عمومیکسب و کار ایرانی

کنترل هوشمند تصفیه آب استخر

با توجه به اینکه اطلاع از وضعیت کارکرد تجهیزات ، دمای آب استخر و نحوه سلامت سیستم تصفیه در کنار ده ها پارامتر دیگر به عنوان عناصر مهمی در حفظ سلامت آب و محیط استخر به شمار می روند و از طرفی آگاهی هم زمان از همه این موارد در کنار امکان اعمال تغییرات لحظه ای بر روی این المانها ،کاری بسیار دشوار و پیچیده می باشد. از این رو شرکت های فعال در این حوزه به دنبال ایجاد محصولی می باشند تا بتواند این خلاء را پر نماید و سیستم کنترلر هوشمند استخرها و اماکن آبی برای کمک به رفع این نیاز به بازار عرضه گردید.

استخرها چه به صورت خصوصی و چه به صورت عمومی باشند، نیازمند تجهیزات مختلفی از جمله سیستم های نظارت بر آب، تجهیزات تصفیه آب، پوشش های مختلف و … هستند که هوشمند سازی استخرها یکی از روش های متدوال و نوین است که میتواند سلامت استخرها را بالا برده و امنیت و ایمنی در آن ها را افزایش دهد.

نکته :

 1. لازم بذکر است با توجه به اینکه طراحی و ساخت کلیه کنترلرها توسط کارشناسان شرکت انجام می پذیرد امکان سفارشی سازی به دلخواه و مطابق با نظر مشتریان محترم می باشد.
 2. سیستم کنترل هوشمند استخر فریال دارای 3 مدل می باشد که شما می توانید تفاوت مدل ها را در بخش مشخصات فنی همین صفحه مشاهده نمایید.

ویژگی های سیستم کنترل هوشمند استخر فریال

 • پایدار بودن پارامترهایی مانند دمای آب و کیفیت آب
 • امکان مدیریت و برنامه ریزی سرویس دوره ای تاسیسات
 • بالا بردن راندمان موتور خانه جهت کاهش مصرف انرژی
 • امکان مانیتورینگ (نمایش) و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل سیستم
 • کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • امکان مشاهده مشکلات اساسی موجود در موتورخانه بر روی نمایشگر دستگاه به دلیل وجود سیستم عیب یاب
 • آگاهی از شرایط کاری المانهایی مانند پمپ ها و سیستم گرمایش و تصفیه جهت کاهش استهلاک و اطلاع از رخداد های آنها

راهنمای کارکرد سیستم کنترل هوشمند استخر فریال

صفحه اصلی
کاربر با استفاده از این صفحه میتواند به تنظیمات استخر ، سونا ،آبنما و کلیه نورپردازی های مربوطه دسترسی داشته باشد. و با تاچ نمودن آیکن مربوطه میتواند بصورت لحظه ای از دمای آب و شرایط کاری تاسیسات و سیستم تصفیه مطلع گردد.

صفحه تنظیمات استخر
در این صفحه کاربر می تواند مدت زمان تصفیه و فیلتراسیون و دمای آب استخر را به دلخواه خود تنظیم نماید و کلیه پمپ ها و سیستم گرمایش را به دو حالت اتوماتیک و دستی در اختیار خود داشته باشد.

صفحه تنظیمات جکوزی
در این صفحه کاربر می تواند زمان تصفیه و فیلتراسیون و دمای جکوزی را به دلخواه خود تنظیم نماید و بر روی روشن یا خاموش بودن نازل های جکوزی و پمپ های مربوطه اعمال تغییرات نماید.

صفحه تنظیمات آبنما
در این صفحه کاربر میتواند بر روی نحوه خاموش و روشن شدن پمپ ها و مدت زمان آنها به دلخواه خود تنظیمات انجام دهد.

گارانتی و خدمات پس ازاستخر هوشمند شنا به استخری می گویند که مجهز به تجهیزات هوشمند و پیشرفته می باشد و توانایی انجام فرایندهای خودکار مانند نورپردازی، تنظیم سطح pH آب، گرمایش، ترکیبات شیمیایی آب و پاکسازی آب استخر را دارد.

اضافه شدن فضاهایی مانند استخر به ویلاها و مشاعات ساختمان، وجود تاسیسات پیچیده موتورخانه، جلوگیری از اتلاف انرژی و ایجاد امکانات رفاهی بیشتر نیاز به هوشمند سازی ضروری می باشد. مهم ترین اقدامات برای هوشمند نمودن استخر شامل کنترل پمپ های استخر، پمپ های تصفیه استخری، کنترل جت جکوزی و گرمایش استخر می باشد. همچنین از دیگر امکانات قابل اجرا در استخرها می توان به ایجاد سیستم صوتی، کنترل آبنماها و روشنایی اشاره نمود.

از دیدگاه دیگر، استخرها به منظور ایجاد فضایی برای تفریح در ساختمان ها ایجاد می شوند لذا استفاده بیشتر از آپشن های هوشمند سازی در تجهیزات استخر، ارزش افزوده بالاتری را برای پروژه رقم می زند. در نظر داشته باشید که استخر مشاعات آپارتمان ها به منظور استفاده ساکنین باید زمانبندی شده و نیازمند تعریف سانس می باشد که این موضوع با سیستم کنترل تردد هوشمند به سادگی امکان پذیر می باشد.

سیستم کنترل هوشمند استخر

سیستم کنترل هوشمند استخر یا اینترنت اشیا یک فناوری پیشرفته است که در واقع جزئی از محسوب می شود و برای کنترل  از راه دور استخر، مدیریت هوشمندانه و افزودن عملکرد های مختلف به استخر استفاده می شود. این سیستم به وسیله تکنولوژی های پیشرفته قادر است تجهیزات و عناصر قابل کنترل با سیستم هوشمند را کنترل نماید. از جمله این قابلیت ها می توان به سنسور تشخیص دهنده میزان آب لازم، پمپ هوشمند، روکش هوشمند استخر، کنترل هوشمند تصفیه آب استخر، سنسورها، اتصال به شبکه اینترنت، قابلیت کنترل و نظارت بر اجزای مختلف استخر اشاره نمود. داشتن چنین امکاناتی در بخش استخر باعث افزایش قیمت ملک مورد نظر و رفاه بیشتر ساکنین شده و از اساسی ترین بخش ها در مبحث (سیستم خانه هوشمند) می باشد.

سیستم پاکسازی خودکار استخر

سیستم پاکسازی خودکار استخر از دیگر فناوری های هوشمندسازی استخرها به حساب می آید و برای تمیزکاری و حفظ کیفیت آب استخر استفاده می شود. این سیستم با استفاده از تکنولوژی های مدرن و سنسورها به صورت خودکار، عملیات پاکسازی و نظافت هوشمند استخر را انجام می دهد و با استفاده از آن، صاحبان استخر می توانند به راحتی استخر خود را تمیز نگه داشته و کیفیت آب را در سطح مطلوبی کنترل نمایند و این امر موجب صرفه جویی در زمان و کاهش نیروی انسانی برای انجام فرایندهای این چنینی می گردد. در ادامه به صورت دقیق تر سیستم پاکسازی خودکار استخر را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • جارو هوشمند استخر: از این تکنولوژی برای تمیز کردن استخر به صورت خودکار و هوشمند استفاده می شود. این جاروها به کمک روش های جذب عمل کرده یا مانند جارو برقی عمل می کنند و برای استخرها و محیط های آبی بهینه می شوند. با استفاده از جارو هوشمند استخر، می توانید به راحتی و به صورت خودکار، استخر خود را تمیز نگه داشته و ذرات معلق در آب را جمع آوری کنید. همچنین این تکنولوژی به استخر شما، ظاهری تمیز و زیبا می بخشد.
 • دستگاه کلر زن نمکی هوشمند: از دستگاه کلرزن نمکی هوشمند برای پاکسازی آب استخر و حفظ کیفیت آب استفاده می شود. کلر زن نمکی با استفاده از نمک و فناوری های هوشمند، کلر را به صورت خودکار به آب استخر اضافه می کند. این تکنولوژی موجب صرفه جویی در زمان و کاهش فعالیت های فرد در جهت تزریق دستی کلر می گردد.
 • فیلتراسیون هوشمند استخر: این سیستم دارای فیلترهایی است که ذرات معلق در آب را جمع‌آوری کرده و فیلترها می توانند از نوع ماسه، کربن فعال یا دیگر فناوری های پیشرفته باشند.
 • پمپ های آب: پمپ هایی که در سیستم نصب می شوند، آب را از استخر جمع آوری کرده و آن را از طریق فیلترها و سیستم های تمیزکاری بهبود دهنده، عبور می دهند.
 • تمیزکاری بهبود دهنده: این قسمت از سیستم معمولا شامل یک یا چند سیستم است که  وظیفه بهبود و کنترل کیفیت آب را بر عهده دارند که این فرایند شامل سیستم هایی مانند اضافه کننده مواد شیمیایی، سیستم های UV، سیستم های اوزن و غیره می باشد.
 • کنترل هوشمند: سیستم پاکسازی خودکار استخر معمولا دارای یک کنترلر هوشمند است که عملکرد و تنظیمات سیستم را کنترل می کند. این سیستم کنترل کننده می تواند از طریق تلفن هوشمند یا رابط های کاربری دیگر به راحتی تنظیم شود.

سیستم گرمایش استخر هوشمند

این برای گرم نگه داشتن آب و محیط استخر به صورت خودکار استفاده می شود. به کمک این تکنولوژی می توان سیستم های گرمایش، سنسورها، سیستم اطلاع رسانی و درجه حرارت آب استخر را تنظیم و کنترل نمود. همچنین در نظر داشته باشید که کنترل نمودن میزان دمای آب در مبحث هوشمند سازی استخر ماهی نیز کاربرد دارد.

سیستم صوتی استخر

اولین سیستمی که در استخرها پیاده سازی می شود،  استخر می باشد که نحوه انتخاب نوع و مدل این سیستم وابسته به مساحت استخر و همچنین فضای تحت پوشش می باشد. توصیه می شود برای اسپیکرها از بلندگو های IP بالا استفاده گردد و مشروط بر اینکه کل مجموعه هوشمند باشد، استفاده از پلیرهای مخفی نسبت به پلیرهای دیواری ارجحیت دارد. ذکر این نکته ضروری است که در صورت استفاده از پلیرهای دیواری حتما توجه داشته باشید جانمایی پلیر در ورودی استخر یا در محیطی با رطوبت کمتر صورت گیرد.

اسپیکر چراغ دار ضد آب هوشمند

همچنین نوع دیگر از اسپیکر که در داخل استخر قابل استفاده می باشد، اسپیکر چراغ دار هوشمند است که قابلیت قرار گیری بر روی سطح آب استخر را دارد و مجهز به چراغ های LED نیز می باشد که با پخش کردن نورهای رنگی در آب، حالت درخشندگی به استخر می بخشد. این اسپیکر‌ها از مواد ضد آب ساخته شده اند و دارای قابلیت شناوری هستند. همچنین، می توانند از طریق بلوتوث با دستگاه های صوتی مانند تلفن همراه یا تبلت متصل شوند و موزیک را پخش کنند. در کنار این قابلیت ها، اسپیکر چراغ دار روی آب می تواند با تغییر رنگ چراغ های LED، جلوه‌ای زیبا و آرامش بخش به استخر ببخشد. این اسپیکرها در استخرها، جکوزی ها و حمام ها استفاده می شوند.

کنترل پمپ های موتورخانه استخر

کنترل دمای آب جکوزی، جت جکوزی و موارد کنترلی موتورخانه در سیستم هوشمند استخر قابل تعریف می باشد و در مواقعی که نیاز دارید استخر خود را از راه دور آماده استفاده کنید این امکان فراهم می باشد. همچنین مهم ترین فاکتوری که در هوشمند سازی موتورخانه استخر باید لحاظ شود کنترل از راه دور سیستم استخر می باشد. این موضوع در استخر ویلاها کاملا کاربردی می باشد و می توان به راحتی و ساعاتی قبل از رسیدن به ویلا و استفاده از استخر، شرایط استفاده از آن مثل دمای آب استخر، تصفیه و سیرکولاسیون آب را از راه دور انجام داد.

کنترل روشنایی استخر

کنترل روشنایی استخر و فضاهای مختلف آن در زیر مجموعه هوشمند سازی ساختمان قرار می گیرد. عدم کنترل روشنایی در استخرهای شخصی باعث اتلاف انرژی می شود و موجب روشن ماندن تعداد زیادی چراغ در فضاهایی می شود که در آن کسی حضور ندارد. روشنایی اتوماتیک می تواند این نقص را بر طرف کرده و ضمن حل این مشکل امکاناتی نظیر کنترل از راه دور و کنترل روشنایی از طریق نرم افزار را به سیستم خود اضافه کرده اید.

این نکته را در نظر بگیرید که در زمان خروج احتیاجی به بررسی روشنایی ها ندارید و آنها بعد از خروج شما به صورت اتوماتیک خاموش می گردند. لازم به ذکر است که نور پردازی ها در زمان استفاده کاربران از استخر قابل کنترل می باشد و در کنار تمام این کنترل ها، شما می توانید روشن و خاموش شدن فواره ها و پرده های آبی را متناسب با مدت حضور خود کنترل نمایید.

گرین وال و تراریوم

از دیگر امکاناتی که ممکن است در استخرها طراحی و اجرا شود انواع گرین وال های داخلی و یا تراریوم ها می باشد که می توان تجهیزات کنترلی آن را تحت کنترل سیستم هوشمند طراحی کرد که نورپردازی و آبیاری هوشمند گرین وال ها جزیی از این امکانات می باشد. این امکانات از سیستم های رفاهی می باشد که قابلیت اجرا در فضای استخر را در قالب هوشمند سازی دارد و به منزله ضرورت و الزام برای هوشمند سازی استخر نمی باشد.

کنترل تردد

کنترل تردد هوشمند و تعریف سانس و سناریو برای استخرهای مشاعات آپارتمان ها از ضروری ترین نیاز های استخر آپارتمان ها می باشد. شما می توانید با نصب یک سیستم کنترل تردد که شامل اکسس کنترل هوشمند، کارتخوان و قفل برقی می باشد این امکان را فراهم کنید از این رو برای هر یک از کاربران، سطح دسترسی در روزهای مختلف، ساعات خاص و فضاهای مجاز قابل تعریف است و بدین ترتیب هر فرد با کارت مغناطیسی خود اجازه تردد خواهد داشت. به علاوه کاربران عادی مجاز به استفاده از استخر، لزوما اجازه ورود به موتورخانه را ندارند و این موارد با هوشمند سازی استخر در حوزه کنترل تردد مرتفع می شود.

سقف متحرک در استخرهای چهار فصل

از مهم ترین امکاناتی که ممکن است در استخرها استفاده شود، سقف های متحرک می باشند. استفاده از سقف های متحرک در استخرهای چهار فصل بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هوشمند سازی سقف های متحرک از ویژگی هایی است که می توان در این گونه استخرها استفاده نمود. تمام امکانات ذکر شده در این مقاله را می توان به صورت یکپارچه در سیستم های هوشمند تعریف کرد و به کمک سناریوهای مختلف و متناسب با سلیقه کاربر می توان از استخر با کنترل های شخصی سازی شده، استفاده نمود.

نکات قابل توجه برای هوشمند سازی استخر

انتخاب تجهیزاتی نظیر اسپیکرها و سایر تجهیزات رفاهی که در استخر استفاده می شود باید با استاندارد های حفاظتی مناسب صورت گیرد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. همچنین به منظور انتخاب درست تجهیزات با کاربری محیطی مختص استخر می توان از تجهیزات با کیفیت بالا استفاده کرد. قبل از ساخت و تکمیل استخر حتما تجهیزاتی که قرار است در فضای استخر نصب گردد را مشخص کنید و بستر سازی آن را از نظر سیم کشی، جانمایی و لوله گذاری احتمالی بررسی نمایید.

در جانمایی تجهیزات حتما به سهولت استفاده یا امکان استفاده درست از تجهیز در فضای استخر بررسی شود. به عنوان مثال از گرین وال با دیوار مشترک با سونای خشک خودداری کنید و از عایق های مناسب استفاده نمایید. توصیه می شود در محیط نزدیک به سونای بخار از اسپیکر و موارد مشابه ای که در آینده برای استفاده از آن به مشکل بر خواهید خورد، استفاده نکنید.

مزایا استفاده از سیستم هوشمند در استخر

یکی از مهم ترین مزایای هوشمندسازی استخرها، صرفه جویی در مصرف انرژی و ایجاد فضایی لوکس با امکانات ویژه کنترلی می باشد. در کل هوشمند سازی هر فضایی از ساختمان به بالا رفتن ارزش افزوده آن کمک بسیاری می کند. حتی وجود این گونه سیستم ها به سهولت در فروش ساختمان کمک کرده و هوشمند سازی فضای استخر هم از این قائده مستثنی نیست.

هزینه های هوشمند سازی استخر

هزینه هایی که برای هوشمند نمودن فضاهای خاص مانند استخر در ساختمان در نظر گرفته می شود به مواردی نظیر سطح هوشمند سازی اجرا شده و تعداد تجهیزات کنترلی مورد استفاده در بستر مورد نظر بستگی دارد.