عمومیکسب و کار ایرانی

پرینتر لیزری چگونه کار می کند؟

تاریخچه پرینتر لیزری و چاپ لیزری

پرینتر لیزری توسط زیراکس در دهه 1960 و زمانی که ایده استفاده از لیزر برای کشیدن تصاویر بر روی درام دستگاه کپی برای اولین بار مورد توجه قرار گرفت، توسعه یافت. چاپگرهای لیزری به طور گسترده در دفاتر بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به طور کلی کارآمدتر از چاپگرهای جوهرافشان هستند.

وظیفه اصلی چاپگرها این است که تصاویر و متون مختلف را از کامپیوتر دریافت کرده و آنها را روی کاغذ پرینت کنند. کیفیت بالا و سریع بودن روند چاپ، از اصلی ترین مزایای یک پرینتر است و شما با  پرینتر رنگی می توانید پروژه های مختلف متنی و گرافیکی را با کیفیت بالا و خیلی سریع چاپ کنید.

عملکرد پرینترهای لیزری شبیه به دستگاه فتوکپی است. در واقع تولیدکنندگان، پرینترهای لیزری را با توجه به عملکرد دستگاه‌های فتوکپی ساخته اند. همانطور که می دانید در دستگاه فتوکپی، یک دسته نور شفاف از روی صفحه عبور می کنند تا تصویر موردنظر را روی صفحه کاغذ کپی کنند. پرینتر لیزری هم با همین روش کار می کند.

احتمالاً شما هم این تجربه را داشته‌اید که پس از مالش بعضی مواد به یکدیگر، شاهد ایجاد الکتریسته ساکن باشید. مثلا زمانی که یک بادکنک را به لباس پشمی خود بمالید، خواهید دید که بادکنک پلاستیکی جذب لباس پشمی می شود. در این فرآیند، الکترونها از سطح یک ماده کشیده می شوند و روی سطح ماده دیگری قرار می گیرند. چنین اتفاقی در پرینترهای لیزری نیز رخ می دهد. در پرینترهای لیزری، این نیروی الکترواستاتیکی است که باعث انجام شدن فرآیند چاپ می شود. الکترواستاتیک، نیرویی است که بارهای الکتریکی به هم وارد می کنند.

در نظر بگیرید که وقتی پرینتر لیزری روشن می شود، دسته‌ای از اشعه‌های لیزری به سمت عقب و جلو عبور داده می‌شوند تا تصویر موردنظر را روی استوانه‌ای ایجاد کنند که این استوانه نیز باردار است. نام این استوانه باردار، درام است. حالا تونر دستگاه نیز باردار می شود و به دلیل قانون جابجایی بارها، تونر تصویر را روی کاغذ منتقل می کند. در نهایت، تصویر منتقل شده روی کاغذ با گرمای فیوزر روی برگه ثابت می شود. با این روند، در پرینترهای لیزری بر خلاف دستگاه‌های فتوکپی نیازی به وجود سند فیزیکی برای چاپ نیست و می توان اسناد داخل کامپیوتر را خیلی سریع و راحت چاپ کرد.

 پرینتر لیزری چگونه کار می کند؟

پرینتر لیزری چیست؟ وقتی به دستگاه پرینتر دستور پرینت گرفتن از اسناد داده می شود، موتور پرینتر لیزری با دریافت سیگنال از طرف دستگاه شروع به کار می کند و فرآیند چاپ آغاز می شود.

چرخ شارژکننده به صورت الکترواستاتیکی، چرخ هدایت کننده را شارژ می کند. یک پرتوی لیزری به سمت آینه چندضلعی شلیک می شود و تصویری ایجاد می کند و این تصویر در جهت چرخ حساس به نور پخش می‌شود. سپس ذرات تونر به شکل الکترواستاتیکی جذب تصویر روی چرخ می شوند و سپس یک شارژ قوی‌تر باعث می شود تونر از روی درام به کاغذ جذب شوند. در نهایت تصویر از فیوزر می گذرد و با حرارت و فشار روی کاغذ ثابت می شود. پرتوهای لیزری رنگی از شیوه مشابه برای پرینت رنگهای آبی، قرمز، زرد و سیاه استفاده می کنند.

برای درک عملکرد پرینتر لیزری، ابتدا لازم است با اجزای مهم این پرینترها آشنا شوید. در ادامه این نوشته با اجزا و قطعات پرینترهای لیزری بیشتر آشنا خواهید شد.

اجزای سازنده و قطعات پرینتر لیزری

در درون یک پرینتر لیزری، شما یک منبع نور ثابت و یک آینه چندضلعی را مشاهده خواهید کرد. قطعه اصلی چاپ در پرینتر شامل یک چرخ شارژکننده، یک چرخ هدایت کننده کاغذ، درام، محفظه تونر و چرخ انتقال است. دستگاه فیوزر در این پرینترها، از چرخ فشاری و چرخ گرداننده تشکیل شده است.

تونر در پرینترهای لیزری

تونر (Toner)، یکی از بخش های بسیار مهم در پرینترهای لیزری است که وجودش برای پرینتر همان قدر مهم است که وجود جریان خون در رگها برای زندگی انسان اهمیت دارد. برای پرینت تصاویر و نوشته ها در پرینترهای جوهرافشان باید از جوهر استفاده کرد؛ اما در پرینترهای لیزری اوضاع کمی فرق می کند. وظیفه پرینت اسناد روی کاغذ در پرینترهای لیزری، برعهده تونر است. نکته ای که باید بدانید این است که تونر، معادل جوهر نیست؛ بلکه تونر ماده ای پودری شکل و خشک است که از اجزای ریزپلاستیکی تشکیل شده است که این ذرات به روش الکترواستاتیکی شارژ شده اند.

تونر، ترکیبی از رنگدانه ها و رزین ها و سایر مواد دانه ای است که به صورت ویژه برای موتور پرینتر لیزری تولید می شوند. تونر پرینتر لیزری، در واقع ماده حیاتی برای پرینترهای لیزری محسوب می شود. تونرها دقیقاً با هم یکی نیستند و هر دستگاه پرینتر لیزری، از تونر مخصوص به خودش استفاده می کند. درست است که تونر در پرینتر لیزری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، اما برای عملکرد صحیحش به دیگر قطعات پرینتر لیزری نیاز دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

درام در پرینترهای لیزری

در پرینترهای لیزری، درام (Drum) قطعه بسیار مهمی است که شکل استوانه‌ای دارد. درام به وسیله یک سیم با جریان الکتریکی مثبت شارژ می شود. زمانی که درام در پرینتر می چرخد، لیزر به سطوح قابل چاپ تابانده می شود. حالا درام، پودر سیاه و باردار تونر را روی کاغذ منتقل می کند. این پودر بسیار ریز است و فقط به قسمتهایی از کاغذ می چسبد که بار منفی دارد. انتقال بارهای مثبت به کاغذ با بار منفی، به دلیل انتقال الکترواستاتیکی صورت می گیرد.

 فیوزر در پرینترهای لیزری

فیوزر (Fuser)، یک غلطک گرم در پرینتر لیزری است که کاغذ از وسط آن عبور می کند تا پودرهای ریخته شده روی کاغذ با این حرارت و فشار ذوب شوند و داخل الیاف کاغذ قرار بگیرند.

انواع پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری از بهترین انتخاب‌ها برای انجام کارهایی مانند چاپ، اسکن، کپی و فکس هستند؛ اما این پرینترها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرینترهای لیزری تک کاره و چند کاره

پرینترهای تک کاره، تنها یک کار را انجام می‌دهند و آن کار، پرینت و چاپ اسناد متنی و گرافیکی روی کاغذ است. اما پرینترهای چندکاره امکانات مختلفی برای فکس، اسکن، چاپ و کپی اسناد دارند. پرینترهای چندکاره بیشتر برای اداره ها، شرکت ها و محیط های فروشگاهی استفاده می شود؛ زیرا در محیط‌های کاری باید کارهایی مانند فکس، پرینت و کپی مدارک به صورت مرتب انجام شود. خرید و نگهداری پرینترهای چندکاره هزینه بیشتری نسبت به پرینترهای تک کاره دارد؛ اما برای کاربردهای خانگی می توان تنها به داشتن یک پرینتر تک کاره باکیفیت بسنده کرد.

سرعت و کیفیت چاپ پرینترهای تک کاره بالا است و به آسانی می توان از آنها استفاده کرد. تعمیر پرینترهای تک کاره راحت است و فضای کمی را اشغال می کند. اندازه پرینترهای چندکاره بزرگتر از پرینترهای تک کاره است. پرینترهای رنگی چندکاره به قدری کیفیت بالایی دارند که تنها در دفاتر فنی و مهندسی یا مراکز ارائه دهنده خدمات چاپ از آنها استفاده می‌شود. پرینترهای لیزری سه کاره و پرینترهای لیزری چهار کاره از جمله انواع پرینترهای چندکاره هستند.

منظور از پرینترهای سه کاره چیست؟

پرینترهای لیزری سه کاره، قابلیت انجام سه وظیفه از جمله چاپ، کپی و اسکن را دارند و وجودشان برای مراکز آموزشی و اداری بسیار کاربردی است.

منظور از پرینترهای چهار کاره چیست؟

پرینترهای لیزری چهارکاره می توانند چهار وظیفه مشخص از جمله چاپ، اسکن، کپی و فکس را انجام دهند. در پرینترهای چندکاره برای استفاده از قابلیت فکس باید از کابل تلفن برای اتصال به خط تلفن ثابت استفاده کرد.

پرینترهای لیزری رنگی و سیاه و سفید

همانطور که از نامشان پیداست، می توانند اسناد را در طیف های رنگی متنوع چاپ کنند؛ اما پرینترهای سیاه و سفید تنها امکان چاپ اسناد در رنگ سیاه را دارند. در پرینترهای سیاه و سفید از یک کارتریج استفاده می شود؛ اما در پرینترهای رنگی از 4 کارتریج رنگی برای پرینت رنگهای مختلف استفاده خواهد شد.

به دلیل پیچیده بودن پرینترهای رنگی و بالا بودن قیمت کارتریج‌های رنگی، هزینه خرید و نگهداری پرینترهای رنگی از پرینترهای سیاه و سفید بیشتر خواهد بود. البته سرعت پرینترهای سیاه و سفید از سرعت پرینترهای رنگی بیشتر است؛ زیرا چاپ تصاویر و عبور از 4 کارتریج رنگی مختلف به زمان بیشتری نیاز دارد. با داشتن پرینترهای رنگی، شما می توانید تصاویر و فایل‌های گرافیکی را با کیفیت بالا و رنگهای جذاب چاپ کنید.

حالا که با انواع پرینترهای لیزری آشنا شده‌اید، ممکن است فکر کنید که باید بهترین و حرفه ای ترین پرینتر را برای خود خریداری کنید؛ اما بهتر است ابتدا هدف اصلی از خرید پرینتر را مشخص کنید و دقیقا همان مدل پرینتری را انتخاب کنید که برای نیازهای شما مناسب است. مثلا اگر فریلنسر یا دانشجو هستید و گاهی اوقات نیاز دارید تا برگه‌های موردنظرتان را پرینت بگیرید، داشتن یک پرینتر تک کاره سیاه و سفید برای شما مناسب است و می توانید با هزینه کمتر، این پرینتر را خریداری کنید و برای کارهای مهم خود از آن استفاده کنید.

کارتریج پرینتر لیزری

همانطور که قبلاً گفتیم تونر، جوهر نیست. جالب اینجاست که خیلی ها کارتریج و تونر را هم با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ اما تونر و کارتریج نیز با هم فرق دارند. تونر پرینتر لیزری در کارتریج آن نگهداری می شود و تمام فرآیند چاپ با استفاده از مواد تونر صورت می گیرد.

در پرینتر لیزری سیاه و سفید، تنها یک کارتریج وجود دارد که تونرش سیاه رنگ است؛ اما در پرینتر لیزری رنگی، 4 کارتریج مختلف با رنگهای متفاوت وجود دارد تا بتوانند انواع متون و تصاویر رنگی را به خوبی روی کاغذ چاپ کنند.

برندهای برتر و صاحب تکنولوژی پرینتر لیزری

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه ساخت پرینترهای لیزری فعالیت می کنند؛ اما برندهایی مانند کانن (Canon)، اچ پی (HP)، سامسونگ (Samsung)، اپسون (Epson) و برادر (Brother) از جمله برندهای برتر در زمینه ساخت پرینترهای لیزری هستند که تا به حال پرینترهای باکیفیتی را به بازار ارائه کرده اند.

و در بین این برندها، پیشرو و  صاحب تکنولوژی‌ هستند و به دلیل استقبال مصرف‌کنندگان از پرفروشترین پرینترهای لیزری در بازار ایران هستند.

نکات مهم در هنگام استفاده از پرینتر لیزری

اگر قصد استفاده از پرینترهای لیزری را دارید، خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید:

قابلیتهای جذاب پرینترهای لیزری

معمولاً پرینترهای لیزری، قابلیت های جذاب و خاصی دارند. یکی از قابلیت های پرینترهای لیزری، امکان Auto on و Auto off است؛ یعنی زمانی که دستگاه در حالت چاپ نیست، به صورت خودکار به خواب می رود و بعد از ارسال دستور مجدد برای چاپ روشن می شود. این موضوع باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود. یکی دیگر از قابلیت های جذاب پرینترهای لیزری، قابلیت چاپ از راه دور یا eprint است که به شما این امکان را می دهد که بدون نشستن پشت سیستم، کارهای مختلفی مانند چاپ و پرینت را انجام دهید.

سریع ترین و مطمئن ترین راه برای خرید پرینتر لیزری تک کاره یا چندکاره این است که دستگاه موردنظر خود را به صورت اینترنتی خریداری کنید. در سایت شرکت ، شما می توانید انواع پرینتر لیزری رنگی و سیاه و سفید، تک کاره و چندکاره، با برندهای HP و Canon را همراه با بهترین قیمت مشاهده کنید و مناسب ترین و بهترین پرینتر لیزری را با گارانتی معتبر خریداری کنید.

ما به شما کمک می کنیم تا پرینتر موردنظر خود را با خیال راحت خریداری کنید. محصولات ما پس از خرید همراه با ضمانت نامه و گارانتی معتبر برای شما ارسال می شوند. بنابراین اگر قصد خرید پرینتر لیزری درجه یک و باکیفیت را دارید، همین حالا به فروشگاه اینترنتی ما سر بزنید و پرینتر موردنظر خود را از میان ده‌ها مدل پرینتر انتخاب کنید