اقتصادیکسب و کار ایرانی

نکات طلایی برای افزایش شانس پذیرش ویزای استارت آپ کانادا

ویزا استارتاپ کانادا به کارآفرینان این فرصت را می‌دهد که به منظور ایجاد یک تجارت جدید به کانادا مهاجرت کنند. کارآفرینان مهاجر باید نشان دهند که کسب و کار آنها نوآورانه است، مشاغل جدیدی برای کانادایی‌ها ایجاد می‌کند و می‌توانند در مقیاس جهانی رقابت کنند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا بادر ارتباط باشید.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

برنامه ویزای استارت آپ کانادا ، اقامت دائم کانادا را به کارآفرینان مهاجر واجد شرایط ارائه می‌دهد. این برنامه کارآفرینان خلاق را هدف قرار می‌دهد و آن‌ها را با سرمایه گذاران بخش خصوصی در کانادا لینک می‌کند که به ایجاد کسب و کار‌های جدید ختم می‌شود. متقاضیان می‌توانند در ابتدا با مجوز کار تحت حمایت سرمایه گذار مستقر در کانادا به کانادا بیایند و پس از راه اندازی کسب و کارشان واجد شرایط اقامت دائم شوند. این برنامه در ابتدا آزمایشی سه ساله بود و در 31 مارس 2018 دائمی شد.

چرا کانادا بهترین مقصد برای استارتاپ ها است؟

کانادا کشوری ثروتمند است زیرا اقتصاد قوی و متنوعی دارد. بخش بزرگی از اقتصاد این کشور به استخراج منابع طبیعی مانند طلا، روی، مس و نیکل وابسته است که به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شود. کانادا همچنین با بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی، بازیگر بزرگی در تجارت نفت است. اصطلاحی است که می‌گوید کسب و کار کوچک در کانادا بزرگ است. کسب‌وکارهایی با کمتر از 500 کارمند که از نظر فنی به عنوان شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) شناخته می‌شوند، 99.8 درصد از کسب‌وکارها در این کشور را تشکیل می‌دهند و موتور اقتصاد هستند و موفقیت آن‌ها برای شکوفایی کانادا حیاتی است.

علاوه بر مزیت فرهنگ متنوع، کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است و دهمین اقتصاد بزرگ را دارد. نیروی کار تحصیلکرده، ثروت منابع طبیعی، و شرایط تجارت آزاد با بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان، کانادا را به بهترین گزینه برای سرمایه گذاری‌های تجاری تبدیل کرده است. در سال 2021، سه شهر کانادا از نظر بهترین مکان‌ها برای شروع کسب و کار در بین چهل شهر برتر جهان قرار گرفتند. این شهرهای کانادا شامل تورنتو در رتبه هفدهم، ونکوور در رتبه بیست و هشتم و مونترال در رتبه سی و شش بودند.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا چیست ؟

اگر شما یک کارآفرین با یک ایده تجاری نوآورانه هستید و علاقه مند به آمدن به کانادا و راه اندازی کسب و کار هستید، ممکن است واجد شرایط مهاجرت استارتاپ ها به کانادا باشید. کانادا به دنبال کارآفرینان با استعدادی است که علاقمند به راه اندازی مشاغلی هستند که ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی برای ساکنان آن، اقتصاد کانادا را تحریک کنند. دولت کانادا این برنامه را برای جذب کارآفرینان از سراسر جهان و ارائه بودجه و حمایت لازم برای رونق کسب و کارشان به آنها آغاز کرد. در ازای آن، این کشور برای رشد، ارزش افزودن به اقتصاد کلی و ایجاد مشاغل بیشتر برای کانادایی‌ها، این مشاغل را بانک می‌کند. روند درخواست ویزای راه اندازی به سرعت پیگیری خواهد شد. هدف تأیید متقاضیان موفق در عرض چند هفته است. ویزا استارت آپ کانادا وضعیت اقامت دائم را ارائه می‌دهد که می‌تواند منجر به شهروندی شود.

مدارک لازم برای ویزای استارتاپ کانادا

چک لیست مدارک شما برای ویزای استارتاپ کانادا در جدول زیر خلاصه شده است:

ردیف مدارک لازم
1 مدرک زبان
2 نامه حمایت
3 مدرک تمکن
4 گواهی سوپیشینه
5 پاسپورت
6 دو قطعه عکس برای هر نفر
7 تاییدیه پرداخت هزینه ویزا
8 مدارک هویتی فرد و همراهان

به صورت کلی و با مختصر توضیح؛ مدارک مورد نیاز برای ویزای استارتاپ کانادا شامل موارد زیر خواهد بود: مدارک شناسایی و تشخیص هویت متقاضی و اعضای گروه از مدارک مورد نیاز ویزای استارتاپ کانادا مدارک شناسایی است. این مدارک شامل پاسپورت معتبر و دیگر مدارک شناسایی که هویت شخص را تایید می‌نماید، است مدارک و سوابق علمی، پژوهشی و شغلی ارائه این مدارک بستگی به سوابق شغلی درخواست کننده خواهد داشت که به همین نسبت نیز کاملا متغیر است. در هر حال شما نیاز به مدارکی خواهید داشت که بتوانید به بهترین شکل سوابق شغلی و علمی خود را اثبات نمایید

مدارک تحصلی عموما شامل آخرین مدرک تحصیلی خواهد بود و سخت‌گیری زیادی در این زمینه وجود نخواهد داشت. این مدارک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به اداره مهاجرت کانادا ثابت نمایید که توانایی پرداخت تمامی هزینه‌های لازم در این کشور را خواهید داشت. مدارک و فرم‌های اطلاعات فردی اطلاعات دقیق فردی و شخصی را در فرم‌هایی که به شما ارائه می‌شود به طور صحیح و کامل وارد نمایید. مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا با توجه به کشور مبدا و نوع استارتاپی که در نظر گرفته‌اید متغیر خواهد بود. اما در کل برای پردازش و صدور ویزا استارتاپ کانادا بین 12 تا 16 ماه زمان لازم است.

تغییرات جدید برنامه استارت‌اپ کانادا در 2024

وزیر مهاجرت کانادا به تازگی اعلام کرد تغییرات خوب و مهمی در برنامه استارت‌اپ کانادا در حال انجام است. این تغییرات به صورت زیر خواهد بود:

 • تا قبل از این ظرفیت این برنامه برای 1000 نفر در سال بود که به 3500 نفر در سال افزایش پیدا کرده است.
 • مجوز کار برای تمامی اعضای یک تیم صادر خواهد شد نه فقط برای افراد اصلی.
 • متقاضیان ویزای استارت‌اپ طبق این قانون جدید میتوانند برای اجازه کار آزاد یا Open Work Permit سه ساله درخواست بدن.
 • متقاضیانی که دارای تاییدیه از یکی از سازمان‌های تامین مالی و سرمایه‌گذاری (انکوباتورها، سرمایه‌گذاران آنجل و وینچر کپیتال‌ها) هستند در اولویت بررسی اداره مهاجرت کانادا قرار خواهند گرفت.

مراحل ویزای استارتاپ کانادا

مرحله 1: کسب و کار خود را توسط یک سرمایه گذار تعیین شده پشتیبانی کنید در زیر در بخش واجد شرایط بودن این مرحله را به تفصیل بررسی خواهیم کرد. شما ملزم به دریافت نامه پشتیبانی از یکی از سازمان‌های سرمایه گذار تعیین شده هستید. در نامه باید بیان شود که آنها قرار است ایده شما را تامین کنند.

مرحله 2: الزامات زبان را برآورده کنید

شما باید به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو آنها تسلط داشته باشید. همچنین مدرکی مبنی بر مهارت زبان به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارائه دهید. این بدان معنی است که شما باید در یک آزمون زبان از یک آژانس مورد تایید IRCC شرکت کنید و حداقل شرایط زبان را برآورده کنید. زمانی که برای ویزای Start-up Visa Program درخواست می‌دهید، یک کسب و کار ممکن است حداکثر پنج مالک داشته باشد. هر متقاضی باید حداقل 10 درصد از حق رای در کسب و کار را داشته باشد. سازمان سرمایه گذاری تعیین شده و متقاضی یا متقاضیان باید با هم بیش از 50 درصد از حق رای در کسب و کار را داشته باشند.

مرحله چهارم: بودجه کافی برای اقامت در کانادا داشته باشید

شما باید به دولت کانادا ثابت کنید که پس از اقامت در کانادا، بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده خود دارید. دولت هیچ گونه حمایت مالی برای مهاجران کارآفرین ارائه نمی‌کند. در بخش واجد شرایط بودن زیر می‌توانید جدول وجوه مورد نیاز را بیابید. این‌ها به طور خلاصه مراحل برنامه هستند. به اندازه‌ای است که ارزیابی کنید آیا برای شما مناسب است یا خیر. گواهینامه‌های امنیتی و پزشکی شما و اعضای خانواده‌تان باید تحت یک گواهی امنیتی و معاینه پزشکی قرار بگیرید تا مشخص شود که شما تهدید امنیتی برای این کشور نیستید. همچنین از یک وضعیت سلامتی شدید برخوردارید که بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا فشار وارد نخواهد کرد.

مراحل درخواست اقامت دائم با ویزای استارتاپ کانادا

اگر تمام شرایط ذکر شده را دارید، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. زمان پردازش بین 12 تا 18 ماه طول می‌کشد. در اینجا مراحل وجود دارد: شما باید یک رزومه دقیق برای پیش صلاحیت همراه با سایر مدارک مورد نیاز اولیه ارائه دهید. در ادامه مقاله به بررسی مستندات خواهیم پرداخت. در این مرحله، باید طرح تجاری خود را نیز تهیه کنید. در این مرحله باید طرح کسب و کار خود را تکمیل کرده و به یک سازمان سرمایه گذاری مشخص ارائه دهید. همانطور که در بالا بحث شد، این سازمان می‌تواند یکی از گروه‌های سرمایه گذار فرشته تعیین شده، انکوباتورهای کسب و کار یا یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر تعیین شده باشد. شخص یا نهادهای تعیین شده باید طرح پیشنهادی شما را تایید کرده و نامه پشتیبانی و گواهی تعهد به IRCC ارسال کرده باشد.

مزایای ویزای استارتاپ کانادا

این آخرین مرحله‌ایست که همراه با سرمایه گذاری و سایر مدارک لازم برای اقامت دائم اقدام می‌کنید. وزارت امور خارجه درخواست را ارزیابی می‌کند و سپس درخواست شما را می‌پذیرد یا رد می‌کند. از اصلی‌ترین مزایای ویزای استارتاپ کانادا می‌توان به دریافت اقامت دائم این کشور اشاره نمود. در صورتی که موفق به اخذ ویزا استارتاپ کانادا شوید، به محض دریافت Letters of Support می‌توانید به این کشور مهاجرت نموده و فعالیت‌های لازم جهت دریافت کارت PR را تکمیل نمایید. برخی دیگر از مزایای ویزای استارتاپ کانادا :

 • اقامت دائم برای کارآفرینان موفق و خانواده آنها اعطا می‌شود
 • روابط عمومی به عنوان مجوز کار نیز عمل می‌کند
 • سپس متقاضیان می‌توانند برای شهروندی اقدام کنند
 • شهروندان کانادایی مجاز به تابعیت دوگانه هستند
 • برای درخواست نیازی به ارائه منبع مالی ندارید
 • برای متقاضی اصلی محدودیت سنی وجود ندارد
 • زمان پردازش سریعی دارد
 • هیچ محدودیتی برای فعالیت های تجاری در کانادا وجود ندارد
 • امکان مشارکت 5 نفر در یک استارت آپ را فراهم می‌کند (حداقل 10٪ مالکیت برای هر شریک مورد نیاز است)
 • امکان نقل مکان به کانادا با اخذ مجوز کار در حالی که درخواست اقامت دائم در حال بررسی است

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.