از لباس زیر دیگران

اگر چه از نظر بهداشتی توصیه به استفاده از لباس زیر دیگران نمی شود، ولی این روش هم در انتقال ویروس HPV مرسوم نیست.

7- توالت فرنگی

تا بحال به اثبات نرسیده که استفاده از توالت فرنگی نقشی در انتقال ویروس HPV داشته باشد.

8- ارتباطات در منزل

نیازی به ایزوله و جداسازی لوازم در منزل و ایجاد شرایط سخت پاکسازی سطوح سرویس بهداشتی و عدم تماس با دیگران مثل دست دادن، در آغوش کشیدن و جداسازی ظروف غذا و دیگر موارد نیست و فقط بایستی که لوازم حمام و تراشیدن موهای زائد جدا باشد.

9- لمس معمولی بدن

برای انتقال ویروس HPV و بروز زگیل تناسلی، بایستی ویروس در بدن کاشته شود؛ بعبارتی همانند بذری که بایستی در خاک کاشته شود تا بتواند رشد کند، ویروس هم بایستی در بدن و سلول های قاعده ای پوست کاشته شوند تا بتوانند رشد کنند و برای کاشته شدن ویروس نیاز به بروز خراش های ریز و میکروسکپی بر روی سطح پوست می باشد؛ لذا از آنجایی که لمس معمولی بدن باعث ایجاد خراش نمی شود، انتقال ویروس هم صورت نمی گیرد؛ ولی در مالش شدید که اصولا حین رابطه ی جنسی رخ می دهد و یا استفاده مشترک از تیغ برای اصلاح موها، حوله حمام، لیف و یا اپیلاسیون و همچنین خاراندن ناحیه تناسلی می تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگری و یا انتشار بیماری در خود فرد شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید

توسط یک حذف و درمان کرد.

 • آیا کودکان بدون تماس جنسی میتوانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند؟

بله، اگر مادرشان زگیل تناسلی داشته باشد، نوزادان میتوانند در حین زایمان به این ویروس مبتلا شوند.

 • آیا واکسن HPV در برابر همه سویه های ویروس موثر است؟

در برابر چندین موثر است و در برابر بیشتر علل شایع زگیل تناسلی محافظت ایجاد میکند.

 شریک جنسی خود را در جریان بگذارید. می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی با دکتر زنان هم کمک بگیرید.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه‌جنسی خطرناکی داشته‌اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید.

 

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها
1 زگیل تناسلی زنان چیست؟