فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانی

صفر تا صد روش دوخت کت و شلوار مردانه  شیک + نکات آموزشی

خیاط کت و شلوار

خیاط کت و شلوار از نظر ما به عنوان مجموعه ای که کاملا متمرکز روی شخصی دوزی کت شلوار است، از هر چیز دیگری مهم تر هستند در واقع نقش خالق کت شلوار را دارند برای همین ما تو با تجربه ترین خیاط هایی که امکانش بوده رو گرد هم جمع کردیم چون به چشم دیدیم که واقعا خیاط های خوب چه نعمتی هستند و همیشه قدرشون رو میدونیم.

کارهایی که یک خیاط کت و شلوار می تواند انجام دهد ✂️

تصور کنید در یک فروشگاه هستید و مثلا قصد خرید کت شلوار دامادی دارید که کت شلوارهای مختلفی برای فروش دارد. پس از مدت ها گشت و گذار در این فروشگاه و بررسی مدل های مختلف کت شلوار، بالاخره کت شلوار مورد علاقه خود را پیدا می کنید و آن را سریعاً پرو می کنید؛ کت شلوار زیبایی است اما سایز آن برای شما کمی بزرگ است.

در این حالت آیا این کت شلوار را می خرید؟ شاید با خود بگویید بله حتماً می خرم و آن را به یک خیاط کت و شلوار نشان می دهم تا تغییرات مورد نیاز را بر روی آن انجام و کت شلوار متناسب با سایز من تحویل دهد. بله کاملاً درست است. در این شرایط باید ببینید که آیا خیاط کت و شلوار می تواند تغییراتی برای کوچک کردن لباس شما انجام دهد یا خیر.

افراد، سایزهای متفاوتی دارند و خیلی وقت ها پیش می آید که سایز مناسب آنها در بازار وجود ندارد، در این صورت راه چاره مراجعه به یک خیاط است تا تغییرات لازم بر روی لباس مورد نظرشان ایجاد کند.

در ادامه مطلب قصد داریم شما را با کارهایی که یک خیاط کت و شلوار در دوخت کت شلوار و یا اعمال تغییرات روی آن می تواند انجام دهد، آشنا کنیم. پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

تغییر دادن کت شلوار توسط خیاط کت و شلوار

خیاط ها، نقش مؤثری در متناسب به نظر رسیدن پوشش ظاهری شما دارند. آنها با تغییراتی که بر روی لباس ها انجام می دهند مانند تنگ کردن، کوتاه کردن، پهلو گرفتن و …، عیوب لباس را برطرف و لباس ها را برای شما قابل پوشیدن می کنند.

در ادامه، تغییراتی که یک خیاط می تواند بر روی کت و شلوار انجام دهد تا اشکالات آن برطرف شود، ارائه می شود.

چند سایز بزرگ و یا کوچک کردن کت شلوار

اولین کاری که یک خیاط کت و شلوار می تواند انجام دهد، تغییر سایز و متناسب کردن کت شلوار با فرم بدن شما است.

برای این کار ابتدا خیاط بررسی می کند که آیا برداشتن و یا بریدن مقداری پارچه از کت و شلوار امکان پذیر است یا نه. کت شلوارها به سبب ساختار پیچیده ای که دارند (لایه آستر، پارچه، روکش، جیب ها و …)، به راحتی نمی توان چندین سایز از آنها کم کرد. زیرا نسبت ها تغییر می کند و باید به حدی بازسازی شوند که از نظر هزینه، شاید خرید یک کت شلوار جدید به صرفه تر باشد؛

اما قانون کلی برای کوچک کردن کت شلوار این است که خیاط تا حداکثر یک سایز می تواند از طریق گرفتن پهلوها، کمر و بازوها از سایز کت شلوار کم کند. مسئله دیگری که وجود دارد این است که کت های خیلی بزرگ، عرض شانه بزرگی دارند که تغییر دادن سایز آن می تواند چالش برانگیز باشد. بزرگ کردن و یا کوچک کردن عرض شانه ها خیلی توصیه نمی شود چرا که ساختار شانه کت به اندازه کافی پیچیده است و تغییر شکل آن نیاز به تعمیر اساسی دارد.

برای بزرگ کردن سایز کت شلوار نیز خیاط خیلی نمی تواند سایز آن را بزرگ کند. میزان بزرگ کردن سایز، بستگی به مقدار پارچه اضافی در زیر دوخت و لبه های کت شلوار دارد.

معمولاً شلوارها و کت های گران قیمت و یا آنهایی که توسط خیاط کت شلوار به صورت سفارشی دوخته می شوند، دارای پارچه های اضافه بیشتری برای تغییر اندازه کت شلوار در گذر زمان است؛ اما کت شلوارهای آماده و یا ارزان قیمت این امکان را ندارند و خیلی نمی توان سایز آنها را تغییر داد؛ بنابراین در هنگام خرید بهتر است به این نکته توجه داشته باشید و کت شلوار سایز مناسب خود را تهیه کنید.

تغییر اپل سرشانه ها

اگر اپل موجود در سرشانه های کت متناسب با فرم شانه های شما نیست و یا کمی از شانه های شما بزرگتر است، می توانید با مراجعه به یک خیاط کت و شلوار، اپل سرشانه ها را تغییر دهید تا کت در تن شما به حالت خوش فرمی قرار بگیرد. اما باید توجه داشته باشید که در صورت تغییر اپل، کت شما مانند قبل نخواهد شد و شاید نیاز باشد کت جدیدی تهیه کنید مگر آنکه خیاط کت شلوار شما، فرد با تجربه و ماهری باشد و با الگوی کت شلوار به خوبی آشنایی داشته باشد.

تغییر یقه کت

معمولاً کمتر کسی است که به فکر تغییر یقه کت خود باشد. شاید به نظر برسد که یقه تأثیری بر روی سایز و متناسب شدن کت ندارد اما اگر یقه کت بیش از حد بزرگ باشد، شکاف یقه شما بیشتر به چشم می آید؛ بنابراین سعی می کنید یقه کت را توسط یک خیاط کت و شلوار بازسازی کنید تا شکل و فرم درست خود را بدست آورد. البته این کار با توجه به میزان مهارت خیاط می تواند هزینه زیادی داشته باشد.

تغییر آستین کت

تغییرات آستین جز رایج ترین و شاید ساده ترین تغییرات کت و شلوار محسوب می شود. این تغییرات می تواند شامل تنگ کردن آستین، کوتاه کردن و یا بلند کردن آن باشد.

آستین به سبب پیچیدگی کمی که دارد، اساساً تغییرات بر روی آن به راحتی توسط خیاط کت شلوار انجام می شود و یک روش نسبتاً معمول است.

کوتاه کردن و یا بلند کردن آستین های کت بهتر است از سمت شانه ها انجام شود چرا که در بخش پایینی آستین، دکمه ها وجود دارند و اگر بخواهید از این قسمت، آستین را کوتاه کنید، دکمه آخر بیش از حد به انتهای آستین نزدیک می شود و در صورت بلند کردن از بخش پایینی آستین، دکمه آخر در فاصله دورتری نسبت به انتهای آستین قرار می گیرد و ظاهر جالبی به وجود نمی آید.

تنها در صورتی که دکمه ها کارکرد تزئینی داشته باشند و باز و بسته نشوند، خیاط می تواند این دکمه ها را جا به جا کرده و نسبت به کوتاه کردن و یا بلند کردن آستین از بخش پایینی اقدام نماید.

گذاشتن دکمه برای سرآستین

برخی کت و شلوارها هستند که بر روی سرآستین آنها، دکمه تعبیه نشده است. این کار برای این است که اگر آستین کوتاه و یا بلند بودند بتوان از سمت سرآستین تغییرات لازم را انجام داد.

شما به راحتی می توانید با مراجعه به خیاط کت شلوار، دکمه های باز و بست شونده در سرآستین های کت خود قرار دهید.

کوتاه کردن کت

در حالی که بلند کردن کت به دلیل عدم وجود پارچه کافی، غیر ممکن است، کوتاه کردن کت امکان پذیر است. اگر مقدار مناسبی از کت را کوتاه کنید مشکلی ندارد اما اگر بیش از حد بخواهید از طول کت کم کنید، در این صورت دکمه ها و جیب های کت به انتهای آن نزدیک شده و جلوه خوبی ندارد.

تغییرات شلوار

اگر چه نمی توان سایز شلوار را بزرگ و یا به طول آن اضافه کرد اما به راحتی می توان آن را کوتاه و یا تنگ کرد خصوصاً زمانی که از زانو به پایین گشاد است.

کم کردن سایز یکی از راحت ترین تغییرات است. همچنین کمر شلوار هم قابلیت تنگ کردن و یا اضافه کردن را دارد.

هفت سوال رایجی که در خیاطی کت و شلوار مردانه، قبل از سفارشی سازی و یا دوخته شدن کامل کت شلوار نیاز است بپرسید عبارتند از: کت شلوار متناسب چیست؟ نحوه اندازه گیری چگونه است، مدت زمان انجام خیاطی و هزینه آن به چه صورت است، چه قسمت هایی از کت شلوار قابل اصلاح است و …

7 سوال رایج خیاطی کت و شلوار مردانه که می توانید از خیاط بپرسید

خیاط ها کارهای زیادی می توانند بر روی کت شلوارها انجام دهند؛ از تعمیر و بازسازی کت شلوار آماده که از فروشگاه و یا به صورت آنلاین تهیه کرده اید گرفته تا خیاطی کت و شلوار مردانه که از ابتدا تا انتهای آن را خودشان با استفاده از الگوهای دوخت و متناسب با فرم بدن شما انجام می دهند.

خیاطی کت شلوار و یا انجام تغییرات بر روی کت شلوار آماده، به سبب پیچیدگی های زیادی که دارد می بایست توسط خیاط های ماهر و زبردست انجام شود تا کت شلوار مناسب و فیت اندام شما دوخته شود.

خیاط چیزهای زیادی در رابطه با روند خیاطی کت و شلوار می داند؛ بدیهی است که او در این کار متخصص و دانا است.

معمولاً سوال های زیادی وجود دارد که ترجیح می دهید قبل از اعمال تغییرات و یا دوخت کت شلوار از خیاط خود بپرسید. به همین دلیل در ادامه مطلب قصد داریم شما را با سوال های رایجی که به هنگام سفارش و یا تغییر کت شلوار از خیاط دارید، آشنا کنیم. پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

سوال های رایج در خیاطی کت و شلوار مردانه

این کاملاً منطقی است که قبل از اینکه کت و شلوار خود را برای دوخت به خیاط سفارش دهید و یا برای انجام تغییراتی مانند تنگ کردن، کوتاه کردن و … به خیاط مراجعه کنید، سوال های گوناگونی برای شما به وجود آید و لازم می دانید به آنها پاسخ داده شود که خیالتان راحت شود و بتوانید کت شلوار مناسب خود را تحویل بگیرید.

در ادامه، 7 سوال رایج که می توانید از خیاط خود برای دوخت کت و شلوار بپرسید، ارائه می شود.

کت و شلوار متناسب به چه صورت است؟

اگر کت شلواری که از فروشگاه خریداری کرده اید و بعد از پرو آن در مقابل آینه، متوجه شدید که کت شلوار به تن شما مناسب نیست و زیادی گشاد و یا تنگ است، خیاطی کت و شلوار مردانه کسی است که دقیقاً می بفهمد، کت شلوار شما چگونه می تواند متناسب شود.

شما به راحتی می توانید از خیاط خود بخواهید که کت و شلوار را مناسب فرم بدن شما بدوزد و او هم توضیحاتی خواهد داد که کدام قسمت از کت شلوار شما برای رسیدن به تناسب، نیاز به تغییرات دارد و یا برای دوختن کت شلوار جدید، با اندازه گیری دقیق سایز اعضای مختلف بدن شما، کت شلوار خوش فرم و مناسب برای شما را خواهد دوخت.

این خیلی خوب است که با هر لباسی که تهیه می کنید، خیاط هایی هستند که نظرات تخصصی خود را برای شما

بازگو می کنند و شما را برای رسیدن به یک پوشش خوش فرم کمک می کنند.

نحوه اندازه گیری خیاط چگونه است؟

تمامی خیاط ها می بایست با مبحث اندازه گیری اعضای بدن، به طور کامل آشنایی داشته باشند؛ چرا که بدون اندازه گیری صحیح، کت شلوار متناسب با فرم بدن خود نخواهید داشت؛ بنابراین اگر خیاط شما نمی داند که چطور سایز اندام شما را اندازه گیری کند، پیشنهاد می کنم خیاط خود را تغییر داده و به یک خیاط جدید مراجعه نمایید.

نحوه اندازه گیری بسیار آسان بوده و تنها کافیست با یک متر دور اعضای مختلف و طول اندام فرد سفارش دهنده را اندازه گرفت. برای کت شلوار اگر از الگوی آماده استفاده نشود، لازم است اندازه های افقی دور گردن و یا محل یقه، عرض شانه از شانه چپ تا راست، دور بازو، دور قفسه سینه، دور کمر، دور باسن، دور ران و اندازه های عمودی طول قد از سر تا پایین پا، طول کمر از یقه تا پایین کمر، طول دست از شانه تا مچ دست و طول پا از فاق تا قوزک پا به وسیله متر اندازه گیری شود.

خیاطی کت شلوار چقدر زمان می برد؟

خیاطی کت شلوار بستگی به سبک درخواستی و سایز شما، زمان های مختلفی به طول می انجامد. همچنین اگر کت شلوار شما آماده است و نیاز به دوخت کامل ندارد و فقط برای انجام تغییرات به خیاط مراجعه می کنید، مسلماً زمان کمتری نسبت به دوخت کامل کت شلوار صرف می کند. البته موارد دیگری هم در مدت زمان انجام کار خیاطی تأثیرگذار هستند و آن میزان مهارت و تجربه خیاط و زمان های خالی تقویم کاری او می باشد.

بنابراین پرسیدن درباره مدت زمان انجام کار خیاط، می تواند نگرانی شما را کم کرده و به شما در برنامه ریزی مناسب کمک نماید. همچنین اطمینان حاصل کنید که خیاط در زمان مورد نظر شما، کت شلوار را به شما تحویل دهد

متوسط هزینه خیاطی کت شلوار چقدر است؟

این یکی از مهمترین سوال هایی است که باید قبل از شروع کار خیاطی کت و شلوار مردانه از خیاط بپرسید و با توجه به نیازها و انتظارات خود از هزینه های آن مطلع شوید.

به طور دقیق نمی توان هزینه دوخت و سفارشی سازی کت شلوار را تعیین کرد؛ چرا که تخصص و میزان مهارت خیاط، دوخت کامل کت شلوار، سفارشی سازی و نوع تغییری که در کت شلوار آماده می خواهید انجام شود، بر روی متوسط هزینه خیاطی تأثیر می گذارد. بنابراین اگر سفارش دوخت کت و شلوار جدید به یک خیاط حرفه ای می دهید، طبیعتاً انتظار قیمت بالاتری نسبت به سفارشی سازی باید داشته باشید.

خیاط چه قسمت هایی از کت شلوار را می تواند تغییر دهد؟

مهم است که در خیاطی کت شلوار از خیاط خود در مورد محدودیت هایی که در تغییر برخی قسمت های کت شلوار برای او وجود دارد، بپرسید. نشانه یک خیاط خوب این است که بتواند تغییرات پیچیده مانند کوتاه کردن آستین کت، تنگ کردن، تغییر یقه کت و اپل سرشانه را نیز انجام دهد. همچنین در صورتی که برای یک مراسم خاص، قصد کم کردن و یا افزایش وزن را دارید، بهتر است از خیاط در این مورد بپرسید که آیا می تواند کت شلوار شما را چند سایز کوچک و یا بزرگ کند و کت شلوار را متناسب با تغییر وزن شما تحویل دهد.

توانایی حل مشکلات پیچیده همان چیزی است که خیاطان حرفه ای را از دیگر خیاطان جدا می کند. با این حال ممکن است خیاط شما برخی اصلاحات را نتواند انجام دهد؛ بنابراین حتماً از قبل با خیاط هماهنگ کنید و ببینید چه کارهایی از دست خیاط برای کت شلوار شما بر می آید.

آیا قسمتی از کت شلوار که قبلاً اصلاح شده است مجدد می توان تغییر داد؟

همانطور که گفته شد، در صورتی که کت شلوار خود را به دست خیاطان مجرب و زبردست بسپارید مطمئناً تغییرات درخواستی شما به بهترین نحو انجام خواهد شد. اما تعدادی از تغییرات هستند که کار کردن بر روی آنها دشوار و وقت گیر است مانند تغییر کت شلواری که قبلاً توسط خیاط دیگری اصلاح شده است.

با خیاط خود مشورت کنید و ببینید چه تغییراتی را می تواند بر روی کت شلوار شما که قبلاً اصلاحات بر روی آن انجام شده است، ایجاد کند.

چه انتظاراتی از خیاط دارید؟

بهتر است از قبل، نیازها و درخواست های خود را برای انجام اصلاحات بر روی کت شلواری که تهیه کرده اید و یا می خواهید توسط خیاط برای شما دوخته شود را به صورت کاملاً واضح برای خیاط خود بیان کنید. با این کار، به درک بیشتر خیاط کمک کرده اید و او راحت تر می تواند خواسته شما را برآورده کند و کت شلوار مناسب شما را ارائه دهد.

به پایان مطلب رسیدیم. امیدوارم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و بدانید که خیاطی کت و شلوار مردانه، فرآیند پیچیده ای است که می بایست با ظرافت و دقت و توسط خیاط های ماهر انجام شود.

نکات آموزشی دوخت و خرید کت و شلوار مردانه

خیاطان حرفه ای و طراحان مد و لباس مردانه، همواره در زمان خرید لباس رسمی یا اعطای پارچه به منظور دوخت آن، از مشتری سوال میکنند که هدف شما برای پوشیدن این نوع لباس چیست؟ اگر هدف شما شرکت در مراسم رسمی باشد، نوع دوخت و برش متفاوت خواهد بود. اگر هدف شما در پوشیدن آن، شرکت در رویدادهای غیر رسمی باشد، نوع طراحی نیز متفاوت می شود.

در مورد آداب پوشیدن کت و شلوار نیز مقاله ای کامل منتشر شده که می توانید مطالعه نمایید. برای دوخت کت و شلوار های سنتی مردانه چندین قانون کلی وجود دارد که در ادامه در مد و فشن ایران به آن می پردازیم، در این مقاله نیز طراحی کت مردانه را برای شما آموزش می دهیم.

پارچه کت و شلوار :

    جنس پارچه نیاید 100% از یک نوع پارچه باشد، یعنی صد درصد نخی و الیاف مصنوعی، پشمی و … نباشد،البته انواع پارچه ها را در آموزش پارچه شناسی و شناخت پارچه ها به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

    الگوهای سنتی از جمله طرح جناغی ، پنجره ای باید روی پشم خاکستری یا قهوه ای پیاده شوند.

    الگوی راه راه ساده و راه راه گچی باید روی پشم خاکستری ، سرمه ای یا سیاه اجرا شود.

    کت شلوارهای نخی باید در رنگ های روشن مثل خرمایی روشن یا سفید طراحی و دوخته شوند.

    کت شلوار های کریشه (پارچه راه راه نخی ) به رنگ های خاکستری، سفید سرمه ای ، سفید یا قرمز باشند

کت :

    هنگام خرید کت و شلوار حواستان به تعداد دکمه های کت باشد.

    کت هایی که دکمه کمتری دارند رسمی تر هستند و باید برای مجالس رسمی انتخاب شوند . علتش هم این است که کت های یک یا ۲ دکمه، یقه باز تری دارند و پیراهن زیر کت بیشتر دیده می شود ، در نتیجه حالت رسمی تری پیدا می کند. در اروپا کت های ۲ دکمه برای مهمانی ها رایج تر است ولی ایرانی ها انواع ۳ دکمه را ترجیح می دهند. هر چه تعداد دکمه بیشتر می شود کت ها نیمه رسمی می شوند ؛کت های فانتزی و مدرن و با طراحی نو هم اغلب دکمه بیشتری دارند.

    کت باید در عین آزاد و راحت بودن متناسب بدن باشد و در هنگام بستن دکمه بدون چین جلوه کند.

    شانه ها نباید بیرون بزنند یا خیلی لاغر به نظر برسند . سینه و برگردان یقه باید صاف باشد.

    یقه پشت گردن در حالی که نصف یقه پیراهن زیرش پیداست ، صاف قرار می گیرد.

    آستین های کت با نیم وجب سردست حدود یک وجب پایین تر از کمر قرار می گیرند.

    کت های دو طرف دکمه دار ( ۶ دکمه ) افرادی که سینه های پهن دارند را بهتر نشان می دهند.

    کت های دو دکمه ی یقه باز برای افراد لاغرتر مناسب است.

    دکمه های کمتر ، یک نیم تنه ی کوتاه را پهن تر و بزرگتر نشان می دهند. با این حال فقط کت سفید رسمی است که می تواند تنها یک دکمه داشته باشد. یک یا دو چاک قابل قبول است ، کت های بدون چاک ارزان تر به نظر می رسند.

شلوار ها :

    شلوارها،نباید خیلی آزاد یا خیلی تنگ و چسبان باشد که جیب های جلویش به بیرون زبانه بکشد.

    در دوخت شلوار تنها هنگامی که با پشم کار می کنید از پیله در طرفین استفاده کنید. پین باید در جلوی شلوار قرار گیرد.

    در پاچه ی شلوار می توان لبه ی برگردان اعمال کرد یا نکرد.

    پاچه ی شلوار باید با پاشنه ی کفش مماس باشد و از جلو ، قسمت بالایی کفش را بپوشاند.