عمومیکسب و کار ایرانی

مزایای توری سرندی چیست؟

توری سرندی چیست؟

واژه سرندی در لغتنامه دهخدا به معنای سفت و سخت و درشت بودن است. از آنجایی که توری سرندی دارای مقاومت، استحکام و پایداری بالایی است، این نام را به آن اختصاص داده‌اند.  استحکام بسیار بالای توری سرندی سبب کاربرد گسترده آن در صنایع گوناگونی از جمله صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز، کشاورزی، حصارکشی و… شده است. همانطور که در پاراگراف اول به صورت مختصر اشاره کردیم، توری سرندی یکی از انواع توری فلزی است که شباهت بسیاری به یک صفحه مشبک از ترکیب مفتول‌ها یا میلگردهای در هم تنیده شده دارد و از چشمه‌هایی که فضاهای بین مفتول‌ها را تشکیل می‌دهند، ساخته می‌شود.

در توری سرندی به سبب ثابت ماندن توری، افزایش استقامت، حفظ یکنواختی چشمه‌ها و استحکام، مفتول‌ها را به هم جوش می‌دهند. قابل ذکر است که شناخته شده‌ترین کاربرد توری سرندی، سرند و غربال کردن همراه با دستگاه ماسه ساز دو طرفه است. توری سرندی جهت انجام عملیات‌های گوناگون مثل فیلتراسیون و جداسازی مواد استفاده می‌شود. توری سرندی در انواع مختلف، جنس‌ها و همچنین سایز‌ چشمه‌های متفاوت تولید می‌شود که جهت مصارف و کاربردهای متنوع، دارای تفاوت‌هایی هستند.

به طور مثال می‌توان به غربالگری دانه‌های قهوه به وسیله توری سرندی با چشمه‌های متناسب با دانه قهوه اشاره کرد که سازوکار فیلتراسیون را آسان می‌کنند. به بیانی دیگر، توری سرندی در اصطلاح انگلیسی به صورت welded wire mesh تعریف می‌شود که مجموعه‌ای از مفتول‌هایی با جنس گالوانیزه یا سایر مواد آبکاری شده هستند؛ مفتول‌های سازنده توری سرندی ضخامت‌های گوناگونی دارند که به صورت کلی چشمه‌های توری سرندی مانند توری پرسی، مربع یا مستطیلی شکل است.

انواع توری سرندی

طبق مطلبی که جهت شرح توری سرندی ارائه شد، این نوع از توری خود به انواع گوناگونی تقسیم بندی می‌شود که با توجه به نیاز صنعت و سازه، هر یک از انواع توری‌های سرندی کاربرد مجزا از دیگری را ارائه می‌دهند. به صورت کلی توری سرندی به شش دسته تقسیم می‌شود.

توری سرندی پی وی سی

توری سرندی PVC یکی از انواع توری است که در آن قابلیت محافظت از فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدن به وسیله نصب پوششی محافظ مانند از جنس پلاستیک پی وی سی روی مفتول یا میلگرد اعمال می‌شود. به کار بردن پوشش پی وی سی علاوه بر اینکه از مفتول توری سرندی محافظت می‌کند، به زیبایی توری به وسیله رنگ‌های مختلف می‌افزاید.

توری سرندی گالوانیزه

گالوانیزه سازی به فرایند یا عملیاتی گفته می‌شود که در آن به وسیله به کار گیری پوششی از جنس فلز زینک، سطح فلز آبکاری می‌شود و مقاومت و استحکام آن در برابر رطوبت تا حد بسیاری افزایش پیدا می‌کند. تولید کنندگان توری از دو فرآیند معین جهت آبکاری فلزات استفاده می‌کنند که به آن‌ها فرآیند الکترو گالوانیزه یا آبکاری سرد و فرآیند غوطه وری یا آبکاری گرم گفته می‌شود. ناگفته نماند که آبکاری سرد یا الکترو گالوانیزه سبب به وجود آمدن سطح براق بر روی توری می‌شود و آبکاری گرم یا غوطه وری درخشش را از سطح توری دریغ می‌کند و در مقابل مقاومت و استحکام بیشتری را به سطح توری سرندی گالوانیزه می‌بخشد. این فرآیند در لاستیک نوار نقاله نیز بکار می رود.

توری سرندی فولادی

در ساخت و تولید توری سرندی از مفتول سیاه که نوعی آهن است استفاده می‌شود، یکی از انواع این آهن فولادی است که نوعی از توری سرندی را ایجاد می‌کند. نوع فولادی توری سرندی استحکام و مقاومت فوق‌العاده بالایی دارد که همچنین جلوه بسیار زیبایی را در سطح توری به سبب درخشش مفتول ایجاد می‌کند.  توری سرندی فولادی در زمینه‌هایی چون حصارکشی، فضاسازی ویلاها و همینطور مکان‌های تفریحی کاربرد دارد.

توری سرندی مفتول سیاه آهنی

همانطور که اشاره کردیم، مفتول سیاه در ساختار توری سرندی به کار گرفته می‌شود. توری سرندی آهنی مفتول سیاه نسبت به سایر انواع توری ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است، علت این ارزانی قیمت عدم آبکاری مفتول‌های توری به حساب می‌آید.  نصب توری سرندی مفتول سیاه که آهنی است برای مکان‌هایی که دارای آب و هوای خشک و فاقد رطوبت بالا هستند، پیشنهاد بسیار عالی و گزینه مطلوبی است.  استفاده از این نوع توری سرندی در پروژه‌های ساختمان سازی و صنعت و معدن نیز می‌تواند یک عملکرد مثبت در این زمین باشد.

توری سرندی غربالگری مسی

توری سرندی که از غربالگری مس ساخته شده باشد را توری تولید شده از فلز مس یا برنج به شمار می‌آورند که دارای مقاومت بسیار بالا، قابلیت انتقال حرارتی زیاد و در عین حال قیمت بالا نیز است. به کار بردن نوع مسی توری سرندی از کارخانجات مختلف گرفته تا مصارف خانگی و منزل شما می‌تواند گسترده باشد.

توری سرندی آلومینیومی

یکی از انواع توری سرندی که از آلومینیوم ساخته و تولید می‌شود را توری سرندی آلومینیومی می‌نامند که در بیشتر مواقع در کارخانجات و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  توری سرندی آلومینیومی مقاومت بسیار بالایی را درست همانند توری فولادی ارائه می‌دهد، اما در مقابل به لحاظ وزنی بسیار سبک‌تر از فولاد ضد زنگ است. این نوع از توری به آسانی قابل خم شدن است و همچنین نصب و استفاده از آن کاملا راحت و آسان است.

موارد استفاده و کاربردهای توری سرندی

همانطور که اشاره کردیم توری سرندی کاربرد گسترده و گوناگونی را در گستره وسیعی از صنعت و زندگی بشر ارائه می‌دهد. ویژگی‌ها و انواع متفاوت توری سرندی سبب می‌شوند تا موارد استفاده توری سرندی به مراتب بیش از سایر توری‌های فلزی باشد.

حصارکشی با توری سرندی

حصارکشی از جمله مهم‌ترین کاربردهای توری سرندی و سایر توری‌ها است که در آن به‌ جای توری حصاری از توری سرندی استفاده به عمل آورده می‌شود.  جوش خوردن مفتول‌ها یا میلگردهای توری غربالگری سبب تقویت و ایجاد مقاومت در برابر تخریب خارجی می‌شود. به صورت کلی در زندان‌ها و مؤسسات امنیتی از توری سرندی استفاده می‌شود. جالب است بدانید که در این موارد استفاده از توری‌های سرندی به سیم‌های خاردار مقدم‌ است.

کاربرد توری سرندی در ساختمان سازی و ساخت و ساز

به کار گیری توری سرندی در سازه‌های بتنی قادر است مقاومت بسیار بالایی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. اضافه کردن شبکه‌های توری سرندی در جای جای ساختار ساختمان باعث ایجاد مقاومت کششی خیلی زیاد می‌شود و همچنین از ترک خوردن، آسیب پذیری و لرزش دیوار‌ها جلوگیری می‌کند.

کاربرد توری سرندی در دکوراسیون و تزئینات

توری سرندی به جهت تولید در جنس‌ها و انواع متنوع، شرایط استفاده در فضاسازی داخلی و خارجی را به وجود می‌آورد.  از توری سرندی در انواع مختلف برای تولید قفس حیوانات، زیبا سازی فضاهای گردشگری، قفسه بندی گیاهان در سوله‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود. البته شایان ذکر است که از توری سنگی یا گابیون هم می‌توان در راستای زیبا سازی و تزئینات منازل استفاده کرد.

کاربرد توری سرندی در غربالگری و سرند کردن

کارآمدترین کاربرد توری سرندی همانطور که از نامش پیداست، سرند و غربالگری به شمار می‌آید. استفاده از غلتک‌های سرندی چه داخل صنعت و معدن و چه در یک کارخانه تولید مواد غذایی، شیوه‌ای بسیار معمول است.

کاربرد توری سرندی در صنایع مختلف

از توری سرندی جهت سرند کردن شن و ماسه، مقاوم سازی بدنه ساختمان، ساخت سوله‌های مقاوم و مستحکم، فرآیندهای شیمیایی صنعت نفت و پتروشیمی و بسیاری از صنایع متفاوت دیگر استفاده به عمل می‌آید.

ایجاد فضای امنیتی

از جمله کاربرد‌های توری سرندی می‌توان به ایجاد موانع امنیتی در سفارت‌ خانه‌ها، زندان‌ها و سایر مراکزی که بسیار به درجه ایمنی بالا نیاز دارند، اشاره کرد.

قیمت و خرید توری سرندی

قیمت توری سرندی با توجه به کاربرد گسترده‌ای که این نوع از توری در صنایع گوناگون دارد متغیر است و بسته به عوامل و معیارهای گوناگونی این تغییر و نوسان قیمت صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه توری سرندی از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار است، می‌توان انتظار داشت که قیمت آن نیز با در نظر گرفتن کاربرد عالی آن بالا باشد.