عمومیکسب و کار ایرانی

تفاوت بلوئر صنعتی با کمپرسور چیست؟

کمپرسور و بلوئر چه دستگاهی هستند؟

کمپرسور هوا یک دستگاه پنوماتیک است که با داشتن موتور الکتریکی، دیزلی، بنزینی و … نیرو را به یک انرژی بالقوه ذخیره شده در یک سیال تحت فشار تبدیل می‌کند. در اصل کمپرسور با فشرده کردن سیالات انرژی مورد نیاز برای کار کردن تجهیزات پنوماتیک را فراهم می‌کند. بلوئر نیز از جمله تجهیزاتی است که دارای عملکردی مخالف کمپرسورها هستند و وظیفه ساطع کردن هوا در محیط را بر عهده دارد. در اصل بلوئر دارای یک پروانه یا فن در مرکز است و هوا را مکیده با شکل دادن جریان مارپیچی از هوا در نهایت آن را با ایجاد یک فشار دینامیکی به بیرون منتقل می‌کند.

مهم ترین تفاوت های کمپرسور و بلوئر صنعتی که نمیدانید!

همانطور که می دانید هم بلوئر صنعتی و هم کمپرسورها برای انتقال جریان هوا یا دمندگی در فضای مورد نظر استفاده می شود. اصولا از بلوئر در استخر های پرورش ماهی، تصفیه خانه ها، تهی هوا و . . . . با توجه به ساختار داخلی که دارد ، استفاده می شود. به طور کلی از بلوئر و کمپرسور با فشار زیاد و کم در محیط های مختلف استفاده می کنند که از نمونه بلوئر ها می توان به روتس بلوئر، فن بلوئر، بلوئر ساید چنل و اسکرو بلوئر اشاره کرد و هر یک از این نمونه ها با توجه به ارکردی که دارند دارای اهمیت ویژه ای هستند. کمپرسور نیزجهت دمندگی سیال با فشار بیشتر مورد استفاد قرار می گیرد که در دو مدل محوری و شعاعی تولید می شوند.

بررسی تفاوت انواع بلوئر و کمپرسور از نظر کاربرد

عموما در بسیاری از صنایع برای کارکرد های مختلفی از پمپ ها استفاده می شود که هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. کارخانه های تولید مواد غذایی ، مواد دارویی، بیمارستان ها و …. از جمله محیط هایی هستند که از پمپ ها استفاده می کنند و از هیچ گونه روغنی برای خنک کردن و روانکاری نباید استفاده کرد چرا که ممکن است موجب اختلال در روند کار شود . همانطور که گفته شد بلوئر هوا صنعتی برای خنک شدن یا روانکاری نیازی به روغن ندارند و به همین جهت در صنایع مختلف می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد. با توجه به کاربرد های بلوئر و کمپرسور می توان  مهم ترین تفاوت آنها به این صورت بیان کرد:

۱ در کمپرسور مخزن کوچکی جود دارد که برای متراکم سازی هوا می باشد در صورتی که بلوئر ها از طریق افزایش متوسط فشارشان، هوا را به حرکت در می آورند .

۲ کمپرسور ها همانند بلوئر ها نمی توانند جهت جریان هوا را با تغییر زاویه تیغه های دستگاه تغییر دهند .

بلوئر صنعتی بهتر است یا کمپرسور؟

همان‌طور که گفته شد بلوئرها و کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آنها می‌توانند کاربردها، قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی داشته باشند. در حقیقت نمی‌توان به صورت قطعی عنوان کرد که کدام یکی از این تجهیزات بهتر از دومی است چرا که هرکدام می‌توانند تحت شرایط ویژه و منحصربه‌فردی استفاده شوند و کاربردهای مختلفی داشته باشند.

تفاوت بلوئر و کمپرسور از نظر کاربرد، طراحی، قدرت و فشار، سرعت، نوع موتور، کارایی، نوع سیستم خنک کننده و … می‌تواند در انتخاب آنها در صنایع و مشاغل مختلف موثر باشد. به صورت کلی این دو وسیله دارای یک سیستم عملکردی برعکس هستند و هر کدام می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند به همین دلیل به صورت قطعی نمی‌توان رای به برتری یکی از آنها داد و شرایط و فاکتورهای مختلفی در این امر دخیل هستند.

روتس بلوئر و کاربردهای فراوان آن در صنایع

باید به این نکته اشاره کنم که از آنجایی که روتس بلوئر ها برای خنک شدن و روانکاری از پیستون های بدون روغن و آب استفاده می کنند و در برخی موارد آن کمپرس شدن هوا در چندین مرحله انجام می شود، می توان بدون نیاز به تصفیه هوای خروجی از آن در صنایع استفاده کرد .

فن بلوئر و نقش اساسی آن در تهویه هوا

فن بلوئرها در سه مدل فن جریان محور، فن گریز از مرکز و فن های جریان متقاطع وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند:

به طور کلی از فن ها در موتور های کوچک ، تونل های باد ، هواکش های صنعتی  . . . . استفاده می کنند . هم چنین از فن های گریز از مرکز برای گردش هوا استفاده می کنند . در واقه این فن ها هوا را به داخل می کشند و و از طریق نیروی گریز با شدت بیشتری هوا را به بیرون پرتاب می کنند . این فن ها به راحتی در محیط های مرطوب با درجه حرارت بالا می توان استفاده کرد .

ساید چنل و تولید هوا برای آبزیان!

از ساید چنل ها هم برای مکندگی و هم دمندگی استفاده می کنند و به همین منظور این دستگاه در مدل های مختلف که شامل تک فاز ، سه فاز ، تک پروانه ، دوپروانه و سه پروانه می شوند ، تولید می شود که دارای توان های تولیدی متفاوتی هستند .

ساید چنل ها از جمله پمپ های بدون روغن هستند که زمان دمندگی هوا روغنی از آنها خارج نمی شود و از این دستگاه می توان برای تجهیزات آزمایشگاهی و انتقال مواد غذایی استفاده کرد . هم چنین در صنایعی مانند خودرو سازی ، استخرهای پروش ماهی ، صنایع پلاستیک و . . .  از ساید چنل ها استفاده می کنند . مهم ترین کاربرد این دستگاه در استخر های پرورش ماهی می باشد چراکه با استفاده از آن این امکان را فراهم می آورد که با افزایش تعدا آبزیان باز هم مشکلی برای تولید اکسیژن وجود نداشته باشد .

نقش اساسی بلوئر اسکرو در صنایع داروسازی

بلوئر های اسکرو در دو مدل روغنی  خشک در بازار وجود دارند . در مدل های خشک این دستگاه از هیچ روغنی استفاده نمی کنند و به همین دلیل کاربرد بیشتری دارد . البته باید به این نکته اشاره کنم که از این مدل برای دور بالا نمی توان استفاده کرد . اما بلوئر های اسکرو روغنی برای جلوگیری از اصطکاک و خنک شدنشان روغن را دائما به قطعاتشان تزریق می کنند  به همین جهت برای تولید فشار هوا در دور بالا استفاده می شوند.

کاربرد گسترده کمپرسور از قدیم تاکنون

اگرچه در بیشتر صنایع بلوئر ها جایگزینی برای کمپرسور ها هستند اما همچنان برخی از صنایع از کمپرسورها نیز استفاده می کنند. هم چنین از کمپرسور ها در صنایع نفت و گاز ، سیستم تهویه خانگی ، نیروگاه های تولید برق ، موتور های جت ، کابین های هواپیما و زیر دریایی و خودرو های ساری و ماشین آلات استفاده می نند .

جمع‌بندی نهایی

کمپرسورها و بلوئرها از جمله تجهیزاتی هستند که امروزه تقریباً در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این دستگاه‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته و از کاربردهای متعددی برخوردار باشند. تفاوت بلوئر صنعتی و کمپرسور هوا از نظر میزان فشار، مخزن، تغییر زاویه جریان هوا، مشخصات ظاهری و … باعث شده است که این تجهیزات کاربردهای متعددی داشته باشند و در صنایع و مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند.