اقتصادیکسب و کار ایرانی

روش های نصب سیم ارت ساختمان

سیم ارت ساختمان یا سیم اتصال به زمین از برق گرفتگی و بروز حوادث جلوگیری می کند. اگر می‌خواهید با سیم ارت و روش های نصب آن آشنا شوید

سیم ارت یا سیم اتصال به زمین چیست؟

 میله ارت به معنای سیم اتصال به زمین است و کاربرد اصلی این سیم جلوگیری از برق گرفتگی می باشد. به طور کلی سیم ارت کابلی است که تقریبا در تمامی دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی وجود دارد.

در واقع نشت جریان اتفاقی است که در بسیاری از مدارات الکترونیکی می تواند رخ دهد و در مواردی این نشتی توسط بدنه های فلزی و یا قطعات هادی دیگر به قسمت های سطحی لوازم برقی می رسد و به همین دلیل با لمس یک وسیله مقداری جریان الکتریسیته به بدن انسان منتقل می شود که این اتفاق در مواردی باعث برق گرفتگی و یا آسیب رسیدن به آن وسیله می شود.

سیم ارت با انتقال نشتی جریان برق به زمین از برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری می کند.

به همین دلیل لازم است برای کاربری بیشتر و بهتراز لوازم الکتریکی حتما از سیم ارت استفاده شود. سیم ارت امروزه در صنایع مختلف استفاده می شود و در صنایع مسکونی نیز گاها از آن استفاده می شود.

انتظار می رود در سال های آینده استفاده از سیم ارت در ساختمان ها به عنوان یکی از در آمده و ضروری شود.

آیا سیم نول با ارت فرق دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله. برای تشخیص  صاعقه گیر از نول می بایست با ویژگی های هر یک از سیم ها آشنا شد. سیم نول دارای جریان برق است در حالی که سیم ارت دارای جریان برق نمی باشد.

سیم نول همانند سیم فاز به سیم کشی اصلی وصل میشود،این در حالی است که سیم ارت معمولا به بدنه دستگاه وصل شده و در صورتی که عایق دستگاه کار نکرد، جریان را حمل می کند.

رنگ سیم ارت به چه رنگی است؟

سیم ارت معمولا به دلیل اینکه جریان برقی ندارد بدون عایق می باشد. در صورتی که  جعبه ی پریز سیمی با عایقی به رنگ سبز مشاهده نمودید این سیم می تواند ارت باشد.

روش های نصب سیم ارت در ساختمان ها

درحالت کلی نصب سیم ارت در ساختمان ها به دو صورت انجام می شود،که در ادامه این مطلب به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

نصب سیم ارت ساختمان به صورت زمین عمقی

نصب سیم ارت ساختمان به صورت زمین عمقی یکی از روش های پرکاربردی است که از آن برای نصب سیم ارت ساختمان ها استفاده می شود. برای اتصال سیم ارت به این روش می بایست مراحل زیر انجام شود:

1.انتخاب چاه ارت: این چاه باید در جاهایی که پايين‌ترين سطح را دارند حفر شود. همچنین دسترسي به رطوبت در این محل ها باید در عمق كم امکان پذیر باشد. به طور کلی مکان هایی مثل زمین های چمن، باغچه ها و به طور کلی فضاهای سبز برای چاه ارت مکان مناسبی هستند.

  1. حفر چاه: پس از اینکه محل چاه انتخاب شد بایستی نسبت به حفر چاه اقدام کرد. عمق چاه ارت حداقل 4 متر و حداکثر 8 متر می تواند باشد. قطر آن نیز باید حدود 80 سانتیمتر باشد. البته نوع خاک و رسیدن به رطوبت در میزان حفر آن موثر است.

 برای مثال در زمین های خاک رس که رطوبت وجود دارد چاه 4 متری کفایت می کند اما در زمین های سنگلاخی که رطوبت کمتر است گاها حفر 6 متری چاه لازم و ضروری است.

پس از حفر چاه باید چاله ای به عمق 60 سانتیمتر از چاه به سمت دکل ارت حفر شود.

3.اتصال سیم به صفحه مسی: پس از اینکه چاه ارت حفر شد بایستی اتصالات آن تهیه شوند برای این کار باید سیم ارت را به صفحه مسی متصل کرد برای این کار حتما باید از جوش استفاده شود. برای جوش دادن نیز استفاده از جوش برنج یا نقره پیشنهاد می شود.

4.پرنمودن چاه ارت: برای پر نمودن چاه ابتدا 20 لیتر محلول آب و نمک تهیه کرده و کف چاه ریخته شود تا تمام چاه را در برگیرد. پس از 24 ساعت 20 سانتیمتر از ته چاه باید با خاک رس و نرم پر شود.

سپس لوله پولیکا انتقال رطوبت را در چاه قرار داده و 15 کیسه بنتونيت مخلوط با آب به شکل دوغابی تهیه کرده و با آن قسمتی از چاه را پر کنید، و در نهایت صفحه مسي را بطور عمودي در مركز چاه قرار داده و بقیه چاه را با مخلوط بنتونيت پر کنید.

همچنین باید توجه داشت که سیم ارت و سیم میله برق گیر در مسیر مستقیمی قرار داده شوند و دارای پیچ و تاب کمی باشد. چون پیچ و تاب زیاد می تواند تاثیرات سیم ارت را خنثی و یا کم نمایید.

نصب سیم ارت ساختمان به صورت زمین سطحی

روش های نصب سیم ارت ساختمان گاه به صورت زمین سطحی نیز انجام می شوند. این روش نسبت به روش زمین عمقی دغدغه اجرایی کمتری دارد و به چندین طریق مانند شعاعی، مختلط، شبکه ای، RING،ROD و غیره اجرا می شود.اما عمده ترین روشی که عموما برقکاران انجام می دهند روش ROD است و ما در این قسمت مراحل اجرای این روش را توضیح می دهیم.به طور کلی مراحل اجرای سیم ارت ساختمان به صورت زمین سطحی در چند مرحله کلی انجام می گیرد.

برای انجام این شیوه باید گودالی به عمق 80 سانتی متر حفر شود. در این روش به جای صفحه مسی از میله های فولادی با روکشی مسی استفاده شده و کابل های برقی و مسی به آنها متصل می شوند. همچنین تعداد این میله ها نیز بایستی بر اساس مقاومت زمین انتخاب شوند.برای پر کردن حفره نیز در صورتی که زمین دارای رطوبت نیست باید ابتدا روی لوله های مسی را با بنتونيت پوشاند و سپس ادامه چاله را با خاک نرم ماسه ای پر کرد

منبع : خانه مس ایران