عمومیکسب و کار ایرانی

تو بارداری میشه قهوه خورد

یکی از نوشیدنی های پرطرفداری که درصد کافئین بالایی دارد، می باشد. همان طور که می دانید، کافئین موجود در قهوه باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب در افراد می شود. از زمان های خیلی قبل گفته شده است، که نوشیدن قهوه در دوران بارداری آسیب هایی را به همراه دارد. در این مقاله به نوشیدن قهوه در دوران بارداری اشاره شده است.

خانم هایی که باردار هستند، بهتر است در نوشیدن قهوه سوپریم گانودرما دکتر بیز در دوران بارداری افراط نکنند. طبق بیانیه جدید کالج زنان و زایمان آمریکا نوشیدن 200 میلی گرم قهوه برای خانم های باردار مشکلی ایجاد نمی کند. اما لازم به ذکر است، که مصرف منظم بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز برای خانم های باردار مناسب نیست. زیرا باعث می شود، که نوزادی با وزن خیلی کم به دنیا بیاورند.د.

نوشیدن قهوه در دوران بارداری چه ضررهایی برای نوزاد دارد؟

در سطر زیر به چند مورد از ضررهای نوشیدن مداوم قهوه در دوران بارداری اشاره شده است:

  • سقط جنین در خانم های باردار افزایش پیدا می کند.
  • همانطور که در بالا اشاره شد، باعث کاهش وزن نوزاد در رحم می شود.
  • زمانی که کافئین با دوز بالا وارد بدن می شود، نوزاد نمی تواند آن را در رحم مادر خنثی کند. که این موضوع باعث می شود، اندام نوزاد دچار اختلالاتی شود.
  • در رشد مغز و رشد بدن نوزاد تاثیر منفی می گذارد.
  • همان طور که می دانید کافئین در جذب آهن می تواند تاثیر بگذارد. بنابراین خانم های بارداری که روزانه به میزان زیادی قهوه مصرف می کنند، ممکن است احساس ضعف و خستگی کنند. که در نهایت باعث کم خونی در خانم های باردار می شود.
  • مصرف بیش از حد قهوه در خانم های بارداری که مشکلات خواب، کمبود کلسیم و یا پرکاری تیروئید دارند، خطرناک تر است.
  • همچنین لازم به ذکر است، که نوشیدن قهوه در دوران بارداری امکان زایمان زودرس را افزایش می دهد.
  • مرگ ناگهانی در نوزاد با مصرف بیش از حد قهوه، افزایش پیدا می کند.

 

آیا خوردن قهوه در دوران شیردهی برای کودک مضر است؟

همان طور که می دانید خوردن قهوه در خانم های شیرده باعث می شود، که مقداری از آن وارد شیر مادر شود. بنابراین بهتر است، که نوشیدن قهوه در دوران شیردهی را زمانی آغاز کنید، که سن کودک بیش از 3 ماه باشد.

تاثیرات قهوه در ماه های آخر بارداری

در سه ماه اخر بارداری، اسکلت جنین کاملا رشد کرده است. ریه هایش در حال رشد می باشد، همچنین هر هفته در این سه ماه اخر معمولا 220 گرم وزن اضافه می کند. به علاوه اینکه چشم های کودک باز است و می تواند متوجه تغییرات نور شود.

مادرانی که در این دوره قهوه مصرف می کنند،  کافئین موجود در قهوه از طریق جفت به همراه اکسیژن و مواد مغذی به جنین منتقل می شود. این موضوع باعث می شود، که میزان هوشیاری نوزاد هنگام تولد افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است، که الگوی خواب آن تغییر پیدا کند. اما لازم به ذکر است، کنوشیدنی‌های پرطرفدار امروزی همانند شکلاتی، قهوه، اسپرسو، نسکافه، کاپوچینو، قهوه لاته و انواع چای مقدار زیادی کافئین دارند. میزان مناسب مصرف این نوشیدنی‌ها به وضعیف شما بستگی دارد.

کافئین چیست؟

کافئین یک ماده‌ی شیمیایی و خوراکی است که خواص بسیاری برای بدن دارد. میزان کافئین موجود در مواد خوراکی و گیاهی متفاوت است. کافئین باعث افزایش متابولیسم بدن و میزان هوشیاری می‌شود. همچنین احساس خستگی را کاهش می‌دهد. به همین دلیل با مصرف کافئین احساس شادی می‎کنید.

قهوه جزو نوشیدنی‌هایی است که درصد کافئین موجود در آن بیشتر از سایر نوشیدنی‌ها است. بر اساس تحقیقات انجام شده، خوردن قهوه در اوایل بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود یا سلامت جنین را به خطر بیندازد. به همین دلیل توصیه می‎شود که در اوایل بارداری قهوه نخورید.

خوردن قهوه برای بارداری

طبق تحقیقاتی‌که انجام شده، کافئین از بالغ شدن تخمک جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که می‌گویند، خوردن قهوه باعث ناباروری می‎شود. اگر باردار نمی‎شوید یا مشکل ناباروری دارید، به شما توصیه می‌کنیم که از مصرف کافئین پیشگیری کنید.

روش ترک اعتیاد به کافئین در بارداری

کافئین اعتیاد‌آور است. اگر شما جزو افرادی هستید که به‌طور مداوم، ، قهوه و نوشابه می‌خورید، یعنی شما به کافئین اعتیاد دارید. ترک کافئین به سلامتی شما کمک بسیاری می‌کند. البته ترک ناگهانی کافئین باعث بروز سردرد شدید و احساس خستگی می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم که طبق برنامه و زیر نظر پزشک، از مصرف کافئین خود بکاهید. این کار در سلامتی شما و جنین نقش بسیاری دارد.

میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

مطالعات نشان می‌دهد که خانم‌های باردار نباید بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین در طول روز مصرف کنند. مقدار کافئین در انواع قهوه متفاوت است. این مقدار به اندازه یک فنجان متوسط است. برخی متخصصان توصیه می‌کنند که خانم‌های باردار در طول روز تنها 150 تا 300 میلی‌گرم کافئین مصرف کنند.

مصرف کافئین در 3 ماه سوم بارداری، نباید بیش از 280 میلی‌گرم باشد. این نکته را در نظر بگیرید که خوردن قهوه در ماه هشتم بارداری، خطر کم وزن بودن جنین هنگام تولد را دو برابر می‌کند.

خوب است بدانید که قهوه‌ی دم کرده بیشترین کافئین را دارد. در واقع در 250 گرم قهوه، 137 تا 200 میلی‌گرم کافئین وجود دارد. قهوه‌ی فوری کافئین کمتری دارد. در 250 گرم قهوه، تنها 75 میلی‌گرم کافئین وجود دارد. میزان کافئین موجود در یک فنجان چای، 40 تا 45 میلی‌گرم و یک فنجان نوشابه 37 میلی‌گرم است.

برای آن‌که میزان مصرف کافئین خود را محدود کنید و به مرور زمان آن را کاهش دهید، می‌توانید به سراغ قهوه بدون کافئین بروید. علاوه بر قهوه می‌توانید، به سراغ انواع چای بروید. چای سبز و چای سیاه کافئین کمی دارند. قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید و سلامت جنین به خطر نیفتد.

اگر می‌خواهید به دنبال نوشیدنی بی‎‌خطر برای دوران بارداری هستید، به مقاله‌ی سر بزنید.

قهوه و زایمان زودرس

معمولا این سوال برای خانم‌ها پیش می‌آید که آیا خوردن قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار، سبب زایمان زودرس و نقص مادرزادی می‌شود.

مصرف کم کافئین، برای جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر قهوه‌ای با دوز بالا مصرف کنید، مشکلات بسیاری ایجاد می‎شود؛ از جمله زایمان زودرس، سقط جنین و کم بودن وزن نوزاد. برای همین حتما باید محدود کافئین مصرف کنید.

جالب است بدانید : خرید قهوه گانودرما اصل

خوردن قهوه در ماه‌های آخر بارداری

در ماه‌های اخیر بارداری، اسکلت جنین کامل رشد کرده است و چشمهایش باز شده است و می‌تواند تغییرات نور را حس کند. در هر هفته 220 گرم به وزن او اضافه می‎شود و ریه‌های او در حال رشد است. مصرف زیاد کافئین در این دوران، عوارض بسیاری از جمله مشکلات قلبی و کاهش وزن جنین به همراه دارد.

خوردن قهوه در دوران شیردهی

همیشه این نگرانی برای مادران وجود دارد که آیا خوردن قهوه در دوران شیردهی، مشکلی به‌وجود می‌آورد. آیا از طریق شیر، کافئین وارد بدن نوزاد می‎شود یا خیر. با خوردن قهوه، مقدار کمی از آن وارد شیر مادر می‌شود. اگر سن کودک، بیش از 3 ماه باشد، آن مقدار کمی از قهوه که وارد شیر مادر شده، مشکلی ایجاد نمی‎کند.

مصرف مجاز قهوه در دوران شیردهی

از یک فنجان قهوه، تنها یک درصد از کافئین موجود در آن، وارد شیر مادر می‌شود. جالب است بدانید که یک ساعت بعد از خوردن قهوه، شیر بالاترین میزان کافئین را دارد. میزان مجاز خوردن قهوه در دوران شیردهی به مادر و فرزند بستگی دارد. اگر فرآیند جذب و دفع قهوه در زمان کمی انجام شود، اثرات منفی قهوه کمتر خواهد بود.

به‌طور کلی، در دوران شیردهی در طول روز، نباید بیش از 300 میلی‌گرم کافئین وارد بدن شود. 300 میلی‌گرم کافئین تقریبا معادل 2 فنجان قهوه است.

طبق تجربه‌های مادران، خوردن محدود قهوه در دوران بارداری و دوران شیردهی، در آرام‌ بودن و قابل کنترل بودن فرزندان تاثیر می‌گذارد.

عوارض مصرف کافئین در بارداری

همانطورکه می‌دانید، خوردن زیاد کافئین، اثرات منفی بسیاری به دنبال دارد. طبق نتیجه گزارشی که گروهی از پزشکان ارائه دادند، مصرف به اندازه کافئین هم در بعضی از مادران مشکلاتی ایجاد کرده است. بنابراین مادران باید پیش از مصرف، طبق شناختی که از بیماری‌های خود دارند، تشخیص دهند که چه میزان قهوه برای آن‌ها مناسب است.

هوس قهوه در بارداری

خانم‌های باردار معمولا هوس خوردن قهوه را دارند، اما از آن‌جا که باید کافئین کمی مصرف کنند، به سراغ آن نمی‎روند.

کلام آخر

همانطور که می‌دانید، قهوه خواص بسیاری برای حفظ سلامتی دارد، اما مصرف بیش از اندازه‌ی آن در دوران بارداری و شیردهی، مشکلات بسیاری به‌وجود می‌آورد. سقط جنین، مرگ ناگهانی نوزاد، نقایص مادرزادی و …، از جمله عوارض مصرف زیاد قهوه و کافئین است.

پیش از مصرف قهوه در دوران بارداری و شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید و طبق دستور او قهوه بخورید.

سوالات متداول:

مصرف زیاد قهوه چه عوارضی دارد؟

افزایش خطر سقط جنین، کاهش وزن جنین در زمان تولد، زیاد شدن خطر مرگ ناگهانی نوزاد، ضعیف شدن عملکرد قلب و نقایص مادرزادی همانند کام ‌شکاف‌دار.

میزان مناسب مصرف قهوه در دوران شیردهی چقدر است؟

در دوران شیردهی در طول روز، نباید بیش از 300 میلی‌گرم کافئین وارد بدن شود.

ترک ناگهانی کافئین چه مشکلاتی به‌وجود میآورد؟

ترک ناگهانی کافئین باعث بروز سردرد شدید و احساس خستگی می‌شود. شما باید طبق برنامه و زیر نظر پزشک، از مصرف کافئین خود بکاهید.

آیا خوردن قهوه باعث ناباروری میشود؟

بر اساس تحقیقات، کافئین از بالغ شدن تخمک جلوگیری میکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های باردار، تغذیه است. اینکه خوردن کدام مواد غذایی برای خانم‌ها مجاز است و خوردن کدام‌یک می‌تواند برای شما مضر باشد، می‌تواند استرس زیادی را به خانم باردار وارد کند.

مصرف کافئین در بارداری باعث سقط جنین می شود؟

حتما این جمله را از خیلی از اطرافیان خود شنیده‌اید که «خانم‌های باردار نباید کافئین مصرف کنند.»

آیا قهوه بدون کافئین در بارداری مجاز است؟

خیلی از خانم‌های باردار، باوجود علاقه‌ای که به قهوه و کافئین موجود در آن دارند، نمی‌توانند به این نوشیدنی در اعتماد کنند. هرچند که قبل‌تر گفتیم که این نوشیدنی چندان ارتباط دقیقی با سقط جنین ندارد. اما مطالعات به اندازه‌ی کافی در این زمینه انجام‌نشده‌است و بارداری تجربه‌ی استرس‌آوری برای خانم و آقا است. پس رعایت همه‌ی نکات در این دوره برای زوجین اهمیت زیادی دارد.

مصرف کافئین و قهوه در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟ (عوارض کافئین در بارداری)

حتما این سوال را می‌پرسید که مصرف کافئین در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟ چرا باید مصرف کافئین خود را کم کنیم؟ در ادامه به برخی از نتایجی که تحقیقات مختلف به آنها رسیده‌اند، اشاره کرده‌ایم و به شما توضیح داده‌ایم که چرا بهتر است مصرف کافئین خود را محدود کنید. برخی از عوارضی که ممکن است قهوه و کافئین زیاد، بر روی جنین و مادر در دوران بارداری داشته‌باشند، شامل موارد زیر هستند:

۱. تولد نوزادی با قد کوتاه

مصرف کافئین در دوران بارداری می‌تواند باعث تولد نوزادی با قد کوتاه‌تر شود. طبق یکی از تحقیقاتی که انجام شده‌است، مادرانی که در دوران بارداری خود قهوه مصرف می‌کردند، نسبت به مادرانی که مصرف قهوه نداشتند، نوزادانی با قد کوتاه‌تر به دنیا آورده‌اند. این اختلاف قد در سنین ۴ تا ۸ سالگی بیشترین بروز را داشته‌است. این کودکان معمولا ۱.۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر از فرزندانی هستند که مادرانشان اصلا کافئین مصرف نکرده‌اند.

۲. سقط جنین

مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری، بیشتر از ۲۰۰میلی گرم در روز، می‌تواند باعث سقط جنین در هفته‌های پایین شود. توجه داشته‌باشید که این مورد برای افرادی که مصرف زیاد کافئین دارند، مطرح می‌شود. البته که مصرف کمتر از آن، باعث سقط نمی‌شود.

۳. تولد زودهنگام نوزاد

بااینکه برخی از مطالعات این مسئله را تایید و برخی دیگر آن را رد می‌کنند، گفته‌شده‌است که مصرف کافئین می‌تواند در تولد زودهنگام نوزاد موثر باشد. بنابراین برای اینکه با این مسئله مواجه نشوید و نوزاد شما به موقع متولد شود، بهتر است که مصرف کافئین خود را محدود و حتی قطع کنید.

نوزادی که زودتر از موعد به دنیا می‌آید، معمولا وزن خوبی ندارد و برخی از بخش‌های سیستم تنفسی او تکامل پیدا نکرده‌است. بنابراین لازم است که چند روزی را در مراقبت‌های ویژه نوزادی بگذراند. همین مسئله می‌توند مشکلات زیادی برای مادر و نوزاد ایجاد کند.

۴. وزن کم هنگام تولد

نوزادانی که از مادران با مصرف زیاد قهوه موکا گانودرما دکتر بیز در دوران بارداری متولد می‌شوند، معمولا وزن کمی در هنگام تولد دارند. وزن مناسب هنگام تولد اهمیت بسیار زیادی در سلامت نوزاد دارد. وزن کم می‌تواند مشکلات زیادی مثل انواع بیماری‌ها برای نوزاد ایجاد کند.