عمومیکسب و کار ایرانی

گوهر تراشی سنگ های رنگی

کسب و کار سنگ های تزئینی یکی از کارهای در گذشته بسیار رواج داشت، اما زمان زیادی کسی به آن توجهی نمی کرد و یا  دست فراموشی سپرده شده بود. با این حال این کسب و کار دوباره جان تازه ای گرفته است. به همین خاطر یک فرصت شغلی برای کسانی که  به سنگ های قیمتی و تزیینی علاقه دارند و یا این کار را  دوست دارند  به وجود آورده است.بنابریان برخی از افراد روش پول دراوردن از سنگ را به خوبی یاد گرفته اند.

این شاخه گوهر تراشی نام دارد که یک کسب و کار بسیار پرسود و پردامد در دنیا محسوب می شود . گوهر تراشی رشته بسیار جذابی است زیرا با سنگ های قیمتی محسوب می شود، سر و کار خواهید داشت. این موضوع که افراد زیادی در این رشته وجود ندارد نشان می دهد که بسیار آینده داری است که شما می توانید وارد این حوزه شوید.

حال ما قصد داریم در این مقاله در مورد کسب وکار سنگ های تزئینی و گوهر تراشی و هزینه های راه اندازی آن  صحبت کنیم تا به شما یک دید کلی در مورد این کسب وکار دهیم.

کسب وکار سنگ های تزئینی یکی از کسب و کارهای ریشه دار و قدیمی ایران است که افراد متخصص در این حوزه می توانند درآمد زیادی از آن به دست بیاورند. کسب وکار سنگ های تزیینی این امکان را برای شما فراهم می کند که در خانه نیز بتوانید کسب درامداز  گوهر تراشی کنید. در این مقاله به معرفی صفر تا صد این کسب و کار پرداخته ایم .

 دنیای کارآفرینی

در دنیای کارآفرینی شغل هایی وجود دارند که یا به دست فراموشی سپرده شده اند و یا خیلی از افراد از آن ها آگاهی ندارند. این در صورتی است که همین کسب و کارها پتانسیل درآمدی بسیار بالایی دارند یکی از این مشاغل کسب و کار گوهر تراشی است. شاید دلیل اصلی این موضوع این است که مردم روش های پول دراوردن از سنگ را بلد نیستند به همین خاطر علاقه ای نیز به این حرفه ندارند.

درست است که یکی از مهم ترین موضوعات در این حوزه کسب درآمد از سنگ است، اما آشنایی با این حوزه می تواند  دنیای جدیدی را به شما نشان دهد. این دنیای جدید پر از شگفتی های زیادی است که هر لحظه ممکن است شما را غافل گیر کند، بنابراین تحقیق و تفحص در مورد آن ممکن است شما را به راه اندازی سنگ فروشی ترغیب کند.

اگر شما به دور و بر خود نگاهی کارشناسانه بیندازید، قطعاً با معادن زیادی روبرو می شوید که هم اکنون در حال فعالیت و استخراج سنگ های قیمتی هستند. به عنوان مثال دو معدن طلا و نقره در استان چهارمحال و بختیاری به تازگی کشف شده اند که خود گویای ماجرا است.

دنیای جواهرات

همان طور که همه ما می دانیم گران بها ترین جواهرات مربوط به سنگ های زینتی است که معروف ترین آن ها الماس است به همین خاطر  پول دراوردن از سنگ را برای افراد جذاب کرده است. این نوع سنگ ها زمانی قیمت پیدا می کنند که تراش بخورند بنابراین، سنگ تراشی زینتی یکی از پردآمدترین شغل های موجود در جهان است که طرفداران خاص خود را دارند.

سنگهای زینتی که در حوزه صنایع دستی، رده بندی می شوند  دارای اکسسوری های متنوعی هستند بنابراین آن ها را در جاهای مختلف از جمله طلا و جواهر و عتیقه فروش ها ، در بدلیجات  و به طور کلی در زیورآلات می توانید پیدا کنید، اما نوع تراش و نوع استفاده روی قیمت آن ها تاثیر می گذارد.

سرمایه اولیه

شما با استفاده از هنر و یاد گرفتن کسب و کار سنگ های تزئینی میتوانید با دویست هزار تومان این کار را در منزل خود استارت بزنید و کار حکاکی روی سنگ ها را انجام دهید.

اگر بخواهید کار را گسترش دهید با 10 میلیون به بالا میتوانید یک کارگاه راه اندازی کرده و در مراحل بعدی آن را تبدیل به فروشگاه کنید که هزینه آن 40 میلیون به بالا است.

کسانی که در این حرفه به طور تخصصی کار می کنندکه درامد گوهر تراشی را به چند صد میلیارد رسانده است. البته ناگفته نماند که آن ها در کار تجارت الماس هستند.

اما شما برای استارت کارتان آن را از یک کسب و کار خانگی و با گرفتن مجوز شروع کنید، می توانید درآمدی بالای 2 میلیون تومان کسب کنید و آن را در کوتاه مدت توسعه دهید.

از مزایای این کسب و کار میتوان به شناخت سنگ ها در مرور زمان و کسب تجربه و جالب تر از این شما میتوانید از سنگی که گوشه خیابان افتاده است و کسی به آن حتی نگاه نمی کند نگین تزیینی بسازید.

دوستان شما از راه شبکه اجتماعی (تلگرام،اینستاگرام و ) میتوانید برای کارهایتان بازاریابی کنید و درآمد کسب کنید.

پول درآوردن از سنگ

همان طور که می دانید در ایران معادن سنگ بسیاری وجود دارد که بعد از استخراج این سنگ ها این قابلیت را دارا هستند که تبدیل به جواهرات گران قیمت را دارند . در ایران حدود 220 معدن سنگ قیمتی و تزئینی شناسایی شده است .

برخی از سنگ ها در دنیا انواع مختلفی دارند به9 طور مثال سنگ عقیق دارا 500نوع در جهان است با این وجود این سنگ در ایران از محبوبیت خاصی برخوردار است.

یکی دیگر از سنگ هایی تزئینی و قیمتی نام آشنا و حبوب سنگ فیروزه نام دارد که در دل معادن دیگر مانند مس یافت می شود با این وجود در معادن آهن سنگ های شیشه ای زیادی پیدا می شود که در نهایت می توان از آن ها استخراج و فرآوری شده به فروش برسد.

اما اینکه بفهمیم پول دراوردن از سنگ های تزیینی چگونه است نیاز به کمی موشکافی درباره این شغل دارد . به طور مثال اگر فردی در این باره آموزش های لازم را دیده باشد و بتواند سنگ ها را به درستی بشناسد  و کسب و کار سنگ های تزئینی خود را راه اندازی کند می تواند کسب درآمد از سنگ خوبی داشته باشد.

به طور مثال ممکن است یک سنگ در حالت معمولی قیمت آن چنانی نداشته باشد اما هنگامی که تراش می خورد بسیار گران قیمت می شود. با این تفاسیر درآمد  گوهر تراشی می تواند بسیار بالا و مرقوم به صرفه باشد. اما یک فرصت بسیار خوب برای افرادی که در این حوزه کار می کنند وجود دارد . ما در کسب  و کار سنگ های تزئینی صادرات خاصی نداریم به همین خاطر اگر بتوانید وارد این حوزه شوید می توانید درآمد بسیار بالایی داشته باشید.

سنگ‌های محبوب جواهرسازها

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که چه نوع سنگ هایی برای پول دروردن از سنگ وجود دارد که خواهان و طرف دار زیادی دارد؟ و پول درآوردن از سنگ چگونه است؟ شاید برخی از آن ها را خودتان بشناسید و برخی دیگر را نه که در ادامه ما برای یادآوری ، آن ها را به شما معرفی می کنیم .

این سنگ ها عبارت‌اند از زمرد، عقیق، فیروزه ، یاقوت که بیشتر این سنگ ها در جواهرسازی نیز استفاده می شوند با این حال الماس به خاطر کمیاب بودن به راحتی در دسترس ما نیستند.

همان طور که گفتیم متأسفانه ما در این حوزه و صادرات آن به صورت حرفه ای وارد نشده ایم به همین خاطر حتی فیروزه نیشابور را کسی در دنیا آن گونه که باید نمی شناسند.

گوهر تراشی

شغل‌هایی وجود دارند که خیلی در ایران شناخته‌شده نیستند؛ اما در جهان به یک تجارت پرسود و پر منفعتی تبدیل شده‌اند که مشتریان پروپاقرصی دارندگوهرتراشی یکی از مشاغل طلا است که از دل سنگ‌های سخت، گردش  پولی این حرفه نگین‌های زیبا و زینتی بیرون می‌کشد  و درآمد گوهر تراشی را به شدت بالا برده است که نه‌تنها زیبا هستند بلکه حتی خاصیت درمانی و معنوی آن‌ها هم ثابت‌شده است و کسب درآمد از سنگ را به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل کرده است.

برای همین نه‌تنها در ایران که در کل جهان طرفدار پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که الان حدوداً ۶۰ میلیارد سرمایه در حال گردش در این حوزه است.

برای مثال ،در ایران خیلی از افراد هستند که با خرید و ساخت سنگ های قیمتی برای خودشان یک کسب و کار خانگی ایجاد کرده اند و به کسب درآمد از سنگ پرداخته اند و توانسته اند که درآمد خوبی از این حوزه کسب کنند.

گوهر تراشی صبر زیادی می خواهد

برای گوهرتراشی  و پول دراوردن از سنگ باید پشتکار، حوصله و دقت زیادی داشته باشید. اگر فقط بتوانید چهار الی پنج ساعت برای این کار وقت بگذارید، می‌توانید روزانه ۴۰ نگین دامله را آماده کنید و اگر بتوانید خوب کار کنید، احتمالاً در ابتدای کار ماهانه می‌توانید 2 ‌میلیون درآمد داشته باشید.

اگر وارد این کار می‌شوید، بهتر است از خواص درمانی سنگ‌ها اطلاع داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند که با اطلاعات بیشتری محصولات خود را به فروش برسانید و از این راه هم بازاریابی بهتری می‌کنید وهم کمک بزرگی به مشتریان خود می‌کنید.

حتما برای فعالیت خودتان از اینستاگرام استفاده کنید،شما می توانید اطلاعات مفیدی از سنگ ها در فضای اینستاگرام منتشر کنید و بتوانید که در این فضا هم با توجه به بازاریابی که انجام داده اید، فروش خوبی را تجربه کنید.

در کسب وکار سنگ های تزیینی ،داشتن مهارت در ارتباط گرفتن می تواند خیلی مهم باشد.چون مانند هر کسب و کار دیگری در شروع کار،مشتری های زیادی ندارید، بنابراین باید بازاریابی خودتان را از اطرافیان و حتی دوستان خودتان شروع کنید تا بتوانید کم کم بازاریابی خودتان را گسترش دهید و بتوانید مشتری های بیشتری برای خودتان جذب کنید.

از آنجایی‌که سنگ‌ها خواص درمانی هم دارند، کار گوهرتراشی با یک تیر دو نشان می‌زند و هم کاری هنری به‌حساب می‌آید هم کاری درمانی و معنوی است که حتی به لحاظ پزشکی هم آثار این سنگ‌ها تأیید شده است.

سرمایه اولیه مورد نیاز برای گوهر تراشی

در نظر داشته باشید که کسب و کار گوهر تراشی و پول دراوردن از سنگ ،  به سرمایه اولیه زیادی احتیاج ندارد،  برای کار گوهرتراشی شما به ابزار کار اولیه احتیاج دارید. اما قبل از آن اگر در این کار تجربه ندارید، حتماً باید کلاس‌ها و دوره‌هایی بگذرانید که در این کار حرفه‌ای شویدگوهرتراشی در دو سطح دامله‌تراشی و کارولینگ انجام می‌شود. دامله همان نگین تراشی است که به‌اصطلاح به طرح‌های تخت اطلاق می‌شود.

کارولینگ طرح‌های فانتزی و تزیینی و زنانه‌تر را شامل می‌شود که فقط نگین معمولی نیست و از دامله‌تراشی پیچیده‌تر است و شامل طرح‌های درخواستی مشتریان هم می‌شود. کارولینگ کمتر از دامله در بازار مطرح است و انرژی و زمان بیشتری هم می‌برد. شما می‌توانید در آموزشگاه‌های مختلف حدوداً یک ماه و نیم تراش دامله و یک ماه و نیم تراش کارولینگ را فرا بگیرید و حتی در خانه کار خود را شروع کنید.

آموزش گوهر تراشی از جمله دوره های فنی می باشد که بازار کار خوبی داشته و معمولا گوهرتراشان از درآمد بالایی برخوردارند. نیاز جوامع به زیبایی  به این شغل باعث شده که افراد زیادی خواهان یادگیری آن باشند. یادگیری گوهرتراشی نیاز به زمان و تجربه زیادی دارد و بیشتر افراد ترجیح می دهند که به این شغل پردرآمد ورود نکنند. یکی از بهترین راه های یادگیری گوهرتراشی ، شرکت در دوره های آموزشی می باشد که توسط آموزشگاه های معتبر و زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود.

همه چیز درباره ی گوهرشناسی

برای کار درزمینه گوهر تراشی و پول درارودن از سنگ به یک دستگاه دامله‌تراشی و در صورت تمایل یک دستگاه دیگر برای کارولینگ و مقداری ابزار کار احتیاج دارید که قیمت آن حدوداً 6 میلیون تومان می‌شود. در ابتدا باید کلوخه‌ سنگ‌های قیمتی را تهیه کنید. این کار به زمان و انرژی زیادی احتیاج ندارد و می‌توانید از طریق اینترنت سنگ‌های موردنیاز خود را به‌صورت آنلاین بخرید.

در این مرحله باید مراقب باشید که این سنگ‌ها حتماً اصل باشند. برای این کار یا باید خودتان سنگ‌شناس باشید یا از کسانی که در این حوزه کارشناس هستند، کمک بگیرید. بعد از این مرحله باید سنگ‌ها را تکه‌تکه کنید و شابلون بزنید و درنهایت برای ورود به دستگاه سنگ‌تراشی آماده کنید

معایب کار

از معایب کسب و کار گوهر تراشی می توان به وجود گرد و خاک در حین کار اشاره کرد که می توان از یک ماسک برای کم کردن آسیب استفاده نمود.

شما به راحتی میتوانید در دوره های آموزشی ساخت سنگ های زینتی شرکت کنید و آن را در عرض چند ماه یاد بگیرید.

دوستان توجه داشته باشید که شما برای هر کاری ابتدا سعی کنید که به شخصیت ثروت سازی تبدیل شده و آن را با مهارتتان ترکیب کنید آموزشگاه فنون برق توانسته با دعوت از مجرب ترين اساتيد دانشگاهی، قدمی بزرگ را در راستاي آموزش فني و حرفه اي كشور بردارد. علاوه بر اين، تيم مديريت با بيش از ۳ سال سابقه در زمينه ارائه مشاوره در تامین تجهیزات، آماده ارائه راه حل‌هاي مناسب در هر زمان و در هر مكان به کارآموزان می‌باشد