عمومیکسب و کار ایرانی

برای پارگی مبل چرم چه کنیم؟

بهترین روش تعمیر مبل چرمی ترک خورده چیست؟

تعمیر مبل چرمی ترک خورده چگونه است؟ آیا مبل چرم پوسته پوسته شده قابل ترمیم است؟ مبل چرمی پاره شده را چگونه ترمیم کنیم یا مبلی شنی را چگونه تعمیر کنیم؟ این سوالات و سوالات مشابه از پرتکرارترین پرسش هایی هستند که از ذهن کسانی که تصمیم به تعمیر مبل چرمی و یا علاقه به خرید مبل چرمی دارند، می‌گذرد.

پاسخ دقیق این پرسش ها بستگی به میزان ترک خوردگی و شدت پارگی و پوست پوست شدن مبل چرمی دارد. هرچند شیوه های حرفه ای تعمیر مبل چرم آن را ۱۰۰ درصد مانند روز اول نمی‌کند، ولی شدت ترک ها چه کم باشد و چه زیاد، نتایج تعمیر و ترمیم چرم ترک خورده مبل شما را شگفت زده خواهد کرد. در این آموزش با ما همراه باشید تا بهترین روش تعمیر مبل چرمی ترک خورده را به شما بگوییم.

نحوه ترمیم پارگی مبل چرمی و رفو مبل سوخته در خانه

مبل های چرمی ممکن است با گذشت زمان آسیب جدی ببینند. حیوانات خانگی، وسایل نوک تیز مانند کلید و چاقو … می توانند آن ها را سوراخ کرده و نمای بدی برای مبل ایجاد کنند. برای ترمیم پارگی مبل و رفو مبل سوخته در خانه اقدامات زیر را انجام دهید.

۱- یک تکه چرم را بریده و در زیر ناحیه پاره شده قرار دهید.

۲- به وسیله چسب، تکه چرم را به روکش مبل وصل کنید. اطراف ناحیه آسیب دیده را از قسمت زیرین آغشته به چسب کنید و به تکه چرم بچسبانید. برای اینکه چسب زودتر خشک شود می توانید از وسایل گرمایشی مانند سشوار نیز استفاده کنید. همچنین می توانید از یک جسم سنگین مانند کتاب برای فشار آوردن به ناحیه پاره شده جهت چسبیدن تکه چرم به بدنه مبل استفاده کنید.

۳- به وسیله یک کارتک یا یک وسیله چوبی، پر کننده را بر روی ناحیه پاره شده بمالید، طوری که همه ناحیه را پر کند. از وسایل تیز همانند چاقو برای این کار استفاده نکنید چون ممکن است به رویه مبل آسیب بزند. قسمت های اطراف سوراخ را که پر کننده بر روی آنها وجود دارد پاک کنید.

۴- با یک وسیله گرمایشی مانند سشوار، روند خشک شدن پر کننده را سریع تر کنید.

۵- پس از خشک شدن پر کننده یک بار دیگر از آن استفاده کنید تا سطح مبل شما صاف و یکدست گردد و مجددا به وسیله سشوار آن را خشک کنید.

۶- برای اینکه رنگ قسمت رفو شده با مبل شما مطابقت داشته باشد، از رنگ ها استفاده کنید. ابتدا رنگ را در جایی غیر از بدنه مبل امتحان کنید تا از مطابقت آن با رنگ مبل خود مطمئن شوید. سپس به کمک یک اسفنج یا تکه ای پنبه رنگ را بر روی ناحیه رفو شده بمالید. تا زمانی که رنگ ناحیه ی آسیب دیده با بقیه ی نواحی یکدست شود، این کار را ادامه دهید. این کار باعث می شود که میل شما همانند روز اول تازه و بی عیب و نقص به نظر برسد.

روش ترمیم پارگی مبل معمولی در خانه

ترمیم مبل معمولی روش متفاوتی با ترمیم مبل چرمی دارد اما همانند ترمیم آن کار آسانی است. برای رفو و ترمیم پارگی مبل پارچه ای در خانه به مقداری پارچه، یک عدد قاشق، چند عدد میخ یا سنجاقی که سرش سیخ شده باشد و به یک چسب پارچه لاتکس نیاز دارید.

۱- ابتدا تکه ای از یک پارچه را کمی بزرگتر از قسمت پاره شده ببرید.

۲- با استفاده از دسته قاشق، موقعیت پارچه را تنظیم کنید و در زیر قسمت پاره شده قراردهید، طوری که کاملا قسمت پاره شده را پوشش دهد.

۳- به وسیله چسب پارچه بریده شده را بر روی مبل محکم کنید. اطراف ناحیه آسیب دیده را از قسمت زیرین آغشته به چسب کنید و به تکه پارچه بچسبانید و منتظر بمانید که چسب خشک شود. پارچه زیرین حتما باید به صورت ثابت و محکم قرار بگیرد تا کار رفو پارچه مبل به صورت تمیزتر انجام شود.

۴- با استفاده از چسب پارچه لاتکس، لبه های قسمت بریده شده پارچه روکش مبل را آغشته به چسب کرده و آن را به پارچه زیرین وصل کنید.

۵- هنگام چسباندن، پارچه را زیاد فشار ندهید و روی قسمت آسیب دیده را به آرامی بپوشانید. تا زمانی که چسب به صورت کامل خشک نشده است پارچه را به وسیله چند گیره محکم و به صورت ثابت نگه دارید. در هر مرحله ای که از چسب استفاده می کنید برای سریع تر کردن فرآیند خشک شدن چسب می توانید از سشوار استفاده کنید.

چند نکته درباره نگهداری مبل پارچه ای

۱- برای تمیز کردن مبل ها سعی کنید از جارو دستی استفاده کنید. جارو برقی با توجه به قدرت مکشی که دارد، نخ های پارچه مبل را می کشد و باعث ایجاد پارگی در آن می شود. پس از تمیز کردن مبل ها با جارو خودداری نمایید.

۲- برای پاک کردن مبل از موادی که به آن چسبیده است (مانند گل و یا هر چیز دیگری) از آب و صابون استفاده کنید و یا از مواد شیمیایی مخصوص برای این کار استفاده کنید، چون اگر از ماده دیگری استفاده کنید امکان آسیب رسیدن به مبل وجود خواهد داشت و ممکن است تعمیر آن کار سختی باشد.

۳- از قرار دادن وسایل تیز و برنده همانند وسایل شیشه ای در کنار مبل ها خودداری کنید.

همان طور که دیدید رفو مبل کار ساده ای بوده و چندان سخت نیست. در صورتی که به هر علتی مایل به انجام این کار در منزل نیستید، تعمیر مبل را به افراد متخصص و کار بلد بسپارید. هرچند که هزینه آن زیاد خواهد بود اما از سلامت مبلمان خود مطمئن خواهید بود.

انواع روش های تعمیر مبل چرم

از مشکلات مهمی که برای مبل های چرمی پیش خواهد آمد پوسته شدن چرم , از بین رفتن رنگ چرم و پاره شدن پارچه ی چرمی است که مبل شانا تمامی مراحل تعمیرات مبل شما را از صفر تا صد انجام می دهد. از جمله روش های تعمیرات مبل چرمی عبارت است از:

  • پوسته شدن مبل چرمی: پوسته پوسته شدن مبل های چرمی کاملا ظاهر زیبای این نوع مبل ها را از بین می برد و ظاهری کهنه و فرسوده به مبل می بخشد بهترین کار این است که ابتدا با یک تعمیرکار مبل مشاوره کنید اگر تایید کرد که مبل شما قابل تعمیر است اقدام به تعمیر آن بکنید.
  • رنگ کردن چرم :  بسیاری از مبل ها با اینکه ظاهری سالم دارند اما کاملا رنگ پریده و ناپسند دیده می شوند که باعث زشت شدن فضای خانه خواهد شد.

بسیاری از مشتریانی که با ما تماس می گیرند می خواهند اطلاعات دقیقی از قیمت و تعرفه تعمیرات مبل چرم بدست آورند. از این رو کارشناسان مبل شانا این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با ارسال تصویر مبل های خود هزینه تعمیرات مبل چرم را به صورت دقیق براورد کنید.

تعمیر مبل می تواند روشی مناسب برای کم کردن هزینه ها باشد اما باید توجه داشته باشید که این کم شدن هزینه به چه قیمتی. بعضی از مبل ها بعد از تعمیر به حالت اولیه ی خود باز می گردند و دیگیر مشکلی نخواهند داشت برای برخی دیگر اینگونه نخواهد بود و بعد از تعمیر بعد از مدت کوتاهی به حالت اولیه خود باز می گردند چون کلاف یا استخوان بندی سالمی ندارند  که این به ضرر شما است و علاوه بر هزینه ی تعمیرات مبل چرم مجبور به پرداخت هزینه ای برای مبل های جدید خواهید شد.

هزینه تعمیرات مبل چرم بیشتر به جنس چرمی که انتخاب می کنید تا برای رویه ی آن استفاده شود بستگی خواهد داشت چون جنس چرم ها با هم دیگر متفاوت می باشد همچنین وجود مشکلاتی مانند دسته یا پایه شکسته شده  مبل , کلاف آسیب دیده , پشتی یا نشیمن نیاز به تعویض , مواد لازم برای تعمیر , میزان آسیب دیدگی مبل و سفارش رنگ کاری در هزینه ی کلی تعمیر هر مبل چرمی نقش خواهد داشت و فرد تعمیرکار بعد از گرفتن نوع سفارشی می می دهید می تواند هزینه را برای شما تخمین بزند تا اقدام به پرداخت آن کنید.

هفت ترفند نگهداری از مبل چرمی

مبلمان چرمی به دلیل ظاهر لوکس و زیبایی که به فضا می‌بخشند، یکی از پرطرفدارترین انواع مبلمان به شمار می‌روند. نگهداری از مبل چرمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه موجب می‌شود تا در طی گذشت زمان و در اثر استفاده مکرر، همچنان تا حد فراوانی ظاهر زیبای اولیه خود را حفظ نماید. در ادامه ما به بررسی ۷ ترفند جهت نگهداری از مبل چرمی می‌پردازیم. اطمینان داشته باشید که با رعایت این ۷ ترفند مبلمان چرمی شما در طی زمان طولانی‌تری برای شما قابل استفاده خواهد بود.

۱. مبل چرمی را به طور منظم گردگیری کنید

گردگیری مبل چرمی بسیار مهم است چراکه گردوغبار یکی از مهمترین عوامل آسیب رسان به چرم هستند. بهتر است که گردگیری به صورت منظم، هفته‌ای یک بار و به کمک یک پارچه تمیز و خشک انجام بگیرد. برای این کار می‌توانید از پارچه‌های میکروفیبر استفاده نمایید.

در شرایطی که گردوخاک به راحتی با پارچه خشک از بین نرفت، می‌توانید پارچه را به کمک آب مقطر نم‌دار کنید و سپس بر روی مبل چرمی بکشید. توجه داشته باشید که پارچه به هیچ وجه نباید خیس باشد و باید تنها کمی نم‌دار باشد چراکه نفوذ آب به درون چرم می‌تواند آسیب‌های فراوانی به آن وارد نماید. همچنین تا حد ممکن از استفاده از آب به صورت مستقیم جهت تمیز نمودن مبل چرمی اجتناب نمایید.

۲. درزهای مبل چرمی را جارو بکشید

تمامی درزها، لابه‌لای کوسن‌های مبل و هرجایی که احتمال می‌دهید گردوخاک در آن نقطه تجمع کرده باشد، توسط جاروبرقی و به کمک برس نرم که به چرم آسیب نرساند، جارو بکشید تا گردوخاک و سایر ذرات به طور کلی پاک شوند.

اگر این امکان برای شما فراهم بود، کوسن‌های نشیمن را به طور کامل بردارید تا به راحتی بتوانید گردوغبار جمع شده زیر کوسن‌ها را نیز جارو کنید.

۳. لکه‌های ایجاد شده روی مبل چرمی را بلافاصله تمیز کنید.

اگر هر ماده‌ای بر روی مبل چرمی ریخته شد و لکه‌ای به وجود آمد، بلافاصله از یک پارچه خشک و یا اسفنج استفاده نمایید تا مایع ایجاد شده را به خود جذب نماید و تنها در شرایط خاص و در صورت نیاز از یک پارچه مرطوب هم استفاده نمایید و سپس بلافاصله با یک پارچه خشک نقطه مرطوب را خشک نمایید.

جهت پاک نمودن لکه، پارچه خشک را بر روی لکه ایجاد شده نکشید چراکه این کار باعث پخش شدن لکه می‌شود. پارچه یا اسفنج را بر روی لکه برای مدت ۵ ثانیه قرار دهید تا پارچه رطوبت را به خود جذب نماید.

برای لکه‌هایی که حاوی رطوبت نیستند، می‌توانید از صابون ملایم و مقدار بسیار کمی آب گرم استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که این روش خیلی پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است تنها در شرایط خاص و به مقدار بسیار کم مورد استفاده قرار بگیرد چرا که استفاده از آب و صابون به مقدار زیاد و به صورت مکرر موجب آسیب رساندن و ترک خوردن پارچه چرمی می‌شود.

 در شرایطی که لکه‌ ایجاد شده بسیار عمیق باشد، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید تا موجب بدتر شدن لکه ایجاد شده نشوید. اما در هر شرایطی سرعت عمل شما بسیار اهمیت دارد چراکه هرچه دیرتر دست به کار شوید موجب کهنه‌تر و عمیق‌تر شدن لکه شده و تمیز کردن آن بسیار دشوارتر می‌شود.

۴. بر طبق بروشور مخصوص مبل چرمی عمل نمایید

هنگامی که مبل چرمی تهیه می‌کنید، یک بروشور مخصوص نگهداری از آن که توسط کارخانه سازنده تهیه شده است در اختیار شما قرار می‌گیرد. بسیار مهم است تا این بروشور را به طور کامل مطالعه نمایید و بر آن اساس از مبل خود نگهداری نموده و جهت تمیز نمودن آن از مواد شوینده مخصوص استفاده نمایید.

۵. محل قرارگیری مبل چرمی به دور از تابش مستقیم خورشید و منبع گرما باشد

تهویه مطبوع مناسب نقش بسیار مهمی را در حفظ نرمی و انعطاف مبل چرمی ایفا می‌نماید. قرارگیری مبل چرمی در معرض گرما و تابش مستقیم نور خورشید از اصلی‌ترین عواملی است که موجب ترک خوردگی در سطح پارچه چرمی می‌شود. البته این امر کاملا واضح است که اجتناب از گرما و نور مستقیم به طور کامل تقریبا غیر ممکن است اما می‌توان تا حد زیادی این نکته را رعایت نمود.

تا جایی که امکان دارد مبل چرمی باید به دور از پنجره‌هایی که نور مستقیم خورشید از آنها عبور می‌کند، شومینه، رادیاتور و سایر سیستم‌های گرمایشی باشد.

۶. از اسپری مخصوص مبل چرمی جهت درخشش بیشتر استفاده نمایید

اگر در طی استفاده مکرر رنگ مبل چرمی شما کمرنگ شده است می‌توانید از اسپری‌های جلادهنده و براق کننده مخصوص استفاده نمایید. اما بسیار مهم است که این بار هم به بروشور مراجعه نموده و حتما از اسپری که مخصوص مبل شما است استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که استفاده مداوم از این اسپری نیز می‌تواند بسیار آسیب رسان باشد.

بنابراین بهتر است هر ۶ ماه یکبار در صورت کمرنگ شدن مبل چرمی، ابتدا آن را با یک پارچه خشک از هرگونه گردوغبار پاک نمایید و سپس بر روی یک پارچه تمیز اسپری را پاشیده و سپس به آرامی پارچه را در سطح مبل بکشید. بدین ترتیب هم رنگ مبلمان شما به حالت اولیه بازگشته و جلا می‌یابد و هم تا میزان فراوانی ترک‌های پدید آمده از بین می‌روند.

۷. از پر بودن محتویات درون کوسن‌های مبل چرمی اطمینان حاصل کنید

قسمت‌هایی از کوسن نشیمن مبل که افراد بیشتر در آن قسمت می‌نشینند، ممکن است در اثر استفاده مداوم دچار فرورفتگی شود. بنابراین بهتر است هرزمانی که احساس کردید این اتفاق افتاده است داخل کوسن‌ها را بررسی نمایید و محتویات آنها را دوباره پر نمایید. این کار در زیبایی ظاهری مبل چرمی هم تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

با رعایت این ۷ نکته می‌توانید ظاهر زیبای مبل چرمی خود را برای مدت بسیار طولانی حفظ نمایید. مبل چرمی برخلاف بسیاری از سایر نواع پارچه‌های مبلمان نیاز به نگهداری خاصی ندارد و تمیزکاری آن بسیار ساده‌تر از سایر انواع پارچه‌ها است. تنها نیاز است نکاتی که در بالا ذکر شده را رعایت نمایید.

درنظر داشته باشید در شرایطی که مبلمان شما دچار آسیب جدی مانند ایجاد پارگی و شکاف، به وجود آمدن لکه عمیق و… شد، اگر خودتان اقدام به تعمیر آن نمایید ممکن است تنها موجب بدتر شدن شرایط شوید و یا بتوانید تنها برای زمان موقت آن را تعمیر نمایید و پس از مدتی دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. بنابراین در این شرایط بسیار بهتر است که از متخصصین کمک بگیرید تا با خاطری آسوده مبلمان شما را به صحیح‌ترین و با کیفیت‌ترین روش‌های ممکن تعمیر نمایند.