عمومیکسب و کار ایرانی

بهترین محیط برنامه نویسی (ide) پایتون آنلاین

پایتون چیست؟

در سال 1370 توسط خالق آن، «Guido van Rossum» منتشر شد. پایتون یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی شاخص به شمار می‌رود. این با مشارکت بسیاری از و برنامه‌نویسان تکامل یافته است. به افرادی که قصد را دارند، توصیه می‌شود آموزش این مهارت را با آغاز کنند. در بسیاری از نظیر ، و در دسترس است. یک زبان همه‌منظوره به شمار می‌رود، به این معنا که می‌تواند در کاربردهای بسیاری از نرم‌افزارهای گرفته تا به کار گرفته شود.

بهترین محیط برنامه نویسی (ide) پایتون آنلاین در این مقاله آمده است و می توان علاوه بر آن با استفاده از محیط کوچک را انجام داد. اما، در صورتی که قصد پیاده‌سازی پروژه‌های بزرگ‌تری با پایتون وجود داشته باشد، استفاده از یک انتخاب بهتری خواهد بود. هر IDE‌ یا برای پایتون با دیگری متفاوت است.

این تفاوت‌ها در ویژگی‌ها و موارد دیگر نمود پیدا می‌کنند. در این مقاله از سایت online-python.com برخی از IDEها و ویرایشگرهای کد شاخص و پراستفاده توصیه شده توسط اجتماع پایتون، معرفی شده‌اند. پیش از معرفی بهترین IDE برای پایتون ، بهتر است ابتدا به این مسئله پرداخته شود که IDE و ویرایشگر کد چه هستند و همچنین چه نیازمندی‌هایی برای یک محیط توسعه پایتون لازم است؟

IDE و ویرایشگر کد چه هستند؟

چه یک تازه‌کار و چه باتجربه باشد، نیاز به یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) یا یک ویرایشگر کد برای پیاده‌سازی مهارت‌های خود دارد. پیش از ارائه فهرستی از بهترین IDEها برای پایتون و معرفی ویرایشگرهای کد مناسب برای این ،‌ در این بخش از مطلب بهترین IDE برای پایتون ، به شرح چیستی IDE و ویرایشگر کد پرداخته شده است. در ادامه، به این سوال پاسخ داده شده است که IDE چیست؟

IDE چیست؟

IDE سرنامی برای عبارت «Integrated Development Environment» و به معنی محیط توسعه یکپارچه (تلفیقی | ادغام شده) است. IDE برنامه‌ای است که با استفاده از آن انجام می‌شود. IDE از ابزارهای رایج توسعه نرم‌افزار در قالب یک رابط گرافیکی یکپارچه و کاربر پسند تشکیل شده است. همان‌طور که از نامش پیداست، IDEها ابزارهای بسیاری را با هم تلفیق می‌کنند که به طور خاص در توسعه نرم‌افزار کاربرد دارند. این ابزارها معمولاً شامل موارد زیر هستند:

 • ویرایشگری که برای مدیریت و نوشتن کدها طراحی شده است؛ چنین ویرایشگری معمولاً‌ امکاناتی مثل برجسته‌سازی نحوی (Syntax Highlighting) و تکمیل خودکار کد (Auto Completion) را با خود به همراه دارد.
 • ابزارهای ساخت، اجرا و ؛ یک سیستم ساخت محلی خودکار برای ایجاد یک ساخت محلی از نرم‌افزار، مثل کامپایل کردن کد منبع کامپیوتر؛ همچنین، از یک خطایاب برای آزمایش نرم‌افزار توسعه داده شده در یک IDE استفاده می‌شود.
 • نوعی از کنترل منبع

اکثر IDEها از زبان‌های برنامه‌نویسی بسیاری پشتیبانی می‌کنند و امکانات و ویژگی‌های دیگری هم دارند. به همین دلیل IDEها معمولاً‌ دارای حجم زیادی هستند و دانلود و آن‌ها ممکن است زمان‌بر باشد. همچنین، ممکن است برای استفاده صحیح از IDEها نیاز به دانش و مهارت پیشرفته وجود داشته باشد. در ادامه مطلب بهترین IDE برای پایتون ، شرح مختصری پیرامون چیستی یک ویرایشگر کد و تفاوت آن با IDE بیان شده است.

ویرایشگر کد چیست؟

یا ویرایشگرهای کد نیز نرم‌افزارهایی مشابه یک مثل ویندوز هستند که امکانات بیش‌تری به آن‌ها اضافه شده است. یک اختصاصی می‌تواند به سادگی یک ویرایشگر متن به همراه امکاناتی نظیر برجسته‌سازی نحوی (Syntax Highlighting)، قابلیت‌های قالب‌بندی کد و سیستم پیشنهاد‌دهی باشد. می‌توان از جمله ویرایشگرهای کد محبوب به Atom ،Sublime Text و اشاره کرد.

اکثر ویرایش‌گرهای کد خوب می‌توانند کدها را اجرا کنند و خطایابی انجام دهند. بهترین ویرایشگرهای کد، با نیز در تعامل هستند. در مقایسه با IDEها، یک ویرایشگر کد خوب معمولاً کوچک‌تر و سریع‌تر است، اما اغلب امکانات کم‌تری دارد. بنابراین، بهتر است انتخاب میان IDE و ویرایشگر کد را بر اساس نیازمندی‌ها و نوع پروژه انجام داد. در ادامه مقاله بهترین IDE‌ برای پایتون ، ویژگی‌ها و نیازمندی‌های یک محیط کدنویسی مناسب برای پایتون شرح داده شده است.

بهترین IDE برای پایتون چه ویژگی‌هایی دارد؟

فهرست ویژگی‌ها و امکانات در هر IDE متفاوت است. اما، از جمله ویژگی‌های اساسی که کدنویسی به زبان پایتون را ساده‌تر می‌کنند، می‌توان به ذخیره و بارگذاری مجدد فایل‌های کد، پشتیبانی از خطایابی، برجسته‌سازی نحوی و سایر موارد اشاره کرد. در ادامه این بخش، هر یک از امکانات و ویژگی‌های مورد نیاز بهترین IDE برای پایتون و یک ویرایشگر کد مناسب فهرست و شرح داده شده‌اند. ممکن است نیازمند‌ی‌های بیش‌تری نسبت به آنچه در ادامه فهرست شده برای یک پروژه مورد نیاز باشد، اما موارد زیر قابلیت‌های اساسی و پایه‌ای هستند که یک IDE باید ارائه دهد.

 • ذخیره و بارگذاری مجدد فایلها و کدهای منبع: واضح است که یک IDE یا ویرایشگر کد باید امکان ذخیره‌سازی و بارگذاری مجدد فایل‌های پروژه را داشته باشد. در غیر اینصورت، نمی‌توان آن را یک IDE نامید.
 • اجرای کدها از داخل محیط توسعه: یک IDE باید دارای یک داخلی برای اجرای کدها باشد. در صورتی که توسعه دهنده ناچار باشد برای اجرای کدهای پایتون از محیط توسعه یا ویرایش خارج شود، آن برنامه تنها یک ویرایشگر متن ساده خواهد بود و نمی‌توان آن را یک IDE یا ویرایشگر کد نامید.
 • پشتیبانی از عیبیابی: امکان خطایابی گام‌به‌گام کدها در حین اجرا، یک ویژگی اساسی در تمام IDEها و اکثر ویرایشگرهای کد به حساب می‌آید.
 • برجستهسازی نحوی: امکان مشاهده سریع ، و نمادها در ، خواندن و درک کدها را بسیار ساده‌تر می‌کند.
 • قالببندی خودکار کدها: یک ویرایشگر یا IDE خوب برای پایتون، می‌تواند علامت دو نقطه را در انتهای یک گزاره If یا While () شناسایی کند و بر اساس آن، به صورت خودکار در خط بعدی ایجاد کند.

به طور قطع ممکن است ویژگی‌های متعدد دیگری مورد نیاز توسعه‌دهندگان باشد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان کنترل کد منبع، یک مدل گسترش (Extension Model)، ساخت و آزمایش ابزارها، مستندات راهنمای پایتون و سایر موارد را نام برد. با در نظر داشتن این امکانات، در ادامه مطلب بهترین IDE برای پایتون ، مروری بر برخی از ابزارهای همه‌منظوره‌ای انجام شده است که می‌توان برای توسعه با زبان پایتون از آن‌ها استفاده کرد. در واقع، می‌توان بهترین IDE برای پایتون یا بهترین ویرایشگرهای کد پایتون را در دو دسته ابزارهای همه‌منظوره و ابزارهای اختصاصی جای داد.

ابزارهای همه‌منظوره IDEها و ویرایشگرهای کدی هستند که با اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی، فناوری‌ها و پروژه‌های نرم‌افزاری مختلف سازگاری دارند و با نصب افزونه‌ها و اعمال شخصی‌سازی‌های لازم می‌توان توسعه پایتون را در آن‌ها انجام داد. از طرف دیگر، دسته دیگری از IDEها و ویرایشگرهای کد وجود دارند که به طور اختصاصی برای پایتون توسعه داده شده‌اند. حال پیش از معرفی بهترین IDEها و ویرایشگرهای کد همه‌منظوره مناسب برای توسعه پایتون، دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی پایتون برای افرادی معرفی شده‌اند که قصد شروع یادگیری مهارت برنامه‌نویسی و زبان پایتون را دارند.

 محیط توسعه یکپارچه محبوب برای توسعه جاوا

IntelliJ IDEA از JetBrains

از آن جایی که جاوا معمولا برای وب و هم چنین برای توسعه تلفن همراه استفاده می شود، ما با بهترین IDE برای زبان جاوا شروع می کنیم. که طبق نظرسنجی گفته شده Intellij است.

نیز بوسیله Jet Brains ساخته شده است.

این IDE که دارای طیف گسترده ای از ابزارها و امکانات است، برای توسعه نرم افزارهای اندرویدی استفاده می شود.

علاوه بر زبان های Sass و Ruby از زبان های پشتیبانی شده توسط نرم افزار PyCharm نیز پشتیبانی می کند.

این نرم افزار Google App Engine را پشتیبانی می نماید.

IDE برای جاوا

IntelliJ IDEA توسط JetBrains مجموعه کاملی از ابزارها را برای نوشتن و ویرایش کد ارائه می دهد. بسیاری از توسعه دهندگان به IntelliJ IDEA به عنوان بهترین IDE رایگان برای توسعه وب فکر می کنند. می توانید از آن برای تکمیل خودکار اولیه و هوشمند استفاده کنید. علاوه بر این، پیشنهادها، ابزارهای بازسازی کد و تجزیه و تحلیل را ارائه می دهد. ویژگی های آن عبارتند از:

 • تکمیل کد هوشمند نکاتی را برای تسریع روند کار شما پیشنهاد می کند.
 • ابزار اشکال‌زدایی درون خطی مشکلات شما را در کد نشان می‌دهد، بنابراین لازم نیست به دنبال آن ها باشید.
 • out-of-box به شما امکان می دهد پروژه خود را به حالت قبلی برگردانید.
 • IDE از ادغام با ابزارهای داخلی مانند Apache Maven، Gradle و Webpack پشتیبانی می کند.

محیط IntelliJ IDEA

علاوه بر جاوا، می‌توانید به خوبی با ، ، ، و در IntelliJ IDEA کار کنید. ابتدا به معرفی بهترین IDE ها می پردازیم سپس بهترین IDE برای زبان های برنامه نویسی محبوب را معرفی می کنیم.

Microsoft Visual Studio

Microsoft Visual Studio

این IDE که از بهترین محیط های برنامه نویسی در جهان است، قادر به ایجاد برنامه های موبایل، برنامه های وب و یا حتی بازی های ویدیویی است.

 می تواند برای افراد حرفه ای و حتی برای افراد در حال یادگیری مناسب باشد. این IDE از 36 زبان برنامه نویسی مختلف پشتیبانی می کند، برخی از این زبان ها عبارتند از:

 • NET
 • DHTML
 • JavaScript
 • JScript
 • Visual Basic
 • Visual C#
 • Visual C++
 • Visual F#

آشنایی با برخی از IDE موجود آنلاین

یک محیط توسعه مناسب، برای هر برنامه‌نویسی امری حیاتی محسوب می‌شود. چه مشغول توسعه یک وب اپلیکیشن پیشرفته باشید یا بخواهید یک زبان برنامه‌نویسی را برای نخستین بار بیاموزید، در هر صورت محیطی که استفاده می‌کنید، باید راحت بوده و استفاده آسانی داشته باشد. در این مطلب قصد داریم برخی از IDE موجود آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم.

IDE که اختصاری برای عبارت «محیط توسعه یکپارچه» (Integrated Development Environment) است به منظور تسهیل امر کدنویسی برای توسعه‌دهندگان طراحی شده است. اغلب IDE-ها برنامه‌های آفلاینی هستند که روی هارددیسک رایانه توسعه‌دهنده نصب می‌شوند.

IDE-های مبتنی بر مرورگر زیادی نیز وجود دارند که برای کدنویسی Cloud مناسب هستند. اغلب آن‌ها دارای محدودیت‌هایی در مقایسه با همتایان آفلاین خود هستند؛ اما در طی زمان بهبود زیادی یافته‌اند. مهم نیست که قصد دارید چه کار بکنید، چون در هر صورت تقریباً برای هر کاری یک IDE وجود دارد.

1. بهترین IDE آنلاین حرفه‌ای: AWS Cloud9

زمانی که «آمازون» (Amazon) اقدام به انتشار IDE به نام Cloud9 () در سال 2016 کرد، یک شرکت محبوب برای توسعه‌دهندگان به حساب می‌آمد. یکپارچه‌سازی کامل آن با سرویس‌های وب آمازون موجب شد که به قوی‌ترین و بسط‌پذیرترین پلتفرم توسعه آنلاین تبدیل شود. این IDE آنلاین همراه با یک ویرایشگر کد و ترمینال و ابزارهای دیباگ پیشرفته ارائه می‌شود.

Cloud9 همچنین مجهز به حالت برنامه‌نویسی جفتی مشابه VS Live Share است که امکان همکاری بین اعضای تیم برنامه‌نویسی از راه دور را فراهم ساخته است. همچنین در صورتی که به ساخت پروتوتایپ‌های سریع نیاز داشته باشید، Cloud9 امکان دسترسی مستقیم به سرویس‌های AWS از طریق ترمینال یکپارچه را فراهم ساخته است.

2. بهترین IDE آنلاین رایگان: CodeTasty

CodeTasty () یک IDE ابری با امکانات کامل در محیط ابری محسوب می‌شود و داری راه‌اندازی ساده و سریعی است.

همه زبان‌های برنامه‌نویسی عمده در این IDE پشتیبانی می‌شوند و امکان linting و transpiling برای Typescript و همچنین زبان‌های دیگر وجود دارد. خود ویرایشگر یک محیط توسعه مجازی کامل است که به وسیله ترمینال و پنجره‌های خروجی تکمیل می‌شود. CodeTasty رایگان و با امکانات کامل است؛ اما نسخه‌های پولی نیز برای دسترسی به گزینه‌های بیشتر برای پروژه‌ها و همکاری تیمی ارائه شده‌اند.

3. بهترین IDE آنلاین برای مبتدی‌ها: Codeacademy

Codeacademy () اقدام به ترکیب IDE آنلاین با دوره‌های تدریس کدنویسی برای افراد مختلف از مبتدی تا پیشرفته کرده است. دسته‌بندی متنوع آن‌ها شامل زبان‌های محبوبی مانند Python ،JavaScript ،CSS ،HTML و Ruby می‌شود.

Codeacademy همراه با یادگیری زبان برنامه‌نویسی، دوره‌های پیشرفته پولی Pro و Pro Intensive را نیز ارائه می‌کند که برای پوشش کامل موضوعات طراحی شده‌اند. دوره‌های پیشرفته یادگیری ماشین، توسعه مبتنی بر تست و توسعه وب فرانت‌اند از جمله این موارد محسوب می‌شوند.

4. بهترین IDE آنلاین برای هنرمندان: p5.js

کتابخانه p5.js () مبتنی بر جاوا اسکریپت طراحی شده و ابزارهایی برای ایجاد آثار خلاقانه از طریق کدنویسی ارائه می‌کند. به جای نصب کردن کتابخانه و اجرای سرور محلی، ویرایشگر p5.js امکان نوشتن کدهای آنلاین را به صورت بی‌درنگ در اختیار شما قرار می‌دهد.

علاوه بر ایجاد شمایل‌های زیبا، کتابخانه p5.js امکاناتی برای تعامل نیز فراهم ساخته است. برای این که در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم از مطلب زیر استفاده نمایید:

5. بهترین IDE آنلاین برای پایتون: Codenvy

یک IDE آنلاین پایتون باید سریع و با استفاده آسان باشد و ترمینالی نیز برای تست کردن داشته باشد. Codenvy () همه این موارد و بسیاری موارد دیگر را ارائه می‌کند. Codenvy در برابر زبان بی‌تفاوت است و هر وهله از IDE محیط توسعه مستقلی محسوب می‌شود.

بسته‌ها و ماژول‌های اضافی را می‌توان با استفاده از ترمینال آنلاین نصب کرد. Codenvy یک ابزار توسعه و همکاری با ثبات است و تقریباً همه امکانات محیط‌های توسعه مدرن را در خود جای داده است.

6. بهترین IDE آنلاین برای جاوا اسکریپت: JSFiddle

اگر می‌خواهید به صورت آنلاین در زبان جاوا اسکریپت کدنویسی کنید، بهترین گزینه JSFiddle () است. JSFiddle با بهره‌گیری از پروژه‌های آماده به شما کمک می‌کند که ایده‌های وب اپلیکیشن خود را هر چه سریع‌تر عملی سازید.

JSFiddle کاملاً رایگان است و از سوی غول‌هایی مانند گوگل و فیسبوک همراه با هزاران توسعه‌دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7. بهترین IDE آنلاین برای کاربران گیت‌هاب: Gitpod

با این که مفهوم IDE گیت‌هاب در نگاه نخست ممکن است عجیب به نظر برسد؛ اما در عمل کارایی بسیار زیادی دارد. Gitpod () به منظور ایجاد امکان ویرایش فایل‌های روی گیت‌هاب در مرورگر ارائه شده است. یک افزونه مرورگر دکمه‌ای را به صفحه گیت‌هاب اضافه می‌کند که وقتی کلیک شود فضای کاری جدیدی برای پروژه جاری باز می‌شود.

در این مرحله ویرایش کردن در یک IDE مبتنی بر VS Code صورت می‌گیرد. امکان مقایسه کد به صورت کنار هم همراه با امکان درج کامنت و همکاری درون تیمی نیز تدارک دیده شده است. Gitpod یک ایده منحصر به فرد است و در حال حاضر نسخه بتای رایگان آن برای ریپازیتوری‌های عمومی و خصوصی عرضه شده است.

8. بهترین IDE آنلاین برای Ruby و Ruby on Rails با نام Repl.it

Ruby جایگاه خاصی در میان اغلب کدنویس‌ها دارد. خواندن آن آسان است، نوشتن آن مسنجم است و ستون فقرات پلتفرم همیشه محبوب Ruby on Rails محسوب می‌شود. یک IDE آنلاین برای Ruby باید مناسب، ساده و از نظر زیبایی‌شناختی خوشایند باشد. Repl.it () محیط‌هایی برای Ruby و همچنین Ruby on Rails ارائه می‌کند و مکان مناسبی برای ارتقای مهارت‌های شما به حساب می‌آید.

9. بهترین IDE آنلاین برای طراحان: Codepen.io

اگر می‌خواهید چیزهایی با ظاهر زیبا برای وب بسازید، Codepen.io () بهترین مکان برای شما محسوب می‌شود. Codepen.io یک جامعه عظیم از همه سطوح مهارتی است که به طور مداوم آن چه در مرورگر قابل اجرا است را به سطوح بالاتر می‌راند.

خبرنامه هفتگی Spark مجموعه‌ای از بهترین pen-های هفته را همراه با پادکست رادیوی Codepen ارائه می‌کند. همراه با این جامعه، Codepen ویژگی‌های جالب زیاد دیگری نیز برای کدنویس‌ها و توسعه‌دهندگان وب عرضه می‌کند.

10. بهترین IDE آنلاین برای کودکان: Small Basic

آغاز کدنویسی برای کودکان دشوار است. Small Basic () شامل یک ویرایشگر کد مناسب کودکان است که در مورد خطاها در ساختار کد با اغماض برخورد می‌کند. این زبان خوانایی زیادی دارد؛ اما در عین حال برای کدنویسی واقعی نیز به خوبی پاسخ‌گو است.

کتابخانه موجود در این زبان مواردی از قبلی ترسیم، ورود متن، صدا و حتی برخی موارد ساده شبکه‌بندی را شامل می‌شود. اگر می‌خواهید در این خصوص بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم از آموزش زیر استفاده کنید:

11. جذاب‌ترین IDE آنلاین برای کودکان: Tynker

والدین و کودکان در پلتفرم مبتنی بر بلوک Tynker () همراه با هم به یادگیری می‌پردازند. چندین دوره رایگان یادگیری وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید؛ اما برای استفاده از همه امکانات این سرویس باید ماهانه 7.5 دلار پرداخت کنید. Tynker کتابخانه جامعی از کد برای بازی، سخت‌افزار و همچنین ایجاد تغییرات در بازی Minecraft برای کودکانی از سن هفت به بالا دارد.

12. بهترین IDE آنلاین برای Arduino و اینترنت اشیا: Arduino Web Editor

شاید جای شگفتی نباشد که بهترین مکان برنامه‌نویسی آنلاین برای بوردهای Arduino همان ادیتور وب () است که خود Arduino ساخته است. با این که این ادیتور هنوز به بلوغ نرسیده است؛ اما تا حدود زیادی شبیه به IDE-های آفلاین است. همراه با ویرایشگر کد، ابزار مدیریت کتابخانه و ابزار مونیتور سریال نیز در مرورگر ارائه شده‌اند.

این IDE در حال حاضر، تنها از بوردهای Arduino رسمی و برخی موارد دیگر پشتیبانی می‌کند؛ اما در آینده از بوردهای بیشتری پشتیبانی خواهد کرد. یک نقطه ضعف برای این IDE آن است که باید یک برنامه کوچک را دانلود کنید تا به پورت‌های USB دسترسی پیدا کرده و کد را آپلود کنید.

13. بهترین IDE آنلاین برای برنامه‌نویسی بصری سخت‌افزار: XOD.io

XOD () یک برنامه‌نویس اوپن‌سورس مبتنی بر node برای بوردهای Arduino محسوب می‌شود. هر بلوک نماینده دستگاه‌ها و سنسورهایی است و می‌توانید بین آن‌ها با کشیدن خطوطی لینک برقرار سازید. این کتابخانه به همراه گره‌های (Node) زیادی برای کاربرهای مختلف ارائه شده است و مجموعه‌ای از گره‌ها را می‌توان در یک گره جدید جمع کرد تا کل نقشه تمیز شده و خوانایی آن افزایش یابد.

متأسفانه نسخه مرورگر XOD از امکان آپلود مستقیم بی‌بهره است. با این وجود یک حالت شبیه‌سازی‌شده وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان برنامه را بدون نیاز به اتصال بورد تست کرد.

کدنویسی در ابرها

بسیاری از IDE-هایی که در این مقاله معرفی کردیم امکان اجرای همه کارهایی که یک کدنویس نیاز دارد را عرضه می‌کنند. با این وجود، برخی از آن‌ها محدودیت‌های خاص خود را دارند. بسیاری از آن‌ها هزینه اشتراک دارند تا بتوانند هزینه‌هایی که صرف می‌کنند را پوشش دهند و همه آن‌ها نیازمند یک ارتباط مداوم با اینترنت هستند تا کارکرد صحیحی را در اختیار شما قرار دهند.

IDE-های آفلاین این مزیت را دارند که لازم نیست همیشه به اینترنت وصل باشید و از مهم‌ترین موارد می‌توان به ویژوال استودیو مایکروسافت و VS Code که قدرتمند و همچنین رایگان است اشاره کرد.

 

منبع استفاده شده:

https://www.daneshjooyar.com/blog/python-programming-environment

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها