عمومیکسب و کار ایرانی

چرا ماشین ظرفشویی بوش ارور میده

کد خطا یا ارور ماشین ظرفشویی بوش

برای تعمیر ظرفشویی دراصفهان لطفا کلیک کنید .مدل های مختلف ماشین ظرفشویی بوش، مجهز به سیستم تشخیص خودکار کد خطا یا ارور هستند. چنانچه خطایی در دستگاه رخ دهد، کد خطا یا ارور ظرفشویی بوش روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود. بسته به نوع خطا، این ارورها می‌توانند به صورت متناوب نمایش داده شوند یا اینکه فقط یک ارور خاصروی صفحه نمایش ظاهر شود.

ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش

اتصالات المنت هیتر یا المنت حرارتی آسیب دیده است. اگر کد خطا یا ارور E01 یا F01 ماشین ظرفشویی بوش رخ داد، به احتمال زیاد المنت هیتر سوخته است و باید تعویض شود.

ارور E02 یا F02 ماشین ظرفشویی بوش

این خطای سیستمی می‌تواند به صورت متناوب به همراه ارور E01 ظاهر شود. این ارور ظرفشویی بوش نشان دهنده عملکرد نادرست سنسور درجه حرارت آب است. برای یافتن دلیل این عملکرد نادرست، لازم است اتصالات مقاومت سنسور درجه حرارت با استفاده از مولتی متر اندازه گیری شود (باید تقریبا 50 اهم باشد).

ارور E09 یا F09 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش مربوط به المنت خطی ظرفشویی است. به ویژه ارور E09 ظرفشویی بوش در مدل‌هایی رخ می‌دهد که المنت هیتر در موتور ظرفشویی قرار دارد. این کدخطا می‌تواند با جایگزینی المنت هیتر رفع شود.

تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی بوش خود را به کاراباما بسپارید پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

ارور E10 یا F10 ماشین ظرفشویی بوش

علت بروز ارور E10 یا F10 ماشین ظرفشویی بوش مشکل در المنت هیتر است. در چنین مواردی باید هر گونه انسداد، گرفتگی، وجود جسم خارجی و وجود رسوبات آهکی بررسی شود چرا که این مشکلات می‌تواند آب را از تعامل درست با المنت باز نگه دارد.

ارور ظرفشویی بوش کدخطای E11 یا F11

کد خطای E11 نشان دهنده این است که برق به سنسور حرارتی نمی‌رسد یا اتصال بین ماژول کنترل و سنسور درجه حرارت ایراد دارد. همچنین لازم است موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرند:

 • اتصالات سنسور درجه حرارت
 • بررسی سیم کشی از سنسور درجه حرارت به بخش آسیب‌دیده
 • اتصالات ماژول کنترل

کد خطا یا ارور E12 یا F12 ماشین ظرفشویی بوش

کد خطای E12 در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش دیده می‌شود که دلیل آن وجود مقدار زیادی گرد و خاک یا کثیفی روی المنت هیتر است. گاهی اوقات پس از راه اندازی مجدد ماشین ظرفشویی ارور E09 به جای E12 ظاهر می‌شود که این همان مشکل را نشان می‌دهد.

ارور E03 یا F03 ماشین ظرفشویی بوش

این ارور ظرفشویی بوش زمانی نشان داده می‌شود که دستگاه نتواند در زمان مشخص آبگیری کند. برای رفع این ارور باید موارد زیر بررسی شود:

 • بررسی سیستم آبرسانی
 • فیلترها که مقابل شلنگ پرکننده در ورودی ماشین ظرفشویی نصب شده است باید برای هرگونه انسداد و گرفتگی بررسی شود.
 • بررسی شیر پر کن
 • بررسی سنسور سطح آب برای هر گونه مشکل و عملکرد نامناسب
 • بررسی پمپ برای هر گونه خطا و اشکال

ارور E05 یا F05 ماشین ظرفشویی بوش

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که ماشین ظرفشویی بیش از حد لازم آب دریافت کرده است و سنسور آب نمی‌تواند این روند را متوقف کند. بنابراین مشکلی در رابطه با سنسور سطح آب بوجود آمده است. برای رفع کد خطا یا ارور E05 یا F05 باید:

 • سنسور سطح آب مخزن برای هر گونه گرفتگی و کثیفی مورد بررسی قرار بگیرد.
 • اتصالات و سیم کشی مربوط به سنسور برای هر گونه آسیب و سوختگی مورد بررسی قرار بگیرد.
 • شیر پر کن برای هر گونه آسیب احتمالی بررسی شود. شاید به هر دلیلی، شیر پر کن به طور کامل بسته نشود و آب همچنان وارد ماشین ظرفشویی شود.

در موارد نادری چنین خطایی ناشی از عملکرد بد واحد کنترل ماشین ظرفشویی است که باید توسط تکنسین متخصص بررسی شود.

ارور ظرفشویی بوش کدخطای E08 یا F08

این ارور ماشین ظرفشویی بوش زمانی نشان داده می‌شود که دستگاه نتواند در زمان مشخص آبگیری کند. به این معنا که ماشین ظرفشویی نمی‌تواند مقدار مناسب آب را روی پالت برساند. این امر باعث می‌شود که موتور ظرفشویی نتواند روشن شود و المنت هیتر به درستی عمل کند.

ارور E13 یا F13 ماشین ظرفشویی بوش

علت نمایش این کدخطای ماشین ظرفشویی بوش دمای بیش از حد آب است. در چنین مواقعی بررسی کنید که آیا ماشین ظرفشویی به یک منبع آب گرم متصل است؟ اگر چنین است باید به آب سرد تغییر پیدا کند.

ارور E16 یا F16 ظرفشویی بوش

ارور E16 زمانی رخ می‌دهد که ماشین ظرفشویی بوش شما نتواند آب ورودی را قطع کند. در واقع ورود آب به داخل ظرفشویی کنترل نشده است. اغلب ارور E16 زمانی اتفاق می‌افتد که یک جسم خارجی به همراه آب وارد شیر ورودی شود و در آنجا گیر کند. برای رفع این کدخطا موارد زیر باید چک شود:

 • شیر پر کن باید برای وجود هر گونه جسم خارجی بررسی و پاک سازی شود.
 • سنسور سطح آب باید بررسی شود (فقط هنگامی که ماشین ظرفشویی خاموش است، اگر آب با شدت جریان نداشت.)
 • بررسی کنید آیا کف زیادی به خاطر مواد شوینده ایجاد شده است؟ (اگر خطای E16 در طی فرآیند شستشو رخ داده باشد.)

ارور E17 یا F17 ماشین ظرفشویی بوش

این ارور بدان معناست که شیر ورودی روی هم افتاده است (اورلپ) یا اینکه به دلیل فشار بیش از حد آب بسته نمی‌شود. در این مواقع کافی است دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید. اگر پیوسته فشار در لوله آب زیاد باشد، شیر منبع آب بالای لوله قائم را کمی ببندید.

در مواردی هنگام بروز ارور E17/F17 لازم است سنسوری که مقدار آب وارد شده به دستگاه را اندازه گیری می‌کند، بررسی شود.

ارور E18 یا F18 ماشین ظرفشویی بوش

در صورت پاین بودن سطح آب این ارور ظرفشویی بوش نشان داده می‌شود. این امر ممکن است به دلیل وجود مشکل در شیر آب باشد که باید توسط تکنسین بررسی شود.

کدخطای E19 یا F19 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E19 مربوط به وجود مشکل در قسمت جا قرصی ماشین ظرفشویی است و نیاز است اتصالات مربوط به آن چک شود.

ارور E21 یا F21 ماشین ظرفشویی بوش

اگر مشکلی در پمپ ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و پمپ آب را تخلیه نکند، کد خطا یا ارور E21 یا F21 رخ می‌دهد. برای رفع ارور بررسی کنید که پمپ تخلیه دچار انسداد نشده باشد. در صورت وجود نقص فنی در پمپ از یک مرکز معتبر راهنمایی بگیرید.

ارور E07 یا F07 ظرفشویی بوش

این ارور ظرفشویی بوش زمانی رخ می‌هد که ظروف به درستی در سبدهای ماشین ظرفشویی چیده نشده‌اند و برخی از ظروف سوراخ‌هایی که آب را از بانکرهای ماشین ظرفشویی پمپ می‌کنند، کیپ کرده است. همچنین سوراخ‌ها می‌توانند بوسیله کثیفی و گرد و خاک مسدود شوند.

ارور E22 یا F22 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E22 ماشین ظرفشویی بوش نشان می‌دهد که یکی از فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف است یا اینکه مشکلی در رابطه با پمپ وجود دارد. (اگر چرخش یکی از پروانه‌ها یا همان آب پاش ها متوقف شود).

ارور E24 یا F24 ماشین ظرفشویی بوش

هنگامی که صفحه نمایش این ارور را نشان می‌دهد، به معنی این است که شیلنگ تخلیه خم یا مسدود شده است.

ارور E25 یا F25 ماشین ظرفشویی بوش

خطای E25 یا F25 زمانی اتفاق می‌افتد که نازل پمپ یا شیلنگ تخلیه در پایه مسدود شده باشد. برای رفع این مشکل، باید انشعابات لوله و شیلنگ تخلیه برای از بین بردن هر گونه انسداد تمیز شوند و پروانه پمپ نیز بررسی شود.

ارور E04 یا F04 ظرفشویی بوش

کد خطای E04 یا F04 به این معناست که سنسور کنترل فشار و جریان آب عملکرد خود را به درستی انجام نمی‌دهد. این سنسور یا خراب شده است یا اینکه به دلیل مسدود شدن درست کار نمی‌کند.

ارور E06 یا F06 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E06 نشان می‌دهد که سنسور کیفیت آب خراب شده است. برخی مواقع این سنسور با تعویض اتصالات سوخته قابل تعمیر است اما در 95% موارد نیاز به تعویض دارد.

ارور E14 یا F14 ماشین ظرفشویی بوش

این ارور ظرفشویی بوش نشان می‌دهد سنسوری که مقدار آب ورودی به ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند، به درستی کار نمی‌کند. برای رفع این کدخطا و تعویض سنسور از یک تکنسین کمک بگیرید.

ارور E15 یا F15 ماشین ظرفشویی بوش

در ماشین ظرفشویی‌های جدید بوش که مجهز به سیستم توقف آب هستند، در صورت نشت آب این ارور رخ می‌دهد. در صورت بروز چنین خطایی:

 • سینی ظرفشویی باید برای هر گونه نشتی بررسی شود.
 • شیلنگ‌ها باید بررسی شوند.
 • سایر قطعات باید برای هر گونه اشکال چک شود.

ارور E26 یا F26 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E26 به دلیل وجود مشکل در سوئیچ/ تنظیم کننده آب رخ می‌دهد. سوئیچ آب باید بررسی شود و در صورت لزوم تعویض شود.

ارور E28 یا F28 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E28 به دلیل وجود مشکل در سنسور کثیفی آب رخ می‌هد و از علائم آن وجود آب کثیف داخل ظرفشویی و تمیز نبودن ظروف است.

کدخطای E30 یا F30 ظرفشویی بوش

ارور E30 نشان دهنده یک اشکال در سیستم الکتریکی یا الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش است. برای رفع این ارور ظرفشویی بوش، یکبار دستگاه را ریست کنید.

ارور E23 یا F23 ماشین ظرفشویی بوش

ارور E23 مانند ارور E20 است، با این تفاوت که این مشکل الکتریکی مربوط به پمپ تخلیه است و در صورت لزوم باید پمپ تخلیه تعویض شود.

ارور E27 یا F27 ماشین ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی را مستقیما به برق وصل کنید، ممکن است با خطای E27 مواجه شوید. نوسانات ولتاژ می‌تواند تأثیر قابل توجهی روی لوازم الکتریکی داشته باشد. حتی می‌تواند باعث سوختن دستگاه شود. بنابراین اگر صفحه نمایش ماشین ظرفشویی شما اغلب ارور E27 را نشان می‌دهد، دستگاه را با تنظیم ولتاژ مناسب به شبکه وصل کنید تا مشکل حل شود.

کد خطا یا ارور E31 یا F31 ظرفشویی بوش

خطای E31 مربوط به هیتر یا پمپ حرارتی قسمت زئولیت دستگاه است. ممکن است صرفا اتصالات هیتر جدا شده باشد. در این صورت ابتدا اتصالات و سیم کشی‌ها را بررسی کنید. سپس به کمک ولت متر یا اهم متر ولتاژ یا مقاومت هیتر را اندازه گیری نمایید و در صورت معلوم شدن خرابی این قطعه، آن را تعویض کنید.

کلام پایانی

کدخطا یا ارور ظرفشویی بوش در واقع نوعی هشدار است و به شما اطلاع می‌دهد دستگاه‌تان دچار نقص فنی شده و باید سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید. توصیه می‌شود در صورتی که تخصص کافی برای رفع ارور پیش آمده ندارید، از یک تکنسین متخصص راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

ارور E30 نشان دهنده یک اشکال در سیستم الکتریکی یا الکترونیکی ماشین ظرفشویی بوش است.

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که ماشین ظرفشویی بیش از حد لازم آب دریافت کرده است و سنسور آب نمی‌تواند این روند را متوقف کند.

ارور E19 مربوط به وجود مشکل در قسمت جا قرصی ماشین ظرفشویی است و نیاز است اتصالات مربوط به آن چک شود

منبع : youtube.com

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها