عمومیکسب و کار ایرانی

نکاتی برای نگهداری تایر

علت فرسوده شدن لاستیک ماشین

لاستیک ها جزو بخش های مصرفی خودرو محسوب می شوند و طبیعی است که پس از گذشت مدت زمانی فرسوده و مستهلک شوند هرچند نگهداری لاستیک خودرو بصورت اصولی می تواند روی افزایش طول عمر آنها تاثیر مثبت داشته باشد. البته وقوع برخی اتفاقات می تواند روند فرسودگی لاستیک ها را تسریع کند. از جمله مواردی که باعث فرسوده شدن لاستیک می شوند می توان به کارکرد بالا، حمل بار بیشتر از ظرفیت متعارف خودرو، تردد در مسیرهای ناهموار و خشن، وجود مشکل در فرمان و جلوبندی، عدم تنظیم باد لاستیک، برخورد شدید با کناره جدول ها، تغییرات دمایی شدید لاستیک و… اشاره کرد.

چگونه لاستیک ماشین را نرم کنیم؟

برای نرم کردن لاستیک خودرو می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

قبل از شروع به رانندگی حدود 10 الی 15 دقیقه با سرعت کم و در یک مسیر صاف خودرو را حرکت دهید تا لاستیک ها گرم ونرم شوند. اگر لاستیک های شما بسیار خشک هستند می توانید فشار هوای آن را کمی کاهش دهید؛ اما مطمئن شوید که فشار هوا هرگز کمتر از حداقل مقدار مشخص شده برای لاستیک ها نباشد. از اسپری های نرم کننده لاستیک خودرو استفاده کنید. این اسپری ها معمولاً در فروشگاه های خودرو وجود دارند و به راحتی قابل استفاده هستند. درهرصورت قبل از استفاده از هر یک از روش های فوق بهتر است مطمئن شوید که این روش ها مناسب برای لاستیک های شما هستند و هیچ گونه خطری برای آن ها وجود ندارد.

نکات سلامت لاستیک خودرو

برای اینکه لاستیک خودروی شما طول عمر بیشتری داشته باشد و بتواند در درازمدت عملکرد خود را حفظ کند باید این موارد را مدنظر داشته باشید:

فشار هوا: فشار هوای مناسب در لاستیک های خودرو باعث کاهش سایش، صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش خطر ترکیدن لاستیک می شود؛ بنابراین باید فشار هوای لاستیک های خودرو را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.

تعویض به موقع لاستیک: لاستیک های خودرو باید در زمان مناسب و با توجه به میزان سایش و کارکرد آن ها تعویض شوند. از جمله نشانه های زمان تعویض لاستیک می توان به کاهش آج لاستیک، وجود برآمدگی غیرعادی روی لاستیک، ترک های ریز روی دیواره و… اشاره داشت.

رعایت الزامات سازنده لاستیک: لاستیک خودرو ویژگی های خاصی همچون حداکثر سرعت و بار مجاز دارد و تخطی از آن می تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد. برای ایمنی باید لاستیک هایی با حداکثر سرعت مناسب برای خودروتان انتخاب کنید.

انبار کردن لاستیک: درصورتی که لاستیک ها برای مدت طولانی انبار می شوند باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند تا آسیب نبینند.

رعایت سایز مناسب لاستیک با مشخصات خودرو: نباید از لاستیک های خودرو با سایز نامناسب یا کوچک تر یا بزرگ تر از سایز مناسب برای خودرو استفاده کرد.

رعایت حداکثر بار مجاز لاستیک: حمل بار بیش از حد مجاز مشخص شده برای لاستیک های خودرو عواقب ناگواری در پی خواهد داشت زیرا بار بیش از حد مجاز می تواند باعث افزایش فشار و سایش لاستیک ها شود.

توجه به شکل ظاهری لاستیک: باید از عدم وجود ترکیدگی و خراشیدگی روی لاستیک مطمئن شد چون این مسائل ممکن است باعث افزایش خطر ترکیدن لاستیک شود.

عدم استفاده از لاستیک های قدیمی: استفاده از لاستیک های قدیمی و خراب شده ممکن است باعث افزایش خطر حادثه شود.

عدم استفاده از مواد شیمیایی قوی بر روی لاستیک های خودرو: استفاده از چنین مواردی ممکن است باعث تغییر خواص و افت کیفیت لاستیک ها شود.

عدم قرار دادن خودرو بر روی سطح نامناسب: نباید لاستیک را روی سطوحی مانند برف یا یخ انبار کرد زیرا این موضوع ممکن است باعث آسیب به لاستیک های خودرو شود.

توجه به نکات بالا باعث افزایش طول عمر لاستیک و بهبود عملکرد آن خواهد شد؛ اما به گفته امداد خودرو اصفهان نکات مهمی نیز وجود دارند که پایان عمر لاستیک و فرسودگی آن را نشان می دهند. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

کاهش آج روی لاستیک: هنگامی که عمق آج های روی سطح لاستیک به حدی کاهش یابد که بیش کمتر از 2 میلی متر شود لاستیک باید تعویض شود.

سایش نامناسب: هرگاه سایش روی سطح لاستیک نامناسب باشد و شکاف یا ترک در لاستیک قابل دیده شود لاستیک باید تعویض شود.

دیده شدن سیم های فولادی: هرگاه سیم های فولادی درون لاستیک برای شما قابل مشاهده باشد لاستیک باید فورا تعویض شود.

تغییر رنگ: هرگاه رنگ لاستیک از سیاه به خاکستری تغییر یابد یا رنگ آن مشکوک به نظر برسد، لاستیک باید تعویض شود.

وجود فرورفتگی در لاستیک: هنگامی که سطح لاستیک غیر صاف باشد و فرورفتگی هایی در آن به وجود آید لاستیک باید تعویض شود.

تاریخ تولید: هرگاه از عمر لاستیک بیش از پنج سال گذشته باشد باید تعویض شود حتی اگر هنوز در شرایط عالی باشد.

علت خشک شدن لاستیک خودرو

 • خشک شدن لاستیک خودرو ناشی از چندین عامل است که با گذشت زمان باعث شکنندگی آن می شود. بعضی از این عوامل شامل موارد زیر هستند:
 • تغییرات مواد شیمیایی لاستیک: در هوای گرم و خشک تعریق از سطح لاستیک باعث حذف مواد روغنی و مرطوب آن شده و خشک شدن لاستیک را تسریع می کند.
 • نور آفتاب: پرتو UV نور آفتاب می تواند منجر به شکستن پلیمرهای لاستیک شده و باعث خشک شدن آن شود.
 • دمای بالا: دمای بالا نیز می تواند باعث خشک شدن لاستیک شود زیرا تبخیر روغن های طبیعی لاستیک را در پی خواهد داشت.
 • انبار کردن نامناسب: درصورتی که لاستیک در محیط خشک و گرم انبار شود، خشک شدن آن بیشتر خواهد شد.
 • استفاده نامناسب: رانندگی با فشار کم لاستیک ها و یا تعویض نکردن لاستیک های قدیمی می تواند باعث خشک شدن آن ها شود.
 • مواد شیمیایی: استفاده از مواد شیمیایی نامناسب برای تمیز کردن لاستیک ها می تواند باعث خشک شدن آن ها شود.
 • عدم استفاده مداوم: عدم استفاده مداوم لاستیک های خودرو نیز یکی دیگر از دلایل خشک شدن آنها خواهد بود.

نکات تعویض لاستیک

زمانی که برای خرید لاستیک جدید خودرو تصمیم گرفتید باید مواردی را مدنظر قرار دهید:

 • سایز لاستیک: همیشه باید به سایز لاستیک های خودرو توجه کنید و لاستیک مناسب با سایز و نوع خودروی خود را انتخاب کنید.
 • کیفیت لاستیک: کیفیت لاستیک بسیار مهم است. همیشه سعی کنید لاستیک با کیفیت بالا را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که لاستیک موردنظر شما گواهینامه های استاندارد را دارد.
 • شرایط جاده: شرایط جاده ای که معمولاً در آن شما رانندگی می کنید باید در انتخاب لاستیک های خودرو موردتوجه قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر شما در مناطقی با زمستان سرد و بارانی زیاد زندگی می کنید، لاستیک های خودروی شما باید دارای دیواره و آج مناسب برای چنین شرایطی باشند.
 • توجه به تاریخ تولید لاستیک: هنگامی که لاستیک خودرو را انتخاب می کنید باید به عمر آن توجه کنید و لاستیک جدیدتر را انتخاب کنید. همچنین بهتر است لاستیک هایی با تاریخ تولید نزدیک به تاریخ خرید انتخاب کنید.
 • قیمت: قیمت نباید تنها فاکتور تصمیم گیری شما در خرید لاستیک باشد. همیشه سعی کنید محصول با کیفیت مناسب و با قیمت مناسب را انتخاب کنید.
 • کارایی لاستیک: هنگام خرید لاستیک های خودرو باید به کارایی آن مانند عملکرد در بارندگی و جاده های خشک و مسیرهایی با سرعت بالا توجه کنید.
 • نوع خودرو: لاستیک های خودرو برای خودروهای مختلفی طراحی شده اند و باید لاستیکی را انتخاب کنید که با نوع خودروی شما مناسب باشد مانند خودروهای سواری، شاسی بلند، ون و …
 • شرایط جوی: شما باید لاستیک هایی را انتخاب کنید که در شرایط جوی مختلف عملکرد خوبی داشته باشند، مانند باران، برف و یخ.
 • دیگر عوامل: برخی از دیگر عواملی که در خرید لاستیک باید موردتوجه قرار بگیرند عبارت اند از: صدای لاستیک در حین حرکت، پایداری در خط مستقیم و در پیچ ها و همچنین حجم و وزن لاستیک.

مدت زمان نگهداری لاستیک در انبار

نگهداری صحیح از لاستیک در انبار بیشترین عمر ممکن آن را تضمین می کند. بااین حال اگر لاستیک های خودرو را در شرایط نامناسبی نگه داری کنید ممکن است لاستیک ها قبل از عمر مفیدشان فرسوده شوند. لاستیک خودرو را در محیط خنک و خشک ذخیره کنید و برای جلوگیری از خشک شدن از تماس غیرمستقیم با گرما یا نور خورشید جلوگیری کنید. همچنین در طول زمان لاستیک های خودرو بهتر است برای پیشگیری از تغییر شکل دائمی آن ها چرخانده شوند. بااین حال مدت زمان مناسب نگهداری لاستیک خودرو در انبار معمولاً بین 1 تا 5 سال است. بهترین روش برای بررسی وضعیت لاستیک در انبار، بررسی تاریخ تولید آن است.