عمومیکسب و کار ایرانی

تیوب لیزر | مهم‌ترین قطعه دستگاه‌های برش لیزر چه مدل‌هایی دارد؟

تیوب لیزر پرتوهای لیزر را در دستگاه‌های برش و حکاکی تولید می‌کند. هنگام خرید این قطعه بهتر است با ویژگی‌های ‌مربوط به انواع مدل‌های آن آشنا باشید. چراکه اصلی‌ترین قطعه در دستگاه‌های ‌برش و حکاکی، تیوب لیزر آن است. تیوب‌های ‌لیزر در دو نوع شیشه‌ای و فلزی در بازار موجود هستند که هریک مزایای خود را دارند. به‌طورکلی، تیوب‌های ‌فلزی از نوع شیشه‌ای آن‌ها گران‌تر هستند. برای برش لیزری متریال‌های غیرفلزی، تیوب‌های ‌شیشه‌ای گزینه‌ای بهتر به شمار می‌آیند. طول عمر تیوب‌های ‌لیزری بسته به شرکت سازنده این قطعات و نوع تیوب آن‌ها متفاوت است. در این مطلب با انواع مدل‌های تیوب لیزر آشنا می‌‌‌شویم.

معرفی تیوب دستگاه‌های ‌برش و حکاکی لیزر

تیوب‌ لیزر CO2، قطعاتی استوانه‌ای شکل هستند که معمولا از جنس شیشه هستند. این قطعات در قسمت انتهایی دستگاه‌های ‌حکاکی و برش لیزر به کار می‌‌‌روند. کارکرد این قطعه مهم، ایجاد پرتو لیزر در دستگاه‌های ‌برش و حکاکی لیزر است. این قطعات، بسته به قدرتی که دارند، در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. تیوب‌های ‌شیشه‌ای بسیار شکننده هستند؛ از این رو، در هنگام کار با دستگاه لیزر، دما باید به ‌اندازه‌ای باشد که به این قطعات هیچ آسیبی وارد نشود.

با گرم شدن دستگاه، تیوب‌ها فعال می‌‌‌شوند و به کمک قطعات دیگر از جمله آینه‌ها و عدسی‌ها کار برش و حکاکی متریال را انجام می‌‌‌دهند. تیوب لیزر، به‌عنوان اصلی‌ترین قطعه مورد استفاده در دستگاه برش و حکاکی لیزر به شمار می‌‌‌آید که قیمت بالایی دارد؛ بنابراین، نگهداری از این قطعه حیاتی به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

اهمیت تیوب لیزر در دستگاه برش و حکاکی لیزر

کاربرد تیوب لیزر در دستگاه‌های ‌برش و حکاکی، ایجاد پرتو لیزر است. در واقع، این قطعه به‌عنوان اصلی‌ترین قطعه سیستم به شمار می‌‌‌آید و دستگاه بدون وجود تیوب لیزر، کارکردی ندارد. از این رو، قیمت تیوب لیزر نقش مهمی در قیمت‌گذاری دستگاه‌های ‌برش و حکاکی لیزر دارد.

برای آشنایی با انواع تیوب لیزر دستگاه برش و حک غیرفلزت، روی لینک زیر کلیک کنید:

https://rotecgroup.com/product/laser-machine/spare-part/laser-tube/

نحوه کار با تیوب لیزر به چه صورت است؟

تیوب لیزر در پشت دستگاه‌های ‌برش و حکاکی لیزر قرار می‌‌‌گیرد و کارکرد آن ایجاد پرتو لیزری است. پس از ایجاد پرتو لیزری، این پرتو توسط سه آینه به عدسی دستگاه می‌‌‌رسد. در این مورد، تنظیم بودن محل آینه‌ها، عدسی و تیوب لیزر از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. عدسی لیزر پرتوی دریافتی از تیوب لیزر را در یک نقطه متمرکز می‌‌‌کند و با ایجاد حرارت، سبب ذوب شدن متریال می‌‌‌شود. به‌طورکلی، استقرار درست قطعات مختلف دستگاه لیزر از جمله تیوب لیزر، نقش بسزایی در افزایش عمر این دستگاه‌ها دارد.

انواع مدل‌های ‌تیوب لیزر را بشناسید

تیوب لیزر در مدل‌های ‌مختلفی تولید می‌‌‌شود. هریک از این مدل‌ها، کاربردهای مختص به خود را دارند. تیوب لیزر، به‌عنوان مهم‌ترین قطعه مورد استفاده در دستگاه برش لیزر، عاملی تعیین‌کننده در قیمت این دستگاه‌ها به شمار می‌‌‌آید. توان تیوب‌های ‌لیزر از 20 وات تا 150 وات متفاوت هستند.

عوامل تعیین‌کننده در قیمت تیوب لیزر چیست؟

تیوب‌های ‌لیزر با توجه توانی که از آن برخوردارند، قیمت‌های ‌متفاوتی هم دارند. از این رو، شما می‌‌‌توانید متناسب با نیاز خود مناسب‌ترین نوع تیوب لیزر را از بازار خریداری کنید؛ بنابراین، در خرید تیوب لیزر تنها نباید قیمت آن را ملاک قرار دهید، بلکه باید به فاکتورهای دیگری نیز توجه کنید. باید ببینید که دستگاه را برای برش و حکاکی چه نوع متریالی خریداری می‌‌‌کنید و با توجه به این موضوع، مناسب‌ترین مدل تیوب لیزر را انتخاب کنید.

عمر مفید تیوب‌های ‌لیزر چقدر است؟

عمر مفید تیوب‌های ‌لیزر براساس تعداد ساعت کاری این قطعات تخمین زده می‌‌‌شود. البته در این مورد، تنظیم بودن تیوب نیز در افزایش عمر تیوب تاثیرگذار است. همچنین، باید توجه داشت که در این مورد روشن بودن دستگاه به‌خودی‌خود مهم نیست، بلکه تعداد ساعت کاری برش و حکاکی اهمیت دارد. برای مثال، در مواقعی دستگاه روشن است، اما اپراتور تنها در حال اعمال تنظیمات روی دستگاه است.

بهترین روش برای افزایش طول عمر تیوب لیزر

تیوب لیزر گران‌ترین قطعه به‌کاررفته در دستگاه‌های ‌برش و حکاکی لیزر به شمار می‌‌‌آید؛ بنابراین، تعویض آن به‌صرفه نیست. بهترین راه برای افزایش طول عمر تیوب لیزر، این است که بسته به حجم کار، به‌صورت روزانه یا هفتگی دستگاه را تمیز کنید. چرا که دوده‌های ‌حاصل از سوختن متریال، روی آینه‌ها و عدسی‌ها می‌‌‌نشیند. به‌این‌ترتیب، برای حفظ کیفیت برش یا حکاکی متریال، مجبور می‌‌‌شوید قدرت تیوب لیزر را بیش از حد معمول افزایش دهید که به‌خودی‌خود عمر تیوب لیزر را کاهش می‌‌‌دهد؛ بنابراین، تمیز کردن عدسی و آینه‌ها، یک راه موثر برای افزایش طول عمر تیوب لیزر است.

شارژ تیوب لیزر چگونه انجام می‌‌‌شود؟

از آنجا که تیوب‌های ‌دستگاه لیزر، قیمت بالایی دارند؛ از این رو، تعویض این قطعه بسیار هزینه‌بر است. بهترین راه، شارژ مجدد تیوب‌های ‌لیزر است که هزینه‌های ‌بسیار کمتری را نیز به دنبال دارد. در این مورد، بسیاری از افراد این دغدغه را دارند که به‌جای یک تیوب نو، یک تیوب شارژ شده را تحویل بگیرند. اما تشخیص این موضوع کار چندان سختی نیست؛ چرا که تیوب‌های شارژ شده، شیشه‌ای دودی دارند که به‌وضوح مشخص است.

مقایسه تیوب لیزر شیشه‌ای با فلزی

تیوب‌های ‌لیزر در دو نوع شیشه‌ای و فلزی در بازار موجود هستند. تیوب‌های ‌شیشه‌ای، معمولا در دستگاه‌های ‌برش و حکاکی CO2 کاربرد دارند. تیوب‌های ‌شیشه در مقایسه با تیوب‌های ‌فلزی، ارزان‌تر هستند. طول عمر مفید تیوب‌های ‌شیشه‌ای بین یک تا سه سال است که بسیار کمتر از طول عمر مفید تیوب‌های ‌فلزی با 3 تا 12 سال است. از طرف دیگر، تیوب‌های ‌فلزی دارای نوعی از منبع هستند که از فرکانس‌های ‌رادیویی تغذیه می‌‌‌کند که قیمتی بالاتر دارد؛ درحالی‌که منبع تغذیه تیوب‌های ‌شیشه‌ای، جریان الکتریکی مستقیم (DC) است.

در مجموعه روتک، انواع مدل‌های ‌تیوب لیزر را خریداری کنید

تیوب‌های ‌لیزری در مدل‌های ‌مختلفی مانند فلزی و شیشه‌ای تولید می‌‌‌شوند که انواع فلزی آن‌ها طول عمر بیشتر و قیمت بالاتری دارند. درک این موضوع که کدام تیوب لیزری برای دستگاه برش و حکاکی شما بهتر است؛ به بودجه و متریال محصول تولیدی شما بستگی دارد. برای خرید بهترین مدل‌های ‌تیوب لیزری می‌‌‌توانید سری به وب‌سایت روتک بزنید و در این مورد از متخصصان این مجموعه عرضه‌کننده دستگاه و قطعات برش و حکاکی لیزر مشاوره بگیرید.