علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

خواص قارچ گانودرما

قارچ گانودرما به عنوان یکی از برترین گیاهان دارویی در حوزه ی طب سنتی و علم گیاه درمانی به حساب می آید که از گذشته های دور تاکنون همواره در کانون توجه بوده و پیوسته از آن برای کنترل بیماری ها و افزایش سطح سلامتی استفاده شده است. در ادامه به بررسی مهمترین خواص گانودرما میپردازیم و با اثرات و ویژگیهای کم نظیر آن بیشتر آشنا خواهیم شد. اگر درباره خود قارچ گانودرما اطلاعی ندارید می توانید به این صفحه مراجعه کنید:

خواص قارچ گانودرما

طبق مطالعات و تحقیقاتی که درباره ی خواص قارچ گانودرما شده است. مصرف این قارچ به صورت فرآوری شده میتواند باعث پیشگیری و کنترل نزدیک به ۳۰ نوع اختلال و بیماری مختلف در انسان شود.
وجود مولفه ها و ترکیبات شیمیایی کمیاب و بسیار مفید در گانودرما باعث شده تا مصرف این قارچ منجر به برطرف کردن اکثر نیازهای بدن انسان به مواد مغذی و حیاتی مورد نیاز خود شود و باعث ایجاد شرایط تعادلی در متابولیسم بدن و افزایش سطح سلامتی در انسان بشود.

در حال حاضر(سال ۲۰۱۹ – ۱۳۹۸) تعداد ۲۵۴ مقاله علمی بین المللی و ۱۳۷ مقاله علمی ایرانی درباره گانودرما و خواص مختلف آن منتشر شده است.

در ادامه به ۷ خاصیت اصلی قارچ گانودرما و خواص درمانی آن خواهیم پرداخت:

۱) تقویت و تنظیم سیستم ایمنی بدن

یکی از مهمترین تاثیرات و خواص قارچ گانودرما تقویت سیستم ایمنی بدن میباشد.
اگرچه برخی از جزئیات هنوز به خوبی مشخص نیستند ولی آزمایشهای انجام شده بر روی قارچ گانودرما نشان میدهند که مصرف این قارچ میتواند تاثیرات مثبت زیادی بر روی گلوبولهای سفید که در واقع اصلی ترین قسمت سیستم ایمنی بدن را تشکیل میدهند، داشته باشد.
همچنین این مطالعات مشخص کرده اند که قارچ گانودرما میتواند منجر به تغییر و کنترل التهاب در گلوبولهای سفید خون شود که این موضوع میتواند تاثیر مثبتی بر روی بیماری های خود ایمنی داشته باشد.

تحقیقات صورت گرفته بر روی بیماران سرطانی که از این قارچ مصرف کردند نیز حاکی از آن است که وجود برخی از ترکیبات و مولکولهای موجود در قارچ گانودرما میتواند منجر به تقویت نوع خاصی از گلوبولهای سفید خون شود که آنها را سلولهای قاتل طبیعی مینامیم که میتوانند با از بین بردن سلولهای غیر عادی مانع از به وجود آمدن تومور شوند و با انواع عفونت ها در بدن مقابله کنند.
همچنین این تحقیقات نشان داده اند که قارچ گانودرما میتواند باعث افزایش تعداد نوع دیگری از گلوبولهای سفید شوند که به آنها لنفوسیت ها گفته میشود.

اگرچه قارچ گانودرما میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در بیماران شود ولی شواهد نشان میدهند که مصرف این قارچ به صورت فرآوری شده برای افراد سالم هم میتواند مفید باشد.

در یکی از مطالعات انجام شده در باره ی خواص قارچ گانودرما مشخص شد که مصرف این قارچ میتواند باعث بهبود عملکرد لنفوسیت ها برای مقابله با عفونت و سرطان در ورزشکارانی که در معرض شرایط استرس زا و پر تنش هستند بشود.

به هر حال تمامی تحقیقات و آزمایشات صورت گرفته نشان دهنده ی تاثیرات مثبت گانودرما در گلوبولهای سفید و سیستم ایمنی بدن هستند. البته میزان این تاثیرات در افراد مختلف (بیمار و یا سالم) متفاوت خواهد بود.

۲) پیشگیری قدرتمند از سرطان

بسیاری از مردم دنیا در حال حاضر بخاطر از این قارچ استفاده میکنند.
در حقیقت بر اساس یک مطالعه ی صورت گرفته بر روی بیش از ۴۰۰۰ نفر از مبتلایان به سرطان سینه که بیماریشان بهبود پیدا کرده بود مشخص شد که ۵۹ درصد از آنان از مصرف کنندگان قارچ گانودرما بوده اند.
به علاوه چندین تحقیق آزمایشگاهی صورت گرفته بر روی قارچ گانودرما نشان میدهد که مصرف این قارچ میتواند منجر به نابودی سلولهای سرطانی نیز بشود.
البته لازم به ذکر است که مقدار این اثر بخشی بر روی بدن انسان در مقابل حیوانات برابر نبوده.

تحقیقات دیگر انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما نشان میدهد که به دلیل اثرات مثبتی که گانودرما بر روی هورمون تستسترون میگذارد، مصرف آن میتواند برای سرطان پروستات نیز مفید باشد.

مطالعات بسیار دیگری نشان میدهند که مصرف قارچ گانودرما میتواند برای پیشگیری و یا کنترل سرطان روده ی بزرگ نیز بسیار موثر باشد. این تحقیقات نشان میدهند که مصرف قارچ گانودرما به مدت ۱سال باعث کاهش تعداد و اندازه ی تومور ها در روده ی بزرگ شده است.

همچنین گزارش مفصلی از مطالعات متعدد نشان میدهد که مصرف قارچ گانودرما میتواند تاثیرات بسیار سودمندی در بیماران سرطانی داشته باشد.
از جمله فواید مصرف قارچ گانودرما میتوان به افزایش فعالیت گلوبولهای سفید اشاره کرد که منجر به مبارزه با سلولهای سرطانی و بهبود کیفیت زندگی در بیماران سرطانی میشود.

اگرچه محققان اظهار داشتند که گانودرما باید به صورت فرآوری شده و در کنار سایر داروهای مصرفی بیمار استفاده شود و نه اینکه جایگزین آنها شود.

البته ناگفته نماند که به تحقیقات بسیار دیگری در زمینه ی اثر بخشی گانودرما بر روی سرطان نیاز هست.

۳) ضد خستگی و افسردگی

تأثیرات رییشی بر سیستم ایمنی بدن اغلب مورد تأکید است، اما مزایای بالقوه دیگری نیز دارد. این موارد شامل کاهش خستگی و افسردگی توسط گانودرما و همچنین بهبود کیفیت زندگی است.

یک مطالعه که اثرات مصرف گانودرما را در ۱۳۲ نفر از مبتلایان به بیماری نوراستنیا (نوعی ضعف اعصاب) بررسی کرده است مشخص کرد که نشانه هایی از درد ، سرگیجه ، سردرد و زود رنجی در این افراد کاهش پیدا کردند.

همچنین محققان دریافتند که پس از گذشت ۸ هفته از مصرف قارچ گانودرما به صورت فرآوری شده فرد مصرف کننده کمتر خسته شده و مدت زمان طولانی تری هم نیاز هست تا فرد به درجه ی خستگی برسد و این موضوع باعث افزایش راندمان فرد میشود.
همچنین این افراد در طول این مدت، اضطراب و افسردگی کمتری را نیز تجربه کردند.

تحقیقات دیگری نیز از خبر میدهند.

۴) سلامت قلب و عروق

تخقیقات انجام شده بر روی قارچ گانودرما حاکی از اثرات آنتی اکسیدانی گانودرما و تاثیرات مثبت آن بر روی قلب و عروق از جمله فشار خون، لیپیدهای پلاسما و گلوکز می باشد. اما با وجود مشاهده ی هنوز به طور دقیق تاثیرات آن بر روی تایید نشده اند.

طبق مطالعه ای که بر روی ۲۶ نفر از مصرف کنندگان قارچ گانودرما برای مدت ۱۲ هفته صورت گرفت مشخص شد که مصرف این قارچ باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش تریگلیسیرید در خون این افراد شده است.

البته لازم به ذکر است که طبق مطالعات مفصل تری که بر روی نزدیک به ۴۰۰ نفر انجام شد مشخص شد که این خاصیت قارچ گانودرما برای بیشتر از ۱۶ هفته نمیتواند باعث بهبودی و اثربخشی مثبت بر روی کلسترول بشود. البته به تحقیقات بیشتری برای بررسی تاثیرات قارچ گانودرما بر روی سلامت قلب نیاز است.

۵) کنترل و تنظیم قند خون

چندین تحقیق انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما، نوعی مولکول در این قارچ را شناسایی کرد که منجر به کاهش قند خون در حیوانات شده است که اتفاقا برخی از تحقیقات اولیه صورت گرفته بر روی انسان هم نتایج مشابهی را در این مورد نشان دادند.

نکته ی حائز اهمیت آن است که خون بعد از صرف یک وعده ی غذایی بسیار بیشتر از تاثیر آن بر کاهش قند خون ناشتا در افراد میباشد.
البته نیاز به تحقیقات گسترده تری در این زمینه وجود دارد و کماکان نمیتوان به طور قطع ادعایی مبنی بر درمان دیابت و قند خون توسط قارچ گانودرما ارایه داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر روی کلیک نمایید.

۶) خاصیت آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدانها مولکولهایی هستند که میتوانند از آسیب رسیدن به سلولهای بدن جلوگیری کنند. به همین دلیل است که در دنیا توجه ویژه ای به مواد غذایی و منابع حاوی آنتی اکسیدان میشود چرا که میتوانند وضعیت آنتی اکسیدان را در بدن بهبود ببخشند.

مطالعات انجام شده بر روی خواص قارچ گانودرما نشان میدهند که این قارچ یک منبع بسیار غنی از آنتی اکسیدانها میباشد که میتواند باعث بهبود شزایط آنتی اکسیدان در بدن شود.قهوه ماسالا دکتر بیز چه خواصی دارد؟

۷) خاصیت سم زدایی بدن

سم زدایی یکی دیگر از اصلی ترین خواص قارچ گانودرما به حساب می آید و امروزه این قارچ به عنوان یکی از قوی ترین سمزداهای طبیعی موجود در جهان شناخته میشود که میتواند سموم و مواد شیمیایی و مضری که از راههای مختلفی مثل خوردن و آشامیدن و حتی نفس کشیدن وارد بدن ما میشود را شناسایی کرده و در پاکسازی آن از بدن کمک بسیار زیادی به کبد بکند که این موضوع باعث افزایش سلامتی و طول عمر در انسان و افزایش راندمان تمامی اعضا و در نتیجه متعادل کردن متابولیسم بدن خواهد شد.

ارزش غذایی گانودرما

گانودرما به عنوان منبع بسیار غنی از پروتئین، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن شناخته میشود و از این رو میتواند به عنوان یه مکمل غذایی ویژه در رژیم غذایی قرار بگیرد، به طوری که یک فنجان قهوه گانودرما میتواند ارزشی معادل :

 • ۶ برابر یک لیوان شیر کلسیم
 • ۳ برابر یک وعده اسفناج آهن
 • ۷ برابر یک عدد ماهی کامل امگا۳
 • ۳ برابر بلوبری آنتی اکسیدان
 • ۷ برابر پرتقال ویتامین C
 • ۱۵ برابر کلم بروکلی منیزیم
 • و بیشتر از یک وعده غذایی حبوبات، پروتئین

داشته باشد و نیاز روزانه افراد به این مواد را تامین کند.

ترکیبات شیمیایی اصلی گانودرما

گانودرما دارای ۵ ترکیب منحصر بفرد است یعنی:

 • ژرمانیوم ارگانیک (بهبود جریان خون)
 • پلی ساکارید (تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش کلسترول)
 • تری ترپن (بهبود عملکرد گوارش، ضد تومور، ضد آلرژی و ضد التهاب)
 • سوپر اکسید دیسموتاز (کندی در روند پیری سلولها)
 • آدنوزین مونو فسفات (از بین بردن گرفتگی در عروق خونی و عدم ابتلا به سکته)

که تا به امروز کمتر ماده ای در دنیا شناخته شده که تمامی این ترکیب ها را به صورت یکجا درون خود داشته باشد. وجود همین ۵ ترکیب در کنار هم، گانودرما را تبدیل به یک گیاه با قابلیتهای فراوان کرده است.

سایر خواص قارچ گانودرما

از خواص گانودرما به صورت کلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیم کننده فشار خون
 • افزایش سطح انرژی بدن و از بین بردن سندروم خستگی مزمن
 • کنترل بیخوابی و بهبود کیفیت خواب
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
 • تقویت و بهبود سلامت قلب و عروق
 • تقویت و بهبود عملکرد ریه و دستگاه تنفسی
 • تقویت و بهبود سلامت کبد
 • کنترل قند خون
 • کاهش کلسترول خون
 • افزایش تمرکز و تقویت عملکرد مغز
 • جوان سازی سلولها و بافتهای پوست
 • بهبود و افزایش عضله سازی و چربی سوزی در بدن
 • بهبود سلامت پوست
 • موثر در اسپرم سازی و افزایش تحرک اسپرم

این قارچ شگفت انگیز در دنیا به صورت های مختلفی مانند و ، ، شامپو و مورد استفاده قرار میگیرد. اگر درباره روش های مصرف گانودرما و نحوه تهیه آن سوالی دارید میتوانید به صفحه زیر مراجعه فرمایید. همچنین در صفحه شرکت به معرفی این تولیدکننده ایرانی محصولات گانودرما، با کیفیت بین المللی و صادراتی می پردازیم. در ادامه به خواص درمانی قارچ گانودرما خواهیم پرداخت.خواص قهوه هات چاکلت دکتر بیز چیست؟

راهنمای جامع

خواص درمانی قارچ گانودرما

خواص متعدد و متنوع گانودرما موجب کمک به پیشگیری و کنترل و درمان طیف وسیعی از بیماری ها می شود:

 • : به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای فراوان و همچنین وجود تری ترپن به عنوان ماده ای ضد تومور شاهد  خواهیم بود.
 • : با ایجاد تعادل و بهبود در ترشح هورمون انسولین در بدن و منظم کردن عملکرد غده ی پانکراس  موثر است.
 • : به دلیل خاصیت آداپتوژنی باعث ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن شده و با کاهش تنشهای عصبی و استرس برای کنترل ام اس موثر خواهد بود.
 • : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و وجود آنتی اکسیدانهای فراوانی که باعث بازسازی و بازیابی سلولی میشوند منجر به تاثیر  میشود.
 • : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و وجود خواص ضد التهابی منجر به  میشود.
 • : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و سرکوب سلولهای ایمنی فعال بوجود آورنده بیماری باعث  میشود.
 • : با ایجاد توازن در متابولیسم و هورمونهای بدن و بهبود فرآیند سمزدایی بدن  مناسب است.
 • : به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای فراوان باعث ترمیم و بازسازی سلولهای کبدی شده و بخاطر خاصیت سمزدایی قوی شاهد  خواهیم بود.
 • : با تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به دفع سریعتر ویروسها و عفونتهای کبدی میکند و از این طریق تاثیر آن را بر بیماریهای کبد را شاهد خواهیم بود.
 • : به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی مانع از التهابات عصبی شده و با ایجاد تعدیل در سیستم ایمنی بدن، کنترل پارکینسون اتفاق می افتد.
 • : با تقویت اینترفرون آلفا و گاما در بدن و همچنین خواص ضد التهابی شاهد  خواهیم بود.
 • : با تقویت اعضای داخلی مرتبط با کنترل اسید اوره در بدن و خاصیت سمزدایی بالایی که گانودرما دارد موجب می گردد.
 • : به دلیل وجود اسید نوکلئیک در این قارچ، عملکرد کلیه تقویت می شود.
 • : با کاهش مواد چرب انباشته شده در رگها مانند کلسترول و تری گلیسیریدها انسداد رگهای خونی را از بین میبرد و منجر به  میشود.

: با بهبود جریان خون در رگها و ایجاد تعادل در سیستم اعصاب موجب می گخواص و مضرات قارچ گانودرما

قارچ گانودرما یک نوع می باشد که در مناطق گرم و مرطوب می روید. این قارچ هزاران سال است که عضو ثابت طب شرقی می باشد. در طب سنتی چینی از قارچ گانودرما برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است.

قارچ گانودرما گیاه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از را برایتان جمع آوری کرده ایم. برای شناخت بیشتر مهم ترین خواص قارچ گانودرما در ادامه با همراه باشید.برای اطلاع از قیمت قهوه فوری لاته دکتر بیز کلیک کنید.

خواص قارچ گانودرما

درمان دردهای روماتیسم

قارچ گانودرما دارای خاصیت ضد التهابی بوده و برای درمان دردهای روماتیسم و آرتروز مفید است.

بهبود عملکرد تیروئید

قارچ گانودرما دارای آنتی اکسیدان زیاد می باشد و همچنین ویتامین دی موجود در این قارچ باعث بهبود عملکرد تیروئید می شود و از کم کالری و پرکاری تیروئید جلوگیری می کند.

درمان جوش و آکنه

قارچ گانودرما به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی که دارد برای جلوگیری از بیماری آکنه و حوش صورت موثر است. قارچ گانودرما برای سم زدایی و پاک سازی پوست بسیار موثر می باشد. شما می توانید برای درمان جوش و آکنه از قارچ گانودرما استفاده کنید.

درمان عفونت ادراری

قارچ گانودرما دارای خاصیت ضد باکتریایی قوی می باشد که برای سم زدایی و پاک سازی مثانه مفید بوده و برای دستگاه ادراری بسیار مفید می باشد چرا که باعث درمان عفونت ادراری می شود.

درمان و پیشگیری از میگرن

کمبود اکسیژن در مغز یکی از عوامل بروز میگرن است. قارچ گانودرما به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارد باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغز می شود و برای درمان و پیشگیری از بیماری میگرن مفید است.

جوانسازی پوست صورت

آنتی اکسیدان های موجود در این قارچ باعث گردش خون بیشتر شده و همچنین از چین و چروک پوست جلوگیری می کند.

سم زدایی و پاکسازی کبد

قارچ گانودرما به دلیل داشتن آنتی اکسیدان زیاد باعث سم زدایی و پاک سازی کبد می شود. این قارچ خطر ابتلا به بیماری های کبد مانند هپاتیت ب ، کبد چرب و سیروز کبدی را کاهش می دهد.

پیشگیری از بیماری ایدز

قارچ گانودرما به دلیل داشتن تری ترپن ها دارای خاصیت ضد ویروسی ، ضد باکتری و ضد قارچی می باشد که برای پیشگیری از بیماری ایدز مفید است.

تقویت و افزایش رشد موها

قارچ گانودرما دارای خاصیت ضد التهابی می باشد که باعث بهبود گردش خون در بدن می شود و با تقویت فولیکول مو به تقویت و افزایش رشد مو کمک می کند. این قارچ برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو موثر است.

بهبود آسم ، حساسیت و آلرژی

تری ترپن موجود در قارچ گانودرما دارای خواص ضد آلرژی می باشد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. یک درمان طبیعی برای حساسیت و آلرژی و آسم می باشد. پلی ساکارید موجود در قارچ گانودرما توانایی تولید آنتی بادی مختلف برای مبارزه با باکتری ها را دارد.

مفید برای بیماری پپسی

قارچ گانودرما باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای پیشگیری از بیماری پپسی موثر است.

کاهش ریزش موها

وجود استرس و اضطراب و رادیکال های آزاد دو دلیل اصلی برای ریزش مو هستند ، قارچ گانودرما سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و به درمان استرس کمک می کند.

کاهش فشار خون

قارچ گانودرما دارای مقادیر زیادی از تری ترپن می باشد که باعث کاهش التهاب در رگ ها شده و به جریان خون و شریان ها کمک می کند و باعث کاهش فشار خون می شود. قارچ گانودرما را به مدت دو هفته مصرف کنید تا فشار خون کاهش پیدا کند.

خواص ضد سرطانی

قارچ گانودرما به دلیل داشتن بتاگلوکان و آنتی اکسیدان می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود ، قارچ گانودرما با افزایش تعداد گلبول های سفید خون برای درمان سرطان موثر است.

پیشگیری از ابتلا به ام اس

ام اس یک بیماری خود ایمنی می باشد که می توان با مصرف قارچ گانودرما این بیماری را کنترل کرد. پلی ساکاراید موجود در این قارچ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و خطر ابتلا به بیماری ام اس را کاهش می دهد.

مفید برای دیابتی ها

مصرف قارچ گانودرما باعث می شود تا قند خون کنترل شده و به بیماری دیابت کمک می کند. برای اینکه دیابت را کنترل کنید بهتر است از قارچ گانودرما استفاده کنید. مصرف منظم قارچ گانودرما به مدت ۱۲ هفته باعث افزایش هموگلوبین خون می شود. پلی ساکارید موجود در قارچ گانودرما باعث افزایش سطح انسولین شده که به تنظیم قد کمک می کند.

کاهش کلسترول

قارچ گانودرما به دلیل داشتن گانودریک اسید باعث کاهش چربی خون و همچنین تری گلیسیرید می شود که این امر باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی در افراد می شود. همچنین این امر باعث می شود تا سکته قلبی کاهش پیدا کند.

اگر استرس شدید داشته باشید یا تیروئید شما دچار اختلال شود کلسترول خون شما به شکل ویژه ای افزایش پیدا می کند. قارچ گانودرما به تعادل هورمون تیروئید کمک کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

رژیم لاغری و کاهش وزن

تحقیقات نشان می دهد که قارچ گانودرما دارای مواد فعال می باشد که باعث افزایش متابولیسم بدن می شود. این امر به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. پلی ساکارید موجود در قارچ گانودرما باعث سم زدایی شده و پاکسازی بدن را به دنبال دارد.

درمان بی خوابی و خستگی

تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد التهابی موجود در این قارچ باعث افزایش ترشح هورمون شادی و بهبود عملکرد مغز و درمان استرس می شود. قارچ گانودرما برای درمان بی خوابی و خستگی و افزایش انرژی بدن موثر است.

مضرات قارچ گانودرما

عوارض در برخی افراد

همانطور که خوانده اید قارچ گانودرما برای سلامتی مفید است اما باید در مورد عوارض جانبی آن نیز بدانید. قارچ گانودرما در برخی افراد باعث خشکی دهان ، خارش گلو ، سرگیجه و خارش می شود. همچنین آب ریزش بینی و سوءهاضمه را به دنبال دارد. اگر این علائم در شما ظاهر شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

تداخل با داروی فشار خون

اگر از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنید بهتر است در مصرف قارچ گانودرما احتیاط کنید و حدالمقدور با مشورت پزشک آنرا مصرف کنید چرا که ممکن است با این داروها تداخل ایجاد کند و باعث افزایش خطر خونریزی شود.

 • ردد.
 • : با متعادل کردن و کنترل هورمون ملاتونین که توسط غده ی پینه آل مغز انجام میشود،  اتفاق می افتد.

 

تیترهای مطلب پنهان کردن تیترها
1 خواص قارچ گانودرما