عمومیکسب و کار ایرانی

چگونه می توانید گلخانه خود را در تابستان خنک نگه دارید؟

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان چیست؟

توری سایبان چیست و در متعادل کردن دمای گلخانه چه تاثیری دارد؟ شاید این سوالی باشد که تاکنون از خود پرسیده اید. از آنجا که گلخانه ها محیط های حساسی هستند، دمای مناسب گلخانه ها در تابستان چیزی است که نیاز به توجه زیادی دارد. گرمای تابستان خود آزار دهنده است. حال تصور کنید که در این گرما باید در یک محیط گلخانه ای کار کنید. این بیشتر از تحمل گرما خسته کننده است، زیرا درجه حرارت در این محیط ها اغلب چندین درجه بالاتر از دمای خارج است.

اما بحث ما در مورد این دشواری نیست. بحث در مورد حفظ درجه حرارت مناسب است.گلخانه ها برای خانم های خانه دار که می خواهند محصولات خود مانند گوجه فرنگی ، خیار و خربزه را تولید کنند بسیار مهم است. در این راستا تأمین درجه حرارت مناسب با توری راشل یکی از مهمترین اقداماتی است که باید برای حفظ سلامت و رشد گیاه در نظر گرفته شود. در زمستان همه چیز خوب است ، اما دشوار است زیرا همه گیاهان نمی توانند در یک درجه حرارت خاص رشد کنند و برخی از آنها به گرما حساس هستند.

ثانیا برخی از روش های استفاده شده برای متعادل سازی دما ارزان نیستند، اما به طور کلی با توجه به این نکته و توجه لازممی توانید محصول خوبی تولید کنید و با تلاش خود نتیجه توجه را می بینید. گیاهان همان انسان هستند. همانطور که گرم شدن بیش از حد می تواند منجر به بیماری انسان شود ، افزایش دمای تابستان و پایین آمدن دمای گلخانه نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند و ضررهای زیادی برای صاحبان گلخانه ها در پی داشته باشد. عواملی مانند نور مناسب ، رطوبت ، دما و زمان آبیاری از نکات موثر برای گیاه هستند که بسته به این عوامل ، لازم است سلامتی و محیط رشد مناسب فراهم شود.

دمای مناسب گلخانه در تابستان چند درجه است؟

حفظ دمای مناسب گلخانه در طول تابستان یکی از نگرانی های بسیاری از دارندگان گلخانه است. با توجه به تنوع گیاهانی که در گلخانه نگهداری می شوند ، دانستن اینکه واقعا چه دمایی گرم است کار ساده ای نیست.وقتی درجه حرارت در روز بیش از 32 درجه سانتیگراد و در شب 24 درجه سانتیگراد افزایش یابد ، منجر به تولید محصولات نارس می شود.

اهمیت درجه حرارت مناسب گلخانه در تابستان در اینجا بیشتر نمایان می شود ، که همچنین اهمیت خنک نگه داشتن محیط در فصول گرم را نشان می دهد. بهترین دما برای رشد بیشتر محصولات 26 تا 29 درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که برای دانستن دمای فعلی بهتر است از ترموکوپل استفاده کنید. زیرا دماسنج های جیوه ای حساسیت زیادی ندارند.

شرایط از گیاه به گیاه دیگر متفاوت است. درک دمای صحیح بسیار مهم است. اما نگران نباشید دانستن دامنه دمایی مناسب می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. همچنین با ترکیبی از سایبان ، تهویه و رطوبت می توانید دمای مناسب را حفظ کرده و محصولات کاملاً سالم پرورش دهید.

تهویه‌ گلخانه در تابستان یکی از اقدامات مهم و حیاتی

یکی از بهترین و موثرترین راههای مقابله با گرما، استفاده از شید گلخانه و توجه به جریان هوا است. سیستم های تهویه می توانند جریان هوا مورد نیاز برای خنک سازی گیاهانی را که دمای بالا برای آنها مضر هستند ، به لطف دریچه های سقف ، دریچه های جانبی (معمولاً به صورت کرکره ای) و درهای گلخانه تأمین کنند. اصل کلی این است که می توان گفت مساحت دریچه های تعبیه شده روی سقف که تقریباً یک پنجم سطح گلخانه است ، می تواند هر دو دقیقه یکبار دما را تغییر دهد.

البته این نسبت کمی دور به نظر می رسد و گلخانه های کمتری به این سبک ساخته می شود. با این حال ، باز گذاشتن دریچه های جانبی باعث عبور هوای کافی می شود. دمای بالاتر از 27 درجه سانتیگراد می تواند به برخی از گیاهان آسیب برساند، بنابراین باید مراقب باشید که دمای گلخانه در هر زمان در تابستان مناسب باشد. حداقل و حداکثر دمای مورد استفاده توسط دماسنج را کنترل کنید.

در روزهای گرم و آفتابی به تهویه گلخانه در تابستان توجه کنید و در اسرع وقت همه درها و دریچه ها را باز کنید تا حتی در شب های گرم جلوی آن بسته نشود. اگر نگران حمله گربه ها یا حیات وحش هستید ، می توانید درها را با تور یا شبکه بپوشانید تا آنها را از خود دور نگه دارید و جریان هوا و گرده افشانی را راحت نگه دارید.اگرچه شیرهای اتوماتیک تا حدی موثر هستند ، کنترل این شیرها همیشه موفقیت آمیز نیست و قطع می شود ، بنابراین برای تأمین دمای مناسب گلخانه باید در مزرعه باشید تا دریچه ها را باز کنید.

ایجاد سایه‌بان به منظور حفظ دمای مناسب گلخانه در تابستان

 دومین راه برای اطمینان از دمای مناسب گلخانه در تابستان است. هنگام نصب ، لطفا در نظر داشته باشید که گیاهان برای رشد به نور مناسب نیاز دارند. به دلیل نصب نادرست سایبان نباید مانع نور صحیح شود.

پرده هایی که برای تأمین دمای مناسب گلخانه در تابستان استفاده می شوند می توانند در محیط داخلی یا خارجی باشند. پرده های بیرونی مناسب ترند زیرا در خارج از گلخانه نصب می شوند. به این ترتیب ، این پوشش ها حتی قبل از عبور از شیشه، نور خورشید را می گیرند. این روکش ها را می توان در روزهای سرد از بین برد.

متعادل کردن دما به وسیله‌ی آب، روشی دیگر برای دستیابی به دمای مناسب گلخانه در تابستاناما ترفند دیگری که بسیاری در روزهای گرم تابستان برای افزایش رطوبت گلخانه استفاده می کنند تنظیم دما با آب است. افزایش رطوبت اقدامی بسیار موثر برای اطمینان از دمای مناسب گلخانه در تابستان است. بسیاری از افرادی که در روزهای تابستان گلخانه ای آب پاشیده و سقف را خیس می کنند.

وقتی می خواهیم در تابستان به درجه حرارت مناسب گلخانه برسیم ، باید به میزان رطوبت نیز توجه داشته باشیم. با تبخیر آب ، میزان رطوبت در محیط افزایش می یابد که به گیاهان کمک می کند تا خود را با گرما سازگار کنند.همچنین عوارض جانبی مثبتی نیز در پی دارد. افزایش رطوبت شرایط را برای آفاتی که در محیط های خشک زندگی می کنند دشوار می کند.

سیستم فن و پد

نحوه کار بدین صورت است که در یک طرف گلخانه چندین فن هوا را بیرون می کشند و در طرف دیگر گلخانه هوا از طریق منافذ پد (کاه) که دیواره ای از سلولز مرطوب است وارد گلخانه می شود. وقتی هوا از منافذ بالشتک عبور می کند ، باعث تبخیر آب ، کاهش دما و ورود به گلخانه می شود (شبیه کولر خانگی) که باعث افزایش رطوبت نسبی گلخانه می شود.

 عمدتا برای خنک کننده مثبت فن و پد ، از دو سیستم فشار و فشار منفی استفاده می شود. در سیستم فشار منفی ، طرفداران هوا را از طریق پد و گلخانه می مکند. یکی از معایب این روش ورود گرد و غبار هوا از طریق لایه های گلخانه است.

در یک سیستم فشار مثبت ، فن ها و پد ها در یک طرف و تهویه در طرف دیگر قرار دارند. این فن ها هوا را در سراسر گلخانه به گردش در می آورند ، بنابراین فشار بیشتری ایجاد می کنند و یکی از مزایای این روش عدم نفوذ گرد و غبار به داخل گلخانه است.

عبور هوا از عمق زمین

 در این روش هوا از تونلهایی عبور می کند که در عمق بیش از 4 متر از سطح زمین نصب شده اند (شبیه کانالهای قدیمی). دو چاه ، یکی در خارج از گلخانه و دیگری در داخل گلخانه ، توسط یک تونل در زیرزمین به هم متصل می شوند. انتقال هوای تونل به داخل گلخانه باعث کاهش دما می شود.

سایر اقدامات و روش‌های لازم برای رسیدن به دمای مطلوب

علاوه بر روش های فوق برای تأمین دما و تهویه مناسب گلخانه در تابستان ، راه حل های دیگری نیز وجود دارد. استفاده از فن هایی مانند تهویه باعث می شود هوا به درستی جریان یابد و انواع مختلفی از فن ها وجود دارد و حتی مدل هایی از آنها وجود دارد که بدون نیاز به برق و تنها با استفاده از صفحات خورشیدی کار می کنند.

از طرف دیگر ، مراقبت از آبیاری گیاهان نیز بسیار مهم است. گیاهانی که رطوبت کافی در نزدیکی ریشه دارند شکل بهتری نسبت به گیاهانی دارند که از خشکسالی رنج می برند. تعریق یکی از فرایندهایی است که باعث خنک شدن گیاهان می شود.

رطوبت از طریق منافذ موجود در برگ خارج می‌شود. همانطور که بدن انسان عرق می کند ، آزاد شدن رطوبت نیز باعث خنک شدن سطح برگ می شود و اکنون اگر گیاهان به دلیل کمبود رطوبت نتوانند این فرآیند را به درستی انجام دهند ، پژمرده می شوند. بنابراین ، آبیاری و مراقبت از تهویه گلخانه در تابستان می تواند به سلامت گیاهان کمک زیادی کند. با مشاهده برگهای سوخته و خشک شدن شاخ و برگ مشاهده می شود که دمای گلخانه بیش از حد مورد توجه است و باید تدابیری برای تنظیم دما انجام شود.

روش دیگر برای تأمین درجه حرارت مناسب گلخانه در تابستان استفاده از تهویه برقی است. درست است که این تهویه‌ها گران هستند اما موثر می باشند مه پاش، رطوبت‌ساز و مه‌ساز از دیگر تجهیزات قابل استفاده در گلخانه های بزرگ است.

طبیعی است که اگر مساحت گلخانه بزرگ باشد ، صرف هزینه برای حفظ و تعادل دما کاملاً ضروری است. زیرا در صورت عدم تأمین دما ، خسارت وارده به محصولات بسیار بیشتر از میزان هزینه شده برای تجهیزات ضرر خواهد دید.

5 روش اصلی خنک کردن گلخانه

هر زمان که نور بیشتر از نیاز گیاهان وارد گلخانه شود،دمای گلخانه افزایش خواهد یافت. در تابستان دمای داخل گلخانه اغلب ۱۱ درجه سانتی‌گراد بیشتر از دمای محیط بیرون است. اثرات زیان‌بار دمای بالا عبارت‌اند از: عدم استحکام ساقه، کاهش اندازه گل، تأخیر در گل‌دهی و مرگ جوانه. روش‌های مختلفی علاوه بر مه پاش گلخانه برای خنک کردن و پایین آوردن دمای گلخانه وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱-تهویه گلخانه

۲-کاهش ورود نور به گلخانه

۳-خنک کردن تبخیری

۴-آب‌پاشی روی سقف گلخانه

۵-عبور هوا از عمق زمین

در ادامه در مورد هر یک روش‌های خنک کردن گلخانه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد:

روش اول: تهویه

تهویه به معنای نصب پنجره در سقف یا اطراف گلخانه به‌منظور ارتباط هوای داخل و خارج گلخانه است. اهداف تهویه شامل مبادله هوای داخل و خارج گلخانه، تهویه دی‌اکسید کربن لازم برای فتوسنتز، کاهش دما و خنک‌سازی، متعادل کردن رطوبت می‌باشد.

دو روش برای تهویه گلخانه‌ها وجود دارد:

تهویه طبیعی از طریق باز کردن دریچه‌های تهویه که در دیواره‌های جانبی و لچکی یا در سقف تعبیه‌شده است.

تهویه تحت فشار از طریق فن‌ها که منوط به دسترسی به الکتریسه بوده و هزینه‌بر است.

روش دوم: کاهش ورود نور به گلخانه

کاهش ورود نور به گلخانه سبب کاهش درجه حرارت فضای گلخانه خواهد شد. به‌منظور کاهش مناسب درجه حرارت، بر اساس منطقه و نوع گیاه، باید اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز ۳۰ تا ۵۵ درصد و در فصل تابستان ۵۰ تا ۷۳ درصد از میزان عبور نور به گلخانه کاست. البته باید به این نکته توجه داشت که شدت نور در گلخانه برای هر گیاه نباید از حد مجاز کمتر شود. هر چه گیاهان درون گلخانه سطح برگ بیشتری داشته باشند، به نور بیشتری نیازمند خواهند بود و به میزان کمتری سایه‌اندازی نیاز است.

کاهش ورود نور به گلخانه از طریق پرده‌های سایه‌انداز shade cloth یا استفاده از رنگ یا مواد گچی انجام می‌شود.

 روش سوم: خنک کردن تبخیری گلخانه

دمای گیاه داخل گلخانه در فصول داغ و نواحی خشک،حتی با انجام تهویه خوب و مناسب ،در صورت تابش زیاد خورشید می تواند به۱۰-۵ درجه سانتی گراد بالاتر از دمای هوا برسد.تهویه کارآمد به تنهایی نمی تواند باعث خنک شدن گیاهان گردد زیرا دمای هوا در اغلب اقلیم ها بسیار بالاست.برای سرمایش بیشتر و افزایش رطوبت گلخانه می توان از سیستم های زیر با خنک کننده تبخیری استفاده نمود:

سیستم فن و پد برای خنک کردن گلخانه

نحوه کار سیستم سیستم فن و پد به‌گونه‌ای است که در یک‌طرف گلخانه چند فن، هوا را به بیرون می‌رانند و در طرف دیگر گلخانه، هوا از بین منافذ پد (پوشال) که یک جداره‌ی سولزی مرطوب است وارد گلخانه می‌شود. هوا در حین عبور از بین منافذ پد، سبب تبخیر آب‌شده، درجه حرارت آن کاهش‌یافته و وارد گلخانه می‌شود (مشابه کولر خانگی) این عمل افزایش رطوبت نسبی گلخانه را در پی خواهد داشت.

عمدتا برای خنک کننده فن و پد از دو سیستم فشار مثبت و فشار منفی استفاده می شود.

در سیستم فشار منفی فن ها هوا را از طریق پد و گلخانه مکش می کنند.از معایب این روش ورود گرد و غبار هوا از طریق درز های گلخانه است.

در سیستم فشار مثبت فن ها و پد ها در یک سمت قرار گرفته اند و تهویه در سمت دیگر.این فن ها هوا را در سراسر گلخانه به جریان می اندازنند بنابراین فشار بیشتری ایجاد می شود.عدم نفوذ گرد و غبار به داخل گلخانه از مزیت های این روش است.

سیستم مه پاش برای خنک کردن گلخانه

سیستم مه پاش پرفشار در تعریفی مختصر از یک پمپ فشارقوی و تعدادی تشکیل‌شده است که آب را به میلیون‌ها ذره کوچک‌تر از قطر موی انسان در حد ۵ تا ۱۵ میکرون تبدیل می‌کند، این ذرات ریز در برخورد با هوا به‌سرعت تبخیر می‌شوند که این فرآیند موجب خنک کاری و افزایش رطوبت گلخانه  می‌شود.

سیستم مه پاش پرفشار ذرات بسیار ریزی را ایجاد خواهد کرد که در برخورد با هوا به‌سرعت تبخیر می‌شوند و می‌توانند دمای فضای باز را تا ۲۲ درجه کاهش دهند، چون برای تبخیر ۱ گرم آب به ۵۰۰ کالری گرما نیاز است.

همانند هر سیستم خنک‌کننده تبخیری عملکرد نهایی سیستم مه پاش بستگی به دمای موجود و سطح رطوبت و نرخ تبادل هوا دارد. در دمای بالا (بالاتر از ۲۷) و سطح رطوبت پائین (زیر ۵۰ درصد) عملکرد سیستم مه پاش خارق‌العاده خواهد بود.

روش چهارم: آب‌پاشی روی سقف گلخانه

در تابستان حداقل ۶۰% انرژی تابشی خورشید به افزایش حرارت داخل گلخانه بدل می­شود که از این میزان مقداری نیز توسط گیاه (تقریبا ۳۰% اما برای هر گیاه و مراحل مختلف رشد متفاوت است) استفاده می­شود. پاشیدن آب روی سقف گلخانه سبب جذب این حرارت شده همچنین از ورود اشعه مادون‌قرمز به گلخانه جلوگیری می‌کند. به این منظور آب به شکل قطره‌های کوچک بر روی سقف گلخانه پاشیده می‌شود. البته این روش را برای مناطقی می‌توان پیشنهاد نمود که ازنظر میزان آب در مضیقه نباشند.

روش پنجم: عبور هوا از عمق زمین

در این روش برای خنک کردن گلخانه هوا از تونل‌هایی که در عمق بیشتر از ۴ متری سطح زمین تعبیه‌شده‌اند عبور داده می‌شود (مشابه قنات‌های قدیمی). دو چاهک یکی بیرون گلخانه و دیگری درون گلخانه حفر می‌شود و این دو چاهک توسط یک تونل از زیرزمین به یکدیگر متصل می‌شوند انتقال هوای تونل به درون گلخانه درجه حرارت را کاهش می‌دهد.

مراحل خنک کردن گلخانه بر اساس درجه حرارت محیط«

ماههای سرد سال

خنک کردن گلخانه در روزهای سرد سال از طریق تهویه‌ی طبیعی انجام می‌شود و در روزهای گرم‌تر استفاده از تهویه مکانیکی از طریق دمیدن هوا توسط فن به درون گلخانه انجام می‌شود.

زمانی که گلخانه کاملاً بسته (تهویه انجام نمی‌شود) و هوا آفتابی است درجه حرارت درون گلخانه حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از بیرون خواهد بود. درحالی‌که استفاده تنها از تهویه طبیعی می‌تواند این اختلاف را به ۱۲ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد.

ماههای نسبتاً سرد

در این زمان خنک کردن گلخانه از طریق تهویه طبیعی و تهویه مکانیکی انجام می‌شود. زمانی که تهویه مکانیکی فعال باشد، درجه حرارت درون گلخانه بازهم حدود ۶ درجه سانتی‌گراد بیشتر از خارج گلخانه خواهد بود.

ماههای نسبتاً گرم

در این زمان خنک کردن گلخانه از طریق تهویه طبیعی، مکانیکی و سایه‌اندازی (کاهش ورود نور به گلخانه) انجام می‌شود. زمانی که علاوه برتهویه مکانیکی، از سایه‌انداز هم استفاده می‌شود، درجه حرارت درون گلخانه ۲ درجه سانتی‌گراد بیشتر از بیرون گلخانه خواهد بود.

ماه های گرم

خنک کردن گلخانه در ماه های گرم سال به‌گونه‌ای است که باید علاوه بر موارد ذکرشده برای ماه‌های نسبتاً گرم، از روش‌های خنک کردن تبخیری نیز استفاده نمود. در این وضعیت درجه حرارت گلخانه در بهترین شرایط، حداکثر ۸ درجه سانتی‌گراد کمتر از هوای خارج گلخانه خواهد بود. در آینده در مورد هر  یک از ۵ روش خنک کاری گلخانه بیشتر صحبت خواهیم کرد.