کسب و کار ایرانیورزشی

چگونه بهترین کفش والیبال را انتخاب کنیم؟

کفش مخصوص ورزش والیبال انتظارات زیادی را باید برآورده کند و به همین دلیل است که نمی‌توانید از هر جفت کفش کهنه‌ای که دور و برتان می‌بینید، برای انجام این ورزش استفاده کنید. تفاوت بین یک جفت کفش والیبال خوب و یک جفت کفش والیبال بد خیلی بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

برخی از برندهای معروف کفش والیبال مردانه عبارتند از: اسیکس، میزانو، نایک و آدیداس. حتما مارک ها و سبک های مختلف را امتحان کنید تا بهترین آنها را پیدا کنید.

برای این مطلب ده‌ها کفش والیبال مردانه را بررسی کردیم تا به بهترین گزینه‌ها برسیم. راحتی، دوام، چسبندگی، تناسب، ثبات، سبکی و ارزش کفش های مردانه را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین کفش‌هایی را که برای بازیکنان پست تدافعی لیبرو و  آبشارزن مناسب‌تر هستند نیز ارزیابی کردیم.

راهنمای خرید کفش والیبال مردانه

چه کفشی برای والیبال مناسب است؟ قبل از اینکه برای خرید بروید و اولین کفش والیبالی را که ظاهر مناسبی دارد بخرید، باید جنبه های زیر را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید کفشی بخرید که بتوانید با آن به بهترین شکل ممکن بازی کنید، باید کفشی را انتخاب کنید که شامل بیشتر ویژگی‌های زیر باشد.

کفش والیبال باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 دوام

اگرچه در دهه گذشته پیشرفتهای بزرگی در بهبود دوام کفش‌ها صورت گرفته است، اما بطور معمول باید هر فصل یک جفت کفش جدید برای ‌والیبال بخریم.

این در حالتی است که شما این کفشها را 4 یا 5 روز در هفته برای اهداف تمرینی و مسابقه بپوشید. البته، اگر شما به این اندازه فشرده نباشد، کفش‌ها بیشتر دوام خواهند آورد.

معمولاً تشخیص اینکه آیا باید یک جفت کفش جدید بخرید بسیار آسان است. علاوه بر اینکه عملکرد کفش‌های قدیمی به خصوص از نظرحفاظت، چسبندگی و پایداری کاهش می‌یابد، ساییدگی و پارگی خود کفش ها هم آشکار می‌شود.

چسبندگی

کفش والیبال چگونه باید باشد؟ همه کفش های برتر والیبال باید دارای کفی لاستیکی نرم باشند تا حالت کششی داشته باشند. شکی وجود ندارد که هنگام بازی نیاز به چسبندگی زیادی دارید، چرا که ممکن است زمین بازی کاملاً لغزنده باشد.

کفش هایی که زیره‌های لاستیکی نرم دارند از سر خوردن شما جلوگیری می‌کنند. و همین ویژگی به جلوگیری از آسیب کمک می کند و همچنین تضمین می کند که کفش‌هایتان هیچ آسیبی به زمین بازی نخواهند زد.

راحتی و حفاظت از پا

البته راحتی همه جانبه در انتخاب هر کفشی بسیار مهم است، به ویژه کفشی که برای انجام فعالیت‌های شدید ورزشی پوشیده می‌شود.

با این حال، حالت حفاظتی که کفش به ویژه در ناحیه پاشنه ایجاد می‌کند را می‌توان مهم‌ترین جنبه آن در نظر گرفت.

در بازی والیبال، بازیکنان دائماً در حال پرش هستند، بنابراین نه تنها برای جلوگیری از خستگی، بلکه برای جلوگیری از آسیب، بهتر است مطمئن شوید که هر بار پاهای شما تا حد امکان روی سطحی نرم قرار می‌گیرند.

قابلیت تنفس کفش والیبال

کفش های والیبال معمولا دارای رویه مشبک هستند تا پاهای شما فضای کافی برای نفس کشیدن داشته باشند و هنگام بازی گرم نشده و عرق نکنند.

ثبات

در ورزش والیبال، بازیکنان حرکات سریع زیادی در همه جهات انجام می‌دهند. بنابراین، بهتر است کفشی را انتخاب کنید که ثبات زیادی به پاهای شما بدهد تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن به سمت توپ حرکت کنید.

وزن

با توجه به اینکه در والیبال، بازیکنان باید زیاد بدوند یا بپرند، باید به دنبال کفشی باشید که تا حد امکان سبک وزن باشد. سبکی کفش باعث می‌شود پاهای شما به راحتی خسته نشوند. کفش‌های والیبال بسیار سبک‌تر از هستند.

تناسب

بهترین کفش والیبال برای شما کفشی است که مناسب شماست. کفش باید محکم باشد ولی نباید خیلی سفت باشد تا بتوانید طیف گسترده‌ای از حرکات را انجام دهید.

بهترین مدل های کفش والیبال مردانه

در اینجا تعدادی از بهترین انواع کفش والیبال مردانه موجود در بازار آورده شده است: اینها تنها تعدادی از گزینه‌های عالی موجود در بازار هستند. مهم است که جفتی را انتخاب کنید که به خوبی تناسب داشته باشد، پشتیبانی خوبی ارائه دهد و آن ثبات عالی را در زمین فراهم کند.

درحال دریافت محصولات منتخب …

چند ویژگی تخصصی کفش والیبال

هنگام بررسی کفش های والیبال، من به سه عنوان رویه، زیره میانی و زیره که برای کفش درج شده توجه می‌کنم. منظور از این سه حالت چیست؟

هنگام خرید اینترنتی کفش، دیدن این سه عنوان – رویه، زیره میانی و زیره کاملاً رایج است.

در زیر، ویژگی‌های مربوط به هر عنوان شرح داده شده است هنگام انتخاب کفش، به این ویژگی‌ها توجه کنید تا مطمئن شوید برای والیبال مناسب است.

رویه

معمولاً از پارچه‌های مشبک در قسمت رویه استفاده  می‌شود تا گردش هوای خوبی درداخل کفش ایجاد شود. سبک وزن کلمه دیگری است که معمولا استفاده می‌شود، که البته مهم است چرا که در صورت سنگین بودن کفش، پاهایتان زود خسته می‌شوند.

زیره میانی

در زیر قسمت میانی کفش والیبال، معمولاً به سیستم بالشتک ژلی اشاره می‌شود. برخی از کفش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اغلب بالشتک در قسمت جلویی یا پشت پا قرار دارد، در حالی که در برخی دیگر، بالشتک‌های یکسانی در سرتاسر کف کفش وجود دارد.

برای والیبال، به دلیل پرش‌هایی که انجام می‌دهید، مسلماً داشتن بالشتک بهتر در قسمت عقبی کفش مهم‌تر است.

انعطاف‌پذیری کفش یکی دیگر از جنبه هایی است که بطور مدوام به آن اشاره شده است. لازم است کفش‌هایی بپوشید که دارای انعطاف‌پذیری خوبی در قسمت میانی باشند. چرا که به دلیل ماهیت بازی والیبال باید بتوانید همیشه و در همه جهات به سرعت از زمین بلند شوید.

قسمت کفی (زیره)

برای قسمت زیره باید مشخص شود که کف از چه ماده‌ای ساخته شده است و چسبندگی آن چقدر است. کفش‌های والیبال باید از لاستیک صمغی نرم ساخته شوند زیرا این ماده چسبندگی بالایی نسبت به سایر مواد دارد.

همچنین بررسی کنید که آیا کف کفش دارای طراحی است یا خیر، که این موضوع هنگام بازی در زمین‌های چوبی سرپوشیده مهم است.

مشخصات کفش مناسب برای والیبال

بهترین کفش والیبال باید دارای خصوصیاتی از جمله وزن و سبکی مناسب، قابلیت تنفس پا در کفش، مقاومت، قابلیت جذب و دفع ضربه، رویه مناسب و همچنین دارای زیره عالی از جنس کرپ باشد که هر یک از این خصوصیات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وزن کفش والیبال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت کفش های ورزشی تولید کنندگان صاحب نام توانسته اند تناسب را بین سبکی وزن کفش و دوام و مقاومت آن برقرار کنند تا والیبالیست ها بتوانند در هنگام بازی هر نوع حرکتی را با سرعت و عکس العمل بالا جواب دهند.

معمولا وزن یک کفش والیبال حرفه ای برای آقایان بین 425 الی 315 گرم و برای بانوان 315 الی 250 گرم است. ولی آگاه باشید که وزن و سبکی کفش به طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل کفش و جنس و مواد تشکیل دهنده آن نیز مربوط می شود. کمپانی های مطرح تولید کننده کفش والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک همواره وزن استاندارد کفش در رشته های مختلف ورزشی را رعایت کرده اند.

تنفس پا در کفش والیبال

یکی از خصوصیاتی که باید در کفش والیبال وجود داشته باشد قابلیت تنفس پاها در داخل کفش است به طوری که جنسی که در ساخت توری کفش بکار رفته باید این اجازه را بدهد که هوا به آسانی در داخل کفش جریان داشته باشد تا پاهای ورزشکار در هنگام مسابقه و تمرین را خشک نگه داشته و مانع از کلافه گی و حاصل از تعریق پاها و خستگی زود هنگام نشود و از مقاومت و دوام کفش نیز نکاهد. کفش والیبال مناسب و استاندارد باعث بهبود عملکرد والیبالسیت در هنگام مسابقه خواهد شد.

مقاومت و دوام کفش  والیبال

امروزه میتوان گفت که تکنولوژی بکار رفته در ساخت کفش والیبال مشکل مقاومت و دوام را تقریبا حل کرده است. در ورزش والیبال هر لحظه امکان دارد توپ از جهت های مختلفی ارسال شود که باید در در ثانیه بازیکن اقدام به انجام واکنش سریع نماید و انجام این واکنش های انفجاری نیازمند کفشی است که در عین سبکی از مقاومت و دوام بالایی در مقابله با فشار وارد شده از پاهای بازیکن را داشته و از آن (پاها) در برابر فشارها محافظت کند.

این درست نیست که فکر کنیم انتخاب بهترین کفش والیبال به طور کامل از پاهای ما در برابر فشارها و مصدمیت ها محافظت خواهد کرد اما تاثیر بسزایی در کاهش مصودمیت و شدت آسیب دیدگی خواهد داشت. اگر کفش مناسب والیبال را تنها برای بازی در سالن و یا تمرین و مسابقه در این مکان (سالن ورزشی) 3 الی 5 روز در هفته مورد استفاده قرار دهید برای یک فصل کامل میتوانید از آن بهره ببرید. بهترین نشانه که متوجه شوید که دیگر کفش شما از بازده خوبی برخوردار نیست و باید آنها را عوض و یا کفش جدید تهیه نمائید این است قسمت پوشش دهنده قوزک کفش در هنگام بازی محکم در پا کیپ نمی شود و حمایت کاملی از این نقطه انجام نمی دهد و باید کفش ها تعویض شود.

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

یکی از نکاتی که در ساختار کفش والیبال ضروری است قابلیت دفع و جذب ضربات است. هنگامی که بازیکن برای زدن ضربه به هوا بلند می شود پس از فرود کفش باید توانایی دفع ضربه حاصل از فرود را بوجود آورد.

در قسمت زیرین کفش والیبال نوعی از فوم نرم و ژل قرار و تزریق شده اند نا به کمک زیره کفش ضربات وارده را قسمت زیره کفش دریافت و قسمت فوم آنرا از پاها دفع کند به همین جهت است که قسمت میانی کفش های والیبال از در حالی که بسیار محکم هستند از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردارند وجود این قابلیت در کفش والیبال از خستگی زود رس والیبالیست جلوگیری کرده و از پاها  در برابر فشارها و ضربات وارد حمایت می کند.

قسمت زیره کفش والیبال

معمولا جنس بکار برده شده در بهترین کفش های والیبال از لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از جنس کرپ است که هر دو جنس مناسب استفاده در سالن هستند. قسمت زیره کفش نقش محافظت از پاها در برابر ضربات وارده از فرود به زمین و بهبود  وضعیت سرعت  و جهش را به عهده دارد و معمولا به ارتفاع 5 سانتی متر هستند و به نوعی هستند که آسیبی به کفپوش سالن ورزشی وارد نمی کنند اما مناسب برای استفاده در خارج از سالن نیستند به جهت آنکه از نرمی بسیار بالایی برخوردارند در مواجه با کف آسفالت و خیابان دچار پارگی می شوند و حتی مناسب برای قدم زدن بیرون از سالن ورزشی نیز نمی باشند.

انتخاب مناسب ترین کفش برای والیبال

با وجود کمپانی های مختلف تولید کننده کفش های مخصوص والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک و … انتخاب کفش مناسب برای والیبال آن هم به عنوان بهترین کفش، کمی دشوار است زیرا که هر کدام از این برندها با یک دیگر در رقابت هستند که محصولات استاندارد و با کیفیت تری را روانه بازارهای ورزشی کنند به همین دلیل نمیتوان گفت کدام برند بهترین کفش والیبال جهان را طراحی و تولید می کند.

اما میتوان با در نظر گرفتن مشخصات کفش مخصوص والیبال و ویژگی های که باید دارا باشند یک کفش مناسب با برند دلخواه انتخاب کرد عوامل موثر درانتخاب کفش مناسب والیبال شامل  وزن و سبکی، مقاومت و دوام، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب، و قابلیت تنفس کفش است که به شرح آنها پرداخته ایم در هنگام خرید اگر این مشخصه ها را در نظر داشته باشید مطمئنا مناسب ترین کفش برای ورزش والیبال، متناسب با سلیقه و برند دلخواه خود را میتوانید انتخاب کنید.

وزن کفش والیبال

در عصر حاضر تمامی تولیدکنندگان در عرصه تولید کفش ورزشی در تلاش بوده و موفق شده اند کفشی را برای والیبال تولید نمایند که در حین سبک بودن مقاومت و دوام بالایی نیز داشته باشد و از این طریق کار والیبالیست ها در هنگام بازی را راحت تر نمایند و والیبالیست ها بتوانند تمامی حرکت هایی که مدنظرشان می باشد را با نهایت سرعت به عمل رسانند. مناسب ترین وزن برای یک کفش والیبال مخصوص آقایان کفشی است با وزن مابین ۳۱۵ تا ۴۲۵ گرم و نیز ۲۵۰ تا ۳۱۵ گرم می باشد. از مواردی که بر وزن کفش تاثیرگذار می باشد می توان به چگونگی و طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل آن، جنس و موادی که برای تولید از آنها بهره گرفته شده است اشاره نمود. از مطلوب ترین کفش های والیبال می توان کفش های اسیکس، میزانو و نایک را ذکر کرد که از وزن ایده آلی برخوردار می باشند.

تنفس پا در کفش والیبال

همانطور که در متن بالا نیز به آن اشاره نمودیم از ویژگی های یک کفش مناسب برای والیبال می توان به تنفس پا در کفش اشاره نمود. یک کفش مناسب باید قابلیت تنفس پا را داشته باشد. کفشی که برای والیبال تولید می گردد باید برای آن یک توری ساخته شود و از این طریق هوا به راحتی بتواند در داخل آن به جریان در آید و پاهای الیبالیست ها دچار تعریق نگردد و در طول تمرین و مسابقه خشک بماند. با تنفسی که در کفش در جریان است بازیکن دیگر دچار خستگی زود هنگام نخواهد شد و این قابلیت دوام و مقاومت کفش را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این مزیت موجب بهبود عملکرد بازیکن می گردد.

مقاومت و دوام کفش والیبال

در عصر حاضر توسط تکنولوژی هایی که به دست آمده است کفش هایی تولید می گردند که دارای دوام و طول عمر بالایی هستند. یک کفش والیبال مطلوب باید بازیکن را در هنگام واکنش های سریعی که قرار است انجام دهد یاری دهد. پس در نتیجه باید کفشی مورد استفاده قرار گیرد که علاوه بر سبکی کیفیت و مقاومت بالایی نیز داشته باشد تا فشاری که به پاهای بازیکن وارد می شود را دفع نماید. انتخاب یک کفش مطلوب و با کیفیت تا حد بسیاری از پا محافظت خواهد نمود اما این محافظت در برابر تمامی صدمات نیست و تا حدی این محافظت صورت می پذیرد. یک بازیکن والیبال می تواند با تهیه یک کفش مناسب و با کیفیت می تواند به مدت یک فصل بطوریکه از آن در سالن ورزشی و مسابقات به مدت ۳ الی ۵ روز در هفته استفاده نماید. زمانی که قسمت قوزک کفش در حین بازی همانند روزهای اول محکم نبوده و آن قسمت را پوشش نمی دهد و به نوعی می توان گفت که در پا کیپ نمی گردد باید به خرید یک کفش جدید فکر کنید.

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

از ویژگی هایی یک کفش والیبال مناسب که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد می توان قابلیت دفع و جذب ضربات را عنوان نمود. به طور مثال زمانی که یک بازیکن برای ضربه زدن باید به هوا بلند بپرد لازم است که از کفش مناسبی بهره گیرد تا هنگام فرود کفش او بتواند ضربه ای که به پا وارد می گردد را دفع نماید. این قابلیت از طریق فوم نرم و ژل در قسمت زیرین کفش تزریق گردد و باعث می شود که هنگام فرود آمدن فشار و آسیبی به پا وارد نگردد و این ضربات دفع شود. وجود این قابلیت در کفش سبب می-گردد که بازیکنان دچار خستگی زودرس نگردند. همین باعث می شود که قسمت میانی دارای انعطاف بالایی باشد.

قسمت زیره کفش والیبال

برای ساخت کفش والیبال از دو جنس لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از کرپ بهره گرفته می شود. هر دوی آنها برای استفاده در سالن مناسب می باشد. و به هیچ عنوان نباید از آن در بیرون از سالن استفاده کرد زیرا موجب پاره شدن و آسیب رسیدن به کفش خواهد شد و دلیل آن نرمی بسیار زیره کفش می باشد. در تولید کفش والیبال به قسمت زیره آ توجه بسیاری می شود زیرا قسمت زیره کفش باید ضرباتی که هنگام فرود آمدن به پا وارد می گردد را دفع نماید. و علاوه بر آن به سرعت بازیکنان بیفزاید و آنان را در انجام جهش ها یاری دهد. قسمت زیره کفش والیبال از ارتفاع ۵ سانتی متری برخوردار بوده است و مناسب برای سالن ورزشی است و آسیبی به کفپوش سالن وارد نمی کند.

تفاوت کفش والیبال با دیگر کفش های اسپرت

ممکن است بسیاری از شما کفش والیبال را به کفش بسکتبال و یا کفش های اسپرت شباهت دهید اما لازم به ذکر است که بزرگترین تفاوتی بین کفش والیبال و دیگر کفش ها وجود دارد زیره آن می باشد. برای ساخت زیره کفش والیبال از صمغ لاستیکی بهره گرفته می شود. زیره کفش والیبال سبب می شود که بهترین کشش در کف زمین بازی ایجاد شود و مانع از سرخوردن بازیکن گردد. وجود این زیره برای کفش والیبال بازیکن را از داشتن یک جای پای محکم مطمئن می نماید. و از آسیب رسیدن به پا و مچ پا جلوگیری می کند. این زیره حتی از کفپوش داخل سالن نیز محافظت می نماید.

در این بخش به قسمت میانی کفش والیبال می پردازیم. هدف از ساخت قسمت میانی کفش محافظت از ناجیه جلو پاها و بین انگشتان و قوس پا می باشد. همانطور که ممکن است مشاهده کرده باشید بازیکنان والیبال اغلب بر روی این قسمت از کفش خود وقت می گذرانند بازیکنان به دلیل این مدل از ایستادن می-توانند به راحتی به جلو و یا اطراف خود حرکت نمایند. لازم به ذکر است که کفش والیبال برخلاف و اسپرت که مناسب برای حرکات رو به جلو هستند، برای پایداری و قبات در حرکات جانبی طراحی گردیده اند. حرکاتی که توسط بازیکنان والیبال انجام می گیرد استرش و فشاری بالایی را بر آنها وارد می کند که این فشار وارد شده توسط قسمت میانی کفش دفع می گردد. به همین دلیل است که قسمت مانی کفش والیبال باید قوی و محکم ساخته شود و از انعطاف بالایی نیز برخوردار باشد. برای ساخت قسمت میانی کفش والیبال از نوعی ماده فوم بهره گرفته می شود. از ژل و یا بالشتک که به کارخانه تولید کننده نیز بستگی دارد برای تقویت قسمت انتهایی پاشنه فوم استفاده می شود. مناسبترین جنس برای رویه کفش، نایلون، چرم و یا پارچه های توری شکل می باشد زیرا به وسیله این جنس از مواد نوعی سبکی به کفش بخشیده می شود و تنفس در آن برقرار می گردد تا پا دچار تعریف نشود و رطوبت و خنکی وارد آن گردد.

مناسب ترین کفش برای والیبال

امروزه تولید کننده های یادی در زمینه تولید کفش والیبال فعالیت دارند از این شرکت ها می توان به اسیکس، میزانو، نایک و بسیاری از تولید کننده های دیگر اشاره نمود. وجود شرکت های تولید کننده بسیار در زمینه تولید کفش والیبال سبب شده است که انتخاب یک کفش مطلوب به سختی صورت گیرد زیرا هر یک از این کمپانی ها در تلاش اند تا محصول باکیفیت تری را نسبت به رقبای خود وارد بازار نمایند. اما برای خرید یک کفش والیبال مناسب و مطلوب باید ویژگیهایی که کفش باید دارا باشد را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کفش نمایید. از ویژگی هایی که یک کفش والیبال مناسب باید دارا باشد می توان به وزن و سبکی، مقاومت و طول عمر ، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب و قابلیت تنفس کفش اشاره نمود. در مطالبی که در قسمت های بالا ذکر شد شرحی از این ویژگی ها به حضورتان تقدیم گردید و با مطالعه آنها می توانید انتخاب راحت تری را تجربه کنید. برای انتخاب سلیقه و برندی که دلخواه شما می باشد نیز تاثیرگذار می باشد.

یک کفش والیبال تا چه مدت عمرمی کند؟

یک بازیکن زمانی که از یک به مدت ۴ الی ۵ روز در هفته و در سالن بازی استفاده می کند می تواند از آن کفش به مدت یک فصل بهره گیرد. اما ممکن است بسیاری از افراد از کفش خود به طور دائم استفاده نکند این شخص می تواند از کفش خود برای یکسال و حتی بیشتر استفاده نماید. با پدید آمدن علائمی که عنوان می کنیم می توان فهمید که کفش عمر خود را کرده و باید به خرید یک کفش جدید اقدام نمایید. علائمی نظیر: ضعیف شدن قسمت اطراف ساق پا و قوزک، در برنگرفتن محکم پا توسط کفش، از بین رفتن کشش زیره کفش زمانی که طول عمر آن نیز رو به پایان می باشد. مناسب ترین کفش برای والیبال کفشی است که با پاهایتان حرکت نماید نه اینکه در آن حرکت کند. کفشی که خریداری می کنید باید کاملا اندازه پای شما باشد ( اما نه خیلی سفت) در هنگام خرید دقت نمایید که به اندازه عرض یک انگشت و یا کمتر مابین پنجه و نوک کفش فاصله ایجاد گردد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی