عمومیکسب و کار ایرانی

روش های ریشه کنی و سمپاشی موریانه با ضریب اطمینان بالا

موریانه ها یکی از مخرب ترین آفات محسوب می شوند زیرا می توانند در طی چند سال آسیب قابل توجهی به شالوده خانه شما وارد کنند. بخش هشدار دهنده این است که آنها اغلب در مراحل اولیه مورد توجه قرار نمی گیرند و به صاحبان خانه هشدار کمی درباره حضور آنها می دهند. وقتی متوجه هجوم موریانه شدید، ممکن است دیگر خیلی دیر شده باشد و خانه شما به خطر بیفتد. با توجه به ارزش خانه شما و بار مالی احتمالی مرتبط با آسیب موریانه، انجام اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از دارایی شما بسیار مهم است. با این حال، قبل از اجرای روش های سم پاشی موریانه ، داشتن اطلاعاتی در مورد این مهاجمان ضروری است.

 شناخت موریانه ها

شناخت موریانه ها به شما کمک می کند تا اقدامات مناسب را انجام دهید.

موریانه چه شکلیه؟

 رنگ موریانه‌ها بستگی به نوع و سن آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. رنگ‌های موریانه ها عموماً شامل سفید، قهوه‌ای و سیاه می‌شود.

 آن‌ها از نور فراری هستند و در تونل‌ها و سوراخ‌ها در چوب و خاک سکونت می‌کنند.

معرفی انواع موریانه

می‌توان موریانه‌ها را به سه گروه تقسیم کرد:

موریانه هایی که در زیر خاک زندگی می‌کنند،

موریانه هایی که در چوب خشک سکونت می‌کنند

و موریانه هایی که در چوب تر زندگی می‌کنند.

موریانه‌ها غذای اصلی‌شان را از چوب تأمین می‌کنند.

دشمن موریانه

 برای دفع موریانه‌ها در روش‌های خانگی، می‌توانید به سرکه رویه بگذارید. سرکه به طور مؤثر تهاجم موریانه‌ها را خنثی می‌کند. استفاده از سرکه توصیه‌مند است و به عنوان یک دشمن برای موریانه‌ها معروف است.

 توجه: هرگز از گازوئیل یا مواد قابل اشتعال دیگر برای دفع موریانه‌ها استفاده نکنید. استفاده از چنین موادی خطرات جدی ایجاد می‌کند و با خطر آتش سوزی همراه است.

صدای موریانه

برای شناسایی حضور موریانه‌ها در خانه، می‌توانید به صداهایی که توسط آن‌ها تولید می‌شود توجه کنید. صداهای مورد نظر شامل تق تق خشک، خش خش کاغذ، کلیک کردن و صدای توخالی هستند.

اندازه موریانه

طول بدن موریانه ها به اندازه ۳.۱ الی ۲۵.۴ میلیمتر است.

انواع موریانه‌های خانگی

موریانه‌های خانگی به صورت عمومی به سه نوع رایج تقسیم می‌شوند:

موریانه‌های زیرزمینی، موریانه‌های چوب خشک و موریانه‌های چوب مرطوب، هر یک از انواع موریانه‌های خانگی هستند که بر اساس ترجیحات زندگی و محیط زیستی خود تفاوت‌هایی دارند:

  1. موریانه‌های زیرزمینی (Subterranean Ants): این نوع موریانه‌ها زیر خاک زندگی می‌کنند و اغلب در سیستم‌های تونلی و مخازن زیرزمینی ایجاد شده توسط خودشان زندگی می‌کنند. آنها به عنوان موریانه‌های زیرزمینی شناخته می‌شوند و برای دسترسی به منابع غذایی و آب، زیرزمینی حرکت می‌کنند.
  2. موریانه‌های چوب خشک (Drywood Termites):این نوع موریانه‌ها در چوب خشک زندگی می‌کنند. آنها چوب‌ها را تخریب کرده و برای ساخت ساختمان‌های موریانه خود از چوب خشک استفاده می‌کنند. معمولاً برای کنترل آنها باید بخش‌های تخریب‌شده چوب را تعویض کنید.
  3. موریانه‌های چوب مرطوب (Subterranean Termites):این نوع موریانه‌ها نیز در چوب زندگی می‌کنند، اما در مناطق با آب‌وهوای مرطوب رایج هستند. آنها ساختمان‌های خود را از چوب تخریب‌شده و از خاک برای جستجوی منابع غذایی استفاده می‌کنند.

موریانه از کجا میاد؟

موریانه‌های چوب خشک و مرطوب به طور معمول در داخل چوب‌هایی که مصرف می‌کنند، زندگی می‌کنند. اما موریانه‌های زیرزمینی، به طور رایج در خاک زندگی می‌کنند و از کلونی‌های زیرزمینی خود به داخل چوبی که مصرف می‌کنند یا از آن به داخل کلونی بازمی‌گردند. این گونه‌های زیرزمینی معمولاً در گروه‌های بزرگی سازمان‌یافته و اجتماعی زندگی می‌کنند.

نشانه وجود موریانه

شناسایی علائم هجوم موریانه برای اقدام سریع بسیار مهم است. در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

آسیب چوب

به اجزای چوبی خانه‌تان، به‌ویژه قسمت‌هایی که در پشت سطوح پنهان شده‌اند، مانند کف و دیوار، دقت کنید. علائم چوب آسیب دیده، ضعیف یا توخالی را بررسی کنید. موریانه ها از چوب تغذیه می کنند و در طول زمان می توانند آسیب های ساختاری قابل توجهی ایجاد کنند.

بال

موریانه‌ها بال دارند و ممکن است بال‌های دور ریخته شده را در نزدیکی پنجره‌ها، درها یا سایر نقاط ورودی خانه خود پیدا کنید. هنگامی که موریانه ها مکان مناسبی برای ایجاد یک کلنی پیدا کردند، بال های خود را می ریزند زیرا دیگر به آنها نیاز ندارند. این بال ها از نظر ظاهری شبیه بال های موریانه ها هستند. اگر با بال های دور انداخته برخورد کردید، مهم است که فوراً اقدام کنید.

تونل های گلی

موریانه ها تونل های گلی را به عنوان وسیله ای برای سفر و محافظت می سازند. به دنبال وجود لوله های گل آلود در نزدیکی درختان، مکان های ذخیره سازی یا جایی که زمین با خانه شما تماس دارد، باشید. این تونل ها رطوبت لازم را برای موریانه ها فراهم می کند و می تواند نشانگر هجوم باشد. می توانید با دقت بخشی از تونل را بردارید تا حرکت فعال موریانه را بررسی کنید.

فراس

فضولات موریانه، همچنین به عنوان frass شناخته می شود، را می توان در نزدیکی مناطقی از چوب آلوده یافت. این فضولات معمولاً گلوله های قهوه ای تیره یا چوبی هستند. اگر متوجه انبوه کوچکی از frass شدید، می تواند نشان دهنده یک کلنی موریانه یا فعالیت تغذیه ای در نزدیکی باشد.

به یاد داشته باشید، تشخیص زودهنگام و اقدام فوری برای جلوگیری از آسیب های گسترده ناشی از موریانه ها حیاتی است. اگر به هجوم موریانه مشکوک هستید، بهتر است با یک شرکت سمپاشی موریانه واجد شرایط مشورت کنید تا مناسب ترین روش درمانی را تعیین کنید.

راه سریع از بین بردن موریانه

روش‌های سم پاشی موریانه و بهسازی محیط هر دو در کنترل و ریشه کنی موریانه مؤثر هستند و بهتر است به صورت همزمان انجام شوند. سمپاشی موریانه، با استفاده از ترکیب سموم پیرتیروئیدی و فسفره و تزریق آن در عمق دیوار و خاک، کارایی بالایی در کنترل موریانه دارد. این روش، به دلیل تمایل موریانه به مخفی شدن در عمق دیوار و خاک، از قوتی بهره می‌برد که به سموم جواب نمی‌دهند.

بهسازی محیط نقشی مؤثرتر در از بین بردن موریانه دارد و شامل اقداماتی است مانند تعویض لوله‌های آب ترشح کننده و باعث ایجاد رطوبت محیط می‌شوند، ایجاد تهویه طبیعی و مصنوعی در ساختمان، و حذف کاهگل از دیوارهای ساختمان‌های قدیمی و مرمت دیوارها که موریانه به آنها نیاز غذایی دارد. این اقدامات منجر به حذف پناهگاه و منابع غذایی موریانه می‌شوند. با اجرای هر دو روش همزمان، می‌توان ریشه کنی مؤثرتری نسبت به موریانه داشت و از بروز مجدد آنها جلوگیری کرد.

شرکت سمپاشی موریانه

موریانه ها معمولاً مقاومت کمتری در برابر بیشتر سموم نشان می‌دهند اما مهمترین ویژگی آن‌ها قدرت بالای مخفی شدن در عمق دیوار و خاک است. این ویژگی باعث می‌شود که استفاده از ترکیب سموم پیروتیروئیدی و فسفره و تزریق آن در عمق دیوار و خاک موثرتر باشد. این روش کمک می‌کند تا موریانه ها که همواره به دنبال مواد غذایی می‌باشند، با سموم در تماس بیایند و به دیگر اعضای جمعیت منتقل شوند و بنابراین کاهش جمعیت آن‌ها را تسهیل می‌کند.

سخن پایانی

بهترین راه برای مقابله با موریانه‌ها، سمپاشی فوری و اقدامات ضروری است. اگر تا زمانی که مالک ملک اطلاع نیافته باشد، موریانه‌ها درون ساختمان فعالیت خود را ادامه دهند، ساختارهای چوبی ممکن است آسیب ببینند. اطلاع به موقع از حضور این حشرات حیاتی است و سمپاشی تخصصی این موقعیت را بهبود می‌دهد.

اگر به دنبال ریشه کنی صد در صدی موریانه ها هستید، شرکت سمپاشی موریانه کیان پاک خدمات ویژه‌ای را برای حفاظت از خانه‌ها و سمپاشی حرفه ای موریانه ها ارائه می کند.