عمومیکسب و کار ایرانی

انواع چمن مصنوعی فوتبالی

یکی از دلایل هیجان بازی فوتبال، زمین چمن مصنوعی فوتبال است که باعث زیبایی بصری زمین و جذابیت بیشتر تماشای بازی می‎شود. این محصول با استفاده از تکنیک‌های متنوع و با به‌ کارگیری استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود و یک زمین بازی ایمن و بدون خطر برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به فوتبال به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل است که امروزه این محصول مورد استقبال ورزشگاه‌های بزرگ در سراسر جهان قرار گرفته است.

اکنون از شما دعوت می‌کنیم تا برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چمن مصنوعی فوتبالی و نحوه نصب آن تا آخر مطالب ما را همراهی کنید.

چمن مصنوعی برای فوتبال

امروزه میلیون‌ها ورزشگاه و زمین فوتبال در سراسر دنیا وجود دارد که برای تمرین و حتی برگزاری مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید برایتان جالب باشد که بیشتر این زمین‌ها از چمن مصنوعی به عنوان کفپوش زمین فوتبال استفاده می‌کنند تا بستری ایمن و سرسبز برای بازی، تمرین و اجرای تاکتیک‌های فوتبال مهیا سازند. انواع چمن فوتبال با الیاف بلند و تراکم بالا و به صورت تخصصی برای زمین ورزشی فوتبال طراحی و تولید می‌شوند. الیاف انعطاف پذیر این دسته از محصولات یک زمین نرم برای بازیکنان فراهم می‌سازد و از آسیب دیدگی ورزشکاران در حین بازی پیشگیری می‌کند.

از دیگر مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۷۴ درصد گسستگی عضلانی کمتر
 • ۳۲ درصد حفظ تعادل ورزشکاران در قسمت مچ پا
 • ۴۲ درصد محافظت بیشتر از رباط صلیبی
 • ۲۲ درصد کاهش صدمات مفصلی
 • ۱۹ درصد کاهش صدمات عمومی
 • ۱۲ درصد کاهش صدمات مغزی
 • ۱۰ درصد آسیب کمتر به سطح کفش در هنگام تماس.

موارد فوق تنها بخشی از مزایای چمن فوتبال را در مقایسه با چمن طبیعی نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که چمن های مصنوعی چمنزار کاربردی دقیقاً مشابه با چمن طبیعی ندارند و نگهداری آسان، امکانات اجرأ در مناطق مختلف جغرافیایی، شرایط نگهداری آسان و بهره‌وری طولانی در ساعات ورزشی باعث محبوبیت این دسته از محصولات شده است. در ادامه مطالب به بررسی دقیق‌تر محصولات چمنزار خواهیم پرداخت.

ویژگی چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد

بدون شک خرید چمن مصنوعی فوتبال برای موقعیت‌های مختلف، نیازمند یک بررسی دقیق توسط کارشناس و یا متخصص است و در چنین مواقعی، بهتر است که تیم فنی آشنا با انواع چمن‌ مصنوعی به موقعیت اعزام شود تا بتواند با کسب اطلاعات کافی و بررسی دقیق زمین، بهترین محصول را برای حداکثر کارایی و بهره‌وری به شما پیشنهاد دهد. با این‌حال، در زمان مواجهه با انواع چمن فوتبال، مؤلفه‌هایی پیش‌روی چشم ما قرار دارند که توجه به آن‌ها، ما را به یک انتخاب مناسب نزدیک می‌کند. این عوامل به شرح زیر است:

۱توجه به وزن الیاف

وزن الیاف که با عنوان Dtex اندازه‌گیری و معرفی‌ می‌شود، یکی از موثر‌ترین عوامل در افزایش مقاومت چمن در برابر آسیب‌‎های بیرونی از جمله کوبش است و نقش پررنگی در افزایش انعطاف پذیری الیاف چمن دارد. محصولاتی که دارای دیتکس بالا و وزن الیاف استاندارد هستند، مطمئناً در موقعیت‌‌هایی مختلف مقاوم خواهند بود و حتی در دماهای بالا، به ‌خوبی انسجام مولکولی خود را حفظ خواهند کرد؛ این مسئله تأثیر چشم‌گیری در جلوگیری از پوسیدگی و شکستگی چمن مصنوعی دارد.

۲توجه به تراکم و ارتفاع الیاف

قاعده دقیقی برای تعیین تراکم و ارتفاع الیاف چمن جود ندارد و این مسئله باید در موقعیتی مناسب کارشناسی شود اما به‌ طورکلی، تراکم و ارتفاع الیافی که برای یک پروژه استاندارد ورزشی فوتبالی در نظر گرفته می‌شود، چیزی در حدود ۵۰ میلی‌متر و میزان ۱۴۰ گره است. البته این رقم‌ها با توجه ‌به نیازها و خواست مشتریان کاملاً قابل‌ تغییر خواهد بود؛ لذا پیشنهاد ما این است که جهت کسب آگاهی بیشتر از قیمت چمن مصنوعی فوتبال و تاثیر ارتفاع الیاف در کیفیت پروژه با متخصصین این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

۳توجه به زیره

لایه زیره یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده چمن مصنوعی مخصوص زمین‌های فوتبال است و نقشی حیاتی در عملکرد مناسب و ماندگاری آن دارد؛ این بخش از چمن‌ با نام بکینگ نیز شناخته می‌شود. بکینگ از دو یا سه ‌لایه تشکیل ‌شده و به شکل بافته یا نبافته تولید می‌شود. لایه بافته به ‌صورت شبکه نت ماتریکس (چیزی شبیه به تاروپود) از الیاف پلی‌پروپیلن تولیدشده و لایه زیره نبافته نیز از جنس P.P است که شباهت زیادی به لایهٔ ژئوتکس دارد و در نهایت، با پوششی از جنس لاتکس ضخامت می‌گیرد.

اگر ساعت استفاده از چمن مصنوعی زیاد است و یا قرار است این محصول در زمین‌ با ابعاد کمتر از ۲۵۰۰ متر اجرا شود، فشار فیزیکی بر چمن افزایش می‌یابد، پس باید از یک بکینگ سه‌لایه استفاده کنیم تا آسیب‌ها را به حداقل برسانیم. جالب است بدانید که لایه سوم انسجام بیشتری در برابر فشارهای کوبشی به چمن می‌دهد و با محافظت از الیاف آن، بازه زمانی بهره‌وری از محصول را به شکل چشم‌گیری افزایش خواهد دارد.

بهترین چمن مصنوعی فوتبال را از چمنزار بخواهید!

در این قسمت قصد داریم تا نسل جدید چمن مصنوعی فوتبال را به شما معرفی کنیم که نسبت به نسخه‌های قبلی ظاهری طبیعی‌تر، عملکرد فنی و استقامت بالاتر در زمان فعالیت و ورزش دارد. نسل جدید چمن‌های فوتبال با استفاده از تکنولوژی الیاف مونوفیلامنت و نخ اسپان، الیاف تک رشته‌ای و با بیشترین شباهت به چمن‌های طبیعی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند و نیاز تمام افراد با سلایق مختلف را پوشش می‌دهند.

ویژگی‌های انواع چمن مصنوعی فوتبال که توسط مجموعه چمنزار تولید می‎شود، به شرح زیر است:

۱چمن مصنوعی طرح آرژانتینی

چمن مصنوعی طرح آرژانتینی یک زمین سرسبز با زیبایی بصری خاص را به نمایش می گذارد و از نظر فنی نیز به داوران و بازیکنان فوتبال کمک می‌کند تا به وسیله باندهای تیره و روشنی که در زمین فوتبال وجود دارد، نواحی مختلف زمین را در ذهن خود دسته بندی کنند.

ارتفاع الیاف مونوفیلامنت این چمن حدود ۵۰ میلی‌متر و وزن الیاف آن حدود ۱۲۰۰۰ است و همین امر باعث شده تا چمن طرح آرژانتینی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای زمین بازی فوتسال و فوتبال باشد. این محصول در تمامی شرایط آب و هوایی قابل استفاده است و الیاف آن قابلیت ایستایی بالایی دارند.

۲چمن مصنوعی MG PRO

چمن مصنوعی مدل MG Pro یکی دیگر از چمن‌‌های تخصصی چمنزار است که برای زمین‌های فوتبال آماتور و حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع الیاف این چمن حدود ۴۰ الی ۵۰ میلی‌متر است و همین امر باعث شده تا این محصول در رده چمن با الیاف بلند قرار بگیرد. جنس الیاف این چمن منوفیلامنت است و مقاومت بالایی در مناطق سردسیر تا دما ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر و در مناطق گرمسیر تا ۷۰ درجه سانتی گراد بالای صفر دارد. همچنین شما می‌توانید از چمن مدل MG Pro قرمز برای نواحی مختلف زمین مانند حاشیه زمین فوتبال، مناطق پشت دروازه و یا طراحی فضای مناسب برای تمرین و دومیدانی بازیکنان استفاده کنید.

۳چمن مصنوعی فوتبال MS Pro

از دیگر محصولات چمنزار می‎توان به چمن فوتبال MS Pro اشاره کرد که یک چمن کاملا استاندارد دارای تراکم بسیار بالا، ارتفاع الیاف ۵۰ میلی‌متر و دیتکس ۱۲۵۰۰ است و می‌تواند بهترین کارایی و حداکثر بهره‌وری را در زمین فوتبال و فوتسال حرفه‌ای و استاندارد به ارمغان بیاورد. این محصول بالاترین انعطاف‌پذیری و جذب ضربات را در سطح زمین ایجاد می‌کند و از این طریق، دویدن در زمین فوتبال، به یک فعالیت دلچسب برای بازیکنان تبدیل می‌شود.

 

شاید برایتان جالب باشد که در سال۱۳۹۶ شرکت چمنزار موفق شد تا با حمایت گروهی از خیرین مدرسه ‎ساز، بزرگ‌ترین زمین فوتبال چمن مصنوعی کشور را (از لحاظ وسعت سطح زیرسازی و چمن نصب‌شده، حدود ۱۰ هزار و ۴۴۰ متر) طراحی و اجرا کند.

این پروژه در نوع خود، یکی از شاهکارهای اجرایی مربوط به زمین‌های فوتبال پوشش‌دهی شده با چمن مصنوعی به ‌حساب می‌آید؛ چمن مصنوعی به ‌کار رفته در این پروژه Mspro نام دارد که الیاف آن توسط شرکت تیولون هلند مهندسی شده است.

چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه برای چه زمین هایی مناسب است؟

برای زمین‌های حرفه‌ای و تخصصی و یا زمین‌ فوتبال با ابعاد بزرگ بهتر است که از چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه استفاده نمایید.

از دیگر کاربردهای چمن مصنوعی با بکینگ سه لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در مناطق سردسیر و دارای آب ‌و هوای بسیار خنک زمستانی (مانند مناطق شمال غربی کشور)
 • موقعیت‌های بسیار گرم یا مناطقی که تابستان پرحرارتی را تجربه می‌کنند (نظیر مناطق جنوبی ایران)
 • زمین‌های پراستفاده و تخصصی ورزشی، صرف‌نظر از اینکه کوچک یا بزرگ باشند.

این مسئله باعث می‌شود که ساختار بافت چمن مصنوعی فوتبال و زمان بهره‌برداری آن به میزان چشم‌گیری افزایش پیدا کند. گفتنی است که این نکته حتی در مناقصه‌های وزرشی چنین مناطقی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و به شکل کتبی، اطلاع‌ رسانی می‌شود.

زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی

قبل از نصب و اجرای چمن فوتبال لازم است که زمین برای اجرای چمن آماده شود. یکی از راهکارهای آماده سازی زمین فوتبال، عملیات زیرسازی است که باید مطابق با استانداردهای بین المللی باشد تا یک زمین ایمن و سرسبز برای بازیکنان ایجاد شود. لازم به ذکر است که تحقیقات علمی جدید نشان‌دهنده این مسئله هستند که زیرسازی اصولی زمین فوتبال باعث افزایش ایمنی در فضا می‌شود و این امنیت هنگام دویدن و زمین‌خوردن احتمالی بازیکنان، بیشتر از هر زمان دیگری خود را نشان می‌دهد.

زیرسازی زمین فوتبال باید متناسب با موقعیت قرارگیری زمین ورزشی و جنس سطح زمین در نظر گرفته شود؛ لذا بهتر است که قبل از آغاز فرآیند زیرسازی، یک کارشناس از زمین ورزشی دیدن فرماید تا بتواند مناسب‌ترین روش زیرسازی زمین را به شما پیشنهاد دهد.

مجموعه چمنزار از انواع روش‌های زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال متناسب با موقعیت جغرافیایی و شرایط جوی استفاده می‌کند:

۱روش زیرسازی Unbound یا شنی

در این روش، با توجه به میزان بارندگی سالیانه در آن منطقه، مقداری از خاک زمین برداشته می‌شود. سپس، با استفاده از چندین لایه شن و با دقت به دانه‌بندی مختلف آن (از بزرگ به کوچک) سطح زمین پوشانده خواهد شد. در چنین شرایطی، آب سطحی از بین لایه‌های شنی و ریگ عبور می‌کند و پس از رسیدن به لایه سخت و غیرقابل‌نفوذ تحتانی، روی شیب زمین حرکت می‌کند تا به شبکه لوله‌های زِه‌کِش منتقل شود.

در نهایت، آب به وسیله تاسیسات لوله‌هایی که از پیش در لایه‌های زیرین طراحی و اجرا شده‌اند، به بیرون از زمین منتقل می‎شوند. همچنین، در برخی موارد این آب‌ها مستقیماً به چاه‌ها یا مجاری زیرزمینی منتقل می‌شوند.

لازم به ذکر است که در روش زیرسازی unbound بهتر است که فرآیندهای نظیر جدول کشی و اجرای قالب با استفاده از سکو را پشت سر بگذارید تا پروسه به بهترین شکل ‌پیش برود. ناگفته نماند که اجرا این سبک از زیرسازی باعث افزایش هزینه‌ها و در نهایت قیمت چمن مصنوعی فوتبال می‌شود.

 

۲روش زیرسازی سطوح سخت نظیر آسفالت یا بتن

گاهی اوقات قرار است اجرای چمن مصنوعی روی یک سطح سخت مانند آسفالت یا بتن انجام شود؛ در چنین سطوحی، فشارهای فیزیکی حاصل از دویدن بازیکنان به طور کامل برگشت‌خورده و تأثیر مستقیمی روی سطح چمن مصنوعی، عضلات و مفاصل بازیکنان می‌گذارد. به همین خاطر، کارشناسان در چنین مواقعی تأکید می‌کنند که پیش از نصب چمن فوتبال، سطوح آسفالت و یا هر سطح سخت دیگری را با یک‌لایه شنی پوشش دهیم. در این روش، شیب بندی زمین از سمت مرکز به سمت اطراف زمین صورت می‌گیرد و در کناره‌های زمین، ضخامت به صفر می‌رسد. بدین ترتیب، دیگر نیاز به جدول کشی زمین نخواهد بود.

این روش زیرسازی اگر به شکل دقیق و اصولی انجام شود، علاوه بر اینکه مقرون‌ به ‌صرفه است، فضای دلچسب‌تر و سطح روان‌تری را برای بازیکنان فوتبال ایجاد می‌کند. البته باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که گاهی در صورت سخت بودن زمین چمن مصنوعی، فشارهای فیزیکی به حدی افزایش می‌یابد که موجب کوفتگی عضلات و مفاصل می‌شود.

 

۳روش زیرسازی با استفاده از شوک پد

از دیگر روش‌های زیرسازی برای نصب و اجرای چمن مصنوعی برای زمین فوتبال می‌توان به زیرسازی با استفاده از شوک پدهای شیاردار و یا ژئوتکس ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم اشاره کرد که بیشتر برای سطوح سخت پیشنهاد می‎شود. سرعت اجرای این روش بسیار بالا است و باعث انعطاف‌پذیری بیشتر چمن‌ها می‌شود.

در مطالب فوق، روش‌های زیرسازی چمن را با یکدیگر بررسی کردیم. در این راستا، مجموعه چمنزار در تمامی مراحل حمل و نقل چمن مصنوعی به موقعیت و اجرای آن در زمین فوتبال همراه شما خواهد بود و یکی از خدمات و اصل های جدایی ناپذیر از ارتباط این مجموعه با مشتریان عزیز است.

چمنزار تلاش می‌کند تا علاوه بر فروش و تولید چمن مصنوعی تخصصی و با کیفیت، با استفاده از تخصص تیم فنی خود خدمات نصب و زیرسازی با کیفیتی را به مشتریان خود ارائه دهد. این خدمات شامل مشاوره اجرایی زیر سازی و اجرا چمن مصنوعی می‌شود.

در بحث مشاوره، در صورتی که مشتریان توانایی اجرای چمن را داشته باشند و تنها نیاز آن‌ها مشاوره و رفع ایرادات جزئی باشد، کارشناسان مجموعه چمنزار به محل مورد نظر می‌روند و یا نقشه‌های اجرایی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در بحث اجرا نیز از صفر تا صد از جمله تهیه مصالح تا تخلیه آن‌ها در زمین و اجرای زیر سازی همراه با مشتریان عزیز خواهند بود. شاید برایتان جالب باشد که تاکنون مسئولیت اجرای بیش از ۵۰۰ متر مربع زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال بر عهده این مجموعه بوده است.

نصب و اجرای چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

بعد از فرایند زیرسازی نوبت به اجرای چمن مصنوعی می‌رسد. زمانی که یک بازیکن فوتبال در زمین مشغول دویدن و سرگرم بازی است، انرژی گام‌های او به سطح زمین منتقل و پراکنده می‌شود؛ در چنین موقعیتی، فقط یک چمن مصنوعی که به شکل استاندارد نصب شده می‌تواند بستری ایمن و انعطاف‌پذیر برای این ورزشکار ایجاد کند، در غیر این صورت، زمین بازی می‌تواند موجب گردش نامناسب توپ شود و حتی آسیب‌های جزئی و یا خطرناکی را به بازیکنان تحمیل کند.

در این مرحله، مجموعه چمنزار با رعایت قوانین بین‌‎المللی و با استفاده از متعلقات و متریال باکیفیت مانند چسب‌های دو جزئی و گرانول و سیلیس استاندارد و متناسب با موقعیت زمین فوتبال، مراحل نصب و اجرای چمن را انجام می‌دهد. همچنین، با بهره مندی از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا، سیلیس و گرانول به تزریق می‎شود و با استفاده از لایه‌های ژئوتکستایل با گرم‌های استاندارد، یک زمین فوتبال ایمن و مورد تایید فیفا برای شما به ارمغان آورده می‌شود.

مجموعه چمنزار از بهترین و با کیفیت ترین محصولات استفاده می‌کند تا زیباترین و با کیفیت‌ترین زمین فوتبال را از خود به جای بگذارد و با ارائه گارانتی شرکتی سعی دارد تا رضایت مشتریان عزیز خود و دیگر هم وطنان عزیز را جلب نماید. لازم به ذکر است که گستردگی نصب چمن مصنوعی توسط چمنزا بسیار بالا است و هیچ گونه محدودیتی برای نصب چمن مصنوعی فوتبال در نظر گرفته نشده است.

این مجموعه در تمام نواحی ایران پروژه‌های موفقی را ارائه داده است و در طول فعالیت خود، چندین قرارداد با کشورهای همسایه مانند سوریه و عراق و افغانستان داشته و هم اکنون آماده اجرای انواع پروژه‌های نصب و زیرسازی چمن مصنوعی در سراسر ایران می‌باشد.

قیمت چمن مصنوعی فوتبال به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل کیفی و کمی بسیاری می‌توانند بر روی قیمت نهایی چمن فوتبال تاثیر گذار باشند. به طور کلی، با نصب و اجرا به قیمت متعلقات ذکر شده در جدول زیر بستگی دارد. میزان استفاده از متعلقات که برای نصب چمن مصنوعی مورد نیاز است، براساس میزان استاندارد در نظر گرفته شده و در صورتی که متعلقات کمتر از میزان استاندارد باشد، زمین با فرسودگی زود هنگام روبرو می‌شود و همچنین استفاده بیش از حد باعث کاهش تعامل بازیکن با زمین خواهد شد.

جدول

از طرف دیگر، قیمت چمن مصنوعی بدون نصب و اجرا و به صورت فرش خام به برخی از پارامتر‌های کمی مانند تراکم چمن، دیتکس الیاف، ارتفاع الیاف، تعداد لایه‌های بکینگ و جنس نخ بستگی دارد. مجموعه چمنزار با به کارگیری جدیدترین متدها، انواع را با تنوع بسیار بالا و با بکینگ دو لایه و سه لایه طراحی و یا به صورت اختصاصی و سفارشی برای زمین‌های آماتور، حرفه‌ای و زمین‌های تمرینی استاندارد تولید می‌کند.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت چمن مصنوعی فوتبالی می‌توان به کیفیت محصول اشاره کرد. مدیران چمنزار پیش از هر چیزی تلاش کرده‌اند تا دستورالعمل کاملی را برای مجموعه خود طراحی کنند که موجب می‌شود محصولات این مجموعه، از بیشترین میزان کیفیت برخوردار باشند و به بهترین شکل در محل مورد نظر اجراء شوند. مجموعه چمنزار علاوه بر آگاهی کامل از قوانین بین‌المللی و نهادهای گوناگون مانند فدراسیون جهانی فوتبال، خود را به رعایت اصولی متعهد می‌داند که ضامن کیفیت هرچه بیشتر پروژه‌های شما است.

این مجموعه با اشراف به علم و تخصص نیروهای خود، ضامن اجرای فرایندهای زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال با رعایت همهٔ جوانب احتمالی است. از طرف دیگر، مجموعه چمنزار با درک کامل وضعیت بازار و افزایش ناگهانی برخی از قیمت‌ها، این ضمانت را به مشتریان می‌دهد که در حین اجرای پروژه در صورت افزایش ناگهانی قیمت‌ها، کاملاً وضعیت مشتری را درک نماید و با انجام مشورت تخصصی بین تیم خود و کارفرما، پروژه را با یک توافق دوطرفه به پایان برساند.

تاییدیه‌های محصولات چمنزار

شرکت توسعه نگهداری اماکن ورزشی کشور به عنوان زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان و مرجع تاییدیه‌های استاندارد اغلب کالاهای ورزشی تولیدی در کشور در نظر گرفته می‌شود. در این راستا، لازم به ذکر است که محصولات چمنزار دارای تاییدیه اداره نوسازی اماکن ورزشی است. در طی فرآیند کسب این تاییدیه، محصولات حدود ۴۵ تا ۵۰ روز در معرض تست‌های مختلف مانند تست یو وی و یا تابش مستقیم نور خورشید، نیروهای کوبشی و فشارهای فیزیکی پای ورزشکاران قرار می‌گیرد. سپس، میزان مقاومت چمن در برابر پارگی، از هم گسیختگی زیره چمن و در رفتگی الیاف چمن توسط تست‌های کششی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از دیگر تاییدیه‌ها می‌توان به تاییدیه اجرا شده چمن در محل به همراه زیرسازی اشاره کرد. دو استاندارد مهم تک ستاره و دوستاره توسط فیفا ارائه می‌شود و براساس این استاندارد‌ها، میزان راحتی و رضایت بازیکنان در زمین چمن مصنوعی مورد سنجش و بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه محصولات چمنزار موفق شده تا استاندارد دو ستاره فیفا را نیز کسب کند. توجه داشته باشید که احساس راحتی و ایمنی بازیکنان علاوه بر آنکه به ویژگی‌ها و خصوصیات چمن بستگی دارد، به سختی و نرمی سطح زیره زمین و زیرسازی که همان زیرسازی unbound است، وابسته خواهد بود.

 

بدون شک، فیفا در مورد استفاده از چمن مصنوعی سختگیرانه عمل می‌کند اما این نهاد بین‌المللی ورزشی طی شرایطی و در صورتی که زیرسازی مناسب به روش unbound یا باند شنی انجام شود، استفاده از چمن مصنوعی در برخی ورزشگاه‌ها را بلامانع می‌داند. استفاده از زیرسازی unbound سبب خواهد شد تا بازگشت ضربات فیزیکی ناشی از برخورد پای ورزشکاران با سطح چمن مصنوعی کاهش یافته و آسیب‌های ناشی از آن به مفاصل ورزشکاران به حداقل ممکن برسد.

 

چمنزار، انتخابی حرفه‌ای برای یک پروژه ایده‌آل

شرکت چمنزار انواع چمن مصنوعی فوتبال را بر اساس نیاز مشتریان به آن‌ها عرضه می‌کند. برای مثال، در برخی از مناطق ایران، چمن‌های مصنوعی با تراکمی بالاتر و زیره ضخیم‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند تا بتوانند توانائی مقابله با نیروهای کوبشی را داشته باشند؛ در مناطقی نیز به دلیل شرایط خاص جوی مانند گرمای بالا یا سرمای شدید، به تراکم الیاف، ساختار زیره چمن مصنوعی و استحکام آن توجه ویژه می‌شود و این مجموعه استانداردهای لازم در تولید چمن مصنوعی و اجرای آن را به بهترین شکل لحاظ می‌کند تا در نهایت یک زمین ایمن و کارآمد با پوشش چمن مصنوعی فوتبالی برای ورزشکاران به ارمغان آورده شود.

لازم به ذکر است که مجموعه چمنزار با توجه به پشتوانه سابقه درخشان کاری خود و تجربیاتی که طی پروژه‌های مختلف کسب کرده است، این توان اجرایی را پیدا کرده که با استفاده از تیم فنی و گروه‌های اجرایی متعهد، از اولین مرحله نصب چمن فوتبال که همان زیرسازی است تا آخرین مرحله که نصب و اجرای چمن به حساب می‌آید، به عنوان خدمات استاندارد، همراه مشتریان خود باشد.

 

خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال از چمنزار

در مطالب فوق، یک راهنما کلی از چمن مصنوعی مناسب و استاندارد برای زمین فوتبال ارائه کردیم. اگر همچنان برای مصمم هستید، از شما دعوت می‌نماییم تا از راه‌های ارتباطی زیر برای برقراری تماس با مجموعه چمنزار و خرید محصول استفاده نمایید.

در روش اول، شما می‌توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه چمنزار و یا سایر نمایندگان مورد تایید این مجموعه در سراسر کشور با انواع چمن مصنوعی از نزدیک آشنا شوید و بعد از کسب اطلاعات و مقایسه قیمت‌ها و کیفیت هریک از محصولات، بهترین گزینه را انتخاب کنید. از طرف دیگر، مجموعه چمنزار برای راحتی و آرامش بیشتر هم‌وطنان عزیز، بستری ایمن برای خرید چمن مصنوعی فوتبال به صورت آنلاین و اینترنتی فراهم کرده است و شما می‌توانید در هرکجا که هستید، به وب‌سایت چمنزار رفته و از ویژگی و مشخصات هریک از محصولات مطلع شوید.

همچنین، تمامی مشاورین و متخصصین این مجموعه پاسخگو تمامی سوالات و نیازهای شما خواهند بود؛ لذا از شما دعوت می‌نماییم تا جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت چمن مصنوعی فوتبالی و مشاوره رایگان با مجموعه چمنزار تماس حاصل فرمایید.

با توجه به سوالات مطرح شده از سوی مشتریان درباره ایجاد چمن مصنوعی فوتبال، می‌توانید پاسخ پرسش‌های متداول درباره آشنایی با چمن مناسب فوتبال، نحوه زیرسازی و اصول نگهداری از آن را در بخش زیر جستجو نمایید. لازم به توضیح است مطالب تکمیلی‌تر در پایان این بخش از پرسش و پاسخ‌ها عنوان شده است.

خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال کوچک یا زمین فوتسال ابعاد حدود (۲۳*۴۲)

زمین استاندارد برای بازی فوتسال بین ۷۰۰ تا ۲۵۰۰ متر مربع است و نسبت به زمین استاندارد فوتبال که مترازی بین ۷ تا ۱۰ هزار مترمربع است ۱۰ برابر کوچکتر است از این رو فشار فیزیکی ناشی از حرکت بازیکنان بر روی زمین چمن مصنوعی نسبت به زمین فوتبال بیشتر است. مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتسال مد نظر قرار داد شامل: نوع الیاف چمن مصنوعی و وزن آن است. ضخامت زیره در انتخاب چمن مناسب برای زمین فوتسال از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که وزن الیاف چمن یا همان دیتکس آن کمتر از ۱۲ هزار گرم در طول نباید باشد.

شرکت چمنزار با توجه به سابقه متعدد در نصب و راه‌اندازی چمن مصنوعی محصولاتی را پیشنهاد می‌کند که دارای زیر مستحکمی برای ورزش فوتسال باشد. انتخاب زیره مناسب در چمن مصنوعی از این جهت قابل توجه است که حکم ریشه را برای چمن مصنوعی دارد چرا که استحکام هرچه بیشتر آن می‌تواند به حفظ انسجام الیاف چمن مصنوعی کمک کرده و محافظت بیشتری از چمن داشته باشد.

شرکت چمنزار برای زمین فوتبالی چمن‌های زیر را پیشنهاد می‌کند:

به منظور مطالعه بیشتر در ارتباط با چمن مصنوعی زمین فوتسال می توانید به این مراجعه کنید

 • خرید چمن مصنوعی زمین فوتبال استاندارد (۷۵*۱۱۰)

با توجه به حرفه‌ای بودن ورزشکاران برای بازی در زمین‌های فوتبالی با ابعاد ۷تا ۸ هزار متر ساخت زمین فوتبالی با استانداردهای لازم بخصوص در بخش چمن مصنوعی امری ضروری است از این رو نصب و اجرای چمن مصنوعی با کیفیت از جمله مواردی است که باید مورد توجه خریداران قرار گیرد. به همین منظور ارتفاع الیاف چمن در فوتبال حرفه‌ای می‌تواند بین ۵۵ تا ۶۰ میلی‌متر باشد. ایجاد ارتفاع بلند در چمن‌های مصنوعی برای زمین‌های فوتبال استاندارد این امکان را ایجاد خواهد کرد که میزان مواد پرکننده در میان الیاف چمن افزایش یابد که نتیجه آن افزایش انعطاف‌پذیری و جذب ضربات وارده بر چمن است.

باید در نظر داشت که احداث یک زمین فوتبال ۷ هزار متری به نسبت زمین‌های کوچک، سرمایه‌گذاری زیادی را می‌طلبد که گاها تامین هزینه‌‌ها را به میزان ۱۰ برابر افزایش می‌دهد. از این رو توجه دقیق و کافی به استانداردها امری اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال در پروژه شمس آذر قزوین که توسط تیم اجرایی چمن‌زار صورت گرفت به دلیل انجام بازی‌ها در یک تیم لیگ برتر فوتبال، نیاز بود تا از چمنی استفاده شود که از استانداردهای بالایی برخوردار باشد. به همین منظور در این پروژه از چمن ۵۵ میلی‌متری MG PRO با تراکم طولی ۱۴۰ گره و الیاف منوفیلامنت با آوند مرکزی اسپاین استفاده شد.

شرکت چمنزار با داشتن سابقه طولانی در نصب و اجرای چمن مصنوعی این اطمینان را به خریداران خود خواهد داد که چمن‌های استفاده شده در پروژه‌های خریداران، از بالاترین استانداردهای روز دنیا برخوردار بوده تا مشتریان با خیالی آسوده نسبت به خرید چمن مصنوعی و سرمایه‌گذاری در این بخش اقدام کنند.

از جمله مهم‌ترین استانداردهای چمن‌های مصنوعی می‌توان به مقاومت چمن مصنوعی در برابر اثرات جوی و تابش نور خورشید اشاره کرد. وجود این استاندارد در چمن مصنوعی سبب خواهد شد تا چمن در طول عمر خود دچار رنگ‌پریدگی نشود. از این رو چمن مدل MG PRO با الیاف ۵۰ تا ۶۰ میلی‌متری برای زمین‌های فوتبال بزرگ توصیه می‌شود.

چمن MG PRO از جمله چمن‌های مصنوعی است که در تولید آن به استاندارد ۵۴۰۰۴ DIN آلمان توجه شده است. این استاندارد این اطمینان را به مشتری خواهد داد که چمن استفاده شده در برابر اثرات محیطی دچار رنگ‌پریدگی نخواهد شد. این چمن همچنین در برابر اثرات تابش خورشید و uv نیز مقاوم بوده و از این رو مطابق با استاندارد ۵۳۳۸۷ DIN آلمان نیز است.

در تولید چمن MG PRO کیفیت مواد اولیه آن مورد تایید بوده به طوری که این چمن توانسته گواهی استاندارد iso ۹۰۰۱ را کسب کند. مرجع تایید کیفیت داخلی در چمن‌های مصنوعی، اداره توسعه اماکن ورزشی است و از این رو چمن MG PRO از سوی این مرجع به تایید رسیده است.

یکی از استانداردهای جهانی در کیفیت بهره‌برداری از چمن مصنوعی استانداردهایی است که از سوی تدوین شده است از این رو چمن MG PRO توانسته استاندارد دو ستاره فیفا را نیز کسب کند. استاندارد دوستاره از سوی فیفا اعلام می‌دارد که الیاف به کار رفته در چمن مصنوعی از مرغوبیتی برخوردار است که امکان انجام بازی‌های مسابقه ‌ای را دارد.

چمن‌های استاندارد برای زمین فوتبال استاندارد

از جمله‌چمن‌هایی که می‌تواند کیفیت یک بازی استاندارد را تضمین کند شامل چمن‌های مصنوعی MG PRO P۵۰-۵۵ MN PRO P۵-۵۵۰ MS Pro P۵۰-۵۵ است.

به منظور مطالعه بیشتر در ارتباط با می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید و یا با کارشناسان چمنزار تماس حاصل نمایید.

خرید چمن مصنوعی فوتبال مدرسه‌ای

به منظور ایجاد یک زمین چمن فوتبال مدرسه مدیران مدارس باید بخشی از حیاط زمین خود را به فوتبال اختصاص دهند از این رو تیم اجرایی نصب چمن مصنوعی با حضور و بازدید از حیاط مدرسه نسبت به بررسی زیرسازی زمین فوتبال اقدامات لازم را انجام می‌دهند. بسیاری از مدیران مدارس بر این باورند که می‌توان چمن مصنوعی را روی سطح آسفالت مدارس اجرا کنند. اما استانداردهای چمن مصنوعی بیان می‌دارد که زیرسازی مناسب برای اجرای چمن مصنوعی شرط اصلی یک زمین فوتبال استاندارد در مدارس به شمار می‌رود.

در صورتی‌ که سطح زمین چمن مصنوعی دارای زیرسازی مناسب نباشد. دویدن دانش‌آموزان بر روی سطح چمن سبب خواهد شد تا فشارهای فیزیکی وارده جذب نشده و به استحکام چمن مصنوعی آسیب وارد کند علاوه بر آن بازگشت فشار ناشی از زمین به پای دانش‌آموزان موجب آسیب به زانوها شده و خستگی زودرس دانش‌آموزان در طول انجام بازی را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به اینکه استفاده زیادی از چمن مصنوعی در حیاط مدرسه می‌شود پیشنهاد می‌شود از چمن‌های منوفیلامنت استفاده شود چرا که الیاف این چمن‌ها ضخیم و دارای وزن و چگالی بالاست و این چمن‌ها در برابر تمامی فشارهای وارده مقاومت بالایی دارند و از طول عمر بالاتری نسبت به دیگر چمن‌های مصنوعی برخوردارند.

در صورتی که مدیران مدارس به دنبال اجرای دیگر بازی‌های ورزشی دانش‌آموزان باشند می‌توانند از چمن‌های چندمنظوره ورزشی استفاده کنند. ساختار الیاف این چمن‌ها به گونه‌ای است که دارای تراکم بالا و ارتفاع کوتاه‌تر هستند. از چمن‌های ورزشی چند منظور ورزشی می‌توان علاوه بر انجام بازی فوتبال از بازی‌های دیگری همچون والیبال، تنیس، بعضا بسکتبال استفاده کرد. چمن‌های چند منظوره ورزشی بیشتر در مدارس دخترانه یا دبستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به انجام بازی‌های متفاوت روی این چمن‌ها خط‌کشی روی آن چگونه انجام می‌گیرد؟

به منظور تفکیک زمین‌های ورزشی برای انجام بازی، خط کشی روی این زمین‌ها می‌تواند با دو رنگ زرد و سفید انجام گیرد به این صورت که خط کشی اولین زمین بازی با رنگ سفید و دومین زمین با رنگ زرد انجام گیرد. در صورتی هم که متراژ زمین چمن مصنوعی در حیاط مدارس در متراژی بالاتر از ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر باشد خط کشی به صورت بافت با رنگ سفید در کارخانه طبق دستور نقشه امکان‌پذیر خواهد بود.

در صورتی که مدیران تمایل به ایجاد چمن مصنوعی در مدارس خود داشته باشند دو انتخاب پیش رو خواهند داشت یک استفاده از چمن‌های مصنوعی موجود و دو استفاده از چمن‌های مصنوعی با دستور نقشه

تفاوت استفاده از این چمن‌ها در خط‌کشی آن‌هاست. چمن‌هایی که با استفاده از دستور نقشه بافته می‌‌شوند دارای خط کشی بافته شده هستند و مطابق با ابعاد در کارخانه بافته و سپس برای نصب به محل انتقال داده می‌‌شوند اما در چمن‌های موجود می‌بایست خط کشی در محل و با استفاده از رنگ و قلمو روی چمن انجام شود.

مزیت خط‌کشی با رنگی که توسط دستور نقشه بافته شده است ماندگاری طولانی‌تر آن نسبت به خط‌کشی با قلمو در محل است و نیازی نیست تا پس از مدتی از زمان بهره‌برداری دوباره رنگ‌آمیزی شود. البته باید توجه داشت که خط کشی با قلمو را نمی‌توان یک ایراد دانست چرا که بسیاری از ورزشگاه‌ها قبل از انجام مسابقات ورزشی عملیات خط کشی سفید را انجام می‌دهند و یا برخی از مدارس اصلا نیازی به خط‌کشی چمن مصنوعی خود نمی‌بینند و تنها به دنبال فضای سبز محیط مدارس خود هستند.

ایجاد زمین چمن مصنوعی در حیاط مدرسه موجب خواهد شد تا میزان نشاط و شادابی دانش‌آموزان افزایش یابد و علاوه بر آن دانش‌آموزان با قرار گرفتن بر روی چمن مصنوعی احساس امنیت داشته باشند. در همین راستا برخی از مدیران مدارس نیز به منظور افزایش امنیت دانش‌اموزان اقدام به پوشش‌دهی پله‌ها، ورودی‌ها و سکوها با چمن مصنوعی می‌کنند.

در حیاط مدارس بر خلاف زمین فوتبال حرفه‌ای مسابقه ای می توان از چمن‌های ۴۰ میل فوتبالی استفاده کرد MG PRO MN PRO MS PRO در قالب ملانژ و آرژانتینی الیاف بلند و استفاده از مدل صحرا و سپیدار و رویال ۲۵ تا ۳۰ میل برای استفاده چند منظوره الیاف متوسط استفاده کرد.

خرید چمن مصنوعی حیاط مدرسه

تقاضا برای خرید چمن مصنوعی برای حیاط مدرسه در دو بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 1. مدارسی که به دنبال پوشش دهی زمین چمن مصنوعی برای بخشی از حیاط مدرسه هستند تا بخشی از حیاط را به زمین چمن مصنوعی فوتبال اختصاص دهند. مانند طرح سردار شهید سلیمانی. این مدارس بهتر است تا از چمن فوتبالی استفاده کنند.

تقاضا برای خرید چمن مصنوعی به منظور پوشش‌دهی تمامی حیاط مدارس نیز نوع دیگری از خرید چمن مصنوعی برای حیاط مدرسه است. مدیران این مدارس به دنبال آن هستند تا حیاط مدارس را به فضایی سبز و دلنشین تبدیل کنند همچنین علاوه بر آن بتوانند از فضای سبز و کفپوش چمن مصنوعی به منظور کاربری ورزشی نیز استفاده کنند. از این رو مقاومت چمن مصنوعی به دلیل تردد بالا در زنگ تفریح مدارس و همچنین کاربری ورزشی آن در ساعات زنگ ورزش مورد توجطبیعتاً اولین عاملی که در خرید هر کالایی بسیار اهمیت دارد؛ داشتن اطلاعات کافی در مورد آن محصول است. در امر خرید چمن مصنوعی فوتبالی نیز داشتن اطلاعات کافی می تواند سبب صرفه جویی در هزینه های شما در دراز مدت شود. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد چمن مصنوعی فوتبالی به شما بیاموزیم که کمتر فروشنده ای آن ها را با شما در میان خواهد گذاشت.

ویژگی چمن مصنوعی فوتبالی

بافت چمن مصنوعی فوتبال، کاملاً متفاوت با چمن مصنوعی تزئینی می باشد. در مقاله  توضیح دادیم که نسل سوم چمن مصنوعی فوتبالی از سال ۱۹۹۰ میلادی، با مشخصه های متفاوتی عرضه شد. ویژگی نسل سوم چمن مصنوعی فوتبالی عبارت است از:

 1. داشتن الیاف بلند بین ۴۰ تا ۶۰ میلیمتر
 2. ضخامت بالای الیاف یا به عبارتی دیتکس مناسب
 3. بافت خلوت الیاف در مقایسه با چمن مصنوعی تزئینی، به دلیل توان پذیرش سیلیس و گرانول لاستیکی.
 4. داشتن بکینگ (زیره) ۲ لایه به بالا
 5. دارای تکنولوژی شکل دهی الیاف چمن مصنوعی. (بازگشت پذیری و جهندگی الیاف بسیار مهم است)
 6. قابلیت بالای خروج آب

چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

رسیدن به استانداردهای یک چمن مصنوعی فوتبالی سال ها زمان برد. تلفیق تجربیات فنی، تکنولوژی و مواد اولیه نوظهور، موجب تغییر استانداردهای چمن مصنوعی فوتبالی شد تا به شکل امروزی خود رسید. مبحثی که بسیار مهم است، دوام چمن مصنوعی فوتبال است که باید سرمایه گذار را راضی کند. راحتی و عملکرد مناسب برای بازیکنان نیز در مرحله بعد قرار می گیرد.

دوام چمن مصنوعی فوتبالی به عوامل زیر بستگی دارد:

سرعت دوخت، به معنی تعداد گره بافت شده به ازای هر ۱۰۰ سانتیمتر در جهت طول چمن است. برای چمن مصنوعی فوتبالی نسل سوم معمولاً این عدد از 120 گره تا ۱۶۰ گره در 100 سانتیمتر یا 12 تا ۱۶ گره در ۱۰ سانتیمتر متغیر است.

چمن مصنوعی ایده آل با تراکم بالا، باید حداقل دارای تعداد ۱۴۰ تا ۱۶۰ گره در واحد طول باشد. هر چه چمن مصنوعی متراکم تر باشد، تحت شرایط فیزیکی خشن و همچنین گرما دوام بهتری از خود نشان می دهد. در شرایطی که تعداد رشته الیاف ها بیشتر باشند، توزیع حرارت خورشید بهتر اتفاق می افتد و پوسیدگی دیرتر رخ خواهد داد.

دیتکس بالای الیاف (ضخامت مناسب الیاف): دیتکس، شاخصی از ضخامت در صنعت تولید الیاف است و به معنی وزن 10000 متر از طول یک لیف یا چند دسته لیف به واحد گرم، می باشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، ضخامت الیاف بیشتر است و چمن مصنوعی فوتبالی مرغوب تری خواهیم داشت. برای چمن مصنوعی فوتبال، دیتکس الیاف بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ پیشنهاد می شود. این عدد در واقع مجموع دیتکس برای تمامی الیاف خروجی از هر گره می باشد. یعنی دیتکس مجموع الیاف خروجی از هر گره ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ باشد. به طور مثال، اگر مجموع ۶ رشته خروجی از این گره، 10000 متر طول داشتند وزن آنها معادل ۱۲۰۰۰ گرم یا 12 کیلوگرم است.

داشتن زیره مناسب و ضخیم: در حین فرآیند تولید، الیاف چمن مصنوعی روی بستری شبکه ای از جنس پروپیلن بافت می شوند. این بستر، اصلی ترین بخش قوام دهنده الیاف چمن می باشد که به لایه بستر شناخته می شود و یک فاکتور مهم در تعیین قیمت است. تعداد این لایه ها ممکن است به دو تا سه لایه تغییر کند. چمن مصنوعی تک لایه ثبات ابعادی در سرما و گرما نخواهد داشت و به سرعت دچار پارگی می شود؛ از این رو چمن مصنوعی تک لایه به هیج وجه پیشنهاد نمی گردد. شکل زیر، نمایی از چمن های مصنوعی دو لایه و سه لایه را نشان می دهد. لازم به ذکر است که چسب لاتکس و یا پلی اورتان پشت چمن، جزء لایه ها محسوب نمی شود.

خروج آب از چمن مصنوعی فوتبالی چگونه است؟

تجمع آب در قسمت زیرین چمن مصنوعی فوتبالی، بسیار ناخوشایند است و می تواند فرآیند بازی فوتبال را به طور کل متوقف کند. تجمع آب در زمین فوتبال به دو عامل بستگی دارد:

 1. میزان آب قابل تخلیه از چمن مصنوعی
 2. نوع زیرسازی (روش Unbound و یا زیرسازی سطح نفوذناپذیر)

میزان خروج آب از بافت چمن مصنوعی فوتبالی به نوع بکینگ مورد استفاده در آن باز می گردد. معمولا بکینگ های طراحی شده برای چمن های مصنوعی (همانند موارد معرفی شده در بالا)، به خودی خود توانایی خروج آب را ندارند و با ایجاد حفره های متعدد در پشت چمن مصنوعی، عملیات خروج آب اتفاق می افتد. امروزه چمن های مصنوعی با بکینگ های نفوذپذیر به آب طراحی شده اند که توانایی آنها برای تخلیه آب، نسبت به چمن های مصنوعی معمولی، ۵ برابر بیشتر است. برای چمن مصنوعی فوتبالی ۳ نوع بکینگ وجود دارد:

 1. بکینگ SBR: استفاده از نوعی لاستیک مایع شده که پس از حرارت دهی، روی پشت چمن به حالت جامد در می آید. (خروج آب در این نوع بکینگ، فقط از طریق حفرات تعبیه شده انجام می گردد)
 2. بکینگ PU: نوعی پوشش دهی از جنس پلی اورتان می باشد که نسبت به رطوبت بالا بسیار مقاوم است. (خروج آب در این نوع بکینگ فقط از طریق حفرات تعبیه شده انجام می گردد)
 3. بکینگ نفوذپذیر یکپارچه: در این نوع بکینگ از الیافی استفاده می شود که علاوه بر تثبیت گره های چمن، توانایی خروج آب از هر سلول نیز وجود خواهد داشت. سرعت خروج آب از این بکینگ ها تا ۵ برابر افزایش پیدا می کند. (خروج آب در این نوع بکینگ به صورت یکنواخت از کل سطح بکینگ اتفاق می افتد)

برای درک بهتر نحوه خروج آب از حفره های تخلیه و بکینگ یکپارچه تصویر زیر را مشاهده کنید.

یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در زمینه عدم تجمع آب در چمن مصنوعی فوتبالی، نوع زیرسازی است. در روش شیب گذاری، آب باید از راهگاه های زیر چمن عبور کرده و به اطراف زمین چمن منتقل شود. به همین دلیل، برای مساحت های بزرگ، روش شیب گذاری پیشنهاد نمی گردد و بهتر است با استفاده از روش های زیرسازی اصولی و حرفه ای، زمین چمن مصنوعی استانداردی داشته باشید. مسلماً زیرسازی از نوع لایه گذاری ناپیوسته (Unbound)، جذب آب بسیار بالاتری دارد.

زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی چگونه است؟

زیرسازی ناپیوسته یا Unbound:

روش زیرسازی ناپیوسته، استانداردترین و اصولی ترین روش برای زیرسازی چمن مصنوعی فوتبالی می باشد از چند لایه تشکیل شده است. تصویر زیر نمایی از زیرسازی چمن مصنوعی فوتبال به روش ناپیوسته را نشان می دهد. لازم به ذکر است که زیرسازی به روش لایه گذاری ناپیوسته یا Unbound، به خروج و نفوذ هر چه زودتر آب کمک می کند و بستر نرم تری را برای بازیکنان فراهم می نماید.

این سبک از لایه گذاری، فقط برای بسترهای خاکی که نسبت به آب نفوذپذیر هستند، قابل اجراست. اگر بستر خاک که انتهایی ترین لایه است، ساختاری نفوذ ناپذیر نسبت به آب داشته باشد؛ باید از لوله های جمع آوری کننده آب در این لایه استفاده شود.

زیرسازی روی سطوح سخت:

منظور از سطوح سخت، بسترهای بتن، آسفالت، سنگ و هر سطح نفودناپذیر دیگر است. مهمترین اصلی که باید روی چنین سطوحی رعایت شود، شیب بندی زمین است. شیب 1 درصد از ناحیه مرکز زمین به کناره ها باید اعمال گردد. این روش، یک اجرای غیر استاندارد است که برای زمین های بزرگ (بزرگتر از 1200 مترمربع) به هیچ وجه پیشنهاد نمی گردد. با استفاده از این روش در زمین های بزرگ، تحت شرایط بارندگی شدید، در خروج آب از چمن مصنوعی به مشکل بر خواهید خورد.

استانداردهای فیفا برای چمن مصنوعی فوتبالی

استانداردهای فیفا در دو بخش روی چمن مصنوعی تست می شوند. یک بخش در آزمایشگاه و یک بخش پس از نصب چمن مصنوعی فوتبال. فیفا استانداردهای خود را در دو سطح آماتور و حرفه ای اعطا می کند. هر یک از این استانداردها، تست و بررسی مخصوص به خود را دارند.

استانداردهای فیفا نهایتاً به شما این اطمینان را می دهد که چمن مصنوعی فوتبالی از نظر ایمنی، دوام، کیفیت محصول و عملکرد مناسب برای بازیکنان، در بالاترین سطح خود قرار دارد و مجموع این تست ها در موارد زیر خلاصه می گردد:

 1. فعل و انفعال میان بازیکن و سطح چمن مصنوعی
 2. فعل و انفعال میان توپ و سطح چمن مصنوعی
 3. ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده چمن مصنوعی
 4. مقاومت چمن مصنوعی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 5. مقاومت خطوط اتصال چمن مصنوعی پس از نصب
 6. طول عمر چمن مصنوعی

طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی فوتبالی همانند هر محصول دیگری، طول عمر مشخصی دارد. طول عمر یک چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد حداقل 5 سال و حداکثر 15 سال است. ما در این بخش به مواردی اشاره می کنیم که به طور مستقیم روی طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی اثرگذار هستند:

 1. میزان استفاده: مطابق با مراجع استاندارد، سرویس دهی چمن مصنوعی فوتبالی معادل 2000 ساعت در سال است. یعنی 5/5 ساعت استفاده در هر روز، به مدت یکسال. استفاده از چمن مصنوعی بیش از این میزان، روی طول عمر محصول اثر می گذارد.
 2. مقاومت درزهای چمن: یکی از قسمت هایی که در چمن مصنوعی فوتبالی، نسبت به سایر بخش ها بیشتر آسیب می بیند، درزها یا بندکشی های میان رول های چمن است. بر همین اساس، یکی از فاکتورهای مهم فیفا در اعطای استانداردهای خود، تست مقاومت این درزها می باشد. استفاده از چسب خوب، نوار اتصال پهن و با کیفیت و بکارگیری نصاب حرفه ای، می تواند آسیب از این ناحیه را به حداقل برساند.
 3. حرارت و نور خورشید: گرما و اشعه تخریب کننده خورشید، اثر مستقیمی روی عملکرد الیاف چمن مصنوعی می گذارد. استفاده از محصولات با کیفیت که با داشتن دیتکس مناسب، مقاومت UV بالایی دارند، می تواند ماندگاری چمن شما را در این شرایط تضمین کند. بهتر است در شرایطی که هوا بسیار گرم است و الیاف داغ هستند از چمن مصنوعی استفاده نشود. در این شرایط، آبیاری چمن در اواسط ظهر که حرارت به اوج خود می رسد، پیشنهاد می شود.
 4. شانه کشی و شارژ فیلر: هر چند که چمن مصنوعی فوتبالی به نگهداری بسیاری نیاز ندارد، اما بهتر است که هر چند وقت یکبار، الیاف آن با استفاده از دستگاه های مخصوص، شانه کشیده شود. این عمل سبب می شود که پخش سیلیس و گرانول لاستیکی به حالت اولیه خود بازگردند. همچنین به مرور زمان از حجم سیلیس و گرانول چمن کاسته خواهد شد. از این رو، شارژ این دو ماده و پخش مجدد آن ها روی زمین چمن مصنوعی فوتبالی، در هر سال توصیه می شود.

نگهداری از چمن مصنوعی فوتبالی

برای نگهداری چمن مصنوعی فوتبالی دستورالعمل هایی وجود دارد که باید رعایت شوند:

 1. تمیزکردن منظم چمن برای رهایی از کثیفی ها: این کار با استفاده از شست و شو با آب و دستگاه های دمنده هوا انجام می پذیرد.
 2. ضدعفونی کردن و بهداشتی کردن سطح چمن برای محافظت از سلامت بازیکنان
 3. نگهداری از زمین برای جلوگیری از فرسایش زود هنگام که در بخش طول عمر چمن مصنوعی فوتبال به آن اشاره شد.
 4. آبیاری زمین در روزهای بسیار گرم جهت کاهش حرارت الیاف چمن
 5. شارژ فیلر و بررسی سختی زمین به جهت جلوگیری از ضربه و آسیب به بازیکنان
 6. تعمیر بخش های آسیب دیده چمن مصنوعی

معمولاً چمن مصنوعی فوتبال، پس چند سال استفاده (حدود ۴ تا ۵ سال)، در بخش های روبه روی دروازه ها و نواحی که تجمع بازیکنان زیاد است، دچار فرسودگی می شود. با یک ترمیم جزئی و جایگزینی با چمن مصنوعی نو، این قسمت ها مجدداً قابل استفاده خواهند بود و نیاز به تعویض چمن نیست. شما می توانید با مطالعه مقاله  اطلاعات کامل تری در این زمینه کسب کنید.

نصب چمن مصنوعی فوتبالی

فرآیند فوتبالی از چندین مرحله تشکیل می شود. پس از آماده شدن زیرسازی، مرحله نصب چمن مصنوعی با پهن کردن لایه ژئوتکستایل ۳۰۰ گرمی روی بستر اصلی، شروع می شود. پس از آن، رول های چمن طبق نقشه روی لایه ژئو پهن می شوند و عملیات لبه گیری برای اورلب کردن رول ها انجام می شود. سپس رول های چمن مصنوعی از ناحیه اتصال کنار زده می شوند و نوار اتصال ۳۰ سانتیمتری زیر آن پهن می شود. چسب دوجزیی پلی اورتانی پس از آماده شدن، روی نوار اتصال ریخته و پخش می گردد و قسمت کناررفته به جایگاه اولیه خود باز می گردد. در این مرحله، جایگذاری خطوط سفید زمین با چمن سفید رنگ انجام می گیرد. در بعضی سفارشات خطوط سفید به صورت بافت در چمن قرار داده می شوند و این مرحله حذف می گردد. پس از خشک شدن چسب، سیلیس و گرانول روی چمن مصنوعی ریخته می شود و با استفاده از دستگاه مخصوص، عملیات پخش کردن فیلرها انجام می شود.

نصب چمن مصنوعی فوتبالی فرآیندی تخصصی است و اگر نکات فنی و تجربی در حین نصب رعایت نشود، چمن مصنوعی فوتبال در آینده نه چندان دور با مشکل مواجه خواهد شد.

تفاوت بین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال

از نظر عملکردی، تفاوت چندانی میان نوع چمن مصنوعی فوتبالی مورد استفاده برای زمین فوتسال و فوتبال وجود ندارد؛ اما آنچه باید در نظر داشت، ابعاد زمین های فوتسال است. زمین های فوتسال دارای متراژ بسیار کمتری در مقایسه با زمین های فوتبال هستند و از این رو می توان از چمن های مصنوعی مرغوب تر و باکیفیت تری استفاده کرد. به طور کلی تفاوت بین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال موارد زیر است:

 1. نوع زیرسازی: برای زمین های فوتسال (مینی-فوتبال) می توان از زیر سازی سخت همانند بتن، آسفالت و سنگ استفاده کرد، ولی برای زمین های فوتبال ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مترمربعی باید از سیستم لایه گذاری ناپیوسته بهره برد.
 2. ارتفاع چمن مصنوعی: برای زمین های فوتسال می توان از چمن مصنوعی ۴۰ تا ۵۰ میلیمتری استفاده کرد، در صورتی که برای چمن مصنوعی فوتبال حرفه ای، ارتفاع چمن حتماً باید از ۵۰ میلیمتر تا ۶۰ میلیمتر باشد.
 3. تراکم چمن مصنوعی: در زمین فوتسال به دلیل تجمع بیشتر بازیکنان به ازای هر واحد مترمربع، نسبت به زمین فوتبال، ترجیحاً استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی متراکم تر توصیه می شود. این بدین معنی است که در شرایط استفاده یکسان، استهلاک چمن مصنوعی فوتسال نسبت به فوتبال بیشتر است.

در مقالات متعددی در مورد  بحث شد. پارامترهای کیفی و کمی همگی می توانند، روی قیمت این کالا اثرگذار باشند. تلفیق کیفیت و کمیت خوب درکنار یکدیگر، موجب دوام بالاتر  چمن مصنوعی فوتبالی خواهد شد و طبیعتاً روی قیمت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال نیز اثرگذار خواهد بود. در ادامه در مورد قیمت چمن مصنوعی فوتبالی به صورت اختصاصی تر بحث خواهیم کرد.

اثر عوامل کمی روی قیمت چمن مصنوعی فوتبالی:  

منظور از عوامل کمی، مواردی همچون ارتفاع الیاف چمن مصنوعی، تراکم چمن، دیتکس الیاف چمن و تعداد لایه های بکینگ (زیره) چمن مصنوعی است. مسلماً با تغییر هر یک از موارد بالا، قیمت چمن مصنوعی نیز ارزان تر یا گران تر خواهد شد. شما می توانید چمن مصنوعی مورد نیاز خود را، با ویژگی هایی مورد نیاز و به طور اختصاصی سفارش دهید. به طور مثال و   قابلیت سفارشی سازی را دارند. شرکت خانه چمن، این محصولات را با تنوع بسیار بالا و با بکارگیری بکینگ دو لایه و بکینگ سه لایه عرضه می کند. علاوه بر این، سفارشی سازی بر اساس سایر پارامترها همچون تراکم چمن مصنوعی، ارتفاع نخ و میزان لاتکس اعمال شده نیز پذیرفته خواهد شد. در کنار تمامی این موارد، قیمت چمن مصنوعی فوتبالی شرکت خانه چمن، با داشتن کیفیت بالا، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

اداره استاندارد اماکن ورزشی کشور، دستور العملی ارائه داده است که مطابق آن، نوع چمن مصنوعی فوتبالی برای هر نوع آب و هوا و نوع کاربرد، طبق استاندارد تعریف شده است. پیمانکاران، قبل از هرگونه ثبت سفارش چمن مصنوعی فوتبالی، لازم است با این استانداردها آشنا باشند.

اثر عوامل کیفی بر روی قیمت چمن مصنوعی فوتبالی

کیفیت، مقوله ای است که شاید به راحتی و با نگاه اول در چمن مصنوعی فوتبالی، قابل تشخیص نباشد. این امر نیاز به نگاه کارشناسانه، تست های آزمایشگاهی و اعتماد به برند تولید کننده دارد. تک تک اجزای تشکیل دهنده چمن مصنوعی فوتبالی، از الیاف گرفته تا لاتکس پوشش دهی، همگی دارای کیفیت های مختلفی در بازار مواد اولیه هستند.

امروزه در تولیدات داخلی چمن مصنوعی فوتبال شاهد آن هستیم که کارخانجات تولیدکننده به سمت تولیدکنندگان معتبر الیاف چمن مصنوعی می روند. الیاف هلندی، اسکاتلندی، بلژیکی و ترک، نخ هایی هستند که در تولیدات داخلی همانند ،  یا  استفاده می شوند و تنها دلیل این امر کیفیت نخ تولید شده است. نخ های وارداتی مزیت هایی همچون مقاومت UV بهتر، مقاوت کششی و پارگی بهتر دارند و طول عمر آنها بالا است.

تولید الیاف ایرانی نیز با وجود تحریم های بسیار، آغاز شده است و کیفیت مطلوبی را ارائه داده اند؛ اما راه زیادی برای دستیابی به کیفیت جهانی دارند. امید است که متخصصین و دانشمندان ایرانی، الیافی با کیفیت جهانی تولید کنند تا قیمت چمن مصنوعی فوتبال در عین کیفیت بالا، برای ارگان ها و سازمان ها و سرمایه گذاران شخصی به صرفه باشد.

اثر عوامل دیگر روی قیمت چمن مصنوعی فوتبالی:

در تولیدات جهانی، چمن های مصنوعی فوتبالی می توانند با تکنولوژی های متفاوتی تولید شوند که سبب افزایش قیمت کالا می شوند. در بخش های بالا اشاره کردیم که چمن مصنوعی با بکینگ کاملاً نفوذپذیر نسبت به آب ساخته شده اند و طبیعتاً قیمت بالاتری دارند. در بعضی از چمن های فوتبالی از پوشش پلی اورتانی بجای لاتکس SBR استفاده می شود که قیمت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال را در رده قیمتی بالاتری قرار می دهد. همچنین امروزه چمن های مصنوعی فوتبالی به بازار عرضه شده اند که نیاز به پرکننده نداشته و نسبت به سایر چمن ها گران تر هستند.

خرید چمن مصنوعی فوتبالی از خانه چمن

فرآیند خرید چمن مصنوعی فوتبالی با چمن مصنوعی تزئینی مقداری متفاوت است. معمولاً متراژ پروژه های چمن مصنوعی فوتبالی از 600 مترمربع به بالا شروع می شوند و تا زمین های ورزشی ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مترمربعی می رسند.

این روزها با توجه به راه اندازی تولیدات داخلی، چمن مصنوعی فوتبالی به صورت سفارشی برای زمین مورد نظر بافته می شود. دو مزیت مهم در این نوع سفارش گیری وجود دارد:

 1. کاهش مقدار پرتی چمن مصنوعی: در این روش، ابعاد زمین چمن فوتبال توسط تیم ورزشی خانه چمن اندازه گیری می شود. پس از این مرحله، مطابق با ابعاد زمین فوتبال چمن مصنوعی، بافت چمن صورت می گیرد و در نتیجه شما با حداقل پرتی مواجه خواهید شد. در صورت بکارگیری رول های از پیش بافت شده، مسلماً شما مقدار قابل توجهی پرتی خواهید داشت و این از نظر اقتصادی بصرفه نیست.
 2. بافت شدن خطوط سفید: در این روش، بافت سفید که یک چمن مصنوعی سفید رنگ با همان ارتفاع چمن مصنوعی اصلی است، در نواحی خطوط اوت و خطوط دروازه و خط وسط زمین بافت می شود و سبب کاهش مصرف چسب، نوار اتصال و تیکه کاری خواهد شد.

برای خرید چمن مصنوعی فوتبالی لازم است پیش از ثبت سفارش، با مشاوران در تماس باشید و با بازدید حضوری، چندین مدل چمن مصنوعی فوتبالی را از نزدیک مشاهده کنید. بخش ورزشی خانه چمن متناسب با شرایط زمین و بودجه شما، بهترین محصول را برای خرید به شما معرفی خواهد کرد.

مراحل خرید چمن مصنوعی فوتبالی به ترتیب زیر است:

 1. بازدید از محل و برآوردهای کارشناسی و ترسیم نقشه زمین با ابعاد (در تهران طی 1 تا ۲ روز کاری و شهرستان ها طی 2 تا 3 روز کاری)
 2. بررسی زیرسازی زمین و ارائه دستورالعمل های فنی جهت ترمیم زیرسازی یا اجرای زیرسازی به روش Unbound
 3. عقد قرارداد جهت اجرای زیر سازی در صورت نیاز
 4. عقد قراداد جهت فروش چمن مصنوعی مخصوص زمین شما (تحویل چمن در صورت نیاز به بافت، از 10 روز کاری تا 20 روز کاری با توجه به متراژ شما زمان نیاز دارد)
 5. نصب چمن مصنوعی فوتبال (بین 5 تا 30 روز کاری زمان نیاز دارد)

مراحل بالا یک ترسیم کلی از فرآیند خرید چمن مصنوعی فوتبالی بود. مجموعه تخصصی خانه چمن این تضمین را به شما می دهد که خرید مطمئنی را تجربه کنید. کل خدمات ارائه شده از فرش چمن مصنوعی تا نصب آن، توسط خانه چمن با گارانتی معتبر و طبق مفاد گارانتی نامه ارائه خواهد شد.

 1. ه قرار می‌گیرد.