کسب و کار ایرانیورزشی

چه سنی برای شروع فوتبال مناسب است؟

بهترین سن فوتبالیست شدن چه زمانی است؟

در ارتباط با بهترین سن فوتبالیست شدن و اثربخشی در نتایج زنده فوتبال هم‌چون بسیاری از موارد دیگر، اختلاف نظرهای فراوانی برای وجود دارد. برخی از افراد معتقدند برای آن که نتیجه بهتری حاصل شود، لازم است تا از سنین پایین کودک را وارد دنیای فوتبال کرده و او را به زمین بازی بفرستیم. در حالی که طبق تحقیقات انجام شده به نظر می‌رسد چنین چیزی درست نیست. طبق گفته صاحب‌نظران این رشته و متخصصان در رشته‌های پزشکی ناظر بر تکامل کودکان، بهترین ورزش‌ها برای کودکان زیر 12 سال، ژیمناستیک و دوچرخه‌سواری است که به رشد و پرورش ذهن، توأم با تأمین سلامت جسمانی کمک می‌کند. نکته اصلی در تأکید بر عدم شروع فوتبال در کودکی، عدم تکامل مغز است.

تحقیقات نشان داده‌اند که صدمات وارده بر مغز کودکان  آسیب‌های مغزی در نونهالان و نوجوانان، بسیار بیشتر از بزرگسالان است. از آن‌جایی که فوتبال ورزشی پر مخاطره بوده و امکان برخورد فیزیکی در آن زیاد است، توصیه می‌شود فوتبال برای کودکان زیر 8 سال، صرفاً در حد شناخت توپ و ایجاد روحیه کار تیمی باشد. بین 8 تا 12 سالگی آموزش شوت زدن و اعمال تکنیکی و تاکتیکی باید بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری انجام شود.

از دوازده سالگی به بعد می‌توان تمرینات جدی‌تری را آغاز کرد. بنابراین بهترین سن فوتبالیست شدن می‌تواند 12 سالگی باشد. اگر قصد دارید کودکتان را وارد دنیای فوتبال کنید، باید توجه داشته باشید که از او را از نظر جسمی و روانی ایمن نگه دارید. در ادامه سن فوتبالیست شدن و سن فوتبالیست ها را بررسی خواهیم کرد. مطالعه این مقاله می‌تواند به شما در آشنایی با بهترین سن برای فوتبالیست شدن و سن قانونی فوتبالیست شدن مفید واقع شود.

سن رده‌ های سنی فوتبال

ورزش فوتبال نیز مانند سایر ورزش‌ها رده‌های سنی مشخصی را برای شرکت در مسابقات و عضویت در تیم‌ها ارائه می‌کند. هر فوتبالیست با توجه به رده سنی خود، در یکی از گروه‌ها جا گرفته و با هم سن‌و سال‌های خود، به رقابت می‌پردازد. گاهاً تغییراتی در این رده‌بندی‌ها اعمال می‌شود؛ اما حدود تقریبی آن‌ها یکسان‌اند. در ادامه این مطلب سن فوتبال پایه، سن فوتبال نونهالان، سن فوتبال نوجوانان و دیگر موارد را بررسی می‌کنیم.

سن فوتبالیست شدن در رده نونهالان

پایین‌ترین رده سنی در بازی‌های فوتبال، نونهالان است. در این دسته، ورزشکاران کوچک‌تر از چهارده سال گروه‌بندی شده و به رقابت می‌پردازند. سن فوتبال نونهالان خود به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود. در کل رده سنی نونهالان به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • نونهالان زیر 12 سال
  • نونهالان زیر 13 سال
  • نونهالان زیر 14 سال

سن فوتبالیست شدن در رده  نوجوانان

رده سنی نوجوانان، بعد از رده نونهالان قرار می‌گیرد و ورزش‌کاران بعد از چهارده سالگی و ورود به دوره نوجوانی، در تیم‌های رده نوجوانان شروع به فعالیت می‌کنند. مسابقات رده نوجوانان هم به صورت مسابقات بین باشگاهی در کشور و هم به صورت مسابقات جهانی برگزار می‌شوند. ورزشکاران می‌توانند در تیم‌های پایه و در رده نوجوانان بازی کنند.

رده سنی نوجوانان نیز مانند نونهالان به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • نوجوانان زیر 15 سال
  • نوجوانان زیر 16 سال
  • نوجوانان زیر 17 سال

بنابراین سن فوتبالیست شدن در رده نوجوانان حداکثر تا 17 سالگی است.

سن فوتبالیست شدن در رده جوانان

فوتبالیست‌ها بعد از رده سنی نوجوانان، به تیم‌های رده سنی جوانان راه پیدا می‌کنند. ورود به تیم‌های رده جوانان، برای افراد زیر 19 سال مجاز است و با گذر از مرز 19 سالگی، اجازه بازی در این تیم‌ها را نخواهند داشت. بنابراین سن فوتبالیست شدن در رده جوانان

سن فوتبالیست شدن در رده امید

رده امید، به افراد زیر 21 سال اجازه بازی می‌دهد. بازی‌های رده امید نیز به صورت جهانی برگزار می‌شوند و عملکرد بازیکنان در این بازی‌ها، برای ورود آن‌ها به تیم‌های مطرح بزرگسالان، بسیار مؤثر خواهد بود.

سن فوتبالیست شدن در رده بزرگسالان

بازیکنان بعد از بازی در تیم‌های امید، می‌توانند وارد تیم‌های بزرگسالان شوند که در واقع گسترده‌ترین رده سنی برای بازی‌های فوتبال است. بازیکنان با ورود به این تیم‌ها می‌توانند تا زمانی که توان بازی را دارند، بازی کنند. اغلب بازیکنان این تیم‌ها بیشتر از 19 سال سن دارند؛ اما گاهاً بازیکنان 17 یا 18 ساله نیز در میان آن‌ها دیده می‌شوند. بازی‌های فوتبال بزرگسالان، در داخل کشور به صورت بازی‌های لیگ بین باشگاه‌های مختلف برگزار می‌شوند. هم‌چنین بازی‌های برون مرزی به صورت داخل قاره‌ای و یا جهانی، با حضور تیم‌های ملی کشورهای مختلف برگزار می‌شوند. این ورزش به سبب داشتن طرفداران زیاد، همواره به صورت گسترده و با هزینه‌های زیاد در همه‌جای دنیا در حال گسترش است.

سن فوتبالیست ها : بازیکنان معروف فوتبال از چه سنی شروع کرده اند؟

بسیاری از بازیکنان فوتبال علاقه بیش‌از حد به فوتبال را از کودکی در خود احساس می‌کردند و همین امر آن‌ها را در سنین پایین به سمت این ورزش مهیج کشانده است. با این حال در میان آن‌ها فوتبالیست‌هایی را نیز می‌بینیم که در سنین بالاتر بازی کردن را شروع کرده و اتفاقاً به موفقیت‌های بزرگی نیز دست پیدا کرده‌اند.

چیزی که واضح است، این است که بزرگ‌ترین باشگاه‌های دنیا این روزها بر تربیت و پرورش کودکان در تیم‌های پایه متمرکزاند. دوستی و پیوند میان بازیکن و توپ، خوب است که از کودکی شکل بگیرد؛ چرا که در این صورت، این پیوند گسستنی نخواهد بود. با این حال قصد داریم در کنار هم چند بازیکن معروف را مورد بررسی قرار دهیم و با توجه به آن، سن مناسب برای فوتبالیست شدن را مشخص کنیم. در ادامه سن فوتبالیست‌های معروف را بیان خواهیم کرد.

سن فوتبالیست های معروف ایرانی برای شروع فوتبال

اگر مصاحبه‌های فوتبالیست‌های معروف را شنیده و یا خوانده باشید، حتماً دیده‌اید که اغلب، زمین‌های خاکی را آغاز راه خود می‌دانند. فوتبال بازی کردن در کوچه یا به اصطلاح «گل کوچیک»، تفریح مورد علاقه نسل‌های قبل بود که از دل همان زمین‌های خاکی، بعضی‌ها را به درجات بالایی رساند. حالا بیایید سن فوتبالیست های معروف ایرانی را زمانی که در آغاز راه فوتبالیست شدن قرار گرفتند، بررسی کنیم. به نظر شما میانگین سن فوتبالیست شدن ایرانی ها چقدر است؟

علی کریمی

علی کریمی، یکی از اعجوبه‌های تاریخ فوتبال ایران است که در تیم‌های اروپایی نیز بازی کرده و سابقه حضور درخشانی را در تیم‌های ایرانی دارد. او که به عنوان یکی از به یادماندنی‌ترین بازیکنان تاریخ تیم پرسپولیس در نظر گرفته می‌شود، زاده 17 آبان سال 1357 است. علی کریمی در عمر 18 ساله بازی‌های حرفه‌ای خود، در لیگ ایران، قطر، امارات و آلمان بازی کرده است. علی کریمی فوتبال حرفه‌ای را از رده نوجوانان و با حضور در تیم نوجوانان نفت تهران آغاز کرد. او هم‌چنین در تیم نوجوانان سایپا نیز بازی کرده است.

علی دایی

علی دایی نام‌آشناترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است که عنوان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی را به خود اختصاص داده است. این بازیکن خوش اخلاق و مردمی متولد سال 1348 بوده و این روزها به عنوان مربی فوتبال مشغول به فعالیت است. علی دایی فوتبال حرفه‌ای را از تیم استقلال اردبیل و در سن 19 سالگی آغاز کرد. البته که پیش از آن هم به بازی کردن مشغول بوده، اما ورود او به دنیای فوتبال حرفه‌ای مربوط به سال 1367-1368 است. او پس از ورود به دانشگاه و مهاجرت به تهران، به تیم تاکسیرانی پیوست و بعدها در بسیاری از تیم‌های ایرانی و غیرایرانی بازی کرد.

خداداد عزیزی

خداداد عزیزی دیگر بازیکن فوتبال شناخته‌شده ایرانی است که افتخارآفرینی‌های بسیاری برای ایران داشته و علاوه بر تیم‌های ایرانی، در تیم‌های اروپایی نیز بازی کرده است. این بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال، متولد سال 1350 در خراسان رضوی است که بازی حرفه‌ای را از سال 1367 در تیم ابومسلم خراسان آغاز کرد. به عبارتی ورود خداداد عزیزی به دنیای فوتبال حرفه‌ای، از 17 سالگی بود. او در طی سال‌های بازی توانست لقب عقاب تیزپای آسیا را به خود اختصاص دهد.

علی پروین

علی پروین، یکی از قدیمی‌ترین فوتبالیست هاییست که این روزها به عنوان مربی فوتبال مشغول است و در مقاله بررسی بهترین سن فوتبالیست شدن، به او خواهیم پرداخت. علی پروین متولد سال 1325 بوده و چنان علاقه‌ای به فوتبال داشت که هیچ وقت ذهن او متمرکز درس نشد و همین مسئله، زمینه حضور او در تیم‌های فوتبال را فراهم کرد. علی پروین در 12 سالگی قوتبال را با تیم عارف شروع کرد و با همین تیم، قهرمان محلات جنوب تهران شد.

جواد نکونام

بیشترین تعداد حضور در بازی‌های ملی متعلق به جواد نکونام است. او که مدت‌ها کاپیتان تیم ملی ایران نیز بود، در 151 بازی ملی حضور داشته و حالا به عنوان سرمربی، مشغول به فعالیت است. او که در سال 1359 در تهران متولد شده، سابقه بازی در تیم‌های اروپایی و آسیایی را در کارناامه خود دارد. ورود او به تیم‌های فوتبال حرفه‌ای، مروبط به سال 1377 است که او 18 سال داشت. پاس تهران اولین تیم جام آزادگان ایران بود که جواد نکونام در آن بازی کرد.

امیر قلعهنویی

امیر قلعه‌نویی یکی از بازیکنان قدیمی مطرح فوتبال ایران است که مدت‌هاست به سرمربی‌گری تیم‌های ایرانی مشغول است. او که با عنوان ژنرال شناخته می‌شود، در سال 1342 در نیشابور زاده شد. او فوتبال را به طور حرفه‌ای در اواخر دهه پنجاه، یعنی 17 یا 18 سالگی با تیم جوانان راه‌آهن آغاز کرد.

حمید درخشان

حمید درخشان نیز یکی دیگر از بازیکنان قدیمی مطرح فوتبال است که در حال حاضر به سرمربی‌گری مشغول است. او که زاده 3 بهمن 1337 در شهر تهران است، فوتبال حرفه‌ای خود را از سال 1354 یعنی 17 سالگی شروع کرد.

هادی نوروزی

مرحوم هادی نوروزی، کاپیتان تیم پرسپولیس زاده سال 1364 در شهر بابل بود که در سال 1394 در گذشت. او که یکی از موفق‌ترین بازیکنان فوتبال بود، ورزش حرفه‌ای را در 19 سالگی و در پرسپولیس قائمشهر شروع کرد.

سن فوتبالیست های معروف جهان برای شروع فوتبال

در ادامه این مطلب شما را با سن فوتبالیست های معروف جهان آشنا خواهیم کرد. به نظر شما میانگین سن فوتبالیست شدن خارجی ها چقدر است؟

لیونل مسی

لیونل مسی، معروف‌ترین بازیکن فوتبال سال‌های اخیر و تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که 7 بار برنده توپ طلا شده است. این بازیکن که همواره داستان سختی‌های مسیر فوتبالیست شدنش از همه جا به گوش می‌رسد، از سن 7 سالگی پا به دنیای فوتبال حرفه‌ای گذاشت.

کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو، محبوب‌ترین بازیکن فوتبال و برنده 5 توپ طلا، با اصالتی پرتغالی است. این بازیکن مطرح و موفق، هم‌چون لیونل مسی فوتبال را زا سن 7 سالگی شروع کرد.

نیمار

نیمار داسیلوا سانتوس جونیور که با بازی در تیم بارسلونای اسپانیا به شهرت جهانی رسید، متولد سال 1992 بوده و از سال 1999 به باشگاه پوتوگوئستا سانتیستا پیوست. به عبارتی او نیز فوتبال را از 7 سالگی شروع کرده است.

سوارز

لوییس آلبرتو سوارز دیاز، مهاجم اروگوئه‌ای مطرحی است که به عنوان سومین گل‌زن تاریخ باشگاه بارسلونا از او یاد می‌شود. سوارز که اغلب حواشی متعددی نیز دارد، متولد سال 1987 بودده و فوتبال را از سال 1991 شروع کرده است. به عبارت دیگر، سوارز از 4 سالگی پا به دنیای فوتبال گذاشت.

 

منبع : sofascore.com