اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانی

چه مواردی باعث افزایش حق بیمه بدنه خودروهای سبک می‌شود؟

بیمه شخص ثالث چیست؟

در بیمه شخص ثالث به شخص اول راننده مقصر یا بیمه‌گزار، به شخص ثانی بیمه‌گر یا شرکت بیمه پرداخت کننده خسارت و به افراد زیان دیده در حادثه شخص ثالث گفته می‌شود. با توجه به این توصیف مشخص است که این بیمه نامه به جبران خسارت‌های مالی و جانی افراد ثالث می‌پردازد. هر حادثه رانندگی که باعث هزینه درمان یا خسارت مالی وارده به اشخاص ثالث شود، در این بیمه نامه جبران خسارت خواهد شد. توجه داشته باشید که بیمه شخص ثالث تنها خسارت‌های مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارت‌های جانی راننده مقصر را جبران خواهد کرد. همچنین در برابر خسارت‌های مالی ایجاد شده به بدنه خودرو راننده مقصر هیچگونه تعهدی ندارد و برای جبران خسارت‌های مالی باید از بیمه بدنه استفاده کرد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

شما در صورت داشتن تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث خودرو می‌توانید آن را به ماشین جدید یا بستگان درجه اول خود انتقال دهید. منظور از بستگان درجه اول پدر، مادر، همسر و فرزند بیمه‌گزار است. البته توجه کنید که قبل از انتقال باید اتومبیل خود را فروخته و خودرو را فک پلاک کرده باشید. وکالت‌نامه و قولنامه برای بیمه‌گر معتبر نیست. قبل از ثبت بیمه ثالث به‌نام مالک جدید، ابتدا به شرکت بیمه صادرکننده بیمه‌نامه شخص ثالث مراجعه نمایید. بیمه نامه ثالث قابل فسخ نیست اگر بیمه نامه هنوز منقضی نشده باشد و مالک خودروی خود را فروخته باشد با مراجعه به شعبه یا نمایندگی صدور بیمه نسبت به الحاقیه حذف و انتقال تخفیفات اقدام می نماید که این امر تاثیری بر ندارد و بیمه گذار با الحاقیه ای که در دست دارد می تواند تخفیفات را به خودروی جدید و یا به خودروی بستگان درجه یک خود انتقال دهد.

داشتن بیمه خودرو برای تمامی مالکان ضروری است

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه جزو بیمه نامه‌های خودرو است که به صورت اختیاری بوده اما بیشتر صاحبان خودرو برای مزیت‌ها و پوشش‌های ارائه شده توسط شرکت‌های بیمه برای خرید آن اقدام می‌کنند. اینکه شما در حادثه رانندگی مقصر باشید یا نه فرقی نمی‌کند، می‌توانید با توجه به پوشش‌های درخواستی خود از بیمه نامه بدنه تا سقف تعهدات خسارت دریافت کنید.

همچنین توجه کنید که جبران خسارت‌های بیمه بدنه با توجه به انتخاب پوشش‌های بیمه‌گزار جبران خسارت می‌شود، اما آیا می‌توان پوشش‌های مختلف را با قیمت مناسب خریداری کرد؟ یا آیا شرایط استعلام بیمه قبل از خرید فراهم شده است؟ بله. برای اینکه بتوان از شرایط پوشش‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای مطلع بود می‌توانید به کارگزاری آنلاین بیمه دات کام مراجعه کنید و با انتخاب بیمه مورد نظر خود، شرکت‌های ارائه کننده بیمه نامه را مشاهده کرده و میزان پوشش‌ها و سقف تعهدات آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. بیمه دات کام شرایط خرید انواع بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه موتور را برای تمام وسایل نقلیه زمینی فراهم کرده تا به صورت آنلاین و بدون محدودیت مکانی و زمانی بتوان از خدمات بیمه‌ای استفاده کرد.

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه

با توجه به اختیاری بودن بیمه بدنه، شرکت‌های بیمه پوشش‌های متنوعی را برای بیمه‌گزار و مورد بیمه شده در نظر گرفته‌اند که افراد احساس امنیت بیشتری برای خطرات مختلف داشته باشند. به طور کلی بیمه بدنه دو نوع پوشش اصلی و اضافی دارد که به شرح زیر است.

پوششهای اصلی بیمه بدنه

این بیمه نامه سه نوع پوشش آتش سوزی، حادثه و سرقت کلی را تحت پوشش قرار می‌دهد. پوشش‌های اصلی بیمه نامه بدنه عبارتند از:

 • با توجه به بروز خسارت‌های اصلی، خسارت‌های باتری و لاستیک‌ها تا 50 درصد قیمت نو آن‌ها جبران خسارت می‌شود.
 • خسارت وارد شده در جریان نجات یا انتقال خودرو تحت پوشش خواهد بود.
 • سرقت کلی خودرو با توجه به شرایط بیمه نامه تحت پوشش است.
 • واژگونی، سقوط، انفجار و صاعقه در این بیمه نامه تحت پوشش است.
 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک در این پوشش جبران خسارت خواهد شد.

واژگونی از پوشش های اصلی بیمه بدنه است

پوششهای اضافی بیمه بدنه

بیمه‌گزار برای انتخاب خطرات تحت پوشش بیشتر باید حق بیمه بیشتر هم پرداخت کند که این شرایط با خواست و انتخاب وی صورت می‌گیرد. البته که بهتر است خطرات و پوشش‌های مالی بیشتری را خریداری کرد تا در صورت بروز حادثه نگرانی برای جبران هزینه‌ها وجود نداشته باشد. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه به شرح زیر هستند:

 • شکست شیشه
 • ایاب و ذهاب
 • کشیدن میخ
 • حذف فرانشیز
 • ترانزیت (خارج از کشور)
 • سرقت در جای قطعات
 • بلایای طبیعی
 • نوسانات قیمت
 • رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی

تخفیفهای بیمه بدنه ماشین

تمامی شرکت‌های بیمه به بیمه‌گزارانی که حق‌بیمه‌شان را به‌صورت نقدی بپردازند؛ 10% تخفیف می‌دهند. در ادامه سایر تخفیف‌های بیمه بدنه را مشاهده می‌کنید:

تخفیفهای اصلی بیمه بدنه ماشین

موارد زیر تحت عنوان تخفیف‌های اصلی برای کاهش در شرکت‌های بیمه به بیمه‌گزاران ارائه می‌شود:

 1. تخفیف ماشین صفر کیلومتر: معمولا شرکت‌ها برای خودروهای صفر کیلومتر 20 تا 30 درصد تخفیف در نظر می‌گیرند.
 2. تخفیف عدم خسارت: این تخفیف شامل حال بیمه‌گزارانی می‌شود که در طول اعتبار بیمه‌نامه از پوشش‌های آن استفاده نکرده باشند.

بیمه موتور چیست؟

بیمه موتور یکی دیگر از بیمه نامه‌های وسایل نقلیه زمینی است که ماهیت یکسانی با بیمه شخص ثالث خودرو دارد. این بیمه نامه را تمام دارندگان موتورسیکلت باید خریداری کنند و در صورت عدم تهیه آن با جریمه و توقیف موتور روبه رو خواهند شد. در حقیقت خرید بیمه موتور اجباری است که با ارائه پوشش‌های جانی و مالی همراه است.

پوششهای بیمه موتور

به طور حتم شما هم می‌دانید که ایمنی موتور سیکلت از خودرو کمتر است از این رو توصیه می‌کنیم که تمام مالکان و راکبان موتورسیکلت، بیمه موتور خود را به موقع تمدید کنند تا در صورت بروز حادثه دچار مشکل جبران خسارت نشوند. پوشش‌های بیمه‌ای در بیمه موتور سیکلت به شرح زیر است.

خسارتهای مالی به شخص ثالث:

اگر بروز حادثه رانندگی، سبب خسارت مالی به شخص ثالث و فردی غیر از موتورسوار مقصر شود، بیمه موتور جبران خسارت را تا سقف تعهدات انجام می‌دهد.

خسارت جانی به راننده:

در بیمه موتور اگر موتور سوار مقصر دچار خسارت جانی شود، مطابق با قوانین بیمه نامه خسارت وارد شده تا سقف تعهدات جبران خواهد شد.

خسارت بدنی و جانی به شخص ثالث:

خسارت جانی یا بدنی که در حادثه رانندگی برای اشخاص ثالث رخ می‌دهد در این پوشش جبران خواهد شد و می‌توان از شرایط دریافت دیه اعلام شده در ابتدای سال 1401 استفاده کرد. به طور کلی بیمه موتور برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه برای اشخاص ثالث تعهدات مالی و جانی در نظر می‌گیرد که عبارتند از:

 • فوت شخص ثالث در اثر برخورد با موتور
 • خسارات وارد شده به وسیله نقلیه، بار آن یا دیگر اشیا
 • خسارات بدنی وارد شده به موتورسوار یا شخص ثالث
 • غرامت فوت موتورسوار
 • هزینه‌های پزشکی و درمان شخص ثالث یا موتورسوار

مدت زمان بیمهنامه موتورسیکلت

برخی از شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث موتور را به صورت بلندمدت با اعتبار یک ساله یا به‌صورت کوتاه مدت در بازه‌های زمانی مختلف یک ماهه، دو ماهه و… ارائه می‌دهند. در صورتی که بیمه گزار قصد فروش یا انتقال موتور خود را دارد، می‌تواند از این بیمه استفاده کند. قیمت این بیمه‌ کمتر از بیمه موتور بلند مدت (با اعتبار یک ساله) است. در حال حاضر امکان خرید بیمه کوتاه مدت موتورسیکلت از بیمه دات کام فراهم شده است. شما می‌توانید برای خرید بیمه موتور ارزان قیمت از بیمه دات کام با بیشترین پوشش‌ها از 20 شرکت معتبر بیمه مرکزی به لینک https://bimeh.com/thirdpartyMotor مراجعه نمایید.

به طور کلی دقت کنید با توجه به توضیحاتی که داده شد بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه موتور جزو بیمه نامه‌های مهم است که هنگام بروز حادثه‌های رانندگی به کمک بیمه‌گزار می‌آیند. از این رو بهتر است که در خرید پوشش‌ها و تمدید به موقع این بیمه نامه‌ها دقت زیادی داشت