عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه تشخیص صدای گیربکس از دیفرانسیل

شناسایی صدای گیربکس اتوماتیک کوییک و نحوه رفع و عیب یابی آن، گاهی ممکن است حین رانندگی صدایی از خودرو شنیده شود. ممکن است این صدا مربوط به گیربکس باشد که به اصطلاح به آن زوزه کشیدن گیربکس می گویند. در این مقاله سعی شده تا در رابطه با این موضوع مطالبی در اختیار شما قرار گیرد تا در مواقع مواجه با این مشکل بتوانید آن را تشخیص و رفع کنید.

How to distinguish the sound of the gearbox from the differential

علت صدای گیربکس

دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث به صدا در آمدن گیربکس یا به اصطلاح زوزه کشیدن گیربکس شوند. بهتر است زمانی که این موضوع شناسایی و تشخیص داده شد، بهتر است هر چه سریع تر خودرو را برای تعمیر گیربکس به تعمیرگاه منتقل کرد. هرچه این انتقال دیرتر صورت گیرد صدای گیربکس بیشتر شده و قطعات بیشتری آسیب می بینند. در بعضی از موارد، استفاده از مکمل در روغن گیربکس مشکل صدای گیربکس را برطرف می کند و اگر دیدید که مشکل شما رفع نشد و قصد خرید گیربکس اتوماتیک را دارید میتوانید با مراجعه به سایت آنلاین گیر بکس به راحتی خرید امن و راحتی را تجربه کنید.

به این نکته باید توجه کرد که اگر صدای گیربکس به دلیل کمبود روغن باشد و باعث از بین رفتن سطح صاف دنده ها که روی هم کشیده می شوند شود، دنده های آسیب دیده دیگر قابل تعمیر نیستند.

عواملی که می توانند دلیل زوزه کشی گیربکس باشند

 • خرابی دنده ها
 • خرابی مجموعه دنده سیاره ای
 • خرابی دنده های دیفرانسیل
 • تیز شدن دنده‌ها (به خاطر کار کرد زیاد)
 • سایش دنده ها و شفت

صدای زوزه در خودروهای کم کارکرد

در خودرو های صفر و کار نکرده نیز ممکن است به دلایلی مثل کیفیت پایین گیربکس، کیفیت بد مونتاژ و عدم درگیری صحیح سطوح چرخ‌دنده‌ها با یکدیگر، صدای گیربکس شنیده شود.

رفع مشکل زوزه کشیدن گیربکس خودرو

اگر خودرو نو است، بهتر است کمی صبر کرد، زیرا با گذشت زمان ممکن است این موضوع برطرف شود. زمانی که راننده متوجه ی زوزه کشیدن گیربکس می شود، حتما باید به فکر رفع آن باشدزیرا ممکن است آسیب به گیربکس زیاد شود و چرخ دنده ها تغییر شکل دهند. همانطور که کمی پیش تر گفته شد، یکی از راه حل های رفع صدا، اضافه کردن مکمل گیربکس است. یکی دیگر از راه حل های رفع صدای جعبه دنده، سنجش کیفیت و مقدار روغن گیربکس است.

تشخیص صدای زوزه گیربکس از دیفرانسیل در خودرو

تشخیص این  که صدای زوزه از گیربکس است یا دیفرانسیل، برای متخصصان این کار بسیار آسان است و بهتر است این کار را به کارشناسان سپرده شود. اگر در یک جاده ی خشک رانندگی صورت گیرد و تمام شیشه ها بالا بوده و بخاری و یا کولر خاموش باشد. احتمالا در موارد زیر صدای زوزه شنیده می شود:

 • در زمان تعویض دنده صدای زوزه شنیده می شود و دنده نیز سبک است. (صدای گیربکس)
 • زمانی که سرعت بالای 80 کیلومتر است صدای زوزه شنیده می شود. (صدای دیفرانسیل)
 • زمانی که کلاچ نگه داشته شده است و زوزه همچنان ادامه 2023-10-25T11:04:37+03:30

در بعضی از مواقع هنگامی که شما در حال رانندگی هستید. ممکن است متوجه ی صدای گیربکس خودروی خود شوید و بشنوید که به اصطلاح گیربکس زوزه می کشد. و ندانید که این موضوع به چه علت است.

دلیل های متفاوتی وجود دارد که می تواند باعث صدای گیربکس شود مخصوصا . حتی گاهی اوقات کسانی که خودرو را به تازگی هم می خرند با چنین صدایی مواجه می شوند.

در این مقاله قصد داریم در مورد صدای گیربکس و دلیل آن بیشتر توضیح دهیم.

در گیربکس، دنده ها در همه زمان درگیر یک دیگر هستند. و این است که اصطکاک بین دنده ها را کنترل کرده و باعث روغن کاری کل سیستم گیربکس می شود. گاهی اوقات صدای گیربکس ناشی از بی کیفیت و کم شدن روغن گیربکس است.

توجه داشته باشید که بهتر است  طبق دفترچه راهنمای خودروی خود روغن گیربکس را انتخاب کنید. تا جعبه دنده آسیب نبیند و عمر مفیدی داشته باشد.

صدای گیربکس از چیست؟

دلایل های متفاوتی هستند که باعث می شود گیربکس زوزه بکشد. اما بهتر است زمانی که این موضوع را متوجه شدید هر چه سریع تر اقدام به تعمیر گیربکس خود کنید.هرچه بیشتر معتل کنید صدای گیربکس بیشتر شده و قطعات بیشتری آسیب می بیند. و در آخر مجبور به پرداخت هزینه های گزاف برای برطرف کردن مشکل می شوید اما تعمیر گیربکس در تعمیرگاه آنلاین گیربکس همیشه در کنار شماست تا همراه با متخصصان عالی خود مشکل شما را در اسرع وقت حل کنند.

در بعضی از موارد صدای گیربکس، استفاده از مکمل در روغن گیربکس مشکل را برطرف می کند.توجه داشته باشید که اگر صدای گیربکس به دلیل کمبود روغن باشد و باعث از بین رفتن سطح صاف دنده ها که روی هم کشیده می شوند باشد. دنده های آسیب دیده دیگر قابل تعمیر نیستند. هرچند که شما روغن را تعویض کنید.

مواردی که می تواند دلیل زوزه ی گیربکس باشد:

 • خرابی دنده ها
 • خرابی مجموعه دنده سیاره ای
 • خرابی دنده های دیفرانسیل
 • تیز شدن دنده‌ها (به خاطر کار کرد زیاد)
 • سایش دنده ها و شفت

صدای زوزه در خودروهای کم کارکرد

در خودرو های صفر وکار نکرده نیز ممکن است به دلایلی مثل کیفیت پایین گیربکس، کیفیت بد مونتاژ و عدم درگیری صحیح سطوح چرخ‌دنده‌ها با یکدیگر صدای گیربکس را بشنوید.

رفع مشکل زوزه کشیدن گیربکس خودرو

اگر خودروی شما نو است بهتر است کمی صبر داشته باشید. زیرا با گذشت زمان ممکن است این موضوع برطرف شود.زمانی که متوجه ی زوزه کشیدن گیربکس شدید. حتما به فکر رفع آن باشید زیرا ممکن است آسیب به گیربکس زیاد شود و چرخ دنده ها تغییر شکل دهند.همانطور که کمی پیش تر گفتیم یکی از راه حل های رفع صدا اضافه کردن مکمل گیربکس است. که البته ممکن است به طور کامل مشکل را برطرف نکند. ولی می تواند جلوی آسیب را تا زمان رفع مشکل تا حدودی بگیرد.یکی از راه حل های رفع صدای جعبه دنده سنجش کیفیت و مقدار روغن گیربکس است. می توانید آن را تعویض کنید. و یا اگر کم بود سرریز کنید.

تشخیص صدای زوزه گیربکس از دیفرانسیل در خودرو

تشخیص این  که صدای زوزه از گیربکس است یا دیفرانسیل برای متخصصان این کار بسیار آسان است. و بهتر است این کار را به کارشناسان بسپارید.

 • اگر در یک جاده ی خشک رانندگی کنید و تمام شیشه ها بالا بوده و بخاری و یا کولر خاموش باشد. احتمالا به صورت زیر است:
 • در زمان تعویض دنده صدای زوزه می شنوید و دنده ی شما نیز سبک است.( صدای گیربکس)
 • زمانی که سرعت شما بالای 80 کیلومتر است صدای زوزه بشنوید.( صدای دیفرانسیل)
 • زمانی که کلاچ را نگه دارید و زوزه همچنان ادامه داشته باشد.( صدای دیفرانسل)
 • در زمان سراشیبی و هنگام تعویض دنده صدا را شنیدید. و همان زمان دنده را خلاص کنید و صدا باقی بماند.( صدای دیفرانسیل)

دقت لازم را داشته باشید که همانطور که گفتیم بهتر است این کار را به متخصصان و افراد مجرب بسپریم. و بعد از قطعیت که صدا از کدام سیستم است. نوع صدا و دنده ای که در آن صدا شنیده می شود نیز بررسی و رفع شود.

تشخیص ایراد در حالت های مختلف

زمانی که روغن آسیب دیده باشد، کیفیت خود را از دست داده و یا کم شده باشد. باعث می شود در زمان حرکت ماشین صدا با لغزش چرخ دنده ها جفت شود. که با تغییر روغن گیربکس قابل رفع می باشد.زمانی که مشکل از مبدل گشتاور باشد. صدا در هنگام حرکت خودرو ثابت است. اما زمانی که پارک می کنید ماشین را در دنده یا خلاص نگه می دارید صدا نیز متوقف می شود.

اگر مشکل از مکانیزم دنده گیربکس باشد. سر و صدا با قرار دادن ماشین در یک دنده ی خاص به خصوص دنده سه از بین می رود.هنگامی که مشکل از درایو نهایی گیربکس باشد. هرچه سرعت خودرو را بیشتر کنید صدای زوزه نیز بیشتر می شود. که در این شرایط مشکل به سرعت حرکت چرخ ها متصل است.در تلاش است مطالب مهمی که به شما کمک می کند. به راحتی مشکل خودرو و گیربکس خود را پیدا کنید در اختیار شما بگذارد.

شما می توانید با خیالی آسوده خود را در اختیار ما گزاشته و مطمن باشید. ما با کارشناسان مجرب خود به بهترین شکل خودروی شما را تعمیر می کنیم. همچنان نیز می توانید لوازم خودروی خود را با خیال راحت از ما کنید.