عمومی

علی پاکدامن: برای من حاشیه درست می‌کنند

قهرمان شمشیربازی آسیا و نایب‌قهرمان جام‌جهانی در مصاحبه‌ای به هجمه‌ها، شایعات و انتقادات علیه خودش پاسخ داد.

به گزارش گیلونا، به نقل از همشهری علی پاکدامن، ستاره این روزهای شمشیربازی ایران است. او طی چندماه اخیر مورد هجمه انتقاداتی قرار گرفته که دلیل آن شفاف نیست. پاکدامن در مواجهه با انتقاداتی که از او می‌شد، سکوت کرد تا با مدال نقره جام‌جهانی گرجستان جواب آنها را بدهد. پاکدامن در مسابقات قهرمانی آسیا نیز ایران را بعد از ۲۴ سال صاحب مدال طلا کرد ولی انگار این مسئله منتقدانش را هم راضی نکرد تا او را تافته جدابافته بخوانند. درباره حواشی اخیر و طلسم‌شکنی‌های اخیر پاکدامن با او صحبت کردیم که در ادامه می‌خوانید.

از روزهای سختی شروع کنیم. انتقادات بسیاری از تو شد ولی واکنشی نداشتی.

چه باید بگویم، مردم باید قضاوت کنند. سال۱۴۰۲ برای من واقعا سال خوبی بود. بعد از سال‌ها توانستم مدال طلای قهرمانی آسیا را کسب کنم و قهرمانان بزرگی را شکست دهم. انتقادات اگر فنی باشد حتما استقبال می‌کنم، ولی حواشی برای من درست می‌کنند. مثلا گفتند پاکدامن تافته جدابافته است. من از شما می‌پرسم؛ چه امکانات بیشتری گرفته‌ام؟ برای اردوی برون‌مرزی من در خارج از کشور هزینه شده است، مثل خیلی از ورزشکاران.

این انتقادات باعث نشده دلسرد بشوی؟

به هیچ وجه. اتفاقا بیشتر به من کمک کرد تا برای ناراحتی مغرضان تلاش کنم. ببینید، انتقاد اگر فنی باشد، قطعا در جهت بهبود به من کمک خواهد کرد ولی صحبت‌هایی که می‌شود هیچ پایه و اساسی ندارد. انتقاد فنی را چه‌کسی می‌تواند بکند؟ قطعا کسی که فنی باشد، مثل پیمان فخری، مثل مجتبی عابدینی ولی در عمل می‌بینیم که اتفاقات دیگری دارد می‌افتد.

سهمیه المپیک را هم گرفته‌ای ولی اسمی از شما نیست! این یک مقدار عجیب است،

دقیقا همینطور است. ببینید هر کسی که سهمیه المپیک را گرفته چطور در رسانه از او حمایت می‌شود ولی درخصوص من اصلا اینطور نیست و بعضی‌ها -نه همه- مرا بازنده نشان می‌دهند. البته از همه کسانی که در این مدت همراه من بودند و از من حمایت کردند ممنونم ولی هیچ‌گاه دلیل یک‌سری رفتارها را نفهمیدم.

این حواشی برنامه‌ریزی‌شده است؟

من فکر می‌کنم همینطور است ولی ان‌شاءالله که من اشتباه ‌کنم و اینطور نباشد.

انگار به کمپ فرانسه هم دعوت شده‌ای.

بله، توسط کریستین بائو برای حضور در کمپ و ادامه تمریناتم دعوت شده‌ام که بعد از انجام کارهایم برای آمادگی بیشتر راهی فرانسه خواهم شد.

شاید خیلی از این حواشی برای این است که در حال حاضر تمام بار شمشیربازی ما روی دوش علی پاکدامن است. به‌نظر توقعی از کسی وجود ندارد و فقط همه از تو مدال می‌خواهند. این را قبول داری؟

بالاخره این توقع به‌خاطر یک عملکردی ایجاد شده ‌و من تمام تلاشم را می‌کنم که مردم عزیز کشورم خوشحال شوند. ما شمشیربازان بسیار خوبی داریم که همگی داریم کنار هم تلاش می‌کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم. شمشیربازی نیاز به فاکتورهای زیادی دارد. باید سرعت، قدرت و تمرکز را همزمان در بهترین سطح داشت. حالا فکر کنید یک روز در شرایط عالی بدنی تمرکز لازم را نداشته باشی، معلوم است نتیجه تغییر خواهد کرد.

در المپیک شمشیربازی تا یک‌قدمی مدال رفت ولی ناکام بود. می‌توانی این سد بزرگ را بشکنی؟

از الان خیلی زود است درباره المپیک صحبت کنم. ان‌شاءالله نزدیک مسابقات راجع به المپیک صحبت خواهم کرد.

جام‌جهانی گرجستان را با مدال نقره و البته شکست‌دادن رنک یک دنیا تمام کردی. درباره آن مسابقات برایمان توضیح می‌دهی؟

بازی‌های سنگینی را انجام دادم ولی خدا را شکر از نظر ذهنی و بدنی خیلی خوب ریکاوری شده بودم و توانستم به مدال برسم.

ترافیک زیاد مسابقات و اردوها باعث می‌شود مدت‌زمان زیادی برای استراحت نداشته باشی. اگر وقت استراحت داشته باشی چه کار می‌کنی؟

دوری از خانواده سخت است و در دوران استراحت بیشتر سعی می‌کنم در کنار خانواده باشم. حالا یک فیلمی می‌بینم یا اگر بشود یک مسافرتی می‌روم. همسرم دکتر روانشناس است که در این مسیر قهرمانی خیلی کمک‌حال من بوده‌ و همیشه با همراهی‌هایش نقش زیادی در موفقیتم داشته که جا دارد از او تشکر کنم.

انتهای پیام