عمومیکسب و کار ایرانی

نقش هوش مصنوعی در ساختمانهای هوشمند

چند بار در محل کار یکباره دلشوره گرفتید که آیا کولر را خاموش کردم یا نه؟ گاز را بسته‌ام یا نه؟ درب را قفل کردم یا نه؟ با هوش مصنوعی یکبار برای همیشه به تمامی این تردیدها و دل‌نگرانی‌ها پایان دهید! در اینجا بطور مفصل درباره کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند نوشته‌ایم.

تدارک یک خانه‌ای که صبح‌هایش با نور ملایم و عطر خوش قهوه بیدار شویم و شب‌هایش با اطمینان خاطر از وجود دوربین‌های امنیتی همیشه بیدار و بخواب رویم، دیگر یک رؤیا نیست. به لطف اینترنت اشیاء و کاربرد هوش مصنوعی در اتوماسیون ، همه چیز کاملا تحت کنترل است!

فناوری خانه هوشمندسازی ساختمان از سیستم امنیتی، سیستم روشنایی و سرگرمی گرفته تا اکثر لوازم خانگی، نفوذ کرده است. کلید این ارتباط خوشایند، از ادغام هوش مصنوعی با دیوایس‌های اسمارت است.

هوش مصنوعی چیست؟

با وجود هوش مصنوعی، تعامل با دنیای تکنولوژی بدون مطالعه دفترچه راهنما، انجام شدنی است! هوش مصنوعی تمامی دنیای اطراف ما را احاطه کرده است: در صنعت و آموزش تا پزشکی و کشاورزی و حتی اقتصاد و مدیریت.

هوش مصنوعی توسط برنامه‌نویسی‌های پیچیده برای یادگیری، محاسبات ابری، آنالیز داده‌های بزرگ، درک شرایط پیچیده و پاسخ‌گویی به موقع، ایجاد می‌گردد.

(برای آشنایی با به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: نقش هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

هوش مصنوعی با توانایی ارتباط دستگاه‌های مختلف در بستر اینترنت اشیاء ()، توانایی پردازش، یادگیری و استفاده از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف، دنیای ما را دگرگون کرده است. دستگاه‌هایی که در خانه هوشمند بکار می‌روند مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

با قابلیت یادگیری، دریافت داده‌های جدید، خیلی سریع عادات روتین زندگی شما دست‌شان می‌آید و همانی می‌شوند که می‌خواهید. گرمایی هستید یا سرمایی؟ چه دمایی را برای خواب راحت می‌پسندید؟ تنظیم میزان نور دلخواه شما در هنگام غذا خوردن و تلویزیون دیدن و خیلی موارد دیگر. درست برخلاف سنسورهای سنتی که دائما با آلارم‌ها اشتباه شما را کلافه می‌کردند، با یادگیری بیشتر در گذر زمان، هوشمندتر می‌شوند.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: از قابلیت هوش مصنوعی، پیش‌بینی رفتار کاربران و توسعه آگاهی موقعیتی، یعنی درک اولویت‌های کاربر و تغییر پارامترها بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده است.

(برای آشنایی با به صفحه مورد نظر می توانید از سایت آنیپکو اقدام فرمایید. )

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: با دستیارهای صوتی هوشمند

در حال حاضر محققان در زمینه فناوری تشخیص صدا نیز به نتایجی رسیده‌اند که ارزش دستگاه‌های هوشمند را بیشتر می‌کند. با تشخیص صدا، دستورات کاربران اختصاصی می‌شود و با دستور هر فرد ناشناسی واکنش نشان نخواهند داد.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: هوش مصنوعی که بنام هوش ماشینی نیز معروف است، به زبان ساده، به رفتار هوشمندی که دستگاه‌ها از طریق پردازش اطلاعات، از خود بروز می‌دهند، گفته می‌شود.

کاربرد هوش مصنوعی در تکنولوژی های خانه هوشمند

از کاربردهای مهم هوش مصنوعی، تحلیل فعالانه مسائل امنیتی بالقوه خانه هوشمند است. با احساس نیاز در مسائل امنیتی خانه، پیاده‌سازی دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی به سرعت در حال به‌روزرسانی است.

دستگاه‌های امنیتی مجهز به هوش مصنوعی ویژگی‌های مختلفی دارند، از جمله: تجزیه و تحلیل نوع تهدید (ورود از درب و پنجره یا هک کردن خانه هوشمند)، تشخیص چهره و همینطور یکپارچه‌سازی خانه هوشمند، که به‌نوبه‌ی خود، مالکان را در برابر تهدیدات امنیتی حفاظت می‌کند.

همانطور که اشاره شد، هوش مصنوعی برای حفاظت بیشتر، علاوه بر تشخیص صوتی، تشخیص چهره را در برنامه کار خود دارد. با قابلیت تشخیص چهره، حتی حرکات غیر معمول و هیجانی قابل تشخیص است.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: خانه‌ هوشمند با هوش مصنوعی به خانه‌ای گفته می‌شود که بتواند سبک زندگی کاربر را شناسایی کرده و با پاسخ‌دهی سریع، شرایط را مطابق نیاز تنظیم کند.

(برای آشنایی با به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: سیستم امنیتی پیشرفته با هوش مصنوعی

دستگاه‌هایی که مجهز به هوش مصنوعی هستند، این قابلیت را دارند که اشیاء یا چهر‌ه‌ها را با توجه به نوع الگوی تعریف شده، تشخیص دهند. برای تشخیص چهره، به عنوا مثال، مدل استخوان گونه، چشم‌ها، چانه و غیره را با داده‌های موجود مقایسه کرده و در صورت مغایرت از طریق تلفن همراه به کاربر آلارم می‌دهد.

در سیستم امنیتی هوشمند، گزارش ورود و خروج افراد، از طریق گوشی همراه به کاربر گزارش می‌شود. اکثر دوربین‌های مداربسته هوشمند با قابلیت تشخیص چهره، حضور افراد ناشناس را در بین اعضای خانواده، دوستان و حتی حیوانات خانگی را درک می‌کنند و حتی روی آن‌ها زوم کرده و با ثبت عکس، کاربر را مطلع می‌کنند.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: هوش مصنوعی گوش و چشم همیشه بیدار شما در خانه و محل کار است. آن‌ها بصورت 24 ساعته، تمامی جزئیات را به دقت بررسی کرده و در صورت مغایرت، سریعا شما را آگاه خواهند کرد.

(برای آشنایی با این صفحه را از دست ندهید.)

کاربرد هوش مصنوعی در دوربین‌های مداربسته هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند به لطف هوش مصنوعی، نقشی حیاتی در امنیت خانه ایفا می‌کند. این دوربین‌ها می‌توانند ویدیوها را باکیفیت HD ضبط کرده و بطور خودکار آن‌ها را برای بررسی‌های بیشتر، در فضای ابری ذخیره کند.

جدا از دوربین‌های امنیتی، هوش مصنوعی در قفل‌ هوشمند نیز کارایی خوبی دارد. بهترین اتفاق اینکه، شما را از شر کلیدهای فیزیکی راحت می‌کند! امکان دسترسی موقت به دوستان و مهمان‌ها، ثبت تصاویر و پخش فیلم از افرادیکه پشت درب خانه منتظر هستند، قفل و باز شدن خودکار و مواردی اینچینی، از مزایای قفل‌ و است.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: دوربین مداربسته هوشمند قابلیت تشخیص چهرهدارد، به این معنا که اگر در بین اعضای خانواده چهر‌ه‌ی جدیدی را بیابید، روی آن زوم کرده و حضور آن را سریعا به کاربر اطلاع می‌دهد.

هشداردهنده‌ی دود از طریق هوش مصنوعی

هشداردهنده‌های دود با تجزیه و تحلیل هوای محیط، حضور دود، غبار و یا مونوکسید کربن را تشخیص داده و محل دقیق وقوع حریق را اعلام می‌کنند. هشداردهنده‌های دود بمحض اطمینان از نشانه‌های آتش، با صدای آژیر کاربران را آگاه می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: هشداردهنده‌ دود از اجزای مهم در ایجاد ایمنی از آتش‌سوزی یا پخش گازهای سمی در محیط است.

(برای آشنایی با به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره

قدرتِ هوش مصنوعی در توانایی یادگیری و تقلید عادت‌های انسان‌ها است. پیشرفت‌های اخیر در سیستم اتوماسیون خانه هوشمند منجر به بکارگیری بیشتر هوش مصنوعی از نظر ارتباط ابری، یادگیری الگوهای رفتاری انسان‌ها و خودکارسازی دستگاه‌های بر اساس سلایق کاربر است.

هوش مصنوعی، با تشخیص صدا و تصویر، بصورت اتوماتیک، فعالیت‌های مختلف روزانه را در دست می‌گیرد: خاموش کردن چراغ‌ها وقتی درب از بیرون قفل می‌شود، راه‌اندازی جاروبرقی روباتیک در غیاب مالک، روشن شدن دستگاه تصفیه هواقبل از رسیدن صاحبخانه و خیلی از موارد دیگر.

‌کولر مجهز به هوش مصنوعی

کولر هوشمند با تشخیص تعداد و همینطور تشخیص چهره افراد خانه که از عادات آن‌ها باخبر است، مطبوع‌ترین دما را تنظیم می‌کند.

هوش مصنوعی در سیستم صوتی و تصویری هوشمند

در  که مجهز به هوش مصنوعی است، بر طبق برنامه تعریف شده، در زمان ورزش یا ریلکس کردن، موزیک با میزان ولوم مشخص پخش می‌شود.

سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند با هوش مصنوعی

با دستیار صوتی‌، بدون اینکه بخواهید دائما دما را تغییر دهید، بر اساس یادگیری عادات شما، دما را تنظیم می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: نقش هوش مصنوعی در کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های اضافه

و حالا به مهم‌ترین هدف از می‌رسیم: مصرف بهینه‌ی انرژی! هوش مصنوعی نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارد. مثلا در ، در زمانی‌که اتاق‌ها کاملا از نور خورشید روشن هستند، چراغ‌ها را خاموش یا در حداقل روشنایی قرار می‌دهد؛ با تشخیص ورود و خروج افراد، تمامی چراغ‌ها خاموش شده و با ورود افراد بر اساس آشنایی با عادات کاربران، نور چراغ‌ها را تنظیم می‌کند.

با وجود ترموستات هوشمند، در روزها دما پایین و در شب‌ها دما مطابق با نیاز کار تنظیم می‌شود. ، فقط در زمانیکه نیاز است به کار می‌افتد و در صورت عدم حضور افراد، خاموش می‌ماند. تحت این شرایط نه تنها در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود بلکه خرج و مخارج‌های جانبی نیز به حداقل می‌رسد.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های اضافه از اهداف اصلی هوشمند سازی است.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: نکات کلیدی برای اتوماسیون خانه هوشمند

امنیت داده‌ها و حریم خصوصی

با هک خانه هوشمندی که مجهز به هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء است، امنیت خانه به‌خطر می‌افتد. طبق تحقیقات انجام شده با بی‌صدا کردن دستیارهای صوتی (الکسا، آمازون و غیره) راه نفوذی برای است. البته که در دنیای دیجیتال ایمنی صد در صدی وجود ندارد، اما روش‌هایی برای جلوگیری هک خانه هوشمند وجود دارد.

ادغام مناسب هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

ادغام درست هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء موجب عملکرد صحیح‌تر دستگاه‌ها می‌شود. مثلا دوربین‌های امنیتی معمولی به محض برخورد با تهدیدی، بصورت خودکار آلارم می‌کشند، اما با یکپارچه سازی مناسب هوش مصنوعی، به طور فعالانه به کاربر هشدار می‌دهند تا خود کنترل موقعیت را در دست گیرد.

سازگاری دستگاه‌ها

قابلیت سازگاری و همکاری دستگاه‌ها از موارد مهمی است که باید در هر اتوماسین خانه هوشمند مورد توجه قرار گیرد. کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند، بدون قابلیت همکاری و ارتباط بین معنایی ندارد!

پشتیبانی

پشتیبانی بخش جدایی ناپذیر و مهم هر کسب و کاری است. افرادیکه در خانه‌های هوشمند زندگی می‌کنند، بی برو برگرد در محیط اینترنت اشیا با چالش‌ها متعددی روبرو خواهند شد. شرکت‌هایی که خدمات بهتر و خوبی ارائه می‌دهند، همیشه پیشتاز هستند.

ادغام هوش مصنوعی و دستیارهای صوتی

ادغام هوش مصنوعی و کنترل‌های صوتی، کاربر را قادر می‌سازد تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، به هدف برسند. کنترل دستگاه‌ها و لوازم خانگی از طریق صدا باید در اولویت قرار بگیرند.

برای خرید محصولات برکر می توانیدبا ما در تماس باشید.