عمومیکسب و کار ایرانی

5 روش آسان برای درآوردن کلید شکسته در قفل

درآوردن کلید شکسته از قفل با 5 روش قطعی

شکستن کلید در قفل اتفاق ناراحت کننده ایست و گاهی هم بیرون آوردنش کار حضرت فیل است! ولی نگران نباشید. خوشبختانه چند راه برای درآوردن کلید شکسته از قفل با ابزار و بدون ابزار وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. اگر کلیدتان در قفل شکسته و نمیدانید باید چه کار کنید، اصلا ناراحت نباشید. فقط کافیست این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. اگر این روش ها کارساز نبود حتما با کلید سازی سیار شبانه روزی تهران تماس بگیرید.

چطور کلید شکسته را از قفل بیرون بیاوریم؟

با اینکه درآوردن کلید شکسته از قفل کار سختی به نظر می رسد، ولی اگر راه درستش را بلد باشید خیلی زود به نتیجه می رسید. قبل از شروع، اول باید عیب یابی کنید و ببینید که آیا می شود کلید شکسته را بدون ابزار از قفل بیرون بیاورید یا نه. اگر برای درآوردن کلید شکسته خیلی عجله دارید می توانید با قفل ساز تماس بگیرید. قفل سازهای حرفه ای خیلی راحت و در یک چشم بهم زدن کلید شکسته را از قفل بیرون می آورند و معمولا هم میتوانند سریع خودشان را به شما برسانند.

قبل از شروع کار

اگر دوست دارید این روند هر چه سریعتر و زودتر انجام شود، قبل از هر کاری وضعیت را ارزیابی کنید. اول از همه اینکه هر کاری می کنید بکنید، فقط سعی نکنید از قسمت شکسته کلید برای چرخاندن قفل استفاده کنید، چون جواب نمی دهد. با این کار فقط باعث می شوید که کلید شکسته بیشتر وارد قفل شود وقتی این اتفاق بیفتد دیگر نمی توانید با روشهایی که می گوییم، کلید شکسته را از قفل بیرون بیاورید. اگر این کار را کرده اید و الان نمیدانید چه کار باید کرد، با قفل ساز تماس بگیرید.

قبل از انتخاب روش مناسب، اول باید چند مورد را بررسی کنید:

 • قفلتان چه نوع قفلی است؟ کلید شما در قفل در خانه شکسته یا یا ماشین و یا غیره.
 • کلید تا چه حد در قفل فرو رفته؟ آیا میتوانید با چشم قسمتی از کلید را ببینید؟ ممکن است یک تکه از کلید از قفل بیرون مانده باشد یا اینکه خیلی عقب رفته باشد.
 • چه ابزارهایی در دسترس دارید؟ پیچ گوشتی یا ارّه مویی به شما کمک می کنند تا کلید را از قفل بیرون بیاورید. اگر ابزار ندارید، بگردید و ببینید که آیا سنجاق سر یا گیره کاغذ در دسترستان هست یا نه.
 • چقدر عجله دارید؟ اگر باید هر چه سریعتر کلید شکسته را از قفل دربیاورید بهتر است با قفلساز تماس بگیرید.

درآوردن کلید شکسته از قفلهای آویز نسبت به قفل در خانه و ماشین راحتتر است. اگر هیچ ابزاری در دسترستان نیست و می خواهید سریع کلید شکسته را از قفل بیرون بیاورید از روشهای زیر استفاده کنید یا اینکه فورا با قفلساز تماس بگیرید. فقط یادتان باشد که تا آمدن قفلساز کنار قفل بمانید تا کسی آن را باز نکند.

خب حالا بیایید به روشهای درآوردن کلید شکسته از قفل بدون نیاز به ابزار نگاهی بیندازیم.

5 روش برای درآوردن کلید شکسته از قفل

این روشها به هیچ نوع ابزار تخصصی نیاز ندارند. روش اولی که در ادامه گفته می شود با استفاده از نیروی جاذبه انجام می شود و در روشهای دیگر هم از ابزارهای ساده ای مثل سنجاق قفلی، گیره کاغذ یا پیچ گوشتی استفاده می کنیم.

روش اول: بدون نیاز به ابزار

 • مناسب برای: قفلهای آویز و هر نوع قفلی که قابل جابجایی باشد.
 • ابزار مورد نیاز: اسپری روان کننده لولا (اختیاری)

اگر کلیدتان داخل یک قفل آویز شکسته می توانید قفل را به یک سطح سخت و محکم بزنید تا تکه شکسته کلید از آن بیرون بیاید. برای استفاده از این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

1- قفل را به سمت پایین نگه دارید. موقع ضربه زدن به قفل، سوراخ کلید را بپوشانید تا کلید به بیرون سر نخورد.

2- قفل را محکم نگه دارید و آن را به یک سطح سفت و سخت بکوبید. اگر اسپری WD-40 در دسترستان است آن را در داخل سوراخ کلید اسپری کنید تا به کلید برسد و آن را لغزنده کند.

3- انقدر به قفل ضربه بزنید تا کلید بیرون بیاید یا حداقل قسمتی از آن به سمت پایین بلغزد و شما بتوانید با انبردست یا انگشتتان کلید را بیرون بکشید.

اگر از این روش استفاده کردید و توانستید کلید شکسته را خارج کنید بهتر است قفل را پیش قفلساز ببرید، چون ممکن است هسته قفل به خاطر ضرباتی که به آن زده اید خراب شده باشد.

2- روش گرفتن و کشیدن

 • مناسب برای: همه قفلها
 • ابزار مورد نیاز: سنجاق سر، گیره کاغذ، سنجاق قفلی یا هر شئ سفت کوچکی، انبرسوزنی یا موچین

این روش هم به ابزار تخصصی خاصی نیازی ندارد و معمولا هم جواب می دهد. با این روش می توانید کلید شکسته را راحت و بی دردسر از قفل بیرون بیاورید.

1- حتما از ابزار باریکی مثل سنجاق سر استفاده کنید که وقتی آن را داخل قفل می کنید دو سر کلید را بگیرد، وگرنه فقط باعث عقبتر رفتن کلید می شود. در هر دستتان یک شئ بگیرید، مثلا یک دست سنجاق سر و آن یکی انبردست، که وقتی کلید بیرون آمد راحت با انبردست کاملا آن را بیرون بکشید.

2- وقتی سنجاق سر یا گیره کاغذ یا هر چیز دیگر را کاملا دو طرف کلید قرار دادید دستتان را بچرخانید تا مچ دستتان صاف شود و سنجاق یا گیره را هم محکم به دور کلید فشار بدهید.

3- همانطور که سنجاق یا گیره را فشار می دهید، کلید را آرام به سمت خودتان بکشید. اگر بیرون نیامد، دوباره همین مراحل را تکرار کنید. شاید لازم باشد که این کار را چند بار تکرار کنید.

4- وقتی کلید به اندازه کافی از قفل بیرون آمد و قابل دیدن شد، آن را با موچین یا انبر سوزنی بیرون بکشید.

یادتان باشد از وسایلی استفاده کنید که برایتان مهم نیستند، چون ممکن است موقع تلاش برای درآوردن کلید از قفل خم شوند.

3- درآوردن کلید شکسته از قفل با تیغه ارّه مویی

 • مناسب برای: همه قفلها
 • ابزار مورد نیاز: اسپری روان کننده، تیغه اره مویی

برای استفاده از این روش به تیغه ارّه مویی نیاز دارید. این راه حل خیلی موثر است، چون تیغه اره مویی لبه های دندانه دار کلید را می گیرد و آن را با خودش بیرون می کشد.

1- به قفل اسپری روان کننده بزنید تا بیرون کشیدن کلید با تیغه ارّه مویی راحتتر شود.

2- تیغه ارّه مویی را مثل کلید داخل قفل کنید. حتما دندانه های تیغه را به سمت پایین نگه دارید.

3- وقتی تیغه داخل قفل رفت، آن را به اطراف حرکت بدهید تا دندانه های آن به کلید گیر کنند.

4- وقتی احساس کردید تیغه ارّه مویی به کلید قلاب شده است، با فشار ملایمی آن را به سمت بیرون بکشید. می توانید از تیغه اره اسکرول هم برای این کار استفاده کنید.

4- استفاده از پیچ گوشتی

 • مناسب برای: همه قفلها
 • ابزار مورد نیاز: پیچ گوشتی باریک و سر صاف

این روش به دو صورت کار می کند. اگر کل تیغه کلید از سر کلید جدا شده باشد، می توانید با یک پیچ گوشتی سرصاف قفل در را باز کنید، ولی برای درآوردن کلید شکسته باید قفلساز خبر کنید.

از پیچ گوشتی سر صاف برای برگرداندن قفل به حالت پیش فرض هم استفاده می شود. اگر قبل از شکستن کلید کمی قفل از چرخانده بودید و بعد کلید در آن گیر کرد، برای بیرون آوردن کلید اول باید با پیچ گوشتی قفل را به حالت اولش برگردانید. این کار را می توانید با وارد کردن نوک پیچ گوشتی و چرخاندن آن در قفل انجام بدهید تا قفل به حالت اولیه خودش برگردد. اگر کل تیغه کلید شکسته بود مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پیچ گوشتی سر صاف را داخل قفل ببرید و آن را یک طرف کلید شکسته نگه دارید.
 • حالا باید از پیچ گوشتی به عنوان ادامه کلید استفاده کنید و آن را بچرخانید تا قفل باز شود. وقتی قفل باز شد می توانید برای بیرون آوردن کلید شکسته از روشهای قبلی استفاده کنید یا با قفلساز تماس بگیرید.

5- قفلساز خبر کنید

ساده ترین و مطمئن ترین راه برای درآوردن کلید شکسته از قفل، تماس با قفلساز است. قفلسازها می توانند هر نوع قفلی را به راحتی و خیلی سریع باز کنند و برایشان فرقی نمی کند که کل تیغه کلید در قفل شکسته یا فقط یک تکه آن در قفل گیر کرده باشد.

قفلسازها از ابزاری تخصصی به نام کلید درآور استفاده می کنند و با داخل کردن آن در قفل، خیلی راحت کلید شکسته را بیرون می آورند. وقتی از ابزارهای تخصصی برای این کار استفاده شود، قفل شما سالم می ماند و آسیبی به آن نمیرسد. در ضمن این روش از همه سریعتر و راحتتر هم هست. ممکن است روشهای دیگر وقت زیادی از شما بگیرند اما تماس با قفلساز خیلی زود کارتان را راه می اندازد. مثلا شماره های قفلسازهای مناطق مختلف تهران در اینجا پیدا کنید و در بقیه شهرها هم یک سرچ ساده اینترنت کافی ست.

جمع بندی

گیر کردن و شکستن کلید در قفل اتفاق اعصاب خرد کنی است ولی شما خودتان هم می توانید از پس آن بربیایید و مشکل را حل کنید. ابزارهای ساده ای مثل سنجاق سر، گیره کاغذ یا پیچ گوشتی به شما کمک می کنند تا کلید شکسته را از قفل بیرون بیاورید. با این حال اگر عجله دارید همیشه بهترین کار تماس با قفلساز است. قفلساز در عرض یکی دو دقیقه کلید شکسته را از قفل بیرون می آورد و یک کلید جدید هم برایتان می سازد.