عمومیکسب و کار ایرانی

نصب لوله پلی اتیلن بدون ترانشه

روش نصب لوله پلی اتیلن درگ چیست؟ لوله مدیسون روش نصب لوله بدون ترانشه را به شما معرفی می کند و به ترتیب مزایا و معایب این روش را بیان می کند. مزایای نصب لوله بدون ترانشه بسیار بیشتر از معایب آن است. با این حال، جذاب ترین عامل این است که برای تکمیل کار نیازی به قطع ترافیک، مسدود کردن کل بخش یا حفاری کل بخش نیست.

فناوری بدون ترانچ، بسته به محل، نوع خاک و عمق نفوذ، روش‌های مختلفی را برای نصب لوله‌ها با اندازه‌ها و انواع مختلف ارائه می‌کند. برخی از روش های نصب لوله بدون ترانشه عبارتند از: حفاری جهت دار افقی (HDD) ، حفاری مته افقی (HAB) ، مهر زنی لوله و شکل دهی ضربه ای. در مقایسه با روش های ترانشه برداری، زمان و مقرون به صرفه بودن تمامی این روش ها ثابت شده است.

با این حال، این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند. دانستن اینکه کدام روش برای درک بهتر اینکه کدام روش برای یک پروژه خاص مفیدتر است مفید است.

بخوانید: تولید لوله پلی اتیلن در ایران

حفاری جهت دار افقیHDD چیست؟

HDD یک روش تونل زنی قابل مانور است که یک فرآیند دو مرحله ای است، یعنی سوراخ پایلوت و پشت باز کردن. می توان از آن برای خطوط لوله با قطر کوچک و قطر بزرگ استفاده کرد. بهترین زاویه سوراخ راهنمای حفاری 12 درجه است، اما می توان آن را از 5 درجه تا 30 درجه تنظیم کرد. این روش مستلزم استفاده از روان کننده ای به نام گل حفاری (معمولا بنتونیت) است که در حفاری حفاری در سوراخ پایلوت گردش می کند. مایع حفاری برای حذف قلمه ها مفید است و همچنین باعث پایداری گمانه می شود.

مزایای HDD

استفاده از HDD برای نصب لوله های پلی اتیلن مزایای متعددی دارد. مزیت اصلی این رویکرد این است که کمترین تأثیر را بر مناطق حساس زیست‌محیطی مانند تالاب‌ها، مصب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها دارد. همچنین یک روش نصب سریع خط لوله است که اپراتور را قادر می سازد تا به دقت قابل اعتمادی حتی زمانی که تقاطع پیچیده است دست یابد. نظارت و کنترل مداوم در طول عملیات به اپراتورها اجازه می دهد تا در فضاهای محدود بین خطوط برق موجود حرکت کنند. حفاری حتی می تواند در اعماق عمیق تر برای دور زدن کامل تاسیسات موجود انجام شود و تنها یک شفت پرتاب در نقطه ورودی و تنها یک شفت دریافت کننده در نقطه خروج مورد نیاز است.

معایب HDD

معایب HDD زیاد نیست، اما قابل توجه است. عملیات HDD فقط توسط اپراتورهای ماهر قابل انجام است. هزینه تجهیزات و ماشین آلات مستلزم آن است که پروژه دارای طول حفاری کافی برای کسب سود باشد..

حفاری مارپیچ افقی (HABچیست؟

HAB از یک سیستم پوششی با سر برش و یک مارپیچ دوار استفاده می کند که از محور پرتاب به زمین وارد می شود. با پیشروی مارپیچ، گشتاور را به سر برش منتقل می کند. تراشه های خاک تولید شده توسط سر برش توسط مارپیچ دوار به گودال پرتاب بازگردانده می شود. هنگامی که محفظه و مارپیچ زیر زمین قرار گرفتند، مجموعه بعدی از محفظه و تیغه های مارپیچ به محفظه و مارپیچ قبلی متصل می شوند و این روند تا شفت گیرنده ادامه می یابد.

مزایای HAB

مزیت اصلی HAB این است که نصب پوشش و حفاری به طور همزمان انجام می شود. فقط به دو گودال نیاز دارد، یکی برای پرتاب و دیگری برای حفر. این روش برای همه انواع خاک به جز خاک های مخلوط حاوی تخته سنگ قابل اجرا است.

معایب HAB

نقطه ضعف HAB این است که سرمایه گذاری تجهیزات بسیار زیاد است. این روش نیاز به اندازه های مختلف سر برش و مارپیچ برای اندازه های مختلف بدنه دارد.

مهر زنی لوله

مهر زنی لوله چیست؟

مهر زنی لوله با فشار دادن لوله یا پوشش به داخل خاک توسط چکش ضربه ای متصل به انتهای لوله یا پوشش انجام می شود. لبه جلویی لوله یا پوشش سوراخ شده و لوله نصب می شود. خرابی وارد خط لوله می شود و پس از نصب خارج می شود.

مزایای استفاده از لوله کشی

مزیت لوله کشی این است که بسیار مقرون به صرفه است و نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارد. لوله ها را می توان به صورت کامل یا به صورت مقطعی نصب کرد و تقریباً در هر نوع خاکی قابل نصب است. برای لوله های متوسط ​​و طول های کوتاه تر مناسب است.

معایب لوله کشی

عیب اصلی لوله کشی این است که نمی تواند خط و سطح نصب را کنترل کند. اگر با موانع سخت (مانند تخته سنگ های سخت بزرگتر از بدنه) مواجه شوید، ممکن است انحراف لوله نیز ایجاد شود. با توجه به ضربه ای بودن نصب، این روش فقط برای لوله های فولادی قابل استفاده است. اندازه لوله هایی که می توان با استفاده از این روش نصب کرد، محدود به 2 “تا 55” است.

شکل دهی ضربه چیست؟

شکل دهی ضربه ای به روش فشرده سازی نیز معروف است که با فشار دادن یا کشیدن لوله از طریق سوراخ ایجاد شده توسط مته نصب می شود. مته یک ابزار ساده گلوله ای شکل است که از یک منبع نیرو برای رانش استفاده می کند. انرژی توسط هوای فشرده یا مکانیزم هیدرولیکی به بیت منتقل می شود و بیت به زمین رانده می شود. پس از اتمام حفاری، مته برداشته می شود و می توان لوله ای که قرار است نصب شود را فشار داد یا کشید.

مزایای شکل دهی ضربه

خمش ضربه ای برای لوله های با قطر کوچک با طول نصب کوتاه بسیار سودمند است. این روش نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارد و می توان از آن برای نصب هر نوع خط لوله برق استفاده کرد و آن را به یک روش اقتصادی تبدیل کرد. فرآیند پوست اندازی به فشرده سازی خاک در اطراف بیت کمک می کند و در نتیجه گمانه را تثبیت می کند.

معایب شکل دهی ضربه

از آنجایی که سیستم هیچ هدایتی ندارد، تغییر شکل نفوذ دارای معایبی است، مانند عدم دقت خطوط و درجه ها. این ممکن است منجر به آسیب به خطوط برق موجود شود که قبل از شروع پروژه شناسایی نشده اند. اندازه لوله‌های قابل نصب به 6 اینچ یا کمتر محدود می‌شوند، اگرچه برخی فناوری‌ها اندازه‌های بزرگ‌تر را مجاز می‌کنند و طول نصب به 60 فوت محدود می‌شود، اگرچه برخی فناوری‌ها تا 200 فوت اجازه می‌دهند.

روش های مختلف موجود در کیت نصب بدون ترانشه برای برآوردن انواع مختلف خاک و شرایط محیطی موجود در محل نصب کافی است. در بین تمامی این روشها، مهمترین آنها انجام بررسی ژئوتکنیکی در محل پروژه برای تعیین بهترین روش و تجهیزات مناسب برای پروژه می باشد. کل هزینه و زمان صرفه جویی شده با استفاده از روش بدون ترانشه قابل توجه است، به همین دلیل است که در دستان بسیاری از پیمانکاران، چه نصب خط لوله و چه تعمیر، به ابزاری ضروری تبدیل شده است.