اقتصادیکسب و کار ایرانی

آشنایی با نحوه کار سیستم صوتی هوشمند

هر آنچه که باید در مورد سیستم صوتی و تصویری هوشمند در خانه خود بدانید .

نگاهی به اهمیت موسیقی در زندگی انسان

موزیک نقش بسیار مهم و حیاتی در زندگی عموم افراد جامعه دارد . آهنگ را همه دوست دارند زیرا قدرت تغییر خلق و خو و ایجاد حس آرامش در زندگی روزمره فرد دارد ، احساسات مختلفی به هر نوع موسیقی متصل است زیرا به راحتی می توان آهنگ را به هر چیزی یا هر کسی در اطرافمان مرتبط کرد .

موزیک این قدرت را دارد که افراد را به روش های مختلف در موقعیت های مختلف دور هم جمع کند ، همچنین می توان از آن به عنوان یک منبع ارتباطی خوب نام برد ، از طریق موسیقی تمام کلمات از دست رفته راه خود را پیدا می کنند و براحتی می توان پیام خود را به مخاطب رساند این پیام می تواند احساس آرامش ، شادی ، درد ، اعتماد به نفس ، مبارزه و یا انگیزه و انرژی مثبت باشد . در نتیجه انسان از شادترین تا غم انگیزترین بخش زندگی خود به موسیقی نیازمند است .

حال تصور کنید بتوانید این آهنگ را تحت کنترل خود در آورید و نوای موسیقی دلخواه خود را از طریق باند و اسپیکرهای سقفی از هر جای خانه خود بشنوید ، توانایی پخش آهنگ های مجزا را به کمک سیستم صوتی هوشمند در نواحی مختلف خانه هوشمند خود را داشته باشید و بتوانید از موزیک های دلخواه خود در سناریوهای هوشمند در کنار سایر استفاده کنید.

به عنوان مثال از تلفیق آهنگ با برای مجالس شادی استفاده کرده و شب و روزی خاطره انگیز و زیبا هم برای خود هم برای دیگران بوجود آورید ، با این تفاسیر اهمیت وجود صوت هوشمند در ساختمان بیشتر از قبل برای شما نمایان میشود .

با پیشرفت سیستم خانه هوشمند ، روش پخش موسیقی در خانه نیز باید ارتقاء یابد تا سازگاری و هماهنگی آن با سایر عناصر ساختمان هوشمند لذت و آرامشی دو چندان برای صاحب خانه فراهم آورد . درک سیستم موسیقی هوشمند در ابتدا می تواند کمی پیچیده و دور از ذهن به نظر آید ، اما در این مقاله هر آنچه که باید در مورد سیستم صوتی هوشمند کارآمد برای یک ساختمان بدانید را به ساده ترین شکل ممکن درک خواهید کرد .

ویژگی های سیستم صوتی هوشمند ساختمان

فاکتورها و امکانات مهمی که قبل از خرید هر سیستم صوتی هوشمند باید در نظر گرفت به شرح زیر است :

راه های ارتباطی سیستم

امکانات صدا

امکانات پخش

قابلیت های پخش

کنترل سیستم

سازگاری سیستم

رابط کاربری

راه های ارتباطی سیستم صوتی هوشمند

صوت هوشمند باید از وای فای داخلی برخوردار باشد و بتوان از طریق وای فای و به صورت وایرلس آن را کنترل کرد ، وای فای داخلی سیستم قابلیت لینک شدن به هر نوع مودم را برای کنترل از راه دور آن از هر جا و مکانی داشته باشد و هیچ محدودیتی در کنترل اینترنتی موزیک هوشمند وجود نداشته باشد .

صدای سیستم هوشمند

صدا از اصلی ترین ارکان یک سیستم بشمار می آید ، اگر در ساختمان سیستم صوت هوشمندی با قابلیت های بسیار زیاد وجود داشته باشد ولی از نظر صدا و کیفیت پخش نتواند راضی کننده باشد ، وجود این سیستم بسیار ناکارآمد و بی فایده خواهد بود . پس قبل از انتخاب سیستم صوت به فاکتورهای صدای آن نیز توجه ویژه شود .

ویژگی های صدای سیستم هوشمند ساختمان

دارای کانال های ورودی صدای مجزا

کنترل شدت صدای مجزا در هر کانال

کنترل کیفیت صدای مجزا در هر ناحیه

کانال های ورودی صدا

صوت هوشمند باید از کانال های ورودی صدای مجزا برخوردار باشد هر چه تعداد ورودی های صدای سیستم صوت بیشتر باشد ، صدای تعداد نواحی بیشتری را می توان به صورت مجزا کنترل کرد .

کنترل شدت صدای مجزا در هر ناحیه

بر حسب تعداد ناحیه تحت پوشش سیستم صوت ، علاوه بر شدت صدای اصلی میتوان شدت صدای هر ناحیه را به صورت کاملا مجزا کنترل کرد ، محدوده صدای پخش شده از سیستم صوت در هر ناحیه باید با اندازه اتاق آن ناحیه مطابقت داشته باشد . نمیشود شدت صدایی که در سالن پذیرای در حال پخش است را با شدت صدای اتاق مطالعه یا خواب یکی کرد ، باید بتوان به صورت کاملا مجزا هر ناحیه صدا را تحت کنترل خود در آورد .

کنترل کیفیت صدای مجزا

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در مورد سیستم صوت هوشمند به آن توجه داشت این است که بتوان کیفیت صدای در حال پخش از هر ناحیه را به صورت کاملا مجزا کنترل کرد و همان کیفیتی که مورد پسند و مد نظر است را برای آهنگ در حال پخش خود پیاده کرد .

امکانات پخش صوت هوشمند در ساختمان

باید در نظر گرفت که صوت هوشمند چه امکانات پخشی در اختیار کاربر قرار می دهد و از چه مشخصه ها و تفاوت های خاصی برای پخش آهنگ در خانه هوشمند برخوردار است ، این مشخصه ها و تفاوت ها شما را در انتخاب بهتر سیستم صوت کارآمد یاری میرساند .

امکانات پخش سیستم موسیقی در خانه هوشمند که باید به آنها توجه داشت :

تعداد نواحی مختلف پخش

امکان پخش مجزای موسیقی و صوت در هر ناحیه

امکان پخش همزمان موسیقی و صوت در نواحی ساختمان

تعداد ناحیه های پخش

این ویژگی به شما امکان پخش آهنگ های متفاوت از یکدیگر را در ناحیه های پخش مختلف می دهد .

سیستم صوتی که تنها از یک ناحیه پخش برخوردار است ، افراد خانه را ملزم به شنیدن یک آهنگ واحد در هر جایی از ساختمان می کند و امکان تغییر صوت و آهنگ به صورت مجزا در هر ناحیه وجود ندارد .

امکان پخش مجزای موسیقی و صوت در هر ناحیه

وجود ناحیه های صوت مجزا سبب میشود که بتوان در هر ناحیه صوت ، موسیقی مختص و دلخواه خود را گوش داد . به طور مثال در سالن پذیرای ، موزیکی در حال پخش است و در اتاق مطالعه یک موزیک متفاوت از سالن پذیرایی ، با استفاده از این قابلیت ، پخش صوت در هر ناحیه به صورت کاملا واحد و مجزا از سایر نواحی صوت ساختمان هوشمند امکان پذیر است .

امکان پخش همزمان موسیقی و صوت در نواحی مختلف

این ویژگی امکان پخش آهنگ به صورت کاملا هماهنگ و همزمان بدون کوچکترین تاخیر در نواحی مختلف ساختمان را به کاربر می دهد . به عنوان مثال کاربر دوست دارد یک آهنگ را به صورت همزمان در سایر قسمت های خانه خود داشته باشد ، بدون کوچکترین تاخیری در پخش .. ولی بتواند شدت صدای هر اتاق یا ناحیه را بر حسب وسعت آن اتاق تنظیم و کنترل کند . با این ویژگی منحصر به فرد لذت استفاده از سرور موزیک هوشمند دو چندان خواهد شد .

قابلیت پخش موسیقی آنلاین

علاوه بر قابلیت های فوق امکان پخش آنلاین موسیقی ، پادکست و صوت را در اختیار کاربر قرار داده است . به وسیله ی این ویژگی با کلیک بر روی آیکون موسیقی به سرور موسیقی آنلاین دست خواهید یافت که لیستی از آهنگ ها خواننده ها و پلی لیست های مختلف به روی شما باز خواهد شد . این سرور موسیقی امکانات بیشماری در اختیار شما قرار می دهد از جمله اینکه امکان انتخاب آهنگ و ساخت پلی لیست مورد علاقه خود را در سرور موسیقی آنلاین خواهید داشت .

کنترل سیستم صوتی هوشمند

موزیک سرور هوشمند را می توان از طریق تجهیزاتی مانند موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، تاچ پنل و سیستم کامپیوتر کنترل کرد .نرم افزار اختصاصی موسیقی هوشمند باید به نحوی باشد که در همگی این تجهیزات بدون تغییر شکل ظاهری به صورت واحد و یکپارچه در اختیار کاربر قرار گیرد .

سازگاری صوت هوشمند با سایر تجهیزات خانه هوشمند

سیستم صوت هوشمند باید سازگاری لازم را با کلیه ی تجهیزات خانه هوشمند داشته باشد و در بستر نرم افزار محیطی کاملا واحد و یکپارچه را با سایر تجهیزات خانه هوشمند در اختیار کاربر قرار دهد .

بدین شکل می توان از سیستم صوت در کنار تجهیزات هوشمند در سناریوهای گوناگون استفاده کرد و بهترین بهره را از وجود این سیستم در ساختمان هوشمند گرفت .

رابط کاربری آسان و روان

یکی دیگر از شاخصه های اصلی یک سیستم صوت کارآمد در خانه هوشمند رابط کاربری آن است ، سیستم صوت باید از نرم افزاری برخوردار باشد که در نهایت سادگی و کاربری ، تنها با فشردن آیکون موسیقی بتوانی به تمامی امکانات موسیقی آنلاین ، مموری کارت ، بلوتوث و حافظه سیستم دسترسی داشته باشی .

در کنار سازگاری نرم افزار سیستم صوت با سایر ارکان خانه هوشمند ، مولتی پلتفرم بودن نرم افزار یکی دیگر از ویژگی های مثبت برای انتخاب سیستم هوشمند صوت است ، نرم افزاری که قابلیت پشتیبانی از تمامی پلتفرم های ios ، اندروید ، ویندوز و وب اپ را داشته باشد و در تمامی آنها به صورت کاملا واحد و یکپارچه بدون تغییر شکل ظاهری در اختیار کاربر قرار گیرد .

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم صوت هوشمند

موزیک سرور هوشمند

منبع تغذیه 12 ولت

اسپیکرهای سقفی و دیواری

اسپیکرهای ضد بخار

آمپلی فایر

موزیک سرور هوشمند

موزیک سرور از اصلی ترین تجهیزات سیستم صوت هوشمند است که بر حسب امکاناتی که دارد می توان آن را از سایر رقبای در این زمینه متمایز کرد .

موزیک سروری برای سیستم کاربردی است که قابلیت زون بندی را در خود داشته باشد و از چندین ناحیه صوت به صورت کاملا مجزا بهره مند باشد . بتوان به وسیله آن کنترلی مجزا برای شدت و کیفیت صدا در هر ناحیه در نظر گرفت و قدرت پخش آهنگ به صورت کاملا مجزا و همچنین هماهنگ و همزمان یکی دیگر از ویژگی های آن باشد . این قابلیت ها به شما این امکان را می دهد که در یک اتاق آهنگی با شدت و کیفیت صدای مختص به آن فضا و در اتاقی دیگر آهنگی کاملا مجزا با شدت و کیفیت صدای مختص به خودش داشته باشید ، همچنین می توان پخش یک آهنگ را به صورت کاملا همزمان و هماهنگ در تمامی ناحیه های ساختمان داشت .

منبع تغذیه 12 ولت

برای تغذیه برق ورودی موزیک سرور هوشمند از یک آداپتور 12 ولت در کنار سیستم استفاده میشود .

اسپیکر های سقفی و دیواری

باند ، بلندگو و اسپیکر جزو جدایی ناپذیر سیستم صوت هوشمند محسوب میشوند و به واسطه براکت می توانند به شکل سقفی و یا به صورت دیواری در خانه نصب شوند . سیستم صوتی سقفی از محبوبیت بیشتری نسبت به دیواری برای پخش صدا در فضای ساختمان برخوردار است ، در این مدل بلندگو و اسپیکر در سقف نصب میشود و از آنجا که یکنواختی و وضوح صدای پخش شده در فضای ساختمان و خانه هوشمند بسیار حائز اهمیت است ، در هنگام خرید اسپیکر به واسطه بزرگی و کوچکی فضای اتاق یا سالن ، تعداد آنها زیاد یا کم میشود همچنین اندازه اسپیکر نیز در این جریان بی تاثیر نیست .

اسپیکرهای ضد آب و ضد بخار

چه عالی میشود که اگر بتوان در استخر ، سونا ، حمام و جکوزی نیز از نوای موسیقی بهره گرفت .راه حل این کار استفاده از بلندگو و اسپیکرهای سقفی ضد رطوبت در این فضاهاست ، فضاهایی که از بخار و رطوبت بالایی برخوردار هستند را با وجود این اسپیکرها می توان پوشش داد و از نعمت موسیقی بهره مند کرد .

آمپلی فایر

صدا و کیفیت صدا حرف اول را در یک سیستم صوت میزند و برای اینکه صدای بلندگو ها و اسپیکرهای خانه هوشمند تقویت شود و از وضوح و کیفیت مطلوبی برخوردار شوند ، از آمپلی فایر در کنار سایر اجزای سیستم صوت استفاده میشود .در واقع آمپلی فایر کیفیت صدای خروجی از سیستم صوت هوشمند را به مقدار قابل توجهی بالا میبرد و از وجود نویز و قطعی و بی کیفیت بودن صدای پخش شده در فضای ساختمان جلوگیری میکند .