اقتصادیکسب و کار ایرانی

هرس انگور سیاه سردشت

هرس درخت انگور را شاید بتوان مهم‌ترین عملیات سال مدیران تاکستان دانست. هرس درختان انگور زمانی انجام می‌شود که این درخت‌ها هنوز در خواب هستند. به عقیده گردو پالیز نهال، اواسط فوریه (حوالی بهمن‌ماه) بهترین زمان برای هرس درخت انگور است، در حالی که برخی دیگر قبل از شروع زمستان را بهترین زمان هرس انگور می‌دانند. نکته مهم این است که هرس باید متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه انجام شود. در این مقاله همه آنچه باید در مورد هرس درختان انگور بدانید را بیان کرده‌ایم.

چرا هرس درخت انگور اینقدر مهم است؟

حتماً از باغبانان یا مسئولان تاکستان (و در کل تمام افرادی که دستی در گل و گیاه دارند!) شنیده‌اید که هرس درختان بخش مهمی از فرایند رشد آنان است. اما دلیل این اهمیت چیست؟

 • هرس درخت انگور وضعیت محصول را برای سال جاری و آینده تعیین می‌کند. برش‌های دقیقی که روی شاخه‌ها (7 تا 12 سانتی‌متر جوانه‌های زنده دارای چوب یک ساله) انجام می‌شود، تولیدهای متوالی انگور را مشخص می‌کند.
 • هرس درختان آن‌ها را سالم نگه داشته و از شر چوب‌های مرده، بیمار یا آسیب‌دیده خلاص می‌کند.
 • هرس شرایط را برای تولید ثابت انگور طی چندین دهه فراهم می‌آورد.
 • هرس فضای باز بین شاخه‌ها را حفظ می‌کند، در نتیجه نور خورشید بهتر به انگور می‌رسد و شرایط بهتری برای رشد آن ایجاد می‌شود.

آیا هرس درخت انگور در انواع مختلف یکسان است؟

هرس درخت انگور در برخی از انواع آن (مانند تامسون) با دشواری بیشتری همراه است. در این نوع درختان باید در انتخاب چوب دقت زیادی کرد. هر شاخه براساس قدرت درخت باید بین 60 تا 90 سانتی‌متر هرس شود. هدف این است که در هر شاخه 6 تا 10 جوانه خوب برای تولید میوه و چوب باقی بماند.

بیش از تعداد شاخه‌ها، کیفیت شاخه‌ها مهم است. شاخه‌های با قطر متوسط، گرد، قهوه‌ای خوش رنگ و با جوانه‌هایی در حدود 7.5 تا 9 سانتی‌متر بهینه هستند. جوانه‌ها باید به‌خوبی در معرض نور خورشید قرار گیرند. اگر شاخه‌ها در سایه رشد کنند، میوه کیفیت خوبی نخواهد داشت.

مهم نیست از چه روشی برای هرس درخت انگور استفاده می‌کنید. پرورش‌دهندگان معتقد هستند هرس درختان انگور به تخصص ویژه نیاز دارد. پیش هرس را می‌توان با دستگاهی متصل به تراکتور یا برخی ربات‌های خاص انجام داد. با این وجود هیچ ماشینی نمی‌تواند جایگزین لمس انسان یا توانایی تصمیم‌گیری مدیر تاکستان شود.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

بهترین زمان هرس درخت انگور

زمان اصلی هرس اوایل زمستان است. هرس دیرتر از این زمان ممکن است باعث ریختن شیره انگور و ضعیف شدن گیاه شود. هرس انگور در هر سال در 2 زمان انجام می‌شود:

 • هرس زمستانه (سیاه یا خشک)
 • هرس تابستانه (سبز)

هرس زمستانه

این هرس بازده سالیانه درخت انگور را تنظیم می‌کند. مراحل آن در ادامه لیست شده‌اند:

 1. پاکسازی درخت انگور یا هرس ابتدایی: از آن به‌عنوان هرس اولیه نیز یاد می‌شود. زمانی که درخت به خواب رفته، بهترین موقع برای حذف شاخه‌های مزاحم، بیمار و آفت‌زده است. هدف از این هرس، آماده کردن درخت انگور برای هرس اصلی در زمستان است.
 2. هرس اصلی: در انتهای زمستان و زمانی که درختان از خطر سرمازدگی به دور باشند، انجام می‌شود. بسته به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف این هرس در ماه‌های متفاوتی انجام می‌گیرد. در مناطق سردسیر بهتر است تا انتهای زمستان (و حتی اوایل فروردین) صبر کرد.

هرس تابستانه

هرس تابستانه یا سبز به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود. سرزنی شاخه‌های سبز در زمان رشد گیاه انجام می‌گیرد. تعداد دفعات انجام آن به میزان رشد شاخه‌ها بستگی دارد. گاهی شاخه‌های ناخواسته از روی شاخه اصلی یا تنه رشد می‌کنند که باید حذف شوند.

مطلب پیشنهادی:

جوانه‌های متورم در قسمت پایینی بوته نیز باید حذف شوند. چنین جوانه‌هایی ممکن است رشد کنند و شاخه‌های اضافی روی درخت به وجود بیاورند. گاهی نوک شاخه نیز باید قطع شود تا جوانه انتهایی آن از بین برود.

هرس سبز به‌عنوان مکملی برای هرس خشک (زمستانه) در نظر گرفته می‌شود. این هرس به توزیع بهتر مواد مغذی در گیاه کمک خواهد کرد. معمولاً زمانی آن را انجام می‌دهند که رشد جوانه‌ها روی بوته آغاز شده باشد.

نحوه هرس درخت انگور

نحوه هرس درخت انگور موضوع مهمی است که به‌طور مستقیم بر کیفیت محصول نهایی اثر می‌گذارد. در حقیقت بسیاری از صاحب‌نظران تفاوت بین محصول خوب و بد را در نحوه هرس درخت می‌دانند. هنگام هرس درختان انگور باید تا جایی که ممکن است شاخه‌های قدیمی را حذف کنید. این کار باعث رشد چوب جدید می‌شود (جایی که میوه در آنجا رشد می‌کند). همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، برای رشد بهتر میوه باید هرس را در دو فصل زمستان و تابستان انجام داد.

هرس درخت انگور با استفاده از روش نایفن

روش نایفن یکی از روش‌های خوب هرس کردن درختان انگور است. در این روش از 2 سیم افقی (و نه یک سیم) برای حمایت از درخت انگور استفاده می‌شود. قسمت پایینی معمولاً حدود 1 متر و دیگری 1.5 متر از زمین فاصله دارد. درخت انگور در طی رشد بین سیم‌ها قرار می‌گیرد و تمام شاخه‌های بین سیم‌ها برداشته می‌شوند. شاخه‌های انگور در امتداد یک یا دو جوانه پایین‌تر بریده می‌شوند. انگورهای بالغ حدود 4 تا 6 شاخه و 5 تا 10 جوانه در هر کدام خواهند داشت.

چرا درخت انگور میوه نمی‌ دهد؟

علل مختلفی ممکن است موجب میوه ندادن درخت انگور شوند؛ از جمله:

 • جوان بودن درخت (عمر کمتر از 3 سال)
 • کوددهی زیاد
 • دریافت کم نور خورشید به دلیل هرس نامناسب
 • آفات و بیماری
 • نیاز به گرده‌افشانی

در ادامه هر یک را به اختصار توضیح داده‌ایم.

مطلب پیشنهادی:

جوان بودن درخت انگور

حداقل زمانی که درخت انگور برای دادن محصول باید طی کند، 3 سال است. اگر درخت شما زیر این سن را دارد، کاملا طبیعی است که میوه ندهد!

کوددهی زیاد

اگر به درخت انگور خود بیش از حد نیازش کود نیتروژن داده‌اید، ممکن است منجر به رشد شاخه و برگ سرسبز در درخت بدون میوه شود. این اتفاق در صورت وجود نیتروژن بیش از حد در خاک به وقوع می‌پیوندد. اگر فکر می‌کنید درخت انگور شما به این علت میوه نداده است، سال بعد کار متفاوتی را انجام دهید.

انگورهای خود را در آینده با محصولی با فسفر بالا و نسبت کود متوسط (به‌عنوان مثال 10/20/10) کود دهید. در صورت امکان آزمایش خاک انجام دهید تا مشخص شود به چه چیزی نیاز دارید. ممکن است تغذیه‌ای سبک از چای کمپوست و مالچ در ماه‌های زمستان، تنها چیزی باشد که انگور شما بدان نیاز دارد.

دریافت کم نور خورشید به دلیل هرس نامناسب

انگورها برای میوه دادن به شکل صحیح، به برخورد مستقیم نور آفتاب نیاز دارند. میوه انگوری که در سایه رشد می‌کند، (اگر درخت میوه بدهد!) کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. شاخه‌های بیش از حد رشدکرده و هرس‌نشده جلوی رسیدن نور خورشید به گیاه را می‌گیرند. در نتیجه نحوه هرس درخت انگور بسیار مهم است و در رسیدن نور و هوای مناسب به شاخه‌ها اهمیت دارد.

شاخه‌های قدیمی که بیش از 2 سال عمر دارند را قطع کنید. معمولاً رشد جدید شاخه‌ها روی چوب‌های یک ساله ایجاد می‌شود. در نتیجه چنین شاخه‌هایی از آفتاب کامل بیشترین بهره را می‌برند. شاخه‌های قدیمی‌تر اغلب میوه نخواهند داد.

وجود آفات و بیماری در درخت انگور

حشرات و سوسک‌ها همراه با دیگر آفات گیاهی ممکن است به درخت حمله‌ور شوند و محصول را آلوده کنند. محصولات را جدا کرده و در سطل آب و ماده شوینده (مثلا صابون) قرار دهید. اگر شدت آفات زیاد است، از اسپری صابون باغبانی برای از بین بردن و متفرق کردن آن‌ها استفاده کنید.

برای پیشگیری از این معضل نیز هرس درست درخت اهمیت زیادی دارد. هرس موجب گردش هوای صحیح درون شاخه‌ها می‌شود و اجازه تجمع آفات را نمی‌دهد. همچنین همواره درخت خود را از ریشه آبیاری کنید و شاخ و برگ آن را خشک نگه دارید تا از بروز این مشکل پیشگیری شود.

نیاز به گرده افشانی

اکثر انگورها گل‌های ماده یا نر و ماده تولید می‌کنند و توسط باد گرده‌افشانی می‌شوند. برخی گونه‌های درخت انگور برای گرده‌افشانی نیاز به تاک دیگری دارند (تاک دوم). در مورد نوع انگور خود تحقیق کنید و از نیازهای گرده‌افشانی آن مطلع شوید.

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد نحوه هرس درخت انگور، زمان مناسب و انواع هرس صحبت کردیم. همچنین دلایل عدم میوه‌دهی درخت انگور را نیز بیان کردیم. درخت انگور شما برای رشد صحیح به رعایت نکات مخصوص نیاز دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دانستن چگونگی هرس آن است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده و در داشتن درختانی سر حال و با میوه‌هاینهال انگور رقم سیاه رشه سردشت

نهال انگور رقم سیاه رشه سردشت دانه‌دار انگور بسیار شیرین و آبدار می‌باشد. این رقم دارای دانه‌های سیاه و خوشه‌های درشت با پوستی قرمز متمایل به سیاه و گوشت و آب قرمز است.

تولید و فروش نهال انگور سیاه سردشت از ایران و شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی آغاز شد. این رقم بیشتر در مناطق کویری با میزان آب کم پرورش داده می‌شود. انگور سردشت در اوایل و اواسط مهرماه رسیده می‌شود و به بازار عرضه می‌گردد.

نهال انگور رقم سیاه رشه سردشت به صورت پیچکی از داربست‌ها و درختان مجاور خود بالا می‌روند. طول آن‌ها گاهی به 10 تا 15 متر می‌رسند.

این رقم انگور می‌تواند سرمای 15- تا 18- درجه سانتی گراد هوا را تحمل کنند.

شرایط کاشت و نگهداری نهال انگور رقم سیاه رشه سردشت

برای کاشت رقم سیاه سردشت ابتدا باید محل کشت نهال انگور را از وجود علف‌های هرز پاک کرد سپس چاله‌هایی به عرض و طول یک متر و عمق 120 سانتی متر حفر ‌کرد.

سپس حدود 20 سانتی متر از ته گودال را با مخلوطی از کودهای فسفات، پتاس و کودهای دامی پر کرده و به میزان 20 سانتی متر خاک سبک ریخته و نهال درون آن قرار داده و در نهایت با کودهای دامی و  پوشال برنج و سوپر جاذب‌ها گودال پر شود. بهترین زمان برای کاشت نهال انگور سیاه سردشت فصل بهار و یا اوایل تابستان می‌باشد.

توجه داشته باشید که بهترین و مناسب‌ترین خاک برای انگور خاک‌های سبک و شنی-رسی که میزان کمی آهک دارند مناسب می‌باشد و  خاک‌های اسیدی که دارای نمک زیادی هستند برای کاشت انگور مناسب نمی‌باشد.

همچنین برای کاشت نهال و نگهداری از آن میزان دمای محیط بسیار حائز اهمیت است. همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد این رقم به سرمای شدید زمستان مقاوم است اما گرمای بهار و تابستان برای آن‌ها بسیار مهم است و باید در آن مناطق گرمای قابل قبولی برای رشد و نمو درخت وجود داشته باشد.

کوددهی این درختان مسئله مهم دیگری است که برای نگهداری و رشد و نمو درخت بسیار مهم است. به طور متوسط این درختان هر دو سال یک بار به صورت چالکود کود دامی پوسیده همراه با کود شیمیایی و یک ماه قبل از بیدار شدن درختان و هرسال در فصل بهار همراه با آبیاری به کود نیترات، فسفر و پتاس احتیاج دارند.

همچنین در جهت بالا بردن کیفیت میوه‌ها از کودهای اوره، سولفات روی و اسید بوریک بعد از هرس و قبل از باز شدن شکوفه‌ها به درختان داده می‌شود.

مسئله مهم دیگری که برای نگهداری درختان باید به آن توجه ویژه داشت مسئله مهم آبیاری می‌باشد. این درختان شرایط کم آبی و بی آبی را تحمل می‌کنند اما در صورت کم آبی محلول کمتری می‌دهند و اگر محصول دچار کم آبی شود، میوه‌هایش ترک می خورند.

آبیاری درختان باید به صورت عمیق و کامل باشد طوری که ریشه درخت غرق در آب باشد. در صورتی که در طی سال میزان بارندگی کم باشد باید در چند نوبت درختان آبیاری شود.

در صورتی که میزان شدت گرمای خورشید زیاد باشد برای جلوگیری از آفتاب سوختگی درختان، آن‌ها را با چسب سفید یا رنگ سفید پوشش داده می‌شود.

در سال‌های اولیه کاشت نهال باید 2 تا 3 نوبت در تابستان آبیاری شود. هر هکتار از این نهال به حدود 5 تا 7 هزار متر مکعب آب نیاز دارد.

در سال اولیه کشت برای رشد کافی نهال باید آبیاری هر هفته یک یا دو بار صورت گیرد و از سال دوم و سوم که باردهی نهال انگور سیاه شروع می‌شود هر 15 روز یکبار باید اقدام به ابیاری نهال کرد.

میزان آب آبیاری و فاصله زمانی بین دو آبیاری درختان انگور، به نوع خاک، عمق ریشه و آب و هوای منطقه بستگی دارد. توجه داشته باشید که در تابستان فاصله بین دو آبیاری به دلیل گرمای هوا کم‌تر می‌شود.

هرس انگور سیاه سردشت

هرس به منظور فرم دهی و شکل دهی به نهال یکساله کاشته شده می‌باشد. هرس در فصل زمستان که درختان انگور در خواب زمستانی هستند و بعد از گذشت یخبندان و همچنین در اوایل بهار قبل از اینکه شکوفه‌ها باز شوند صورت می‌گیرد.

به طور کلی هرس یعنی از بین بردن و جدا کردن شاخه‌های شکسته، کنده شده و پیر از شاخه اصلی می‌باشد. هدف از هرس کردن افزایش کیفیت محصولات در سال آینده می‌باشد.

هرس درختان انگور با قیچی انجام می‌شود. توجه داشته باشید که حتما قیچی ضدعفونی شده باشد زیرا در صورتی که قیچی آلوده باشد سبب انتقال بیماری به درختان دیگر نیز می‌شود.

آفات و بیماری‌های نهال انگور رقم سیاه رشه سردشت

انگور سیاه سردشت همانند دیگر درختان انگور در معرض بیماری و آفاتی می‌باشد. از جمله آفاتی که به انگور سیاه سردشت حمله می‌کنند، زنجره مو، زنجرک مو، کنه نمدی مو و خوشه خوارانگور می‌باشد که سمپاشی به موقع و درست راه حلی مناسب برای رفع این عوامل بیماری‌زا است.

از بیماری‌های این درختان هم می‌توان به بیماری سفیدک دروغین یا داخلی مو، بیماری پوسیدگی سفید ریشه مو و سفیدک سطحی اشاره کرد.

برای خرید نهال سایر ارقام به صفحه در سایت فارساارگانیک مراجعه کنید.

میزان ریشه زایی نهال‌ها در نهالستان البرز

خوشمزه به شما کمک کند!

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی