عمومیکسب و کار ایرانی

آیا وام های بانک کشاورزی تمدید میشود

فعالان حوزه های مختلف اقتصادی جهت توسعه کسب و کار خود، معمولاً به دریافت وام بانکی روی می آورند.کشاورزان و عوامل مرتبط با صنعت کشاورزی نیز با استفاده از وام های کشاورزی از بانک حمایت می کنند.هرچند در شرایطی که حوادث و خسارت به محصولات رخ دهد، بازپرداخت این وام ها برای کشاورزان ممکن است به تعویق افتاده و یا مشکل داشته باشد.اطلاع از جزییات شرایط امهال وام‌های بانکی، از جمله امهال وام‌های کشاورزی، به فعالان حوزه مربوطه کمک می‌کند تا بعد از تحمل خسارت، بتوانند اقساط وام خود را در زمان مناسب پرداخت کرده و از مدت زمان امهال تعیین شده توسط بانک وام‌دهنده بهره‌مند شوند.

نحوه دریافت وام 50 میلیونی از بانک کشاورزی + مبلغ اقساط

در اینجا درباره شرایط امهال وام های کشاورزی در سال جدید و نحوه تمدید این وام ها صحبت خواهیم کرد.همچنین، بخشنامه بخشودگی جرایم و امهال وام های کشاورزی و فایل آن جهت دریافت برای خوانندگان عزیز ارائه خواهد شد.این اطلاعات به صورت کامل دریافت شود تا در صورت نیاز از مزایای اجرای قانون بهره‌مند شوند.

شرایط امهال وام های کشاورزی 1402

یکی از اقسام تسهیلات بانکی، وام‌های مرتبط با بخش کشاورزی هستند.بخش کشاورزی به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد، نقش مهمی در رشد و استقلال کشور دارد.به همین دلیل تسهیلاتی با سود مناسب به فعالان این بخش اعطا می‌شود، تا آن‌ها بتوانند در کشت و کار و توسعه این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.پس از برداشت محصولات و کسب درآمد، فعالان می‌توانند تسهیلات دریافتی را بازپرداخت کنند.بانک‌های عامل، وام‌های کشاورزی را با مهلت‌های بازپرداخت متنوع به کشاورزان اعطا می‌کنند.بین وام‌های معمول در این حوزه، وام بانک کشاورزی نیز جای خود را دارد.

در شرایط فقر آبی و خشکسالی، کشاورزان با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند و فعالیت‌های آن‌ها تحت تأثیر آبدهی نامطلوب قرار می‌گیرد.این مشکلات باعث تضرر محصولات کشاورزی می‌شود و در نتیجه بازپرداخت وام‌های دریافتی برای آنان، بار زیادی به آن‌ها تحمیل می‌کند.به منظور رفع این مشکلات، بانک مرکزی طبق بخشنامه‌های اخیر، به کشاورزان آسیب‌دیده 3 سال امهال میکند، به این معنی که مهلت بازپرداخت وام‌های بانکی برای آنان تمدید می‌شود.

این تسهیلات به منظور حمایت و تقویت بخش کشاورزی و کمک به فعالان در حوزه کشاورزی استفاده می‌شود.از بخش‌های تمدید وام‌های کشاورزی در سال ۱۴۰۲، می‌توان به مورادی اشاره کرد که در صورتی که کشاورز به علت حوادث غیرمنتظره به ضرر بکشد و بخشی یا کلیه زراعت خود را از دست دهد و توانایی بازپرداخت وام‌های دریافتی را نداشته باشد، می‌تواند با مستندات مربوطه، سود و کارمزد و هزینه‌های دیرکرد وام‌ها را معاف شود.

همچنین بیان شده است که وام‌هایی که از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۲ پرداخت شده‌اند، تحت این قانون قرار دارند و بانک‌های مربوطه ملزم به اجرای این قانون، که توسط سازمان برنامه و بودجه تضمین شده است، هستند.

نحوه تمدید وام های کشاورزی ۱۴۰۲

کسانی که در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، مانند زراعتکاران، باغبانان، پرورش دهندگان دام، طیور و آبزیان و غیره که قبلاً درخواست وام داده اند، پس از آسیب دیدن محصولاتشان در اثر وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی، برای دریافت تمدید وام کشاورزی دریافتی خود باید به بانکی که وام را ارائه کرده است مراجعه کنند.روش تمدید وام‌های کشاورزی سال ۱۴۰۲ به این صورت است که دریافت‌کننده وام به شعبه مربوطه بانک مراجعه کرده و درخواست تمدید مهلت بازپرداخت وام را به صورت کتبی ثبت می‌کند.

بطور کلی، در بانکهایی که وام ارائه می‌دهند، پس از تایید درخواست وام، دو حالت ممکن است رخ دهد.یک حالت این است که قرارداد قبلی وام تغییر کند و مهلت بازپرداخت، تعداد اقساط و مبلغ وام اصلاح شود.

همچنین، ممکن است یک قرارداد جدید برای وام با تغییرات جدید تنظیم شود.به هر حال، در هر دو حالت، درخواست کتبی برای تمدید مهلت بازپرداخت وام باید به بانک ارائه شود.بانک مربوطه نیز باید به سرعت شرایط کشاورز را بررسی کند و مراحل انجام امهال وام را برای وی انجام دهد.

پس از مراجعه وام‌گیرنده به بانک در خصوص امهال وام کشاورزی، براساس بخشنامه بانک مرکزی، بانک عامل به وظیفه دارد سود و کارمزد و جریمه دیرکرد را از وام مورد نظر حذف کند و با استفاده از یکی از دو روش زیر، مهلت بازپرداخت وام را به مدت سه سال تمدید کند:1.اضافه کردن مدت زمان بازپرداخت به مدت سه سال به مدت زمان باقیمانده از تعهد قبلی.2.تسویه وام از طریق اقساط ماهیانه تا پایان سه سال مهلت تمدید شده.
مهم است به یاد داشته باشید که درخواست کننده وام کشاورزی باید شرایط زیر را دارا باشد:- داشتن ضرر براثر حوادث غیرقابل پیش‌بینی- عدم توانایی پرداخت وام قبلی.

بخشنامه بخشودگی جرایم و امهال وام های کشاورزی ۱۴۰۲

بانک مرکزی در ارتباط با حمایت از کشاورزان متضرر از حوادث غیرمنتظره، بر اساس ماده ۲ تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، بانک‌های عامل را موظف کرد که اقدامات لازم جهت تسهیل در امهال وام‌های کشاورزان آسیب دیده را انجام دهند.در بخشنامه بخشودگی جرایم و امهال وام‌های کشاورزی سال ۱۴۰۲ آمده است که با توجه به این بخشنامه، تسهیلات مربوط به کشاورزان آسیب دیده تا مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان می‌تواند به تعویق افتد و سود، کارمزد و جریمه تأخیر پرداخت وام آنها توسط بانک پرداخت کننده بخشوده خواهد شد.

مهلت وام خسارت به مدت سه سال تعیین شده است و وام های پرداخت شده از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۲ تحت این قانون قرار خواهند گرفت.این بخشنامه برای رسیدگی به وضعیت فعالان حوزه کشاورزی، که از عوامل مختلفی مانند سیل و خشکسالی و یا مسائل دیگری که بر تولیدات کشاورزی، به ویژه در استان‌های ویژه کشور، تأثیر گذاشته است و زیان دیده‌اند، مورد توجه قرار گرفته است تا با توجه به آسیب دیدن کسب و کار این افراد، بر عهده آنان بارهای دوگانه وارد نشود.

در این شرایط، کشاورزان می‌توانند برنامه‌ریزی کنند تا در آینده خسارت خود را ترمیم کنند.ضمانت و نظارت بر اجرای دستورالعمل و بخشنامه مربوط توسط سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود.همان‌طور که توضیح داده شد، این بخشنامه باید لازم الاجرا باشد و کشاورزان، که زیان دیده‌اند، در شهرهای آسیب دیده، مربوط به آن مفاد خواهند بود.

امهال وام های کشاورزی به فعالان این حوزه کمک می‌کند تا فرصتی برای جبران زیان خود در سال‌های آتی داشته باشند و در زمان مناسب، اصل وام‌های دریافتی خود را بازپرداخت کنند و از فشار مربوط به بازپرداخت تسهیلات خود در زمان آسیب دیدن کسب و کارشان کم شود.

دانلود دستورالعمل امهال وام های بانکی

دستورالعمل و بخشنامه مربوط به امهال مطالبات موسسات مالی و اعتباری، توسط بانک مرکزی به اطلاع رسانده می‌شود و تمام این موسسات موظف به اجرای آن هستند.در این دستورالعمل، شرایط و نحوه امهال وام‌های مختلف اعم از وام‌های کشاورزی توسط موسسات مالی و اعتباری تشریح شده است.

برخی اصول‌های مهم در خصوص ارائه وام‌های کشاورزی در ایران که در بخشنامه مربوط به امهال وام های کشاورزی در طی فرآیند تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ تهیه شده است، باید ذکر شود.به طبق دستورالعملی که در فایل موردنظر ذکر شده است، بانک‌ها و موسسات اعتباری باید وام‌های اعطا شده به فعالان بخش کشاورزی را تا سه سال تمدید نمایند و همچنین کارمزد، سود و بدهی‌ها را از دریافت کنندگان وام معاف کنند.

به گزارش سرویس شهروند خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بانک مرکزی فرودین ماه در بخشنامه ای از قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در خصوص بخشودگی سود، کارمزد و جریمه‌های دیرکرد تسهیلات پرداختی کلیه بهره‌برداران بخش کشاورزی خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل تسهیلات به مدت سه سال را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: با حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی پرداخت اقساط وام ۱۸ هزار و ۱۵۴ نفر به مدت سه سال امهال شد. سیدمحمود سید الحسینی گفت: میزان این تعداد وام را به مبلغ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درحالی که 6 اردیبهشت امسال، بانک مرکزی طی بخشنامه ای بانک های عامل را موظف کرد که نسبت به بخشودگی سود، کارمزد و جریمه های دیرکرد تسهیلات بهره برداران کشاورزی خسارت دیده از خسارت غیر مترقبه اقدام و اصل وام را امهال کنند اما کشاورزان استان ها می گویند.شرکت توسعه تجارت آریا فردا دارای 18 سال سابقه کاری در خصوص مشاوره، تامین، تسهیل و اخذ وام‌های بانکی در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین سود ممکن می‌ باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز قزوین، تولیدکنندگان خسارت دیده بخش کشاورزی تا سقف سه هزار میلیارد تومان، تا سه سال می‌توانند از مزایای این طرح استفاده کنند. بخشودیگی و تمدید پرداخت وام کشاورزان هم برای بازه زمانی سال‌های ۹۴ تا پایان امسال است.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای از بودجه سال 1402 کل کشور در مورد بخشودگی سود، کارمزد و جریمه‌ دیرکرد تسهیلات پرداختی بهره‌برداران کشاورزی خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل تسهیلات به مدت سه سال را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.