اجتماعیکسب و کار ایرانی

چرا کانادا برای مهاجرت خوب است؟

چرا کانادا کشور خوبی برای مهاجرت است؟

چرا تحصیل در کانادا؟ در میان کشورهای مختلفی که مقصد مهاجرت قرار می گیرند، کانادا یکی از پرطرفدارین کشورها است. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مثبت کشور کانادا به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت می‌پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که چرا کانادا کشور خوبی برای مهاجرت است:

انتخاب یک کشور مناسب برای ادامه زندگی، یکی از بزرگترین چالش‌ها و دغدغه‎هایی است که می‌تواند برای افرادی که در فکر مهاجرت هستند، وجود داشته باشد. شاید در سال‌های گذشته، گزینه‌های انتخابی بیشتری برای انتخاب کشور مقصد وجود داشت، اما امروزه و با وجود مشکلات و مسائل بسیار زیاد اعم از اقتصادی و سیاسی، انتخاب بسیار محدودتر و سخت‌تر از گذشته شده و فرصت چندانی برای آزمون و خطا وجود ندارد. به همین دلیل نیاز است تا قبل از انتخاب کشور هدف، از تمامی جهات و ابعاد به مسئله نگاه کنیم تا بتوانیم بهترین انتخاب ممکن را داشته باشیم.

چرا کانادا؟

کانادا یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت نه تنها برای ایرانیان، بلکه برای بسیاری از شهروندان دیگر کشورهای جهان است. این کشور پهناور که در شمال آمریکا قرار دارد، مطابق آمار در سال 2019 نزدیک به سیصد هزار مهاجر را از کشورهای مختلف پذیرفته است و یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان شناخته می‌شود.

اما چرا اقبال عمومی برای مهاجرت به کانادا تا این حد زیاد است؟

هزینه‌های کمتر برای اقدام به مهاجرت

ابتدا لازم است بدانید که مهاجرت به کانادا از شیوه‌های مختلفی قابل انجام است که هرکدام هزینه‌ی متفاوتی را طلب می‌کنند. مهم‌ترین راه‌ها، مهاجرت از طریق کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری هستند. ویزای تحصیلی کانادا به چیزی حدود 150 دلار و ویزای کاری، 155 دلار هزینه نیاز دارد. همچنین برای اقدام به مهاجرت، به یک وکیل برای انجام امور اداری فرایند مهاجرت نیاز دارید و همینطور داشتن یک سرمایه‌ی اقتصادی اولیه برای درخواست ویزا نیز لازم است.

از آنجایی که مهاجرپذیری، از سیاست‌های کلان کانادا محسوب می‌شود، فرایند جذب مهاجر از پیچیدگی‌های فنی و مالی کمتری برخوردار است که منجر به کاهش هزینه‌های پیش از مهاجرت مثل دستمزد وکیل یا پس‌انداز اولیه، شده است. میانگین هزینه‌ی ماهانه‌ی زندگی در کانادا نیز به طور متوسط حدود 1000 تا 2000 دلار کانادا برآورد می‌شود، در حالی که همین هزینه برای یک ماه زندگی در انگلیس به 4000 دلار کانادا می‌رسد.

شرایط مناسب برای زندگی افراد متاهل

افرادی که از طریق ویزای دانشجویی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنند، اگر متاهل و دارای همسر و فرزندان زیر سن قانونی باشند، می‌توانند آن‌ها را نیز همراه با خود به کانادا ببرند و از این بابت نگرانی نداشته باشند. همچنین همسران این افراد می‌توانند در کانادا مشغول به کار شوند. کودکان نیز تا زمانی که به سن قانونی نرسیده‌اند و تحت کفالت والدین قرار دارند، می‌توانند به تحصیل بدون دردسرهای گرفتن مجوز آموزشی، بپردازند.

جامعه‌ی چندفرهنگی و پذیرای مهاجرین

سیاست‌های مهاجرپذیری کانادا که از سال 1970 و در دوران نخست‌وزیری پیر ترودو (پدر جاستین ترودو) آغاز شد، این کشور را به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای توسعه‌یافته‌ی جهان تبدیل کرده است. فرهنگ کانادا اصطلاحا به عنوان یک فرهنگ موزاییکی شناخته می‌شود، به این معنی که ترکیب و تلفیقی از بسیاری فرهنگ‌های مختلف، از جمله فرهنگ ایرانی است. این موضوع سبب می‌شود که مهاجران در این کشور احساس آسایش و راحتی بیشتری داشته باشند و خیلی زود خود را تکه‌ای از این موزاییک رنگارنگ بدانند.

تحصیل رایگان یا کم‌هزینه

سیستم آموزشی کانادا، جزو باکیفیت‌ترین نظام‌های آموزشی در جهان شناخته می‌شود، و تحصیل در این سیستم برای تمامی شهروندان کانادایی کاملا رایگان است. مهاجرین نیز درصورتی که موفق به دریافت اقامت رایگان در این کشور بشوند، می‌توانند از امکان تحصیل رایگان برخوردار شوند. بورسیه‌‌های آموزشی مختلفی نیز برای دانشجویان بین‌المللی تعریف شده است، که در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند تحصیل رایگان یا کم‌هزینه را تجربه کنند.

بیمه‌های درمانی رایگان

یکی از تاثیرات مهم ثبات سیاسی و اقتصادی کانادا، در نظام درمانی این کشور خود را نشان می‌دهد. برنامه‌ها و بیمه‌های درمانی رایگان برای ساکنین این کشور پهناور، امکان دسترسی برابر تمام مردم به خدمات درمانی را فراهم می‌کند. بر اساس  آمار منتشر شده از وضعیت درمانی کشور کانادا، در سال 2017 دولت کانادا به طور میانگین برای هر شهروند کانادایی، 6300 دلار برای درمان هزینه کرده است.

طبیعت بسیار زیبا

200 هزار کیلومتر خط ساحلی که اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و اقیانوس منجمد شمالی را در بر می‌گیرد، جنگل‌های گسترده‌ی تایگا با درختان سوزنی‌برگ و چشم‌انداز‌های برفی، صدها پارک ملی حیات وحش، سواحل جنوبی و معتدل با جلگه‌های سرسبز، قله‌‌های سربه فلک کشیده و آبشارهای مرتفعی چون نیاگارا در تلفیق با شهرهایی با معماری سنتی و مدرن، می‌توانند کانادا را به کشوری رویایی و چشم‌گیر برای زندگی تبدیل کنند.

مزایای اخذ اقامت کانادا

همانطور که گفته شد، دریافت اقامت از طریق ویزای تحصیلی کانادا دارای مزایایی است که متقاضی می‌تواند بهترین بهره را از آنها ببرد. در ادامه به شرح برخی از این مزایا می‌پردازیم:

کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بوده و امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش است. از آنجایی که کانادا مانند بریتانیا یا کشور همسایه خود در کشورهایی مانند عراق، افغانستان، لیبی و غیره به جنگ نمی‌رسد، بنابراین از طرف تروریست‌های داخلی و خارجی در امان بوده و خطر جدی این کشو را تهدید نمی‌کند.

کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می‌توانند از داشتن امنیت در میان مردم کانادا اطمینان پیدا کنند؛ زیرا کانادایی‌ها مهمان‌نواز نیز هستند. همچنین از سیاست کانادا، که کاملاً متعادل بوده و دارای سیاست مرکزی می‌باشد.

سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادا، از استانداردهای بسیار بالایی برخوردارند، بصورتی که برخی از شهروندان بریتانیا، خدمات درمانی و تأسیسات مرتبط در کانادا را بهتر از کشور خودشان توصیف کردند. یکی دیگر از مزیت‌های بسیار خوب مهاجرت به کانادا اینست که دولت کانادا در برنامه ویزاهای خود امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگی به این کشور در نظر گرفته و افراد مهاجر می‌توانند با دغدغه کمتری با استفاده از از نوع خانوادگی همراه با خانوادشان به این کشور نقل مکان کنند. زیرا ثابت شده هر شخصی که همراه با خانواده‌اش به یک کشور خارجی مهاجرت کرده و در آن زندگی می‌کند، از موفقیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار می‌شود.

اقتصاد کانادا مانند اقتصاد کشورهای اروپایی، ایالات متحده، بریتانیا و غیره در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. دلار کانادا همچنان ارزش بالایی دارد، بازار کار همچنان برای افراد تازه جا داشته و هنوز حس مثبت‌اندیشی در کانادا جریان دارد.

کانادا دارای امکانات عمومی بسیاری از کتابخانه تا پارک‌ها و مکان‌های تفریحی می‌باشد و از این امکانات تفریحی به خوبی نگهداری شده شهروندان کانادا در اوقات فراغت می‌توانند از آنها استفاده کنند و به سپری نمودن اوقات خودشان بپردازند.

در کانادا چهار فصل کاملاً مجزا وجود دارد و برای هر فصل تفریحات خارج از خانه وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها، بیشترین استفاده را از هر فصل سال ببرید. به این معنی که بدون درنظر گرفتن شرایط آب و هوایی، در هر زمان می‌توانید از کانادا لذت ببرید، البته بصورت تئوری! لازم به ذکر است که زمستان‌ها در برخی از مناطق کانادا بسیار طولانی و سرد خواهد شد و در همینجا مستقیم به سراغ معایب مهاجرت به کانادا می‌رویم.

معایب اخذ اقامت کانادا

در مقابل مزایای بسیار اخذ اقامت کانادا، این کشور مشکلاتی را نیز برای ساکنان و مهاجران خود به وجود می‌آورد که ممکن است زندگی در کانادا را برای آنها با دشواری روبرو شود. برخی از این معایب به شرح زیراند:

اولین موردی که ممکن است زندگی در کانادا را کمی سخت کند، آب و هوای این کشور است. از آنجایی که در زمستان اغلب مناطق زمستان بسیار سرد و طولانی می‌شود، ممکن است مهاجران زیادی را دچار سختی کند. اما اگر قصد مهاجرت به مناطق جنوبی و غربی کانادا را داشته باشید، می‌توانید از آب و هوای معتدل‌تری بهره‌مند شوید. بعنوان مثال شهر ونکوور به عقیده مهاجران دارای بهترین آب و هوا در کانادا است. اما همین آب و هوای معتدل نیز دارای نقاط منفی هست و آن تعداد بالای پشه در این مناطق است!

اما پیش از مهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی که هر فرد باید در حین دریافت ویزای کانادا انجام بدهد نیز ممکن است طاقت‌فرسا باشد. هرکسی که در پروسه دریافت ویزای کانادا برای زندگی و کار در این کشور قرار داشته، می‌داند که این روند می‌تواند استرس‌زا باشد، وقت زیادی از شما بگیرد و نیازمند صبر و تحمل بالایست. با این حال هنگامی که تمام این مشکلات به پایان برسد، متوجه خواهید شد که ارزش سختی را داشته و از طرف دیگر اغلب متقاضیان مهاجرت به کانادا که تمام مدارکشان کامل است، فرصت زندگی، کار یا تحصیل در این کشور را بدست می آورند. با اینکه روند دریافت ویزای کانادا ممکن است سخت و خسته‌کننده باشد، اما با اینحال باعث دلسرد شدن متقاضیان مهاجرت به کانادا نخواهد شد.

مالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد. اما با این حال با تغییر و بهبود نحوه زندگی در کانادا می‌توان هزینه‌ها و این مالیات‌ها را کاهش داد. بنابراین به افرادی که تازه به کانادا مهاجرت کردند و با سیستم مالیاتی این کشور آشنا نیستند، توصیه می‌شود با یک حسابدار مشورت نمایند تا تمام هزینه‌هایی که ممکن است میزان مالیات آنها را افزایش دهد، از بین ببرند.

از آنجایی که بخش اصلی اقتصاد کانادا وابسته به نفت بوده و اغلب مشاغل، صادرات و درآمد مالیاتی کشور از این بخش است، ممکن است نگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور به وجود بیاورد.

کانادا کشور ارزانی نیست. کانادا دارای دلار باارزشی‌ست و بخاطر هزینه‌ بالای مسکن مخصوصاً در مناطق محبوب این کشور، صنعت ملک و املاک در کانادا دارای قدرت بالایی است. مهاجرانی که در کشور خودشان نیز با هزینه بالای مسکن روبرو بودند، تحمل این شرایط برای آنها کمی آسان‌تر خواهد بود. بنابراین داشتن یک شغل پردرآمد در کانادا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده و بنابراین ممکن است این فاصله برای اشخاصی که بصورت تنهایی قصد مهاجرت به کانادا را دارند، کمی سخت باشد و این یکی از موضوعات مهمی‌ست که باید پیش از اقدام برای مهاجرت به کانادا، آن را در نظر داشته باشید.

 با وجود تمام نکاتی که در مورد مزایا و معایب مهاجرت به کانادا گفته شد، تصمیم نهایی مهاجرت به این کشور با شما است و شما هستید که باید با توجه به شرایط خود تصمیم بگیرید کانادا می‌تواند خانه دوم شما باشد یا خیر. اما با وجود نکات مثبت بسیار و نکات منفی مانند سیستم مالیاتی پیچیده، هزینه زندگی، تورم و شرایط آب و هوایی، به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند توصیه می‌شود پیش از تصمیم نهایی، سفر کوتاهی به این کشور و شهر مورد نظر خود داشته باشند تا راحت‌تر به نتیجه برسند.

برای مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور، انواع ویزاهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید با توجه به شرایط و دلیل مهاجرتتان، یکی از آنها را نموده و در نهایت اقامت کانادا را دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مراجعه نمائید.

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم ؟

مهاجرت به کانادا از سال 2015 به بعد تحت سیستمی به نام اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry) انجام می گیرد که در واقع یک سیستم جامع دسته بندی و انتخابی برای مهاجرت به کانادا بر اساس امتیاز محسوب می شود. برای ورود به این سیستم هر دوره یا هرماه یک حداقل امتیاز تعیین می شود که متقاضیان در صورت کسب آن می توانند وارد سیستم اکسپرس اینتری و سپس مرحله دوم شوند و هرچه امتیاز بالاتر باشد احتمال قبول شدن پرونده و اخذ اقامت کانادا بیشتر می شود. به طور کلی متقاضیانی که دارای امتیاز بالای 400 هستند از شانس بالاتری برای دریافت اقامت کانادا برخوردارند.

جمع آوری امتیاز از طریق فاکتورهای متعددی انجام می شود. میزان تحصیلات، سِن، سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی، تجربه کاری، داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، سابقه زندگی ، وجود اعضای خانواده درجه یک در کانادا و چندین مورد دیگر از جمله مواردی هستند که امتیازبندی اکسپرس اینتری بر اساس آنها انجام می شود. برای اطلاع دقیق تر درمورد نحوه امتیازبندی و آگاهی از اینکه به طور مثال داشتن تحصیلات لیسانس، مدرک آیلتس 6 و سن 25 سال چه مقدار امتیاز برایتان به ارمغان می آورد به صفحه مراجعه فرمایید.

پس از کسب حداقل امتیاز، وارد مرحله دوم می شوید که در این مرحله نیز به نتیجه رسیدن روند مهاجرت به کانادا به کسب امتیاز از فاکتورهای مختلف بستگی دارد.

بعد از بررسی و آشنایی با مزایا و معایب مهاجرت به کانادا می توانید جهت تکمیل اطلاعات خود به صفحه مراجعه و مطالب مفیدی در مورد این کشور بخوانید همچنین برای آشنایی با انواع روش های اخذ اقامت به صفحه بروید و علاوه بر مطالعه مطالب از خواندن نظرات مخاطبان که در انتهای اکثر صفحه ها قرار دارد نیز غافل نشوید چراکه در این بخش نیز مطالب مفیدی پیدا خواهید نمود.

در بسیاری از موارد بهترین راه، سپردن امور مهاجرتی به یک سازمان با سابقه و تجربه است، در صورتی که آگاهی کافی در مورد قوانین داشته باشید و شرکت معتبری را نیز انتخاب نمایید تا حد بسیار زیادی شانس قبولی پرونده خود را بالا خواهید برد و از صرف زمان و هزینه های بیهوده جلوگیری خواهید کرد. در همین وب سایت نیز تعدادی از دفاتر معتبر مهاجرتی به شما معرفی گردید است که می توانید از خدمات آنها استفاده نمایید.

بهترین راه مهاجرت به کانادا چیست ؟

راه های متنوعی برای مهاجرت و اخذ اقامت کاناد وجود دارد. ممکن است یک روش بهترین راه مهاجرت برای یک پرونده باشد اما برای شخص دیگر روش دیگری مناسب باشد. به صورت کلی بر اساس تعداد پرونده ها، محبوب ترین روش های مهاجرت به کانادا، مهاجرت از طریق کار و تخصص و مهاجرت تحصیلی است، روش های سرمایه گذاری نیز در رتبه های بعدی قرار می گیرند. لازم است توجه داشته باشید که مهاجرت غیرقانونی یکی از گزینه های اشتباه است و مشکلات بسیار زیادی را در پی خواهد داشت.

برای دریافت تابعیت و پاسپورت کانادا چقدر زمان لازم است ؟

از هر روش مهاجرتی که برای ورود به کانادا استفاده کنید لازم است حداقل 3 سال در این کشور به تحصیل یا کار و زندگی مشغول باشید تا بتوانید تابعیت و پاسپورت کانادایی دریافت کنید.

 آیا برای مهاجرت به کانادا حتما باید از موسسات مهاجرتی کمک بگیرم؟

خیر. هیچ اجباری برای طی کردن پروسه اقامت از طریق دفاتر و موسسات مهاجرتی نیست. اگر اطلاعات کافی بدست آورید می توانید تمام مراحل درخواست ویزا یا پذیرش از دانشگاه و … را خودتان انجام دهید. موسسات مهاجرتی (در صورتی که حرفه ای و معتبر باشند) می توانند این پروسه را راحت تر کنند. موسسات معتبر می توانند با مشاوره های تخصصی و بر اساس تجربه و اطلاعاتی که دارند بهترین مسیر را به شما نشان دهند. اما از طرف دیگر اننخاب یک موسسه نامعتبر و بدنام هزینه مادی و زمان تلف شده زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. بنابراین در انتخاب موسسات و دفاتر نهایت دقت را به عمل آورید.

منبع: وب سایت موسسه اعزام دانشجو پارس رادین